Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό pipagas » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 22:55

Ως δημιουργός του θέματος θα ήθελα να παραθέσω ξανά την αρχική ερώτηση που έχω κάνει στο πρώτο post.

Ποιες είναι οι εταιρείες κατασκευής συστημάτων υγραερίου αυτοκινήτων, που δίνουν ελεύθερα (ξεκλείδωτο/χωρίς άδεια) το λογισμικό ρύθμισης και ελέγχου του συστήματός τους.

Παρακαλώ απαντήστε μόνο σχετικά με το θέμα, ώστε να μπορέσει να γίνει μια λίστα.
Προς το παρόν έχουμε...
1. OMVL
2. Nevo Star O.S.A
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 19 Νοέμ, 2017 13:03

PLATINCA ( καλα οκ μη γελάτε ) υπαρχουν ολες οι εκδοσεις οι οποιες ομως ΔΕΝ ειναι downward compatible με παλιωτερα firmware ECU... και τα firmware ΔΕΝ εχω καταφερει να τα βρω...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 20 Νοέμ, 2017 06:32

fokion έγραψε:PLATINCA ( καλα οκ μη γελάτε ) υπαρχουν ολες οι εκδοσεις οι οποιες ομως ΔΕΝ ειναι downward compatible με παλιωτερα firmware ECU... και τα firmware ΔΕΝ εχω καταφερει να τα βρω...

Ο εγκσταστατης δεν μπορεί να κάνει firmware update;
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 21 Νοέμ, 2017 16:23

anikologr έγραψε:
fokion έγραψε:PLATINCA ( καλα οκ μη γελάτε ) υπαρχουν ολες οι εκδοσεις οι οποιες ομως ΔΕΝ ειναι downward compatible με παλιωτερα firmware ECU... και τα firmware ΔΕΝ εχω καταφερει να τα βρω...

Ο εγκσταστατης δεν μπορεί να κάνει firmware update;

Εάν δεν έχει πρόβλημα να μην το πειράξει, εχω ακουσει περιπτώσεις που με firmware update του εγκεφαλου μετά συνεχώς είχαν προβληματα.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό Ghostrider » Πέμ 21 Δεκ, 2023 10:50

Καλημέρα εχω ένα σύστημα απο το 2011 η 12
Μεταλλικό κουτί .. έχω πάει σε 3 διαφορετικούς και όλοι μπόρεσαν να μπούνε στο πρόγραμμα.. θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν λινκ για προγράμματα και τι καλώδιο χρειάζεται.. το θέλω για να μπορώ να μηδενίζω τις προσπάθειες με εκκίνηση υγραερίου.. κλπ .. πηρα ενα καλώδιο οτιγκασ τζερμανι ανοίγει το πρόγραμμα μα δεν μπορώ να συνδεθώ.. το συνδέω σε usb. Θύρα.. παίζει να θέλει άλλη θύρα οχ παράλληλη με κάποιον ανταπτορα? Κατεβασα και ενα ορογμα6 τις λαντιρενζο αλλα δεν μπόρεσα να συνδεθώ με αυτό το καλώδιο.. σκέφτομαι να αγοράσω καί το γνήσιο τι λέτε?
Μπεκιερα φιλτρα τα αλλαζω μόνος...και τελευταία καθάρισα την ηλεκτρική βαλβιδας τού πνεύμονα γιατί κολλουσε.
Σας ευχαριστώ.
Ghostrider
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 20 Δεκ, 2023 18:01

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό theeo » Σάβ 23 Δεκ, 2023 17:39

ο υπολογιστης θα πρεπει ν α βλεπει το καλωδιο( usb to ttl adapter), μπες στην διαχειριση συσκευων συνδεσε το καλωδιο-θα δεις αν αναγνωριζεται, ισως χρειαζεται εγκατασταση καπoιον driver
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό Ghostrider » Σάβ 23 Δεκ, 2023 23:18

theeo έγραψε:ο υπολογιστης θα πρεπει ν α βλεπει το καλωδιο( usb to ttl adapter), μπες στην διαχειριση συσκευων συνδεσε το καλωδιο-θα δεις αν αναγνωριζεται, ισως χρειαζεται εγκατασταση καπoιον driver

Με την βοήθεια ενος φίλου απο Πολωνίκο φόρουμ τους βρήκα..αλλα πάλι δεν μπόρεσα να συνδέθω...και με το πρόγραμμα που εχει το μαϊμού καλώδιο... Απο τξν Φύσσα ειναι κομμένα τρια καλώδια.. πράσινο κίτρινο μωβ... Καθώς και πορτοκάλι και μαύρο. Τα οποια ώμος τα συνδέσα στον αισθητήρα θερμοκρασίας... Για να μπεί κάποιος στον εγκέφαλο γίνεται.μονο απο το καλώδιο?
Ghostrider
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 20 Δεκ, 2023 18:01

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 29 Δεκ, 2023 11:50

Στη διαχείριση συσκευών των windows φαίνεται σωστά το καλώδιο σου ;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες