Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απορία & μάρκες κιτ LPG!!!

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Τετ 16 Μαρ, 2011 15:29

Παιδια καλησπερα. Ειμαι καινουριο μελος στο φορουμ αν και διαβαζω αρκετο καιρο.Εχω ενα seat ibiza 2003 1.4 και σκεφτομαι σιγα σιγα να προχωρησω στην τοποθετηση συστηματος.. Εχω παρει δυο προσφορες μεχρι στιγμης. Μια για Lovato στα 1100+ΦΠΑ και η αλλη ειναι απο την Seat Makris για tartarini στα 1400+ΦΠΑ. Οπως μου τα περιεγραψε ο μακρης προκειται για κορυφαια εταιρια και μου την προτεινε ανεπιφυλακτα. Ποια η γνωμη σας για τα δυο αυτα συστηματα και τι προτεινετε?
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 16 Μαρ, 2011 19:44

Κι εγώ από αυτά που κατά καιρούς είχα διαβάσει σε διάφορα sites του εξωτερικού, είχα σχηματίσει καλή γνώμη για την Tartarini.
Δυστυχώς όμως έχουν γραφτεί πολλά προβλήματα σε διάφορα forums για συστήματά της που εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα. Ίσως να φταίνε κάποιοι εγκαταστάτες, αλλά προσωπικά θα έμενα μακριά της.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό zik » Τετ 16 Μαρ, 2011 21:47

Φίλε 109fb αυτό έχω σκεφτει να κάνω και εγώ! Θα σου στείλω και σε μήνυμα το κινητό μου να μιλήσουμε. Επίσης μου είπανε για ένα οργανάκι που μπορούμε να τοποθετήσουμε στο αυτοκίνητο το οποίο μας δείχνει την ποιότητα του μίγματος(αναλογία καυσίμου-αέρα) διαρκώς για να ξέρουμε αν γίνεται σωστή καύση στον κινητήρα. Θα μάθω περισσότερα και θα σου πω. Πάντως σε όσους πρόκειται να τοποθετήσουν σύστημα υγραερίου προτείνω να σκεφτούν ώριμα την επιλογή του συνεργείου και να επιλέξουν κάποιο που να αναλαμβάνει και την υπόλοιπη συντήρηση του αυτοκινήτου για να μην ακούν δικαιολογίες του στυλ ''δεν φταίει το σύστημα του υγραερίου, φταίει το νερό στους υαλοκαθαριστήρες κλπ'' .
Ford focus 2002, 1.6l. LONGAS ITALIA με πνεύμονα BRC. Συνολικά χλμ: 309.000, με υγραέριο: 170.000.
zik
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 22:51

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Πέμ 17 Μαρ, 2011 01:42

Στον Μακρη εχει βαλει κανεις? Για τα Lovato ποια η γνωμη σας.. Γενικα θα ηθελα περισσοτερες αποψεις αναμεσα στις δυο αυτες επιλογες (Lovato-Tartarini) ή γιατι οχι και καποιες επιπλεον προτασεις..
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό dim63 » Πέμ 17 Μαρ, 2011 09:58

bpel86 έγραψε:Στον Μακρη εχει βαλει κανεις? Για τα Lovato ποια η γνωμη σας.. Γενικα θα ηθελα περισσοτερες αποψεις αναμεσα στις δυο αυτες επιλογες (Lovato-Tartarini) ή γιατι οχι και καποιες επιπλεον προτασεις..


για δες και gearteck εμενα μου πηγε αψογα
επιλογη δικια σου
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό lamprosdl » Πέμ 17 Μαρ, 2011 23:33

Ανακάλυψα ότι υπάρχει εγκαταστατης VIALLE στην Θεσσαλονίκη. Υπάρχει κάποιος που να έκανε εκεί μετατροπή για να μας μεταφέρει εντυπώσεις; Νομίζω fordstathis λέγεται...
Mazda 6 BRC PLUG N DRIVE 84.000 km
Mitsubishi colt BRC sequent 24 70.000 km
Άβαταρ μέλους
lamprosdl
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν, 2011 23:46

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό stvgr » Παρ 18 Μαρ, 2011 02:48

bpel86 έγραψε:Στον Μακρη εχει βαλει κανεις? Για τα Lovato ποια η γνωμη σας.. Γενικα θα ηθελα περισσοτερες αποψεις αναμεσα στις δυο αυτες επιλογες (Lovato-Tartarini) ή γιατι οχι και καποιες επιπλεον προτασεις..


Lovato Easy Fast σε Seat Altea 1.6 ειμαι στα 17000χλμ χωρις κανενα προβλημα ποτε....μεγαλο ρολο παιζει ο εγκαταστατης παντως να το ξερεις...επισης η Lovato ειναι εταιρια με 50 χρονια εμπειρια αν σημαινει κατι αυτο.
stvgr
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 05 Μαρ, 2011 14:22

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Παρ 18 Μαρ, 2011 12:33

και που το εβαλες φιλε μου?
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 18 Μαρ, 2011 12:58

Φιλε dti, σε αυτο το link http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upl ... gus_NL.pdf που εχει και το δικο μου κινητηρα, τι ακριβως λεει ? Οτι ειναι οκ για μετατροπη ? Αν ναι ποιο συστημα προτείνεται( γιατι δε μπορω να το βρω) ? Αυτο γινεται μονο σε επαφη με την εταιρια ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 18 Μαρ, 2011 20:02

Απ΄ότι βλέπω δίνει και επέκταση της εγγύησης (πρόγραμμα Plus) που σημαίνει οτι ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι ΟΚ για μετατροπή.
Η καλύτερη βέβαια περίπτωση είναι να δίνει το πρόγραμμα Premium (οπότε η εγγύηση φθάνει μέχρι και 4 χρόνια) όπου εκεί είναι απόλυτα σίγουροι οτι δεν θα προκύψει κάποιο θέμα μέσα στο διάστημα αυτό.
Τα βασικά μέρη του συστήματος της Vialle είναι ίδια (ή σχεδόν ίδια) από μοντέλο σε μοντέλο. Διαφέρουν βέβαια τα μπεκ, η δεξαμενή (σε χωρητικότητα) και το λογισμικό στην ηλεκτρονική μονάδα (LPe).
Ένας παλιότερος κατάλογος που έχει αναλυτικά τους κωδικούς των βασικών μερών του συστήματος ανά μοντέλο της Opel είναι εδώ: http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upl ... pel_NL.pdf
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες