Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

αλλαγη της αδειας απο αεριο σε βενζινη

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: αλλαγη της αδειας απο αεριο σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 27 Νοέμ, 2012 07:23

το ακουσα πριν καιρο απο πρωινη δημοσιογραφικη εκπομπη....και εξου και ο λογος που ακομα ειναι αδηλωτο....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: αλλαγη της αδειας απο αεριο σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό ecep » Τρί 27 Νοέμ, 2012 12:27

Έστω ότι θα συνεχίσεις να το έχεις αδήλωτο λοιπόν..., τι θα γίνει όμως όταν έρθει η ώρα να περάσεις το προγραμματισμένο κτέο?
Outlander 4G63, BRC plug&drive euro 5, genius max, 680x250->net 52.8L, άνευ.
ecep
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 22 Οκτ, 2012 11:51

Re: αλλαγη της αδειας απο αεριο σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 28 Νοέμ, 2012 07:47

κοιτα εαν μεχρι τον ιουλιο δεν εχει ανακοινωθει κατι θα το περασω κανονικα ειδαλλως θα το περασω μεσω γνωστου με κανονικο μηχ/κο ελεγχο αλλα χωρις να αναφερθει το συστημα του υγραεριου.....και ο θεος βοηθος....
δε μου αρεσει η παρανομια αλλα οι ιδιοι οι αλητες οι πολιτικοι μας κανουν να παρανομουμε.....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: αλλαγη της αδειας απο αεριο σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Τετ 28 Νοέμ, 2012 14:48

Κάνω το συνήγορο του διαβόλου σε ιδιοκτήτη οχήματος ο οποίος δεν έχει δηλώσει τη μετατροπή και λέω: αν συμβεί κάποιο ατύχημα (μακριά από όλους) του τύπου πυρκαια από εξωτερικό παράγοντα και προκύψει και ανθρώπινος τραυματισμός τυχαίου περαστικού από το σημείο και αρχίσουν οι καταγραφές από Τροχαία και πραγματογνώμονα της Ασφαλιστικής τι γίνεται κύριοι με τις αποζημιώσεις και τις λοιπές ποινικές διώξεις από αμέλεια???
Θα σου πω εγώ τι γίνεται...
Ξεμυτιάζεις ένα παλούκι και κάθεσαι πάνω οικειοθελώς...
Υ.Γ. Παρακάμπτω την αναλγησία του φοροεισπρακτικού - λαμογιακού κρατικού μηχανισμού που μας κάνει να σκαρφιζόμαστε πατέντες πως θα αποφύγουμε τον έλεγχο και το φόρο.
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Αλλαγη αδειας απο lpg σε βενζινη!!!

Δημοσίευσηαπό Geokarl » Δευτ 10 Δεκ, 2012 20:57

Καλησπερα,θελω να μαθω πως μπορω να αλλαξω παλι την αδεια μου απο υγραεριο σε βενζινη λογο οτι θα βγαλω το υγραεριο γιατι εχω παρα μα παρα πολλα προβληματα.
Geokarl
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιουν, 2012 21:06

Re: Αλλαγη αδειας απο lpg σε βενζινη!!!

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 10 Δεκ, 2012 22:15

Geokarl έγραψε:Καλησπερα,θελω να μαθω πως μπορω να αλλαξω παλι την αδεια μου απο υγραεριο σε βενζινη λογο οτι θα βγαλω το υγραεριο γιατι εχω παρα μα παρα πολλα προβληματα.


Αντίστροφη δαπανηρή διαδικασία , δήλωση εγκαταστάτη για απεγκαταστση , ΚΤΕΟ αλλαγή άδειας κτλ .. Κανά 100 ευρω περίπου γιατι έχεις προβλήματα ; Δεν μας λες ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Αλλαγη αδειας απο lpg σε βενζινη!!!

Δημοσίευσηαπό Geokarl » Τρί 11 Δεκ, 2012 00:16

qgas έγραψε:
Geokarl έγραψε:Καλησπερα,θελω να μαθω πως μπορω να αλλαξω παλι την αδεια μου απο υγραεριο σε βενζινη λογο οτι θα βγαλω το υγραεριο γιατι εχω παρα μα παρα πολλα προβληματα.


Αντίστροφη δαπανηρή διαδικασία , δήλωση εγκαταστάτη για απεγκαταστση , ΚΤΕΟ αλλαγή άδειας κτλ .. Κανά 100 ευρω περίπου γιατι έχεις προβλήματα ; Δεν μας λες ;

Λοιπον εχω κανει 8500 χλμ περιπου και ολα με προβλημα.
1500-2000 λαμπακι τσεκ μηχανης και σερβις.--Το τσεκ μηχανης διορθωθηκε,το λαμπακι σερβις ποτε.(αποτελεσμα να τρεμει ολος ο κινητηρας μετα 3500 στροφες.
Το αυτοκινητο σερνετε και πανω απο 150 τελικη δεν εχει.
Αλλαξα πολλαπλασιαστες και αισθητηρα στροφων χωρις λογο.(Διοτι ο εγκαταστατης μου ελεγε οτι αυτα φταινε)
Μου σβηνει και περνει οποτε και αν θελει(αγορασα καινουρια μπαταρια λογο εξαντλησης της),με αποτελεσμα να μην μπορω να κινουμαι ανετα λογο του αν θα παρει η δεν θα παρει μπροστα.(Το εχω φορτωσει 2 φορες γιαυτο το λογο διοτι με αφησε στο δρομο)
Και το αποτελειωτικο για εμενα ηταν την Παρασκευη πηγαινοντας για δουλεια σταματησα να παρω ενα καφε και δεν ξανα πηρε μπροστα.Το ξανα φορτωσα και το πηγα στο συνεργειο παλι και εκει αλλαξαμε εναν αισθητηρα στροφων γιατι αυτο εκανε το προβλημα.Τελικα δεν επερνε ρευνα η αντλια βενζινης.Κουνησε κατι καλωδια και πηρε.
Το πηρα κι εγω και πηγα σε εναν ηλεκτρολογο,ο ανθρωπος μου εβγαλε εκτος το υγραεριο και το αμαξι δουλευει μια χαρα.Μου ειπε οτι ο εγκεφαλος η η πολυβαλβιδα κολλαει και μου κανει νερα σε ολο το συστημα.
Ο ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΕΚΤΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.
Τωρα που το κινω με βενζινη (εδω και 2 περιπου μερες) το αυτοκινητο παει ρολοι.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ Η ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!!!!!!


Megane II 2003 1,4 16V
Stefanelli lpg
Geokarl
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιουν, 2012 21:06

Re: Αλλαγη αδειας απο lpg σε βενζινη!!!

Δημοσίευσηαπό Geokarl » Τρί 11 Δεκ, 2012 00:25

Geokarl έγραψε:
qgas έγραψε:
Geokarl έγραψε:Καλησπερα,θελω να μαθω πως μπορω να αλλαξω παλι την αδεια μου απο υγραεριο σε βενζινη λογο οτι θα βγαλω το υγραεριο γιατι εχω παρα μα παρα πολλα προβληματα.


Αντίστροφη δαπανηρή διαδικασία , δήλωση εγκαταστάτη για απεγκαταστση , ΚΤΕΟ αλλαγή άδειας κτλ .. Κανά 100 ευρω περίπου γιατι έχεις προβλήματα ; Δεν μας λες ;

Λοιπον εχω κανει 8500 χλμ περιπου και ολα με προβλημα.
1500-2000 λαμπακι τσεκ μηχανης και σερβις.--Το τσεκ μηχανης διορθωθηκε,το λαμπακι σερβις ποτε.(αποτελεσμα να τρεμει ολος ο κινητηρας μετα 3500 στροφες.
Το αυτοκινητο σερνετε και πανω απο 150 τελικη δεν εχει.
Αλλαξα πολλαπλασιαστες και αισθητηρα στροφων χωρις λογο.(Διοτι ο εγκαταστατης μου ελεγε οτι αυτα φταινε)
Μου σβηνει και περνει οποτε και αν θελει(αγορασα καινουρια μπαταρια λογο εξαντλησης της),με αποτελεσμα να μην μπορω να κινουμαι ανετα λογο του αν θα παρει η δεν θα παρει μπροστα.(Το εχω φορτωσει 2 φορες γιαυτο το λογο διοτι με αφησε στο δρομο)
Και το αποτελειωτικο για εμενα ηταν την Παρασκευη πηγαινοντας για δουλεια σταματησα να παρω ενα καφε και δεν ξανα πηρε μπροστα.Το ξανα φορτωσα και το πηγα στο συνεργειο παλι και εκει αλλαξαμε εναν αισθητηρα στροφων γιατι αυτο εκανε το προβλημα.Τελικα δεν επερνε ρευνα η αντλια βενζινης.Κουνησε κατι καλωδια και πηρε.
Το πηρα κι εγω και πηγα σε εναν ηλεκτρολογο,ο ανθρωπος μου εβγαλε εκτος το υγραεριο και το αμαξι δουλευει μια χαρα.Μου ειπε οτι ο εγκεφαλος η η πολυβαλβιδα κολλαει και μου κανει νερα σε ολο το συστημα.
Ο ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΕΚΤΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ.
Τωρα που το κινω με βενζινη (εδω και 2 περιπου μερες) το αυτοκινητο παει ρολοι.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ Η ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ.............

Megane II 2003 1,4 16V
Stefanelli lpg
Geokarl
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιουν, 2012 21:06

Re: αλλαγη της αδειας απο αεριο σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό dathens » Τρί 11 Δεκ, 2012 01:12

Μετά συγχωρησεως ποιος ειναι ο εγκαταστατης σου; Τι δουλεια έκανε πριν ; Βρες κάποια σωστη εταιρία να σου φτιαξει το αμάξι δυστυχώς θα το πληρώσεις διπλά λόγω κακών επιλογών και ιδιαίτερα εγκατάστατη.

( ξέρω κάποιον με ένα ιδιο κιτ απο κάπου στον Πειραιά σε μεγαλο μαγαζι αντιπροσωπεία που έσκασε 500 ευρω για να το κάνει να δουλέψει το steffaneli είχε καμένα μπεκ και πνεύμονα 120 αλόγων για 150 άλογα αμάξι !! Μπεκ αυτά τα δυο συν δυο που έχει με τα χρώματα )
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: αλλαγη της αδειας απο αεριο σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό Geokarl » Τρί 11 Δεκ, 2012 16:52

dathens έγραψε:Μετά συγχωρησεως ποιος ειναι ο εγκαταστατης σου; Τι δουλεια έκανε πριν ; Βρες κάποια σωστη εταιρία να σου φτιαξει το αμάξι δυστυχώς θα το πληρώσεις διπλά λόγω κακών επιλογών και ιδιαίτερα εγκατάστατη.

( ξέρω κάποιον με ένα ιδιο κιτ απο κάπου στον Πειραιά σε μεγαλο μαγαζι αντιπροσωπεία που έσκασε 500 ευρω για να το κάνει να δουλέψει το steffaneli είχε καμένα μπεκ και πνεύμονα 120 αλόγων για 150 άλογα αμάξι !! Μπεκ αυτά τα δυο συν δυο που έχει με τα χρώματα )

Θα το βγαλω ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!
Geokarl
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιουν, 2012 21:06

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 62 επισκέπτες