Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόστος εγκαταστάσεων και περιθώρια κέρδους

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Κόστος εγκαταστάσεων και περιθώρια κέρδους

Δημοσίευσηαπό Tzelar » Σάβ 19 Μαρ, 2011 23:04

Το τελευταίο χρονικό διάστημα επειδή παρατηρήθηκε ομολογουμένως αυξημένη δραστηριοποίηση περισσοτέρων επαγγελματιών στην εγκατάσταση συστημάτων '' LPG '' , όλοι πιστέψαμε ότι ο έντονος ανταγωνισμός , σύμφωνα με τους όρους της αγοράς , θα έριχνε πολύ γρήγορα και σε ικανό βαθμό κατά πολλούς , τις επικρατούσες τιμές του κόστους εγκατάστασης . Παρά ταύτα όμως το τελευταίο χρονικό διάστημα η τάση αυτή αντιστράφηκε με αποτέλεσμα ορισμένοι εγκαταστάτες όχι μόνο να μη θέλουν να ρίξουν τις τιμές , αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις να έχουν αυξήσει αυτές σε σύγκριση με τα προηγούμενα επίπεδά τους . Η διαπίστωση αυτή αφορά βεβαια την Κεντρική Μακεδονία και ειδικότερα τους νομούς Θεσσαλονίκης , Κιλκίς και Σερρών . Εκτιμάτε ότι μπορεί να υπάρξει ανοδική - αυξητική πορεία στο κόστος εγκατάστασης ? Σε θετική περίπτωση θα απογοητεύσει πολλούς . Για να δούμε !!!!
Tzelar
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 03:26

Re: '' Κόστος εγκατάστασης συστημάτων υγραεροκίνησης ''

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Κυρ 20 Μαρ, 2011 12:06

Κακο δικο τους ειναι και η βουλγαρια και αφου εχει ξεπεραστει το γραφειοκρατικο τιμη θα ειναι στανταρ ποιο ελκυστικη...
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: '' Κόστος εγκατάστασης συστημάτων υγραεροκίνησης ''

Δημοσίευσηαπό leonidasarta » Πέμ 31 Μαρ, 2011 21:52

Δυστηχως φιλοι μου καποιοι <μυριστηκαν >ψητο και σε συναρτηση με την τιμη της αμολυβδης που ολο και αυξανεται,και τις αναδουλειες που εχουν ολοι γυρω απο το κυκλωμα του συνεργειου αυτοκινητων προσπαθουν να βγαλουν τα σπασμενα στις πλατες αυτων που προσπαθουν με καθε τροπο να λιγοστεψουν τα εξοδα απο το αυτοκινητο.
leonidasarta
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ, 2011 14:49
Τοποθεσία: ARTA

Re: '' Κόστος εγκατάστασης συστημάτων υγραεροκίνησης ''

Δημοσίευσηαπό AKLONITOS » Κυρ 17 Απρ, 2011 22:38

Το θέμα είναι αρκετά σημαντικό...

Όλη η υπόθεση τείνει να μου θυμίζει την "φούσκα" με τα προγράμματα και θα καταλάβετε τί εννοώ...
Πριν μερικά χρόνια όποιος ήθελε να βάλει πρόγραμμα στο αυτοκίνητό του (επώνυμο ή castom ), έπρεπε να πληρώσει από 700ε - 800ε εώς και 1500ε. Αυτή την στιγμή, για το ίδιο file, για την ίδια δουλειά για τις ίδιες υπηρεσίες και από τις ίδιες εταιρείες ή castom προγραμματιστές, το κόστος είναι από 300ε - 350ε εώς 1000ε περίπου... ΓΙΑΤΙ???

Αν εξαιρέσουμε την οικονομική κρίση, ο έντονος ανταγωνισμός, η επιπλέον γνώση και πληροφόρηση έφεραν μείωση στις τιμές και το λέω, γιατί ακόμα πριν την οικονομική κρίση είχαν αρχίσει οι εκάστοτε εταιρείες ή castom προγραμματιστές να ρίχνουν τις τιμές...

Διάβασα σε αρχικά posts ότι λόγω του έντονου συναγωνισμού θα έρθει και μείωση τιμών (κάτι απόλυτα λογικό) αλλά αντί αυτού είδαμε αύξηση... Η άποψή μου πάνω σε αυτό είναι ότι δεν είδαμε μείωση λόγω του ότι η εμβρυακή κατάσταση που βιώνουμε στο LPG, δεν έχει φέρει τον κορεσμό ακόμα... Η Ελλάδα είναι στα πρώτα βήματα και σε αναλογία, τα σημεία εγκατάστασης είναι ακόμα λίγα σε σχέση με τον στόλο των αυτοκινήτων... Ακόμα, αποψή μου είναι, ότι, οι περισσότεροι δεν κάνουν την απαραίτητη (για μένα) έρευνα αγοράς, αλλά πάνε ρωτάνε και προχωρούν χωρίς πολλά πολλά, στην εγκατάσταση... Την όλη κατάσταση (όπως έχει υποθεί) την εκμεταλεύονται πολλοί και κατά την άποψή, μου ζητάνε ότι θέλουν για μια τοποθέτηση...
Γιατί κανένας δεν είναι αναλυτικός στο κοστολόγιο; Πάμε ρωτάμε και μας λένε μια τιμή χωρίς ανάλυση. Πόσο κοστίζουν τα υλικά; Πόσο κοστίζει η περιβόητη υπογραφή (αν υπάρχει;) Πόσο χρεώνουν το μεροκάματο ή την εργατοώρα; Γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων "ξεφουρνίζουν" τελευταία στιγμή τον ΦΠΑ; Τα λέει αναλυτικά κανένας; Τουλάχιστον στα καταστήματα που έχω πάει εγώ, ΟΧΙ!!!

Όπως και να'χει, πιστεύω ότι η φούσκα που υπάρχει αυτήν την στιγμή προσεχώς θα αρχίσει να φθίνει, αλλά καλό είναι όσοι είναι στην φάση έρευνας να γίνουν περισσότερο "απαιτητικοί" στο θέμα της αναλογίας κόστους - εργασίας - υλικών συστήματος για να το βοηθήσουμε αυτό...

Δεν θέλω να υπονοήσει κανείς και ειδικά οι επαγελματίες του χώρου που υπάρχουν στο foroum, ότι πρεσβεύω το "καθόλου κέρδος". Φυσικά και πρέπει να κερδίζουν αυτοί που εργάζονται, αλλά να κερδίζουν τα σωστά... Πάντως το "σωστά " δεν μπορώ να το προσδιορίσω γιατί ως ιδιώτης που είμαι, δεν έχω εικόνα κάποιου αναλυτικού κόστους εγκατάστασης... Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε αυτό το θέμα; Μήπως κάποιος επαγγελματίας έχει την καλή θέληση να μας δώσει πραγματική εικόνα ή αν γίνει αυτό θα θα βρεθούμε όλοι με ανοιχτό το στόμα;
AKLONITOS
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ, 2010 21:54
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Re: '' Κόστος εγκατάστασης συστημάτων υγραεροκίνησης ''

Δημοσίευσηαπό xsaviola28 » Τετ 20 Απρ, 2011 08:55

αρχισαν και οι προσφορες....
http://tsopelogiannis.gr/index.php?opti ... 0&catid=47
kia rio 1.4 41000 χμ με lpg 198000 συνολικά
xsaviola28
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 14 Απρ, 2011 12:17

Re: '' Κόστος εγκατάστασης συστημάτων υγραεροκίνησης ''

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 21 Απρ, 2011 12:45

xsaviola28 έγραψε:αρχισαν και οι προσφορες....
http://tsopelogiannis.gr/index.php?opti ... 0&catid=47


Μονο που δεν λεει ποιο ειναι αυτο το ''ιταλικο'' συστημα.....για να δουμε αν οντως ειναι προσφορα... :problem:

Παντως, αρκετοι εχουν βαλει ''ιταλικα'' συστηματα και με λιγοτερα λεφτα...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Κόστος εγκατάστασης

Δημοσίευσηαπό CONTRA1058 » Τρί 31 Ιαν, 2012 22:53

Καλησπέρα,
μετά απο έρευνα να μαθετε και κατι οτι τα ευρωπαικά κιτ για υγραεροκίνηση ολες οι μαρκες ειναι μεταξύ 400 ευρώ και 600 ευρώ.
ολη η ιστορία ειναι το συνεργείο και ποσα θελει να βγαλει.
ειναι πολύ δυσκολη εποχή και νερο στο κρασι τους οι κύριοι των συνεργείων δεν εχουν βαλει χώρια οτι εχουν και αβανταδόρους εδω στο forum και προσπαθούν να μας πείσουν οτι ο ενας ειναι τέλειος ο αλλος μάπα.
τρελαθήκαμε τελειως prins , brc landi renzo οχι εκεινο οχι το αλλο η λαδιερα ο αεριος ψεκασμός κλπ
ας παρουσιαστεί κάποιος να πει ελα φίλε φερε μου το κίτ και θα το βαλω εγω με τοσα χρήματα.
θέλουν να βγάζουν και απο τα κιτ και απο τη δουλειά τους.
αύτη η εποχή στην ελλάδα ήταν καποτε τωρα υπαρχουν νέα δεδομένα.
hundai tuscon prins VSI-2.0 by qgas
CONTRA1058
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 25 Ιαν, 2012 22:36
Τοποθεσία: Συκάμινο Αττικής

Re: ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό valsam » Τρί 31 Ιαν, 2012 23:13

Βρε 600 και 800 σου λεω εγω με τα υλικα κιολας τα δικα τους (σωληνες, τειπ,βιδες,ρευμα)που θα βαλουν να μην βγαλουν τα παιδια και 500-600 ευρω μεροκαματο(στο οποιο δεν θα φορολογηθουν κιολας γιατι θα σου εχουν κοψει κανα 500ρικο ολο κι'ολο αποδειξη)?
ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!
Οποιος μου πει 800-900 ευρω με 6 ατοκες και ολο το ποσο αποδειξη για ενα απο τα brc,landi,prins,zavoli με λαδιερα και κτεο παω πρωι-πρωι αυριο κι'ολας και το περναω!!!!!!!!!
Αλλα που τετοια χαηρια,προτιμουν να βαρανε μυγες παρα να δουλεψουν για 200 ευρω μεροκαματο!!!!!!!!!!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό CONTRA1058 » Τρί 31 Ιαν, 2012 23:32

οχι εκανα ερευνα στην ιταλια με ενα ανηψιό φοιτητη κανουν τα συστημαtα απο 400 εω ς 600 ευρώ ποσο θέλουν να τα βαλουν εδω οι πονηροί εγω παντως βρήκα ολα κομπλέ ενα χιλιαρικο με αποδειξή θα δουμε ποσο για το συστημα landi renzo
hundai tuscon prins VSI-2.0 by qgas
CONTRA1058
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 25 Ιαν, 2012 22:36
Τοποθεσία: Συκάμινο Αττικής

Re: ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 31 Ιαν, 2012 23:38

Bulgaria?
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες





cron