Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απορία & μάρκες κιτ LPG!!!

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό 109fb » Σάβ 12 Μαρ, 2011 22:29

Παιδια καλησπερα σε ολους! Συμφωνω με ολλα τα παραπανω περι μαστορων και κομπιουτεραδων. Εχω κανει εγκατασταση στο αυτοκινητο μου το κιτ της longaz italia σε ενα πρατηριο και συνεργειο μαζι στην μεταμορφωση Αθηνα. Ο τυπος προσπαθει απο τον οκτωμβρη μηνα να μου το ρυθμισει και ολλο κατι συμβενει και δεν μπορει παντα φταιει κατι αλλο αλλα ποτε ο μαστωρας, την μια φταιει το αυτοκινητο μου δεν δουλευει σωστα την αλλη φταιει ο καιρος τελος παντων για να μην μακρυγορω η δικη μου εμπειρια και θελω να με πιστεψετε γιαυτο γιατι οπως καταλαβενεται οταν πληρωνεις για κατι και τελικα δεν το εχεις και συνεχως σε κοροιδευει ο μαστωρας ειναι η εξης: Οποιος ενδιαφερεται να εγκαταστησει αεριο στο αυτοκινητο του θα πρεπει να το ψαξει πολυ καλα πριν, 1)το κιτ που θα επιλεξει να βαλει θα πρεπει να το βαζουν τουλαχιστον 3-4 εγκαταστατες (το longaz italia που εχω εγκαταστησει εγω απο οσο εχω ψαξει δεν το βαζει καποιος αλλος με αποτελεσμα να μου εχουν δεθει τα χερια. αν γνωριζει κατι καποιος παρακαλω ας με ενημερωσει.) με αποτελεσμα να μην κρεμεται απο εναν μαστωρα. 2)Θα πρεπει να παρει συστασεις απο αλλους που εχουν εγκαταστησει το κιτ που ενδιαφερεσται να βαλετε. 3) Και τελος με οποιο συστημα καταληξετε θα πρεπει πρωτα να επικοινωνησετε με την μαμα εταιρια στο εξωτερικο μεσο e-mail να δειτε αν υπαρχει τουλαχιστον.( εγω επικοινωνω με την longaz italia μεσω e-mail δυο μηνες τωρα και την ρωταω αν υπαρχει καποιος αλλος αντιπροσωπος στην ελλαδα και ουτε φωνη ουτε ακρωαση) οπως καταλαβατε ειναι καμμενη η γουνα μου απο τον εγκαταστατη και κατα συνεπεια και το κιτ. Μακρια απο τον συγκεκριμενο εγκαταστατη της μεταμορφωσης.
109fb
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 15 Φεβ, 2011 22:25

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό dim63 » Σάβ 12 Μαρ, 2011 22:44

dti έγραψε:Στα περισσότερα σύγχρονα αυτοκίνητα, αν όχι σε όλα,ο ηλεκτρολόγος (που πρέπει απαραίτητα να είναι σε θέση να χειριστεί pc και διάφορα άλλα διαγνωστικά συστήματα) αν έχει μεράκι και είναι και λίγο ψαγμένος, δε χρειάζεται να είναι καθόλου χάκερ για να ρυθμίσει σωστά οποιοδήποτε κινητήρα. Αρκεί μόνο να ξέρει καλά τη δουλειά του.
Ακόμη και τα πιο προ-ρυθμισμένα συστήματα από το εργοστάσιο, ενδεχομένως κάποια στιγμή να χρειαστούν ρύθμιση (πολύ απλά λόγω κακής ποιότητας καυσίμων που έχουμε γενικά).
Πόσο μάλλον η συντριπτική πλειοψηφία των συστημάτων που κυκλοφορούν στην αγορά, που χρειάζονται απαραίτητα ρύθμιση για να δουλέψουν έστω και στοιχειωδώς με προβλήματα...


γεια χαρα.
το χακερ βαλτο σε εισαγωγικα το θεμα ειναι οταν ανοιγει το λαπιτοπι να μην γινονται ολα τυφλοσουρτη αλλα κατι να υποψιαζομαστε.
το να παει ο πελατης ολλανδια -χουμοp

καλα χιλιομετρα
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό 109fb » Σάβ 12 Μαρ, 2011 22:59

zik έγραψε:Παρακολουθώ την σελίδα εδώ και καιρό όπως και αρκετές άλλες όπου γίνεται συζήτηση για την υγραεριοκίνηση αλλά δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται η εταιρία LONGAS ITALIA που έχω τοποθετήσει στο αυτοκίνητό μου! Λόγω γνωριμίας με τον εγκαταστάτη, και φυσικά βλακείας μου, δεν ψάχτηκα για τις εταιρίες που κυκλοφορούν! Είναι σύστημα 4ης γενιάς με παράλληλο εγκέφαλο στον οποίο ο εγκαταστάτης με το πρόγραμμα της εταιρίας μπορεί και ρυθμίζει αρκετές παραμέτρους όπως κατάλαβα. Γνωρίζει κανείς την εταιρία ή έχω τραβήξει λαχείο;;;

Αγαπητε zik νομιζω την εχει πατησει και εσυ οπως και εγω. Εχω βαλει και εγω αυτο το υπεροχο κιτ στο συγκεκριμενο συνεργειο και ακομα προσπαθει ο Νικολακης με τον μαστροχρηστο να το ρυθμισουν. Εγω εχω στηλει e-mail στην συγκεκριμενη εταιρια εδω και δυο μηνες και δεν εχω λαβει απαντηση. Τωρα τελαυταια διαπιστωσα οτι πλεων δεν βαζει αυτην την μαρκα την σταματησε και βαζει την mig gaz. καλη επιτυχια σε οτι κανεις και αν μαθεις κατι χρησιμο θα ηθελα να με πληροφορισεις.
109fb
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 15 Φεβ, 2011 22:25

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό zik » Δευτ 14 Μαρ, 2011 22:20

Φίλε 109fb μάλλον την πατήσαμε! Εγώ πήγα εκεί μέσω γνωριμίας και έχω απογοητευτεί!Το αυτοκινητό μου είναι ένα ford focus 1,6 με 150.000 στο οποίο μέχρι που τον επισκέπτηκα δεν είχα δει ποτέ το λαμπάκι του κινητήρα αναμένο! Τώρα κάθε 10 μέρες περίπου πηγαίνω για ρύθμιση!Έβαλα το σύστημα τον Ιανουάριο και μέχρι τώρα έχω κάνει 8.000 χλμ οπότε δεν μπορείς να πείς ότι είναι καινούργιο το σύστημα και θα στρώσει στην πορεία που λέγανε στην αρχή!Από ότι έχω καταλάβει δεν μπορούν να μου ρυθμίσουν το μίγμα χαμηλά, στο ρελαντί, γιατί όποτε πηγαίνω ταξίδια και επαρχία δεν έχω πρόβλημα ενώ όποτε μπλέκω σε κίνηση στην Αθήνα ανάβει φωτάκι για πλούσιο-φτωχό μίγμα. Από την άλλη βέβαια το ίδιο σύστημα έβαλε εκεί και ενας φίλος σε suzuki sx4 1,6 πολύ πριν από εμένα χωρίς κανένα πρόβλημα! Πάντως συχνά βλέπω και ένα JEEP εκεί με πρόβλημα! Έχουμε γίνει θαμώνες....
Ford focus 2002, 1.6l. LONGAS ITALIA με πνεύμονα BRC. Συνολικά χλμ: 309.000, με υγραέριο: 170.000.
zik
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 22:51

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό stvgr » Τρί 15 Μαρ, 2011 01:30

zik έγραψε:Φίλε 109fb μάλλον την πατήσαμε! Εγώ πήγα εκεί μέσω γνωριμίας και έχω απογοητευτεί!Το αυτοκινητό μου είναι ένα ford focus 1,6 με 150.000 στο οποίο μέχρι που τον επισκέπτηκα δεν είχα δει ποτέ το λαμπάκι του κινητήρα αναμένο! Τώρα κάθε 10 μέρες περίπου πηγαίνω για ρύθμιση!Έβαλα το σύστημα τον Ιανουάριο και μέχρι τώρα έχω κάνει 8.000 χλμ οπότε δεν μπορείς να πείς ότι είναι καινούργιο το σύστημα και θα στρώσει στην πορεία που λέγανε στην αρχή!Από ότι έχω καταλάβει δεν μπορούν να μου ρυθμίσουν το μίγμα χαμηλά, στο ρελαντί, γιατί όποτε πηγαίνω ταξίδια και επαρχία δεν έχω πρόβλημα ενώ όποτε μπλέκω σε κίνηση στην Αθήνα ανάβει φωτάκι για πλούσιο-φτωχό μίγμα. Από την άλλη βέβαια το ίδιο σύστημα έβαλε εκεί και ενας φίλος σε suzuki sx4 1,6 πολύ πριν από εμένα χωρίς κανένα πρόβλημα! Πάντως συχνά βλέπω και ένα JEEP εκεί με πρόβλημα! Έχουμε γίνει θαμώνες....


μηπως φταιει ο αισθητηρας-λ δοκιμασε το να δουλεψεις με βενζινη μονο να δεις θα στο ξανα βγαλει....μηπως τα επαιξε ο λ και θελει αλλαγη??
stvgr
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 05 Μαρ, 2011 14:22

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό billysgtr » Τρί 15 Μαρ, 2011 19:39

Καλησπέρα,

έχω ένα Citroen C4 2009 1.4cc και σκέφτομαι να βάλω LOVATΟ. Το έχει εγκαταστήσει κανείς? Ποιά η γνώμη του. Είναι αξιόπιστο?
billysgtr
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 15 Μαρ, 2011 19:32

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό zik » Τρί 15 Μαρ, 2011 22:55

To έχω δοκιμάσει και αυτό! Με την βενζίνη ευτυχώς όλα δουλεύουν ρολόι! Όταν δουλεύει με υγραέριο στο ρελαντί και κυρίως όταν σταματάω τελείως, πχ στα φανάρια, πέφτουν οι στροφές και το στροφόμετρο κάνει κανα δυο σκαμπανεβάσματα σαν να πηγαίνει να σβήσει ο κινητήρας και μετά δείχνει να δουλεύει κανονικά. Και φυσικά μετά από κανα δύο μποτιλιαρίσματα φωτάκι κινητήρα και Μεταμόρφωση!
Ford focus 2002, 1.6l. LONGAS ITALIA με πνεύμονα BRC. Συνολικά χλμ: 309.000, με υγραέριο: 170.000.
zik
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 22:51

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό rovral » Τρί 15 Μαρ, 2011 23:33

billysgtr έγραψε:Καλησπέρα,

έχω ένα Citroen C4 2009 1.4cc και σκέφτομαι να βάλω LOVATΟ. Το έχει εγκαταστήσει κανείς? Ποιά η γνώμη του. Είναι αξιόπιστο?

Μια χαρά είναι στο Hyundai H-1 του 2005. Μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα.Σημασία έχει αυτός που το τοποθετεί και ο προγραμματισμός του.
Lovato άνευ "λαδιέρας"
rovral
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 09 Μαρ, 2011 17:53

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό takis672 » Τετ 16 Μαρ, 2011 00:43

Καλησπερα,για οσους εχουν προβλημα με τον εγκαταστατη της Μετ/σης, εχετε δοκιμαστε να βαλετε αεριο σε αλλο πρατηριο?
Στον συγκεκριμενο εβαζα και ειχα τα ιδια προβληματα, εβαλα σε αλλον και τα προβληματα εφυγαν.
takis672
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ, 2011 12:08

Re: ΑΠΟΡΙΑ & ΜΑΡΚΕΣ KIT LPG!!!

Δημοσίευσηαπό 109fb » Τετ 16 Μαρ, 2011 01:05

Φιλε takis672 μακαρι να ηταν μονο η ποιοτητα του αεριου, Δεν ειναι ομως! Ο μαστωρας της μεταμορφωσης ειναι ασχετος αλλα συν τις αλλης ειναι και θρασυς. Εγω πλεων αγαπητε zik εχω αρχησει να ψαχνω καποιο αλλο συνεργειο που να μπορει να μου σπασει το προγραμμα και να μου το προγραμματισει και αν δεν βρω τιποτα θα παω σε καποιο αλλο συνεργειο και θα αλλαξω μονο τον εγκεφαλο του συστηματος και να αφησω ολλα τα παρελκομενα δεξαμενες, ηλεκτροβαλβιδες κ.α εχω ρωτησει και γινεται. Οποιος γνωριζει κατι για μαστωρα που μπορει να σπασει και να ρυθμισει αλλα συστηματα ας μας ενημερωσει και εμας που την εχουμε πατησει!
109fb
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 15 Φεβ, 2011 22:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες