Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεξαμενή υγραεριου

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Δεξαμενή υγραεριου

Δημοσίευσηαπό Montaz » Παρ 03 Αύγ, 2012 13:05

Καλημερα. Εχθές έβαλα υγραεριο και εγω στο αυτοκίνητο μου ένα Citroen c4 2.0.
Έβαλα ένα σηστημα της brc. Ο μάστορας μου έβαλε 56 λίτρα δεξαμενή και μου είπε ότι μετα το 3ο γέμισμα θα περνει και τα 56 μέσα. Τον ρώτησα πως γίνεται αυτο αφού δεν τα περνούν όλα μέσα μου λέει ειναι καινούργιες αυτές. Του λέω έχω ένα φίλο με ένα outlander με δεξαμενή 40 λίτρα και περνει μέσα 32-33 λίτρα άμα στο φέρει του κανείς να περνει και τα 40; Μου λέει όχι δεν γίνεται σε όλες. Όπως καταλάβατε δεν ξέρω τι να κάνω να πάω να του πω καντο να περνει το 80% γιατι θα κάνει κανά μπαμ και θα πάω μέχρι τη Θεσσαλονίκη πετώντας ? η όντως αυτο που μου ειπε ισχύει?
Montaz
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ, 2012 12:43

Re: Δεξαμενή υγραεριου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 03 Αύγ, 2012 13:49

Καλημερα. Η δεξαμενη πανω εχει μια ταμπελιτσα που λεει τα στοιχεια της. Κοιτα πρωτα και σιγουρεψου ποση ειναι η ΟΛΙΚΗ χωρητικοτητα της. Αν ειναι οντως 56lt η ολικη, πηγαινε στον εγκαταστατη και πες του οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ να ξεπερνα το 80% της ολικης χωρητηκοτητας και οτι ειναι οχι απλα ασχετος αλλα και επικίνδυνος.

Το νου σου...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Δεξαμενή υγραεριου

Δημοσίευσηαπό LefterisGiannitsa » Πέμ 18 Οκτ, 2012 21:55

κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω η δεξαμενη μου ειναι 45 αρα το γραφει επανω απο την αρχη χωρουσαν και τα 45 λιτρα μεσα και νομιζα οτι με κλεβουν τα πρατηρια τελικα καταλαβα οτι απο μονη της γεμιζει. Πηγα στην αντιπροσωπεια που εγινε η εγκατασταση και δεν μπορουσαν να το εξηγησουν και τωρα το σταματαω εγω στα 40 λιτρα οταν γεμιζω, ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα????
LefterisGiannitsa
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ, 2012 20:08

Re: Δεξαμενή υγραεριου

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 19 Οκτ, 2012 20:21

για λογους ασφαλειας πρεπει η πληρωση της δεξαμενης να μην ξεπερναει το 80% της συνολικης χωρητικοτητας της. σε διαφορετικη περιπτωση εχει βλαβη ή ελαττωμα η πολυβαλβιδα και πρεπει να αλλαχθει.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 85 επισκέπτες