Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απορία & μάρκες κιτ LPG!!!

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Απορία & μάρκες κιτ LPG!!!

Δημοσίευσηαπό stvgr » Τετ 09 Μαρ, 2011 14:30

Καλημερα
Εχω μια απορια και θα ηθελα να την μοιραστω μαζι σας
Εχω παρατηρησει εδω και 2 χρονια που ασχολουμαι με την υγραεριοκινηση σαν χρηστης και σαν ενδιαφερομενος με πολυ ψαξιμο εδω και 2,5 χρονια οτι στην Ελλαδα οι μαρκες που προχωρανε και μας πασαρουν ειναι οι π.χ. BRC, ZAVOLI, ALDESA και τωρα τελευταια η ICOM και VIALLE.... αυτες υπαρχουν σε καθε πολη σιγουρα....αυτο που μου κανει εντυπωση οτι σπανια θα βρεις π.χ. PRINS, LANDI RENZO, LOVATO, ATIKER, TARTARINI, EMMEGAS οπου καποιες απο αυτες τις θεωρω ανωτερες...και εχουν καποιες καινοτομιες π.χ. στα μπεκ που χρησιμοποιει η PRINS μαρκας KEIHIN μεταλλικα(στα + μεγαλυτερη αντοχη) με 2ms ψεκασμο οπως και της LANDI RENZO τα OMEGAS επισης μεταλλικα με 2ms ψεκασμο κ.α.
επισης ολοι κοιταμε ποιος βαζει ποιο φθηνα απο τον αλλο, π.χ. ο ενας βαζει LOVATO με 1200 και ο αλλος με 1800 ICOM αρα θα παω σε αυτον με 1200 να το βαλω ενω αυτα τα δυο συστηματα δεν εχουν καμια απολυτως σχεση....
απο την στιγμη που οταν ειναι να αγορασουμε αυτοκινητο κανουμε φυλλο και φτερο την αγορα για να συγκρινουμε το ενα αμαξι με καποιο αλλο και δινουμε ενα τσουβαλι λεφτα για να το παρουμε, σε αυτη την πολυ συμαντικη μετατροπη κοιταμε να βρουμε τον πιο φθηνο μαστορα και και ας ειναι και τουρκικο ή βουλγαρικο το ΚΙΤ που θα μας βαλει....λεει ο αλλος ελα μωρε ολα την ιδια δουλεια κανουν και ομως δεν κανουν ολα την ιδια δουλεια ουτε ολοι οι μαστορες κανουν τον ιδιο προγραμματισμο (που το θεωρω το σημαντικοτερο κομματι της μετατροπης) απο το αν ειναι ομορφα τακτοποιημενα τα καλωδια και τα εξαρτηματα κατω απο το καπω...υπαρχουν συνεργεια που τα συνδυαζουν ολα αυτα αλλα θελει λιγο ψαξιμο παιδια οπως οταν αγοραζατε αυτοκινητο....

Για εμενα τωρα η καλυτερη εταιρια ειναι η PRINS και η VIALLE τσουζει στην τσεπη αλλα αξιζει και στην συνεχεια η LANDI RENZO και η ICOM.

Αληθεια ποια εταιρια νομιζετε εσεις πως ειναι απο τις πιο εξελιγμενες και εμπιστες??

** στην κατοχη μου εχω 2 οχηματα με υγραεριο
Seat ALtea 1.6 με LOVATO Easy Fast χρηση LPG στα 17000χλμ
Alfa Romeo 156 με LANDI RENZO Omegas χρηση LPG στα 1500χλμ
stvgr
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 05 Μαρ, 2011 14:22

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 09 Μαρ, 2011 16:31

stvgr έγραψε:Καλημερα
Εχω μια απορια και θα ηθελα να την μοιραστω μαζι σας
Εχω παρατηρησει εδω και 2 χρονια που ασχολουμαι με την υγραεριοκινηση σαν χρηστης και σαν ενδιαφερομενος με πολυ ψαξιμο εδω και 2,5 χρονια οτι στην Ελλαδα οι μαρκες που προχωρανε και μας πασαρουν ειναι οι π.χ. BRC, ZAVOLI, ALDESA και τωρα τελευταια η ICOM και VIALLE.... αυτες υπαρχουν σε καθε πολη σιγουρα....αυτο που μου κανει εντυπωση οτι σπανια θα βρεις π.χ. PRINS, LANDI RENZO, LOVATO, ATIKER, TARTARINI, EMMEGAS οπου καποιες απο αυτες τις θεωρω ανωτερες...και εχουν καποιες καινοτομιες π.χ. στα μπεκ που χρησιμοποιει η PRINS μαρκας KEIHIN μεταλλικα(στα + μεγαλυτερη αντοχη) με 2ms ψεκασμο οπως και της LANDI RENZO τα OMEGAS επισης μεταλλικα με 2ms ψεκασμο κ.α.
επισης ολοι κοιταμε ποιος βαζει ποιο φθηνα απο τον αλλο, π.χ. ο ενας βαζει LOVATO με 1200 και ο αλλος με 1800 ICOM αρα θα παω σε αυτον με 1200 να το βαλω ενω αυτα τα δυο συστηματα δεν εχουν καμια απολυτως σχεση....
απο την στιγμη που οταν ειναι να αγορασουμε αυτοκινητο κανουμε φυλλο και φτερο την αγορα για να συγκρινουμε το ενα αμαξι με καποιο αλλο και δινουμε ενα τσουβαλι λεφτα για να το παρουμε, σε αυτη την πολυ συμαντικη μετατροπη κοιταμε να βρουμε τον πιο φθηνο μαστορα και και ας ειναι και τουρκικο ή βουλγαρικο το ΚΙΤ που θα μας βαλει....λεει ο αλλος ελα μωρε ολα την ιδια δουλεια κανουν και ομως δεν κανουν ολα την ιδια δουλεια ουτε ολοι οι μαστορες κανουν τον ιδιο προγραμματισμο (που το θεωρω το σημαντικοτερο κομματι της μετατροπης) απο το αν ειναι ομορφα τακτοποιημενα τα καλωδια και τα εξαρτηματα κατω απο το καπω...υπαρχουν συνεργεια που τα συνδυαζουν ολα αυτα αλλα θελει λιγο ψαξιμο παιδια οπως οταν αγοραζατε αυτοκινητο....

Για εμενα τωρα η καλυτερη εταιρια ειναι η PRINS και η VIALLE τσουζει στην τσεπη αλλα αξιζει και στην συνεχεια η LANDI RENZO και η ICOM.

Αληθεια ποια εταιρια νομιζετε εσεις πως ειναι απο τις πιο εξελιγμενες και εμπιστες??

** στην κατοχη μου εχω 2 οχηματα με υγραεριο
Seat ALtea 1.6 με LOVATO Easy Fast χρηση LPG στα 17000χλμ
Alfa Romeo 156 με LANDI RENZO Omegas χρηση LPG στα 1500χλμ


Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΜΕ ΤΟ ICOM JTG !!!!!!! :lol: :lol: :lol:
Περα απ'την πλακα, καλύτερη εταιρια ειναι εκεινη που παρεχει ενα συστημα στον καταναλωτη που αποδίδει σε οικονομια καυσιμου, αποδοση, ευκολη εγκατασταση, αντοχη υλικων, εγγύηση συστηματος(τουλαχιστον 2χρονια), εγγυηση για μηχανικα μερη(στην ελλαδα ΟΧΙ μεχρι στιγμης), καθως και αλλα που θα συμπληρωσετε και εσεις, σε μια δελεαστικη τιμη . Περα ομως απο το συστημα, ενα μεγαλο κομματι ειναι η τοποθετηση του συστηματος απο εμπειρο τεχνικο, που ειναι αλλου παπα ευαγγελιο....
Παντως εξέλιξη για μενα ειναι η εταιρια να βγαζει κιτ με υγρο ψεκασμο καθως και να ειναι ευελικτη σε θεματα προγραμματισμου και συνδιασμου υλικων π.χ. bi-fuel connector , Aμεσος ψεκασμος κτλ.... Και να εχει ενα καλο after sale service.

Παρατηρηση : Σχεδον ολες οι εταιριες, εχουν παρα πολλα χρονια στο χωρο και σχεδον 1 δεκαετια στην ελλαδα. Εμεις οι τριτοκοσμικοί τις ανακαλυψαμε τωρα.....

Kαλο θεμα :thumbup: Εδω θα γινει σφαγη :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Πέμ 10 Μαρ, 2011 23:59

Πολυ καλο θεμα,
Σημαντικο οπως ειπε και ο φιλος astragjtg, ειναι ποιος θα τοποθετησει το συστημα.
Μπορεις να αγορασεις το καλυτερο και πιο συγχρονο συστημα και απλα να ανοιξει το καπο ο μηχανικος και να πεταξει μεσα τα εξαρτηματα. Απλα δεν θα δουλεψει ποτε, και μπορει να γινει ακομη και επικινδυνο. ;)
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό dim63 » Παρ 11 Μαρ, 2011 01:10

γεια χαρα

το εχω ξαναναφερει το hardweare αν ειναι απο καλη εταιρεια (αυτο ψαχνεται ευκολα) ειναι σχεδον δεδομενο οτι πληρει τις προδιαγραφες που πρεπει.
το βασικο ειναι ο μαστορας που θα το τοποθετηση και ο κομπιουτερας που θα το ΡΥΘΜΗΣΗ.
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 01:19

dim63 έγραψε:γεια χαρα

το εχω ξαναναφερει το hardweare αν ειναι απο καλη εταιρεια (αυτο ψαχνεται ευκολα) ειναι σχεδον δεδομενο οτι πληρει τις προδιαγραφες που πρεπει.
το βασικο ειναι ο μαστορας που θα το τοποθετηση και ο κομπιουτερας που θα το ΡΥΘΜΗΣΗ.


Τα ''καλα'' , οπως λες δεν πέρνουν χερι μαστορα. Ειναι κλειδωμενο το προγραμμα απο την εταιρια γιατι εχουν δει ποσο τρομπες ειναι και ποσο σκ@τα μπορουν να τα κανουν οι εγκαταστατες.... :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό stvgr » Παρ 11 Μαρ, 2011 13:28

dim63 έγραψε:ο κομπιουτερας που θα το ΡΥΘΜΗΣΗ.


αυτο ειναι το πιο συμαντικο κομματι
stvgr
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 05 Μαρ, 2011 14:22

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό dim63 » Παρ 11 Μαρ, 2011 13:50

[quote="astragjtg"][quote="dim63"]γεια χαρα

το εχω ξαναναφερει το hardweare αν ειναι απο καλη εταιρεια (αυτο ψαχνεται ευκολα) ειναι σχεδον δεδομενο οτι πληρει τις προδιαγραφες που πρεπει.
το βασικο ειναι ο μαστορας που θα το τοποθετηση και[b] ο κομπιουτερας που θα το ΡΥΘΜΗΣΗ

Τα ''καλα'' , οπως λες δεν πέρνουν χερι μαστορα. Ειναι κλειδωμενο το προγραμμα απο την εταιρια γιατι εχουν δει ποσο τρομπες ειναι και ποσο σκ@τα μπορουν να τα κανουν οι εγκαταστατες..

ΟΤΙ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ μου ελεγε ενας κλειδαρας και ενας κομπιουτερας.μην ξεχναμε και τον πιτσιρικα που ειχε μπει στο αμερικανικο πενταγωνο απο το pc του σπιτιου του?
το δικο μου BIGAS SGISN (Ε-OBD)αέριας έγχυσης αμεση συνεργασια των 2 cpu αλλα και απολυτα ρυθμισιμο. για την ρυθμιση πραγματικα εχω ακουμπησει επανω στην GEARTECH και ελπιζω να μην πεσουμε ολοι μαζι
μεχρι στιγμης ολα πολυ καλα

γεια μας
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 15:45

dim63 έγραψε:ΟΤΙ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ μου ελεγε ενας κλειδαρας και ενας κομπιουτερας.μην ξεχναμε και τον πιτσιρικα που ειχε μπει στο αμερικανικο πενταγωνο απο το pc του σπιτιου του?
το δικο μου BIGAS SGISN (Ε-OBD)αέριας έγχυσης αμεση συνεργασια των 2 cpu αλλα και απολυτα ρυθμισιμο. για την ρυθμιση πραγματικα εχω ακουμπησει επανω στην GEARTECH και ελπιζω να μην πεσουμε ολοι μαζι
μεχρι στιγμης ολα πολυ καλα

γεια μας


Συμφωνώ οτι ολα ειναι πιθανα. Αλλα να κανει τον χακερ ο μαστρομητσος :lol: , δε το νομιζω....
Οι περισσοτεροι δεν εχουν τις γνωσεις, τα εργαλεια αλλα και το σημαντικοτερο ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ (να σπασουν το κλειδωμενο λογισμικο μιας εταιριας) γιατι δεν αποκομίζουν κατι απο αυτο. 2 μερουλες μεσα τα αμαξακι, τα ''μαρουλια'' στο χερι και αντε γεια..... Αν δεν τους κανει, για καποιο λογο, απλα πανε σε αλλο συστημα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό dim63 » Παρ 11 Μαρ, 2011 16:26

astragjtg έγραψε:
dim63 έγραψε:ΟΤΙ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ μου ελεγε ενας κλειδαρας και ενας κομπιουτερας.μην ξεχναμε και τον πιτσιρικα που ειχε μπει στο αμερικανικο πενταγωνο απο το pc του σπιτιου του?
το δικο μου BIGAS SGISN (Ε-OBD)αέριας έγχυσης αμεση συνεργασια των 2 cpu αλλα και απολυτα ρυθμισιμο. για την ρυθμιση πραγματικα εχω ακουμπησει επανω στην GEARTECH και ελπιζω να μην πεσουμε ολοι μαζι
μεχρι στιγμης ολα πολυ καλα

γεια μας


Συμφωνώ οτι ολα ειναι πιθανα. Αλλα να κανει τον χακερ ο μαστρομητσος :lol: , δε το νομιζω....
Οι περισσοτεροι δεν εχουν τις γνωσεις, τα εργαλεια αλλα και το σημαντικοτερο ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ (να σπασουν το κλειδωμενο λογισμικο μιας εταιριας) γιατι δεν αποκομίζουν κατι απο αυτο. 2 μερουλες μεσα τα αμαξακι, τα ''μαρουλια'' στο χερι και αντε γεια..... Αν δεν τους κανει, για καποιο λογο, απλα πανε σε αλλο συστημα.


Aπολυτα σωστο αυτο με τον μαστρομητσο γιαυτο και η επιλογη μου(gearteck.gr)ο γιωργος ΕΜΠ(δες το) (προσοχη ΔΕΝ ειναι διαφημιση) εγινε γνωριζοντας με τι ασχολουνται(προσωπικα ειχα απορριψει τα υγρου ψεκασμου το μοτερ μου 2,3 χωρις αμεσο ψεκασμο)+οτι vialle ολλανδιας (ειχα μιληση direct) μου ζητησαν την χαρτογραφηση του κινητηρα για να φτιαξουν καινουργιο set up για το δικο τους lpg.μπραβο τους αλλα ηταν πολυ για μενα.(και μετα που να τρεχεις ολλανδια?!?!!!!!!

Το θεμα ειναι να χαιρομαστε τα τουτουνια μας και να μην τρεχουμε τζαμπα.

ολοι καλα
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 11 Μαρ, 2011 16:47

dim63 έγραψε:
Το θεμα ειναι να χαιρομαστε τα τουτουνια μας και να μην τρεχουμε τζαμπα.

ολοι καλα


:thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες





cron