Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 21 Ιαν, 2016 09:53

Κανε τα μαθηματικά να δεις αν ΣΕ συμφερει ( τον καθενα ξεχωριστα εννοω..)

γιατι πεζει και ρολο "που" ψεκαζει.
Αν ψεκαζι ρελαντι και εισαι.... "ταξιτζης" μονο βενζινα θα καις ( που λεει ο λογος )
Αν ψεκαζει με φορτιο αν εχεις "μαλακό ποδι" δε θα ψεκαζει ποτέ ( και παλι οιυ λεει ο λογος )
μονο αν ειναι στο στιλ καθε 10 ψεκασμους ο 1 βενζινα εισαι σιγουρος...

και μετα βεβαιως ερχεται το ρωτημα.... συμφαιρει??
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό viallesi » Πέμ 21 Ιαν, 2016 11:13

anikologr έγραψε:Δεν είναι τόσο τραγικό το 1,5 lt/100km αν είναι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..


fokion έγραψε:Κανε τα μαθηματικά να δεις αν ΣΕ συμφερει ( τον καθενα ξεχωριστα εννοω..)

γιατι πεζει και ρολο "που" ψεκαζει.
Αν ψεκαζι ρελαντι και εισαι.... "ταξιτζης" μονο βενζινα θα καις ( που λεει ο λογος )
Αν ψεκαζει με φορτιο αν εχεις "μαλακό ποδι" δε θα ψεκαζει ποτέ ( και παλι οιυ λεει ο λογος )
μονο αν ειναι στο στιλ καθε 10 ψεκασμους ο 1 βενζινα εισαι σιγουρος...

και μετα βεβαιως ερχεται το ρωτημα.... συμφαιρει??


Με το 0,5 που έχω τώρα ήθελα 25000 χλμ για την απόσβεση. Ήταν ήδη πάρα πολλά για να ανεβώ και άλλο. Πραγματικά δεν θυμάμαι πόσα ήθελα με το 1,5. Αν θες μπορώ να το κοιτάξω και να σου πω. Τώρα για το κεφάλι σου ήσυχο αυτό είναι σχετικό... Πιο ήσυχο θα έλεγα εγώ.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό anikologr » Πέμ 21 Ιαν, 2016 16:40

viallesi έγραψε:
anikologr έγραψε:Δεν είναι τόσο τραγικό το 1,5 lt/100km αν είναι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..


fokion έγραψε:Κανε τα μαθηματικά να δεις αν ΣΕ συμφερει ( τον καθενα ξεχωριστα εννοω..)

γιατι πεζει και ρολο "που" ψεκαζει.
Αν ψεκαζι ρελαντι και εισαι.... "ταξιτζης" μονο βενζινα θα καις ( που λεει ο λογος )
Αν ψεκαζει με φορτιο αν εχεις "μαλακό ποδι" δε θα ψεκαζει ποτέ ( και παλι οιυ λεει ο λογος )
μονο αν ειναι στο στιλ καθε 10 ψεκασμους ο 1 βενζινα εισαι σιγουρος...

και μετα βεβαιως ερχεται το ρωτημα.... συμφαιρει??


Με το 0,5 που έχω τώρα ήθελα 25000 χλμ για την απόσβεση. Ήταν ήδη πάρα πολλά για να ανεβώ και άλλο. Πραγματικά δεν θυμάμαι πόσα ήθελα με το 1,5. Αν θες μπορώ να το κοιτάξω και να σου πω. Τώρα για το κεφάλι σου ήσυχο αυτό είναι σχετικό... Πιο ήσυχο θα έλεγα εγώ.

Όπως το λες.. Πιο ήσυχο.. Μπορεί εν τέλει να είναι μια αυταπάτη.. Ο χρόνος θα δείξει..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό 106pyrgos » Τετ 24 Φεβ, 2016 19:22

Επανερχομαι στο θεμα γιατι η σκεψη ακομα υπαρχει τωρα αν γινει κ πραξη δεν εχω αποφασισει ακομα :).
Εκανα σερβις στο αμαξι σε συνεργειο που βαζει κ αεριο κ ετσι ρωτησα για το δικο μου Honda Civic 2006 1.8cc.
Η γνωμη του να βαλω αφοβα στο αμαξι,δεν θα εχω καποιο προβλημα,lpg tech βαζει με obd μου ειπε κ μικροψεκασμους αναλογα το φορτια.
Μου ειπε για κερδος 6.000€ στα 100.000χλμ,λιγοοο υπερβολικος νομιζω :) .
106pyrgos
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ 09 Φεβ, 2012 12:12
Τοποθεσία: ΠΥΡΓΟΣ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τετ 24 Φεβ, 2016 21:03

106pyrgos έγραψε:Επανερχομαι στο θεμα γιατι η σκεψη ακομα υπαρχει τωρα αν γινει κ πραξη δεν εχω αποφασισει ακομα :).
Εκανα σερβις στο αμαξι σε συνεργειο που βαζει κ αεριο κ ετσι ρωτησα για το δικο μου Honda Civic 2006 1.8cc.
Η γνωμη του να βαλω αφοβα στο αμαξι,δεν θα εχω καποιο προβλημα,lpg tech βαζει με obd μου ειπε κ μικροψεκασμους αναλογα το φορτια.
Μου ειπε για κερδος 6.000€ στα 100.000χλμ,λιγοοο υπερβολικος νομιζω :) .


Καλός εγκαταςτατης και μετά ρύθμιση βαλβίδων κάθε 20000 - 30000 χλμ για να εισαι σίγουρος. Φίλος μου έβαλε lpg tech σε αυτο το αμάξι με μηδέν προβλήματα στον Βατσο. Κάποια όπως και το δικό μου παρουσιάζουν βύθισμα στο ρελαντί με το υγραέριο. Το κέρδος μου κάθε 10000 χλμ ειναι περίπου 500 ευρώ.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό 106pyrgos » Πέμ 25 Φεβ, 2016 21:45

Αυτο που λες με το προβλημα στο ρελαντι το εχω ακουσει απο ενα κατοχο του Civic 1.8 που γνωριζω.
Αν εκαιγες 8λτ με βενζινη ηθελες δηλαδη περιπου 10€ στα 100χλμ.
Τωρα καις 9λτ αεριο κ 0,5λτ βενζινη,οποτε θελεις περιπου 6€ στα 100χλμ.
Κανω κατι λαθος? γιατι λες οτι εχεις περιπου 500€ στα 10.000χλμ.
106pyrgos
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ 09 Φεβ, 2012 12:12
Τοποθεσία: ΠΥΡΓΟΣ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό viallesi » Πέμ 25 Φεβ, 2016 21:52

106pyrgos έγραψε:Αυτο που λες με το προβλημα στο ρελαντι το εχω ακουσει απο ενα κατοχο του Civic 1.8 που γνωριζω.
Αν εκαιγες 8λτ με βενζινη ηθελες δηλαδη περιπου 10€ στα 100χλμ.
Τωρα καις 9λτ αεριο κ 0,5λτ βενζινη,οποτε θελεις περιπου 6€ στα 100χλμ.
Κανω κατι λαθος? γιατι λες οτι εχεις περιπου 500€ στα 10.000χλμ.


Κάθε γέμισμα που κάνω το καταχωρώ στο sprintmonitor από τότε που έχω το αμάξι και μου βγάζει στατιστικά. 8 έκαιγα με βενζίνη, 9 καίω με υγραέριο + 0,5 βενζίνη σύμφωνα με το sprintmonitor. Ταυτόχρονα έχω φτιάξει ένα excel που του περνάω τους μέσους όρους του sprintmonitor και μου υπολογίζει αυτόματα το κέρδος. Από εκεί βγάζω το κέρδος περίπου των 500 ευρώ ένα 10000 χλμ. Βλέπεις κάτι λάθος;

Τα νούμερα βέβαια αυτά βασίζονται στον τελευταίο 1 χρόνο που έχω το lpg. Θα αλλάζει το κέρδος ελαφρώς αν πας πιο πάλι στον χρόνο.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 26 Φεβ, 2016 00:08

Ο πιο απλός τρόπος που έχω καταλήξει για να μετράω το κέρδος είναι ο εξής. Κρατάω όλες τις αποδείξεις υγραέριο. Κάθε φορά που βάζω σημειώνω και την τιμή της βενζίνης. Ανάλογα με την αύξηση της κατανάλωσης που έχω υπολογίζω το κέρδος στο συγκεκριμένο γέμισμα. Δεν ασχολούμαι με το πόσο βενζίνη καίει, αν έχω ταυτόχρονη προσθήκη βενζίνης και τα λοιπά αφού αν δεν είχα υγραέριο θα την κατανάλωνα ούτος ή άλλος..

Έτσι αν αφαιρέσουμε και τυχόν έξοδα υγραερίου (σέρβις, φίλτρα, κτεο) έχουμε το καθαρό κέρδος..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό viallesi » Παρ 26 Φεβ, 2016 00:09

anikologr έγραψε:Ο πιο απλός τρόπος που έχω καταλήξει για να μετράω το κέρδος είναι ο εξής. Κρατάω όλες τις αποδείξεις υγραέριο. Κάθε φορά που βάζω σημειώνω και την τιμή της βενζίνης. Ανάλογα με την αύξηση της κατανάλωσης που έχω υπολογίζω το κέρδος στο συγκεκριμένο γέμισμα. Δεν ασχολούμαι με το πόσο βενζίνη καίει, αν έχω ταυτόχρονη προσθήκη βενζίνης και τα λοιπά αφού αν δεν είχα υγραέριο θα την κατανάλωνα ούτος ή άλλος..

Έτσι αν αφαιρέσουμε και τυχόν έξοδα υγραερίου (σέρβις, φίλτρα, κτεο) έχουμε το καθαρό κέρδος..


Χρησιμοποίησε το sprintmonitor. Θα σου κρατάει όλα αυτά τα στατιστικά μόνο του και θα μπορείς να υπολογίζεις για όποια περίοδο και διάστημα θες εσύ ;-)
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό periklas723 » Πέμ 10 Μαρ, 2016 15:50

Fuelio εχω εγω...Εξαιρετικη εφαρμογη και μπορεις να κρατας και για πανω απο εναν τυπο καυσιμου,σου βγαζει μεχρι και..διαγραμματα καταναλωσης και στατιστικα εξοδων ανα μηνα και ανα καυσιμο
Seat Cordoba Vario 1.6 101hp με Lovato.47.000χλμ σε 2,5 χρονια και συνεχιζουμε...
periklas723
 
Δημοσιευσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 19 Νοέμ, 2014 00:26

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες