Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 07 Απρ, 2016 19:45

Πλακα στη πλακα συνηδητοποιησα ότι εχω φτασει τα 52.000 με αεριο....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 07 Απρ, 2016 21:07

Λοιπον 153.500 συνολικα το insignia 4,5 χρονια και 122.000 χλμ με lpg. Ενας πνευμονας αλλαγη και ενα μπεκ υγραεριου και ενας πολλαπλασιαστης και ελαφρυ τρεμουλο τα τελευταια 10.000 χλμ στην κρυα εκκινηση κανα λεπτο και μετα στρωνει. Απο τραβηγμα τρενο.Ας καψει βαλβιδες οποτε θελει τωρα………… ...
ΥΓ και δεν κανω πλακα……………… οποιος θελει στελνει πμ και παμε μαζι στο συνεργειο που κανω σερβις να το επιβεβαιωσει
Τελευταία επεξεργασία από maevius και Παρ 08 Απρ, 2016 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Παρ 08 Απρ, 2016 08:20

95000 κμ σε σύνολο 295.000 σε Grand Vitara (προηγουμενο μοντέλο) με υδραυλικές βαλβίδες...

Πέρα απο 4 πολ/στες που άλλαξα τίποτε αλλο....

Σύστημα Stag με μπεκ valtec (φτηνιαδούρα) αλλά δεν εχει κάνει κίχ....

Φτου φτου μη το ματιάξω....

Τα λεφτά για το ρεκτιφιέ όταν και όποτε τα έχω ήδη στην άκρη... :lol: :lol: :lol: :lol:
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό montechristo » Σάβ 09 Απρ, 2016 08:24

Δευτερο σερβις-ελεγχος των 15.000χιλιομετρων χτες στο Kangoo. Δηλαδη εκλεισα 30000χιλιομετρα με το Landi (απο τα 309.000 συνολικα) κι ολα καλα για την ωρα...

Sent from Montechristo
montechristo
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 27 Σεπ, 2013 02:02

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό makisioa » Παρ 22 Απρ, 2016 12:44

makisioa έγραψε:
papoys έγραψε:Και εγώ επισκεύασα την αντλία βενζίνης (μοτεράκι) πριν από καμιά 10αριά χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά με τόσα χιλιόμετρα στο σύνολο (195.000)
δεν μπορώ να κατηγορήσω και το υγραέριο.Υπάρχουν και οι φυσιολογικές φθορές.


Όσο είναι η βενζίνη πάνω από την μέση δεν έχω θεμα , μόλις φτάσει κοντά σε ρεζέρβα δεν παίρνει με τίποτε ... Γιατί το κάνει αυτό θα σε γελασω


Καλημέρα σας επανέρχομαι πάλι.Εδώ και τρείς μέρες τρομαζω να το βλαμω μπροστά με πάνω από την μέση στο δείκτη να ειναι η βενζίνη , πήγα στον μάστορα αργεί να ανεβάσει πίεση ή αντλία ... Θα μεινει κάποια στιγμη μου ειπε να ξερεις ... Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα ...
Renault Megane 1.4 16 V - 2002
makisioa
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ, 2015 12:03
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό makisioa » Παρ 22 Απρ, 2016 12:49

makisioa έγραψε:
makisioa έγραψε:
papoys έγραψε:Και εγώ επισκεύασα την αντλία βενζίνης (μοτεράκι) πριν από καμιά 10αριά χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά με τόσα χιλιόμετρα στο σύνολο (195.000)
δεν μπορώ να κατηγορήσω και το υγραέριο.Υπάρχουν και οι φυσιολογικές φθορές.


Όσο είναι η βενζίνη πάνω από την μέση δεν έχω θεμα , μόλις φτάσει κοντά σε ρεζέρβα δεν παίρνει με τίποτε ... Γιατί το κάνει αυτό θα σε γελασω


Καλημέρα σας επανέρχομαι πάλι.Εδώ και τρείς μέρες τρομαζω να το βάλω μπροστά με πάνω από την μέση στο δείκτη να ειναι η βενζίνη , πήγα στον μάστορα αργεί να ανεβάσει πίεση ή αντλία ... Θα μεινει κάποια στιγμη μου ειπε να ξερεις ... Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα ... Υγραέριο ζημιά μου είπε είναι , και το αιτιολόγησε γιατί ακριβώς δίπλα είχε το ίδιο μοντέλο με 380000 χλμ και άλλαζε λάδια και δεν άλλαξε ποτέ αντλία βενζίνης ...
Renault Megane 1.4 16 V - 2002
makisioa
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ, 2015 12:03
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό makisioa » Παρ 22 Απρ, 2016 12:53

makisioa έγραψε:
makisioa έγραψε:
makisioa έγραψε:
papoys έγραψε:Και εγώ επισκεύασα την αντλία βενζίνης (μοτεράκι) πριν από καμιά 10αριά χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά με τόσα χιλιόμετρα στο σύνολο (195.000)
δεν μπορώ να κατηγορήσω και το υγραέριο.Υπάρχουν και οι φυσιολογικές φθορές.


Όσο είναι η βενζίνη πάνω από την μέση δεν έχω θεμα , μόλις φτάσει κοντά σε ρεζέρβα δεν παίρνει με τίποτε ... Γιατί το κάνει αυτό θα σε γελασω


Καλημέρα σας επανέρχομαι πάλι.Εδώ και τρείς μέρες τρομαζω να το βάλω μπροστά , με πάνω από την μέση στο δείκτη να ειναι η βενζίνη . Πήγα στον μάστορα αργεί να ανεβάσει πίεση ή αντλία με ενημέρωσε ... Θα μεινει κάποια στιγμη μου ειπε να ξερεις ... Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα ... Υγραέριο ζημιά μου είπε είναι , και το αιτιολόγησε γιατί ακριβώς δίπλα είχε το ίδιο μοντέλο με 380000 χλμ και άλλαζε λάδια και δεν άλλαξε ποτέ αντλία βενζίνης ... Μου τόνισε όχι ότι δεν συμβαίνει αλλά σε υγραέρια είναι πολυ πιο συχνό το φαινόμενο σε Renault μου είπε ...
Renault Megane 1.4 16 V - 2002
makisioa
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ, 2015 12:03
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 23 Απρ, 2016 01:49

Σε κάπως έτσι είναι αλλά δεν είσαι σίγουρος οτι και στήν περιπτωση σου φταιει το υγραέριο η δεν είναι τυχαίο. Και εγώ αλλαξα αντλια αλλά υποθέτω οτι εφταιγε μάλλον το tunap που εβαζα στη βενζίνη. Γιατί το πρόβλημα είχε αρχίσει μετα απο 3-4000χιλ μετα την αλλαγή με μεταχειρισμένο και 10000χιλ δεν παρουσιασε πρόβλημα. Μάλλον τον tunap έκανε το φιλμ στην αντλία και όχι στις βαλβίδες ίσως φταιω εγώ ειχα την βενζίνη μέσα μονο για το ξεκίνημα.
Φιλέ όπως είπα μπορεί όντως να οφείλεται στο υγραέριο αλλά μπορεί και να είναι τυχαίο. Θα έλεγα αν οντως το πρόβλημα οφειλετε στην αντλία να ρην αλλαξεις με μια μεταχειρισμένο και μην περιμένεις να χαλάσει εντελώς . με τα παρατεταμένα μιζαρισματα ζοριζεις και φθηρεις την μιζα και την μπαταρία.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό makisioa » Σάβ 23 Απρ, 2016 11:36

tedd έγραψε:Σε κάπως έτσι είναι αλλά δεν είσαι σίγουρος οτι και στήν περιπτωση σου φταιει το υγραέριο η δεν είναι τυχαίο. Και εγώ αλλαξα αντλια αλλά υποθέτω οτι εφταιγε μάλλον το tunap που εβαζα στη βενζίνη. Γιατί το πρόβλημα είχε αρχίσει μετα απο 3-4000χιλ μετα την αλλαγή με μεταχειρισμένο και 10000χιλ δεν παρουσιασε πρόβλημα. Μάλλον τον tunap έκανε το φιλμ στην αντλία και όχι στις βαλβίδες ίσως φταιω εγώ ειχα την βενζίνη μέσα μονο για το ξεκίνημα.
Φιλέ όπως είπα μπορεί όντως να οφείλεται στο υγραέριο αλλά μπορεί και να είναι τυχαίο. Θα έλεγα αν οντως το πρόβλημα οφειλετε στην αντλία να ρην αλλαξεις με μια μεταχειρισμένο και μην περιμένεις να χαλάσει εντελώς . με τα παρατεταμένα μιζαρισματα ζοριζεις και φθηρεις την μιζα και την μπαταρία.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλημέρα σου και σε ευχαριστώ , ειλικρινά έχω βαρεθεί ως εκεί που δεν φαντάζεσαι το αυτοκίνητο αυτό και τα προβλήματα του ... Φτανω να λέω μακριά από την συγκεκριμένη εταιρεία ... Κάπου διάβασα δεν θυμάμαι στην λίστα με τα μοντέλα σε prins ήταν που τα renault τα έχουν σε black list για βαλβίδες και αντλία βενζίνης ... Χίλιες φορές σε υγραέριο fiat το αναφέρω γιατί έχει ένας φίλος μου και το έχει σκισει ειλικρινά και δεν καταλαβαίνει τίποτε και κάθε φορά που με βλέπει με πρόβλημα κάνει τον σταυρό του , και ότι δηποτε άλλο σε toyota έφτασα να πιστεύω ...
Renault Megane 1.4 16 V - 2002
makisioa
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ, 2015 12:03
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πόσα χλμ έχουμε κάνει με το αυτοκίνητό μας κινούμενοι με

Δημοσίευσηαπό villasg » Σάβ 23 Απρ, 2016 13:48

Hyundai i30 1400cc 2010 , 73000km συνολο 63000km με αεριο [ brc plug and drive ]
Ολα καλα μεχρι στιγμης .
Μετα το πασχα στο service θα γινει αλλαγη των 2 φιλτρων καθως και μετρηση των βαλβιδων να δουμε που ειμαστε .
ΕικόναHyundai i30 1400cc BRC SEQUENT PLUG & DRIVE by LPGas
Άβαταρ μέλους
villasg
 
Δημοσιευσεις: 249
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ, 2011 20:52
Τοποθεσία: Μαλακώντα Ευβοιας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες