Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό steliosthem » Κυρ 23 Σεπ, 2012 09:54

drade έγραψε:Γενικά είχα ακούσει για τα VAG, για το ibiza ρώτησα διότι με ενδιαφέρει ως μοντέλο.


Οχι δεν εχουν καποια ιδιαιτερη ευαισθησια τα VAG ουτε το ibiza συγκεκριμενα που το εχω και εγω, απο οσο ψαχνω στο φορουμ τους τελευταιους 12 μηνες. Απο κει περα προβληματακια μπορουν αν παρουσιαστουν παντου, και εγω ειχα μπουκωματα κτλ.

Στην πραγματικοτητα βεβαια το ποια μοντελα εχουν πραγματικα προβλημα θα φανει οταν αρχιζουν να πλησιαζουν τα 100.000 χλμ...
steliosthem
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ, 2012 21:18

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Κυρ 23 Σεπ, 2012 12:24

drade έγραψε:Καλησπέρα,

Από αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει η τοποθέτηση υγραερίου είναι καλή λύση για κάποια αυτοκίνητα ενώ για άλλα δεν ενδείκνυται. Για παράδειγμα τα πολύστροφα ιαπωνέζικα, Ηonda, Toyota (vvt-i), turbo, τα Vag group - fsi κλπ δεν είναι τόσο φιλικά προς το υγραέριο από αυτά που έχω ακούσει-διαβάσει. Τελικά ποια αμάξια είναι φιλικά; Ρωτώ διότι σκέφτομαι να αγοράσω αμάξι 1300cc με 1600cc, γύρω στα 3.500ευρώ και να βάλω υγραέριο. Άμα είχα μεγαλύτερο προυπολογισμό θα έπαιρνα πετρέλαιο αλλα Euro 5 με αυτά τα λεφτά δεν βρίσκεις.

Ευχαριστώ



Θα πρότεινα, αντί να ακούς τον καθένα μας να σου λέει τη δική του ιστορία, να κοιτάξεις στις λίστες που έχουν βγάλει μεγάλες εταιρίες της υγραεριοκίνησης με τα ευπαθή αυτοκίνητα. Εκεί θα δεις ποιο μοντέλο ανά εταιρία θα πρέπει να αποφύγεις δια ροπάλου.

Εξαιρούνται οι απόψεις των εγκαταστατών οι οποίες είναι σεβαστές λόγω εμπειρίας από τα κιτ τα οποία έχουν εγκαταστήσει.
Γνώμες του τύπου, φίλος έβαλε στο Χ αυτοκίνητο και έχει διανύσει Χ απροβλημάτιστα χιλιόμετρα δεν λέει τίποτα!

Και οι ταξιτζήδες, στις πλέον προβληματικές κεφαλές κινητήρων (βλέπε nissan) έβγαζαν εκατοντάδες χιλιόμετρα με λίγα σχετικά προβλήματα, γιατί οδηγούσαν από χαμηλές μέχρι μεσαίες στροφές.

http://www.brc.gr/problem.pdf
http://www.autogas-umruesten.com/news/images/database_probleemvoertuigen1207.pdf
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Κυρ 23 Σεπ, 2012 17:53

LPGas έγραψε:Δεν έχουν όλα τα Toyota ευαισθησία. Ούτε τα Group Vag έχουν προβλήματα. Honda θα απέφευγα, το ίδιο Nissan και Ford από 1800 και πάνω.


Για ποιο λογο ???
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό steliosthem » Κυρ 23 Σεπ, 2012 18:03



Πολυ λεπτομερες το pdf της Prins. Οι Ιταλοι της BRC δεν τα εχουν δει αυτα;
steliosthem
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ, 2012 21:18

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 24 Σεπ, 2012 17:15

Και στη λίστα της BRC και στης Prins υπάρχουν ελλείψεις. Οι εταιρείες ανακοινώνουν τα ευαίσθητα αυτοκίνητα με βάση το feedback κυρίως του πελατολογίου τους. Συμβουλευτικές λίστες είναι, δεν είναι αποτελέσματα επίσημης μελέτης για να τα χαρακτηρίσουμε ελλιπή ή ασαφή.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 24 Σεπ, 2012 17:19

Insomniac έγραψε:
LPGas έγραψε:Δεν έχουν όλα τα Toyota ευαισθησία. Ούτε τα Group Vag έχουν προβλήματα. Honda θα απέφευγα, το ίδιο Nissan και Ford από 1800 και πάνω.


Για ποιο λογο ???


Τα Honda γενικά φιγουράρουν σε όλες τις λίστες περί ευαισθησίας.
Τίποτα όμως δεν είναι όμως standard.
Έχουμε εγκαταστήσει BRC σε CRV και μετά από 80.000 δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Γνωρίζω από την άλλη και ιδιοκτήτη CRV που στα 30.000 ήθελε ρύθμιση βαλβίδων.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό drade » Δευτ 24 Σεπ, 2012 21:30

lancialybra έγραψε:
drade έγραψε:Καλησπέρα,

Από αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει η τοποθέτηση υγραερίου είναι καλή λύση για κάποια αυτοκίνητα ενώ για άλλα δεν ενδείκνυται. Για παράδειγμα τα πολύστροφα ιαπωνέζικα, Ηonda, Toyota (vvt-i), turbo, τα Vag group - fsi κλπ δεν είναι τόσο φιλικά προς το υγραέριο από αυτά που έχω ακούσει-διαβάσει. Τελικά ποια αμάξια είναι φιλικά; Ρωτώ διότι σκέφτομαι να αγοράσω αμάξι 1300cc με 1600cc, γύρω στα 3.500ευρώ και να βάλω υγραέριο. Άμα είχα μεγαλύτερο προυπολογισμό θα έπαιρνα πετρέλαιο αλλα Euro 5 με αυτά τα λεφτά δεν βρίσκεις.

Ευχαριστώ



Θα πρότεινα, αντί να ακούς τον καθένα μας να σου λέει τη δική του ιστορία, να κοιτάξεις στις λίστες που έχουν βγάλει μεγάλες εταιρίες της υγραεριοκίνησης με τα ευπαθή αυτοκίνητα. Εκεί θα δεις ποιο μοντέλο ανά εταιρία θα πρέπει να αποφύγεις δια ροπάλου.

Εξαιρούνται οι απόψεις των εγκαταστατών οι οποίες είναι σεβαστές λόγω εμπειρίας από τα κιτ τα οποία έχουν εγκαταστήσει.
Γνώμες του τύπου, φίλος έβαλε στο Χ αυτοκίνητο και έχει διανύσει Χ απροβλημάτιστα χιλιόμετρα δεν λέει τίποτα!

Και οι ταξιτζήδες, στις πλέον προβληματικές κεφαλές κινητήρων (βλέπε nissan) έβγαζαν εκατοντάδες χιλιόμετρα με λίγα σχετικά προβλήματα, γιατί οδηγούσαν από χαμηλές μέχρι μεσαίες στροφές.

http://www.brc.gr/problem.pdf
http://www.autogas-umruesten.com/news/images/database_probleemvoertuigen1207.pdf


Καλές οι λίστες, ευχαριστώ.

Από τις λίστες των εταιρειών, με μία γρήγορη ματιά, συμπεραίνω ότι μόνο το Seat και το Suzuki Swift δεν έχει πρόβλημα (από αυτά που σκέφτομαι ως αγορά). Το Golf 1.6 βγάζει πρόβλημα. Το Punto 1.4 βγάζει πρόβλημα άρα μάλλον και το Stilo 1.4 και τα Toyota είναι για να τα αποφεύγεις αν έχεις σκοπό να τοποθετήσεις υγραέριο.
drade
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 18:14

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 24 Σεπ, 2012 22:12

steliosthem έγραψε:


Πολυ λεπτομερες το pdf της Prins. Οι Ιταλοι της BRC δεν τα εχουν δει αυτα;


Υπάρχει και νεότερη έκδοση με πολύ περισσότερα αυτοκίνητα (πχ το δικό μου hyundai i30) και την οποία δεν έχω πρόχειρη..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό macmac » Τετ 26 Σεπ, 2012 10:33

drade έγραψε:Το Golf 1.6 fsi δεν έχει πρόβλημα; Seat Ibiza 1.4 101hp;

Fiat; Πχ Stilo 1.6, Grande punto 1.4;

Toyota Yaris 1.3, 1.5 Τ sport;

Suzuki; Πχ swift 1.3 -1.5;


Έχεις βρει φίλε μου toyota yaris 1.5 T sport με 3.500 ευρώ??? =))

Αν ναι δώσε σε παρακαλώ το τηλέφωνο!! Αγοράζω ΤΩΡΑ!!
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Σε ποια αυτοκίνητα ενδείκνυται η υγραεριοκίνηση;

Δημοσίευσηαπό drade » Τετ 26 Σεπ, 2012 17:14

macmac έγραψε:
drade έγραψε:Το Golf 1.6 fsi δεν έχει πρόβλημα; Seat Ibiza 1.4 101hp;

Fiat; Πχ Stilo 1.6, Grande punto 1.4;

Toyota Yaris 1.3, 1.5 Τ sport;

Suzuki; Πχ swift 1.3 -1.5;


Έχεις βρει φίλε μου toyota yaris 1.5 T sport με 3.500 ευρώ??? =))

Αν ναι δώσε σε παρακαλώ το τηλέφωνο!! Αγοράζω ΤΩΡΑ!!


Κατά καιρούς βρίσκεις αλλά φορτωμένα με πολλά χιλιόμετρα http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2831103/

αλλά ναι θέλει παραπάνω χρήματα για το συγκεκριμένο. Γιατί γελάς τόσο έντονα δεν κατάλαβα.
drade
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 18:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες