Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό laziokos » Κυρ 13 Σεπ, 2015 21:47

τοσο φιλικα προς το αεριο τα fiat?
και εγω η αληθεια ειναι αν και απο τοσα που εχω διαβασει εδω μεσα αυτο που ειναι πρωτη σημασια ειναι η επιλογη εγκαταστατη παρολαυτα οι τοσες αναφορες για προβληματα φυσικα με προβληματιζουν..
laziokos
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ, 2015 05:39

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό NickSt » Δευτ 14 Σεπ, 2015 07:18

Εξυπακόυεται πως αν ΔΕΝ βρείς καλό εγκαταστάτη καλύτερα μείνε ως έχει . Εγώ σου μίλησα γιά το αμάξι σου ...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 15 Σεπ, 2015 07:54

Διπλό ποστ
Τελευταία επεξεργασία από fokion και Τρί 15 Σεπ, 2015 07:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 15 Σεπ, 2015 07:56

laziokos έγραψε:Καλησπερα και απο μενα.
καταναλωση αμολυβδης περιπου στα 7.4λ/100 χλμ

χιλιομετρα πολλα δεν εχουμε κανει 3000 με 3500 στους 10 μηνες περιπου
υπολογιζω στον χρονο πανω αντε να εχουμε κανει 4000 με 4500

και αυτο ειναι που με βαζει σε προβληματισμο...με βαση τα 4000 και 5000 ειναι λιγα και δεν αξιζει η μετατροπη ιδιαιτερα αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν κανω την μετατροπη θα κανω τουλαχιστον τα διπλα...

μονο με το μηχανακι κινουμαι ελευθερα χωρις σκεψη



Τη "γνωμη" θα την βρεις εσυ μονος σου.

Παρε τα ανωτερω στοιχεια που ο ιδιος λες, βαλτα κατω με χαρτι και μολυβι και δες τι σε συμφαιρει....

Γιατι ακομα και με 10.000 το χρονο με καταναλωση 7,4 το "πραγμα" ειναι οριακό....
Γιατι ετσι "θα" κανεις αποσβεση, προσεξε αποσβεση οχι να κερδιζεις μετα απο 2-3 χρονια....

η αποψη μου??? αστο δεν αξιζει..........
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό laziokos » Τετ 16 Σεπ, 2015 02:41

fokion έγραψε:Τη "γνωμη" θα την βρεις εσυ μονος σου.

Παρε τα ανωτερω στοιχεια που ο ιδιος λες, βαλτα κατω με χαρτι και μολυβι και δες τι σε συμφαιρει....

Γιατι ακομα και με 10.000 το χρονο με καταναλωση 7,4 το "πραγμα" ειναι οριακό....
Γιατι ετσι "θα" κανεις αποσβεση, προσεξε αποσβεση οχι να κερδιζεις μετα απο 2-3 χρονια....

η αποψη μου??? αστο δεν αξιζει..........


εχω ριξει πολυυυυυ διαβασμα εντος αλλα και εκτος φορουμ..
οσο αναφορα το θεμα των χιλιομετρων δεν με απασχολουσε καθολου..θα εκανα αποσβεση ειτε σε 1.5 ειτε σε 3 χρονια
ειχα καταληξει σε αυτο το κομματι...κοινως δεν ειναι ποσα χιλιομετρα θα κανω το θεμα...αλλα ποσα αποφευγω να κανω..
ειχα καταληξει σε εναν με δυο εγκαταστατες για να ερθω σε επαφη..
οσο πιο πολυ διαβαζα περι του θεματος ομως ειδα οτι ολες οι σοβαρες αποψεις κατεληγαν οτι ειναι παντα μια μετατροπη και μια σοβαρη βλαβη στις βαλβιδες μετα απο αρκετα χιλιομετρα δεν μπορει να στην αποκλεισει κανεις..
οπως επισης η συχνοτητα τον μικροπροβληματων και αλλων πιο σοβαρων που αναφερονται και εδω μεσα με εκαναν να θεωρησω το προτζεκτ μη ρεαλιστικο.
το πιο πιθανο να παραμεινω ως εχει..
laziokos
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ, 2015 05:39

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 16 Σεπ, 2015 06:33

Οτι σε κανει να νιωθεις πιο ανετα...

Εμενα με κανει το υγραεριο

Με μεση καταναλωση 15λτ/100 Χ 47.000 χλμ ( και 12 με 13.000/ ετος ) και χωρις να εχει κανει τσικ το ανωνυμο τουρκικο συστημα καταλαβαινεις το γιατι....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό 106pyrgos » Σάβ 19 Σεπ, 2015 12:47

Εχω αποφασισει να βαλω αεριο,απλα παντα υπαρχουν στο πισω μερος του μυαλου μας τα αν κτλ :) .
Αυτοκινητο Honda Civic Type R Ep3 2.0lt.
Καταναλωση σε ταξιδι με 120-130χλμ 8lt .
Καταναλωση σε πολη 10+ lt .
Χιλιομετρα που θα διανυω απο εδω κ περα 25.000+χλμ.
Ειμαι αναμεσα σε zavolli k brc,η πρωτη εταιρια εχει το super kit για βελτιωμενα η καποια hp κ πανω με μεγαλυτερη παροχη,φανταζομαι η brc θα εχει αλλα δεν ξερω ποιο.
Απο την στιγμη που θα ψεκαζουν κ βενζινη αναλογα τα φορτια η απο καποιο φασμα στροφων κ πανω,το κερδος μειωνεται αναλογικα,γι αυτο ρωταω αν αξιζει στο τελος.
Επισης ειναι μια βελτιωση μια μετατροπη εκτος κατασκευαστη κ σε βαθος χρονου μπορει να βγει ζημια.
Αν κ απο οσο εχω καταλαβει ειναι καθαρα θεμα καλης εγκαταστασης κ σωστης ρυθμισης για απροβληματιστα χιλιομετρα.
106pyrgos
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ 09 Φεβ, 2012 12:12
Τοποθεσία: ΠΥΡΓΟΣ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό anikologr » Σάβ 19 Σεπ, 2015 13:20

106pyrgos έγραψε:Εχω αποφασισει να βαλω αεριο,απλα παντα υπαρχουν στο πισω μερος του μυαλου μας τα αν κτλ :) .
Αυτοκινητο Honda Civic Type R Ep3 2.0lt.
Καταναλωση σε ταξιδι με 120-130χλμ 8lt .
Καταναλωση σε πολη 10+ lt .
Χιλιομετρα που θα διανυω απο εδω κ περα 25.000+χλμ.
Ειμαι αναμεσα σε zavolli k brc,η πρωτη εταιρια εχει το super kit για βελτιωμενα η καποια hp κ πανω με μεγαλυτερη παροχη,φανταζομαι η brc θα εχει αλλα δεν ξερω ποιο.
Απο την στιγμη που θα ψεκαζουν κ βενζινη αναλογα τα φορτια η απο καποιο φασμα στροφων κ πανω,το κερδος μειωνεται αναλογικα,γι αυτο ρωταω αν αξιζει στο τελος.
Επισης ειναι μια βελτιωση μια μετατροπη εκτος κατασκευαστη κ σε βαθος χρονου μπορει να βγει ζημια.
Αν κ απο οσο εχω καταλαβει ειναι καθαρα θεμα καλης εγκαταστασης κ σωστης ρυθμισης για απροβληματιστα χιλιομετρα.

Μήπως σε συνέφερε να άλλαζες αμάξι?
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό takaros21 » Τρί 22 Σεπ, 2015 18:11

Αγαπητοί φίλοι ,

Έκανα με υγραέριο σε Daihatsu Terios του 2007 80.000 km απροβλημάτιστα με τρομακτική οικονομία στην τσέπη μου ..το σύστημά που είχα βάλει δεν το θυμάμαι ποιο ήταν ,για να το συνιστούσα,το όχημα πουλήθηκε ...και νέο όχημα πλέον Suzuki Grand Vitara 2.4 lt. .. αύριο ολοκληρώνετε η μετατροπή του σε υγραεριο ..σύστημα stag 4 q box plus ..στον Τσοπελογιαννη ..αύριο θα σας πω εντυπώσεις ..
takaros21
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ, 2015 08:40

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό chrisgsi » Πέμ 24 Σεπ, 2015 17:06

takaros21 έγραψε:Αγαπητοί φίλοι ,

Έκανα με υγραέριο σε Daihatsu Terios του 2007 80.000 km απροβλημάτιστα με τρομακτική οικονομία στην τσέπη μου ..το σύστημά που είχα βάλει δεν το θυμάμαι ποιο ήταν ,για να το συνιστούσα,το όχημα πουλήθηκε ...και νέο όχημα πλέον Suzuki Grand Vitara 2.4 lt. .. αύριο ολοκληρώνετε η μετατροπή του σε υγραεριο ..σύστημα stag 4 q box plus ..στον Τσοπελογιαννη ..αύριο θα σας πω εντυπώσεις ..



ολα καλα και ολα ωραια μεχρι που ειπες την λαθος λεξη...τσο... γιατι???γιατι εμπλεξες???δεν διαβασες τιποτα εδω μεσα??
chrisgsi
 
Δημοσιευσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ 03 Οκτ, 2013 20:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες





cron