Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Zavoli παρατηρήσεις

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό west » Τρί 22 Μάιος, 2012 11:59

Το μεταφερω και εδω...

west έγραψε:Τελικα τοποθετησα το kit της Zavoli στον Θεωδορου

Μου αργησε την τοποθετηση κατα 2 μερες γιατι, απο οσα μου ειπε (οι γνωσεις μου ειναι σχεδον στο μηδεν), ο συγκεκριμενος κινητηρας διαφερει απο τους υπολοιπους που φορουν τα Xsara στο συστημα ψεκασμου και χρειαστηκε μια επιπλεον πλακετα ωστε το καθε μπεκ να εχει την δικη του αυτονομια.
Δεν ηξερα κατα ποσο ισχυει, αφου εγω το πηρα μεταχειρισμενο, οποτε και δεν μπορω να ξερω αν το συγκεκριμενο μοντελο ειχε διαφορετικο κινητηρα απο τα υπολοιπα Χsara που κυκλοφορουν στην Ελλαδα. (Πρωτη αδεια κυκλοφοριας: Απριλιος 2004. Αν δεν κανω λαθος απο τον Μαϊο του '04 το Xsara αντικατασταθηκε απο το C4).
Καλη τη πιστη, θεωρω πως ετσι ειναι.

Στο δια ταυτα....

Αν και τα χιλιομετρα που εχω διανυσει μεχρι τωρα δεν ειναι πολλα (400 χλμ περιπου), με βαση τα χιλιομετρα που εκανα με 20 ευρω βενζινη (στο 1,7 περιπου το λιτρο), μου βγαινει μια καταναλωση βενζινης γυρω στα 4,5lt/100km!!

Δεν θα επρεπε η καταναλωση της βενζινης να εχει μειωθει πολυ περισσοτερο?? Πρεπει να περιμενω την επισκεψη στα 3000 χλμ ή να παω νωριτερα θετοντας το θεμα της μεγαλης (κατα την αποψη μου) καταναλωσης βενζινης??
west
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ, 2011 12:58

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό q10gr8 » Πέμ 14 Ιουν, 2012 22:34

Σε Τουσον, εγινε αλλαγη μπεκακιων και βεβαιωση εγκαταστατη για κτεο (εκλεισα 4 χρονια), χωρις κοστος.
Ελεγχος και αλλαγη φιλτρων στα 15000 χλμ, κοστος 50€.
Τσαπαλος, Μοσχατο.
q10gr8
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 10 Απρ, 2011 13:09

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Παρ 15 Ιουν, 2012 11:03

q10gr8 έγραψε:Σε Τουσον, εγινε αλλαγη μπεκακιων και βεβαιωση εγκαταστατη για κτεο (εκλεισα 4 χρονια), χωρις κοστος.
Ελεγχος και αλλαγη φιλτρων στα 15000 χλμ, κοστος 50€.
Τσαπαλος, Μοσχατο.

Aλλαγη μπεκ γιατι σου έκανε?
Ειχαν καποιο πρβλ?
Προληπτικά ?
Ή ειναι υποχρεωτικο βαση νομου στην 4ετια να αλαζεις μπεκ ωστε να περναει ΚΤΕΟ ?
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό q10gr8 » Σάβ 23 Ιουν, 2012 16:14

Τιποτα απο ολα αυτα...
Δικο μου λαθος που δεν εξηγησα σωστα...
4 χρονια εκλεισε το αυτοκινητο και περασε το 1ο Κτεο.
Το κιτ το εχω 14 μηνες και τα μπεκακια (τα μαυρα) τα αλλαζει δωρεαν η Ζavoli, με τα καινουργια της (ασημενια) γιατι καποια απο αυτα δημιουργησαν καποια προβληματακια, οχι σε μενα, και ειναι και εντελως αθορυβα σε σχεση με τα παλια που εκαναν ενα τικτικτικ, οταν δουλευαν.
Δεν εχει κανει αλλος φιλος αλλαγη στα μπεκακια;
q10gr8
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 10 Απρ, 2011 13:09

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό christok » Πέμ 23 Αύγ, 2012 22:26

DIMITRIOS έγραψε:Πράσφατα πήγα στον εγκαταστάτη μου( έχω peugeot 206 1.6) να ρωτήσω για έναν φίλο με xtrail .
Αυτός δουλεύει με τα BRC και μας είπαν οτι στα xtrail η εγκατάσταση δεν εδίκνυται! Το αναφέρει ξεκάθαρα η BRC.

Νομιζω οτι ηBRC σου λεει αλλαξε καταλυτη και δεν εχεις προβλημα για Xtrail γιατι ειναι κεραμικοσ και μπορει να λιωσει
christok
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 23 Αύγ, 2012 00:37

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό chipakos » Παρ 22 Νοέμ, 2013 04:12

Γειά σας παιδιά. Εχω εγκαταστήσει σύστημα Zavoli και έκλεισα τρία χρόνια και 20000 χιλιόμετρα πριν δύο μήνες. Σήμερα τα έφτυσε το σύστημα των βαλβίδων μου είπε ο θεοδώρου στην Αθήνα αλλά πλέον δεν βγαίνουν οι μαύρες βαλβίδες. Τις έπλυνε τις παλιές μήπως και τις σώσουμε αλλά φεύγοντας από το μαγαζί στα 500 μέτρα πιο πέρα το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι. Μου είπε για κάτι καινούριες με μεμβράνη μέσα, αθόρυβες, υποθέτω είναι οι ασημένιες που γράφεται πιο πάνω , το θέμα είναι ότι δεν μου άφησε και πολύ περιθώρια δωρεάν αντικατάστασης παρ όλο που επίμονα ρώτησα ποιο θα είναι το κόστος αν παρουσιαστεί πρόβλημα. Τελος πάντων αύριο θα πάω να μάθω διότι όλα αυτά τα συζητήσαμε πριν αποχωρήσω από το μαγαζί. Θα μάθω και θα σας πω.
chipakos
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 22 Νοέμ, 2013 04:03

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Παρ 22 Νοέμ, 2013 04:31

Μπεκ εννοείς κ οχι βαλβιδες!

Sent from my XT910 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό chipakos » Παρ 22 Νοέμ, 2013 16:19

tsakozzz έγραψε:Μπεκ εννοείς κ οχι βαλβιδες!

Sent from my XT910 using Tapatalk


Ναι sorry μπεκ εννοούσα . Αλλά έχω και νεώτερα σήμερα Παρασκευή. Πήγα στην εταιρεία spathis εδώ στου Ρέντη που είχα τοποθετήσει το σύστημα και δεν τους ένοιαξε καρφάκι ότι δηλαδή το αυτοκίνητο έκανε 18.400 Km και έπαθαν βλάβη τα μπεκ. Πρέπει λέει τα καινούρια να τα πληρώσω γιατί πέρασε την εγγύηση του το σύστημα. Βρε παιδιά ελάτε στα συγκαλά σας . Δηλαδή επειδή έμεινε σταθμευμένο το αυτοκίνητο λόγω μη πληρωμής τελών κυκλοφορίας έχασε τον χρόνο εγγύησης??? Τα μαύρα μπεκ γράφουν επάνω ημερομηνία λήξης 2018 επίσης γνωρίζω ότι τα μαύρα μπεκ έχουν παρουσιάσει ελλατώματα διάφορα γιατί δεν με καλύπτεται και στο δικό μου αυτοκίνητο ?? Τίποτα, θέλουν χρήματα οπωσδήποτε.Εστειλα πριν λίγο email στη Zavoli Ιταλίας πήρα και στην εταιρεία Θεοδώρου στη Θεσσαλονίκη και τώρα περιμένω από αλλού να βρω το δίκιο μου .Ε όχι 18,400Km και να μου ζητάνε χρήματα για αντικατάσταση μπεκ. Πάντως θα το ψάξω πολύ, δεν λέω θα το τραβήξω πολύ, διότι νοιώθω κοροιδεμένος. Αν μου πρότειναν σήμερα θα προτιμούσα Lovvato κι όχι Zavoli . Θα έχεται νεα μόλις μάθω κι εγώ.
chipakos
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 22 Νοέμ, 2013 04:03

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 22 Νοέμ, 2013 23:20

Δεν φτσιει ο έγκαταστατης ετσι εινσιι σε ολα τς υλικα δυστυχώς θα πρεπει να τα πληρώσει απο την τσέπη του ο εγκατάστατης δεν λέω οτι εινσι σωστο αλλα εινσι πάγια τακτική των αντιπροσώπων που επιβσλουν οι εταιριες - εργοστάσια υγραεριοκίνησης 2 χρονια και τελος
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Zavoli παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό chipakos » Σάβ 23 Νοέμ, 2013 01:49

Qgas έγραψε:Δεν φτσιει ο έγκαταστατης ετσι εινσιι σε ολα τς υλικα δυστυχώς θα πρεπει να τα πληρώσει απο την τσέπη του ο εγκατάστατης δεν λέω οτι εινσι σωστο αλλα εινσι πάγια τακτική των αντιπροσώπων που επιβσλουν οι εταιριες - εργοστάσια υγραεριοκίνησης 2 χρονια και τελος

Επειδή είμαι επισκευαστής μηχανών mig απλά αναφέρω ότι όταν είχαμε φέρει στην Ελλάδα 250 μηχανές και τις πουλήσαμε σε διάφορους επαγγελματίες λίγο καιρό πιο μετά περίπου ένα χρόνο διαπιστώσαμε ότι έχει ένα σοβαρό ελλάτωμα ο κεντρικός διακόπτης 7 θέσεων ο οποίος υπο φυσιολογικές συνθήκες είχε 180 ευρώ για να τον αντικαταστήσει κάποιος. Ξέρεται τι κάναμε σαν εταιρεία?? Ζητήσαμε από Ιταλία από τον οίκο που είχαμε φέρει τις μηχανές να μας στείλη 250 διακόπτες σε ΕΓΓΥΗΣΗ και τους αλλάξαμε σε όλες τις μηχανές σε πόσο διάστημα νομίζεται??? Σε διάστημα 5 χρόνων. Ερχόταν ο πελάτης π.χ πέντε χρόνια μετά χωρίς να ζητήσει τα ρέστα γιατί χάλασε ο διακόπτης του έτσι απλά έφερνε την μηχανή του για επισκευή και εμείς τον τοποθετούσαμε δωρεάν απλά λόγω πενταετίας του κάναμε ένα service και πλήρωνε ο πελάτης μόνο την εργασία για το service. Τώρα όλα τα υπόλοιπα που συμβαίνουν εδώ στην Ελλάδα εγώ τα ονομάζω κομπογιαννίτικα διότι φίλε μου βγήκε ελλατωματικό ένα αυτοκίνητο σε κάποιο σημείο του??? ΑΝΑΚΛΗΣΗ Α Ν Α Κ Λ Η Σ Η!!!! Πίσω στο συνεργείο δεν παει να είναι και 7 χρονών. Εγώ δεν πήγα στο συνεργείο της γειτονιάς να βάλω υγραεριοκίνηση. Και ξέρεις γιατί??? Γιατί αυτή η εταιρεία διαφήμιζε after sale και σοβαρότητα και υπευθυνότητα και ρεπορτάζ στους τέσσερις τροχούς κι εγώ το έχαψα.Αν σέβεσαι τον πελάτη σου και τα ΧΧΧ ευρώ που σου έδωσε ακόμα κι απ την τσέπη σου θα βάλεις για τα ανταλακτικά ή θα τα ζητήσεις τσαμπουκά από τον οίκο που αντιπροσωπεύεις για λογαριασμό του πελάτη σου αγαπητε φίλε. Αλλιώς σύντομα θα περάσεις στην ιστορία όπως και πολλοί άλλοι.( Πάντα φιλικά και φυσικά δεν μιλάω επί προσωπικού μην παρεξηγηθώ κι όλας) Απλά είμαι έξω από τα ρούχα από την αντιμετώπιση. Τώρα θα δω την Δευτέρα ποιά θα είναι η θέση της εταιρείας Zavoli αλλά και του υπευθύνου στη Θεσσαλονίκη.
chipakos
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 22 Νοέμ, 2013 04:03

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες