Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόστος εγκαταστάσεων και περιθώρια κέρδους

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Κόστος εγκαταστάσεων και περιθώρια κέρδους

Δημοσίευσηαπό dorys » Πέμ 28 Φεβ, 2013 17:39

dathens έγραψε:
dorys έγραψε:
splitapsou έγραψε:dorys: δυστυχώς ο Qgas λέει την αλήθεια από πτυχιούχους και μεταπτυχιακούς έχουμε γεμίσει από τεχνίτες και μάστορες καλούς όχι. Γι αυτό ο μάστορας πληρώνετε... Οτι μάστορας και αν είναι και σε οποία ειδικότητα. Ολα είναι προσφορά και ζήτηση...


Φίλε splitapsou, ο Qgas μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον βοθρατζή μάστορα που μπήκε στο βόθρο να τον καθαρίσει και είχε τον βοηθό έξω να του δίνει εργαλεία. Και στο τέλος είπε, βουτηγμένος στο σκατό, στον καθαρό βοηθό: "άντε χαϊβάνι φρόντισε να μάθεις την δουλειά γιατί μια ζωή βοηθός θα μείνεις"... Φίλε splitapsou, δεν χρειαζόμαστε τεχνίτες που να παριστάνουν τους μηχανικούς της NASA, αλλά άρτια καταρτισμένους τεχνίτες - εγκαταστάτες. Χρειαζόμαστε σοβαρό συνεργείο με σοβαρό αφεντικό που να είναι ο ίδιος πρωτίστως άρτια καταρτισμένος στο αντικείμενο για να μπορεί να κρατήσει το υψηλότερο δυνατό επίπεδο παροχής υπηρεσιών, πριν, κατά την διάρκεια της εγκατάστασης και μετά.


Μόνο που βάθροι δεν υπάρχουν πλέον σχεδόν πουθενά και κάνουν κακο στον υδροφόρο ορίζοντα.

Στη δεκαετία που μεγάλωνα εγω τα βοθρατζιδικα ήταν πιο πολλά απο τα αυτοκίνητα !! Τωρα άμα δεις κανένα γελας και λες τον κακομοιρη δουλεύει ακόμα;
Άρα ο βοηθός δεν καθαριζει σκατά έγινε δημόσιος υπάλληλος, και τα παιδια του έχουν 2 πτυχία και ειναι άνεργα.
Συνεργείο με σοβαρούς ανθρώπους καταρτισμένους με το υψηλότερο επίπεδο γνώσης και παροχης υπηρεσιών για μένα ειναι οι άνθρωποι της qgas και πάω και τα δυο αμάξια μου εκει. Τεχνίτες αερίου με εξαιρετική γνώση του αντικειμένου με τεχνικούς που εκτός απο μηχανικοί μιλούν και 2-3 ξένες γλώσσες και ανταλάσουν πληροφορίες με άλλα συνεργεία Prins στην Ευρώπη. Γερμανικά Ολλανδικά Αγγλικά όλες τις γλώσσες έχω ακούσει να μιλάνε καποιοι από αυτούς. Αν θυμάμαι καλά υπαρχει και ένας μηχανικός Γερμανός παντρεμένος με Ελληνίδα στο team.

Υποθετικά τωρα δεν θα έχεις προβλημα για την εγκατάσταση στο ακριβο αυτοκίνητο σου απο μα εταιρία στη Γερμανία ;
Με δικαίωμα αν δε δουλεύει κάτι σωστα να το αφαιρέσεις ; Μονο που εκει με όλα τα πτυχία και τους εγκαταστατες η εγκατάσταση του PRINS στη καλύτερη θα έφτανε τις 2000 € με ΦΠΑ στο 19% και φόρο παροχής 12 %.
Τα διπλά χρήματα δηλαδη, με τον τριπλάσιο βασικό μισθό.
Οπως λένε κα η Γερμανοί που έπιασα κουβέντα σε μια αντιπροσωπεία μερσεντες που πήγα σήμερα το αμάξι μου έχουμε την χαμηλότερη εργατοωρα στην ευρωπη γιατι πλήρωσα 45 € με ΦΠΑ για μια ώρα ελέγχου όταν στη Γερμανία θα ήθελα 125 € για το ίδιο πράγμα.


Σωστός, ...εν' μέρει! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες περί Qgas. Είχα αρχίσει να τους βλέπω ως μη σοβαρούς, μετά από κάποια από τα ποσταρίσματα τους που διάβασα (τεχνικά σχόλια, αλλά και γενικές απόψεις). Απομένει να τους γνωρίσω από κοντά. Ελπίζω να μην είσαι "κουμπάρος" τους (...χιούμορ!). Για να εξυπηρετήσουμε και τον σκοπό του forum έχω να πω ότι (μάλλον) το σύστημα Prins VSI 2 είναι ποιοτικά στο top end των συστημάτων αέριου ψεκασμού και το Vialle LPi (μάλλον) στο top end των συστημάτων υγρού ψεκασμού. Αυτά για τα συστήματα, που είναι ίσως το εύκολο μέρος της απόφασης, δεδομένου ότι προέρχονται από σοβαρούς και πολλά χρόνια καθιερωμένους οίκους του χώρου (στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΌ - αυτό παίζει μεγάλο ρόλο). Όποιος θέλει να παίξει με το κόστος ας δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο και πιο φθηνό, με όχι απαραίτητα αποτυχία. Απομένει το δύσκολο μέρος που είναι η επιλογή του συνεργείου εγκατάστασης. Εκεί δυστυχώς το πεδίο είναι πιο θολό και πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό μετέπειτα προβλημάτων, χασίματος χρόνου (πήγαινε - έλα στο συνεργείο) και ζημιών, είναι εξ' αιτίας κακής εγκατάστασης και κακών ρυθμίσεων. Στην περίπτωση λοιπόν του συνεργείου δεν πρέπει να γίνει απολύτως καμία παραχώρηση ανεξάρτητα του κόστους. Για να ξεκαθαρίζει τελικά και το τοπίο από τους άσχετους.
dorys
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ, 2013 14:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες