Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 04 Ιουν, 2013 17:03

Εικόνα
Η ποδιά έχει βουλιάξει - τρυπήσει.
Εικόνα
Σίδερο που βρίσκεται στο εσωτερικό του πίσω προφυλακτήρα.Λύγισε και έκοψε.
Εικόνα
Η δεξαμενή άθικτη.Έχει δεχτεί από κάπου πίεση και μετακινήθηκε κάποια χιλιοστά προς τα μπροστά αλλά
καμία βλάβη.
Εικόνα
Και μια στην οποία φαίνεται ολόκληρη η δεξαμενή. :thumbup:
Να μας πουν και τα μαστόρια του φόρουμ για την ποιότητά της(Έχουμε βγάλει το καπάκι από τη μέση)
Πιστεύω πως το συγκεκριμένο αυτοκίνητο η καλή-γερμανική κατασκευή του (και ας τους βρίζουμε) προστάτευσαν
τη δεξαμενή υγραερίου αλλά κυρίως την οικογένειά μου και εμένα.
Με κάποιο άλλο αυτοκίνητο δεν ξέρω τι θα γινόταν.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 04 Ιουν, 2013 19:43

papoys έγραψε:... αν έχετε το Θεό σας ξέρετε τι είπε μετά τη σύγκρουση
και μόλις κατέβηκε από το αυτοκίνητο απευθυνόμενος σε μένα και στους άλλους οδηγούς."Γιατί σταματήσατε???"

Περαστικα σε ολους σας φιλε μου. Τι μου θυμησες με το τελευταιο... Οταν με ειχαν στουκαρει με τον ιδιο ακριβως τροπο με ενα αγροτικο Mitsubιshι(εγω με polo του 99 και περιττο να σου πω οτι ''πηρε'' ολο το αμαξι ), ο τυπος κατεβηκε, κοιταζε το αγρατζουνιστο αγροτικο του(δεν εδωσε σημασια σε 3 ατομα αν ζουν ή πεθαναν - και η γυναικα μου εγκυος ) και οταν εξαλος τον ρωτησα γιατι πηγαινε σαν τρελος(20 μετρα φρεναρισμα εκανε πριν πεσει πανω μας) μου απαντησε ''εσυ γιατι πατησες φρενο'' !!! Του χυνεις τα μυαλα στο δρομο ή δεν το κανεις ???

Τελος παντων, δοξα το θεο την γλυτωσαμε ολοι με διάσειση αλλα για να συνελθουμε τελειως περασε σχεδον 1,5 χρονος...
Φυσικα το αμαξι ενω εμφανισιακά εμιαζε να εχει τις ιδιες ζημιες που περιγραφεις και στο δικο σου(εγω σταματημενος,με χτυπησε απο πισω και με πεταξε στον μπροστινο), τελικα επειδη η αξια να επισκευαστει υπερεβαινε την αξια του αυτοκινητου τη δεδομενη στιγμη, η ασφαλεια του υπαιτιου μου εδωσε αναγκαστικα αποζημιωση(την οποια παζαρεψα σκληρα...) την αξια περιπου του αμαξιου.
Αυτα επιγραμματικα γιατι το τι ταλαιπωρια τραβηξα δε λεγεται. Τα θετικα στην περιπτωση μου ειναι οτι ειχα την ''καβατζα'' της μικτης ασφαλειας και δεν αγχωθηκα πολυ στην περιπτωση που αργουσαν ή δεν ηθελαν να με πληρωσουν, καθως επισης οτι η ασφαλεια του υπαιτου ηταν σοβαρη ( ιντεραμερικαν )και πληρωσε σχετικα γρηγορα.

Ξανα περαστικα και καλα ξεμπερδεματα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό rover214 » Τρί 04 Ιουν, 2013 23:07

Περαστικά κατά πρώτον και μακάρι να μην έχεις επιπλέον ταλαιπωρία με την αποζημίωση και τις επισκευές.

Και ας αναφέρω κι εγώ το χθεσινό μου περιστατικό (ευτυχώς άνευ ζημιάς για εμένα) μιας και το έφερε η κουβέντα.Χθες Δευτέρα το απόγευμα παρκάρω πίσω από ένα avensis και περιμένω μια φίλη να έρθει.Δεν έχω βγει από το αυτοκίνητο και περιμένω μέσα.Με το μπροστά αμάξι εντωμεταξύ έχω αφήσει κενό τουλάχιστον 1 μέτρο γιατί έτσι κι αλλιώς από πίσω μου είχε κάδο και μετά ήταν η στροφή, οπότε δε χωρούσε άλλο αμάξι.Η τύπισσα λοιπόν από μπροστά μετά από 2 λεπτά βάζει μπρος (ήταν προφανώς κι αυτή ήδη μέσα στο αυτοκίνητο) και κάνει όπισθεν με δύναμη!!Ακούγεται το δυνατόν μπαμ και βγαίνω έξω λέγοντας δυνατά "Καλά πρώτη φορά κάνεις όπισθεν?Τυφλή είσαι?" και μετά πάω και κοιτάω τον προφυλακτήρα μου ο οποίος ευτυχώς δεν είχε πάθει τίποτα (ο δικός της έσπασε).Και αυτή βγαίνει και μου λέει το εξής μαγικό "Καλά πρώτον δε χρειάζεται να φωνάζεις και δεύτερον όχι,δεν κάνω πρώτη φορά όπισθεν.Απλά αυτή τη φορά ξέχασα να κοιτάξω τον καθρέφτη".Τα σχόλια περιττά νομίζω...

Και πάλι περαστικά στον pappoys και στη μικρή, καλά ξεμπερδέματα και εύχομαι όχι άλλα απρόοπτα για όλους μας από εδώ και μπρος!
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό macmac » Τετ 05 Ιουν, 2013 09:38

Περαστικά στο παιδί!!
Αυτό είναι ένα τρανό παράδειγμα της παθητικής ασφάλειας που παρέχει ένα μεσαίο αυτοκίνητο. Αν ήταν κάποιο μικρό ή μικρομεσαίο ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα.
Θέλω να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία μου όσον αφορά την αποζημίωση από την ασφαλιστική σε περίπτωση ατυχήματος.
Αν το κόστος επισκευής ξεπερνά την αγοραία τιμή του οχήματος, τότε η ασφαλιστική έχει το δικαίωμα (και το πράττει απαρεγκλίτως) να σου ζητήσει τα κλειδιά και την άδεια του οχήματος και να σου δώσει την αγοραία αξία του αυτοκινήτου σου για να το αντικαταστήσεις με άλλο παραπλήσιας αξίας.
Εδώ είναι το κόλπο grosso. Η αξία του αυτοκινήτου σου καθορίζεται εδώ στην Ελλάδα από τους πίνακες μεταχειρισμένων του AUTO ΤΡΙΤΗ!!!
Μπαίνεις στην ιστοσελίδα του περιοδικού στα μεταχειρισμένα στις τιμές και βλέπεις ακριβώς την αξία του αυτοκινήτου σου. Φυσικά και μιλάμε για την αγοραία (την χαμηλή) τιμή... Αν το κόστος επισκευής ξεπερνά αυτό το όριο, τότε χωρίς να σε ρωτήσουν σε ενημερώνουν να τους φέρεις κλειδιά και άδεια κυκλοφορίας...
Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν :thumbdown:
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 05 Ιουν, 2013 14:17

Αυτό όντως ισχύει.
Αλλά από μια πρώτη εκτίμηση του φαναρτζή η ζημιά (ανταλακτικά-εργασία) πρέπει να βρίσκεται στη μέση και λίγο
πιό κάτω από την αγοραία αξία.Αύριο μάλλον θα ξέρουμε και την απάντηση του εκτιμητή-πραγματογνώμωνα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Απ: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Τετ 05 Ιουν, 2013 16:01

macmac έγραψε:Περαστικά στο παιδί!!
Αυτό είναι ένα τρανό παράδειγμα της παθητικής ασφάλειας που παρέχει ένα μεσαίο αυτοκίνητο. Αν ήταν κάποιο μικρό ή μικρομεσαίο ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα.
Θέλω να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία μου όσον αφορά την αποζημίωση από την ασφαλιστική σε περίπτωση ατυχήματος.
Αν το κόστος επισκευής ξεπερνά την αγοραία τιμή του οχήματος, τότε η ασφαλιστική έχει το δικαίωμα (και το πράττει απαρεγκλίτως) να σου ζητήσει τα κλειδιά και την άδεια του οχήματος και να σου δώσει την αγοραία αξία του αυτοκινήτου σου για να το αντικαταστήσεις με άλλο παραπλήσιας αξίας.
Εδώ είναι το κόλπο grosso. Η αξία του αυτοκινήτου σου καθορίζεται εδώ στην Ελλάδα από τους πίνακες μεταχειρισμένων του AUTO ΤΡΙΤΗ!!!
Μπαίνεις στην ιστοσελίδα του περιοδικού στα μεταχειρισμένα στις τιμές και βλέπεις ακριβώς την αξία του αυτοκινήτου σου. Φυσικά και μιλάμε για την αγοραία (την χαμηλή) τιμή... Αν το κόστος επισκευής ξεπερνά αυτό το όριο, τότε χωρίς να σε ρωτήσουν σε ενημερώνουν να τους φέρεις κλειδιά και άδεια κυκλοφορίας...
Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν :thumbdown:


Ναι αλλά υπάρχουν και αυτοκίνητα που δεν αναγράφονται στη λίστα του auto triti, όπως το δικό μου Citroen C4 2.0
Όταν τους ρώτησα γιατί δεν γράφουν κάτι, μου απάντησαν το εξής :

Οι τιμές του Auto Triti βγαίνουν με στατιστικό τρόπο, εξετάζοντας τις καθημερινές αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων στην ελληνική αγορά. Για να γίνει αυτό, χρειάζεται ένα μοντέλο να έχει συχνές και αρκετές αγοραπωλησίες. Έτσι δυστυχώς, για ειδικά μοντέλα όπως το C4 2000 κυβικά, δεν μπορουν να καθοριστούν τιμές, αφού κάθε νέα αγοραπωλησία είναι και μια ειδική περιπτωση. Μια εικόνα για το τι μπορεί να πιάσει ένα τέτοιο μοντέλο μπορεί να δοθεί από τις τιμές αντίστοιχων μοντέλων που έχουν περισσότερές αγοραπωλησίες και υπάρχουν στους πίνακες.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό tommygun » Πέμ 06 Ιουν, 2013 21:06

hlias έγραψε:το μονο που φοβαμε στα αυτοκινητα που εχουν δεξαμενη τυπου ρεζερβας ειναι οτι σε περιπτωση πολυ δυνατης συγκρουσης με κακη τοποθετηση της δεξαμενης (εχουμε δει αρκετες τετοιες τοποθετησεις) αυτη μπορει να την παρει αγκαλια καποιος επιβατης.


σε σχεση με το παραπανω, μαλλον ειναι σοβαρο λαθος αφου βαλουμε τετοια δεξαμενη υγραεριου (ντονατ), μετα να κουβαλαμε τη ρεζερβα μεσα στο πορτμπαγκαζ, ε?

papous, κατ'αρχην περαστικα.
Εσυ κουβαλουσες τη ρεζερβα στο πορτμπαγκαζ?


ΥΓ
αν παμε ταξιδι και εχουμε ολο το πορτμπαγκαζ γεματο πραγματα, και εχουμε στριμωξει τη ρεζερβα με βαλιτσες μπρος-πισω, στο πλαι και απο πανω, παλι μπορει να γινει ατυχημα?
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 07 Ιουν, 2013 06:22

Στο πορτ μπαγκάζ την έχω.Ευτυχώς είναι μεγάλο και βολεύομαι.
Έψαχνα να βρώ μία από τις στενές να μην πιάνει πολύ χώρο αλλά ζητάνε πολλά και έτσι προς το παρόν το άφησα.
Επίσης μου είπαν ότι υπάρχει και κάποιο κιτ με αέριο σε μπουκαλίτσα αλλά και αυτό κάνει 30-40 ευρώ.Και είναι
και μιας χρήσης.

Δεν κατάλαβα όμως λέγοντας ότι μπορείη ρεζέρβα να μας προκαλέσει ατύχημα όταν είναι στο πορτ μπαγκάζ τι
ενοείς.Πως μπορεί να γίνει αυτό.?
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Παρ 07 Ιουν, 2013 23:44

Γίνεται αν συμβεί μετωπική σύγκρουση που σταματάει το αμάξι σχεδόν ακαριαία (πχ τοίχος/με νταλίκα φτου φτου σκόρδα). Λόγω αδράνειας αφού δεν είναι στερεωμένη κάπου, το υπόλοιπο όχημα σταματά σχεδόν ακαριαία και έχεις μια ρεζέρβα που κινείται σχεδόν με την ταχύτητα του αυτοκινήτου και λόγω μάζας είναι σαν οβίδα και παίρνει παραμάζωμα πίσω καθίσματα και φτάνει να βγεί και έξω από το μπροστά παρμπρίζ. Αυτό που λένε για σφίνωμα είναι μια σχετική λύση με το σκεπτικό ότι δε δίνεις περιθώριο στη ρεζέρβα να κινηθεί οπότε σταματάει και αυτή μαζί με το υπόλοιπο όχημα. Σχετικό είναι αυτό, πρέπει κανονικά να είναι δεμένη γερά με το σασσί για να είμαστε 100% σίγουροι ότι δε θα πεταχτεί.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 07 Ιουν, 2013 23:50

apagogeas έγραψε:Γίνεται αν συμβεί μετωπική σύγκρουση που σταματάει το αμάξι σχεδόν ακαριαία (πχ τοίχος/με νταλίκα φτου φτου σκόρδα). Λόγω αδράνειας αφού δεν είναι στερεωμένη κάπου, το υπόλοιπο όχημα σταματά σχεδόν ακαριαία και έχεις μια ρεζέρβα που κινείται σχεδόν με την ταχύτητα του αυτοκινήτου και λόγω μάζας είναι σαν οβίδα και παίρνει παραμάζωμα πίσω καθίσματα και φτάνει να βγεί και έξω από το μπροστά παρμπρίζ. Αυτό που λένε για σφίνωμα είναι μια σχετική λύση με το σκεπτικό ότι δε δίνεις περιθώριο στη ρεζέρβα να κινηθεί οπότε σταματάει και αυτή μαζί με το υπόλοιπο όχημα. Σχετικό είναι αυτό, πρέπει κανονικά να είναι δεμένη γερά με το σασσί για να είμαστε 100% σίγουροι ότι δε θα πεταχτεί.




σε μια τετοια περιπτωση (μακαρι να μην συμβει ποτε σε κανεναν) πιστεψε με το μονο προβλημα που δεν θα εχεις ειναι η ρεζερβα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 97 επισκέπτες