Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Παρ 11 Μαρ, 2016 13:32

+1 για fuelio, η κορυφαία εφαρμογή για fuel logging (την αγόρασε η Sygic).
Όταν είχε πρωτοβγει, δεν υποστήριζε dual fuel και χρησιμοποιούσα το MyCars. Απ' όταν αναβαθμίστηκε και υπολογίζει σωστά το διπλό καύσιμο, έκατσα και πέρασα τα δεδομένα 10 μηνών και μου βγάζει πιο σωστές προσεγγίσεις.
Συν ότι έχει reminders για σέρβις, κτεο κλπ.

Sent from HTC One M8 using Tapatalk
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό macarenos » Τρί 12 Απρ, 2016 10:11

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες οι απόψεις των συμφορουμιτών καθώς και οι εμπειρίες σας. Για Renault Grand Scenic 1.4 tce υπάρχουν απόψεις; Να προχωρήσω σε γκάζι ή θα έχω προβλήματα; Το ζήτημα είναι η οικονομία αλλά και η αντοχή του μηχανήματος. Εως τώρα έχω 55000 χμ σε 5 χρόνια κατοχής. Θα ήθελα να το κινώ περισσότερο, αλλά "πίνει σα μπεκρής" και η βενζίνη κοστίζει πολύ. Οποιαδήποτε πρόταση για μάρκα κιτ και εγκαταστάτη θα είναι ευπρόσδεκτη .
renault grand scenic 1.4 130hp με landirenzo omegas 3
macarenos
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 10:03

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό donstefano » Τρί 12 Απρ, 2016 14:24

Ψαξε στο φορουμ για εγκαταστατες και γνωμες και θα βοηθηθεις πολυ.

Απο κει και περα αν ημουν στη θεση σου θα πηγαινα σε ολους να μιλησω απο κοντα για το τι και πως,τις ιδιαιτεροτητες του αυτοκινητου,ρυθμισεις κτλ.

Αλλα θα περιμενα να δω τι στο καλο θα κανουν και με τις αυξησεις στα καυσιμα γιατι αν το πανε και το υγραεριο στο θεο και θες 30000 minimum για να κανεις αποσβεση τοτε δεν ξερω αν θα συμφερει οπως παλια. :wave:
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό macarenos » Τρί 12 Απρ, 2016 14:41

Ευχαριστώ donstefano.
Έχω μελετήσει το forum και είδα οτι η qgas κάνει καλή δουλειά και έχει και καλά σχόλια. Το θέμα είναι οτι θέλω να το "περπατήσω" το αμάξι γιατί λόγω κόστους βενζίνης έχει μόνο 55000 στα 5 χρόνια ότα το παλιό megane είχε 120000 στα 5 χρόνια. Έχω ξεχάσει τι θα πει ξέγνοιαστο ταξίδι και κυκλοφορώ μόνο στην πόλη για τη δουλειά. Καθημερινά 45χμ πήγαινε-έλα και στις 2000-2500 στροφές για οικονομία. Τώρα που βγαίνω από την εγγύηση το σκέφτομαι σοβαρά. Κάθε σύσταση δεκτή!
renault grand scenic 1.4 130hp με landirenzo omegas 3
macarenos
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 10:03

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό donstefano » Τετ 13 Απρ, 2016 14:03

Εγω εβαλα BRC γιατι ειχα κολλησει και ηθελα μονο BRC για δικους μου λογους.

Απο κει και περα σε οποιο απο τα παιδια (εγκαταστατες) να πας που γραφονται εδω μεσα καλα λογια πιστευω κατα 99% θα μεινεις και ευχαριστημενος.

Τωρα για συστημα πανω κατω τα γνωστα (BRC.LANDIRENZO,AEB,PRINS,LOVATO,STAG κτλ.)μια χαρα ειναι και δεν εχουν και τρελες διαφορες σε ενα αμαξι νορμαλ αποδοσεων.Οποιο και να βαλεις μια χαρα εισαι.

Διαλεγεις εγκαταστατη καλο και θα εισαι σουπερ.Το βασικοτερο εγκαταστατης καλος!

Απλα περιμενεις να δεις που θα πανε οι τιμες του αεριου και μετα προχωρας! :wave:
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 13 Απρ, 2016 14:09

Οσο περιμενεις για την τιμη του υγραεριου απλα εχεις χασουρα. Η διαφορα με την βενζινη θα ειναι στανταρ κοντα στα 0.80-1 ευρω για πολλα χρονια ακομη.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό fotislyk » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 12:44

Γεια σας, νέος στο φόρουμ. Έχω ένα mazda 2 1.5 105hp κατασκευή 12/2007. Το αμάξι έχει 170.000χλμ.
Σκέφτομαι τελευταία να βάλω υγραέριο επειδή κάνω πολλά χλμ και λόγω δουλειάς θα κάνω περισσότερα από Σεπτέμβριο, 100-150 χλμ την μέρα περίπου.
Είδα μια προσφορά στη θεσσαλονίκη που είναι για 500€ υγραεριοκίνηση και το ψάχνω τώρα.
Έχει κανείς εμπειρία με ίδιο αμάξι με μένα για το αν βγάζει προβλήματα και σε ποιο μαγαζί κάνουν καλή δουλειά. Αν κάποιος είναι από θεσσαλονίκη λογικά θα έχει ακούσει η δει το συγκεκριμένο κατάστημα που λέω. Δεν το γράφω γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται.
Επίσης στην προσφορά έγραφε για παλμική υγραεριοκίνηση με 600€. Αυτό τι ακριβώς είναι? δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη στο λίγο που έψαξα.
fotislyk
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 18 Ιούλ, 2016 12:22

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 14:52

fotislyk έγραψε:Γεια σας, νέος στο φόρουμ. Έχω ένα mazda 2 1.5 105hp κατασκευή 12/2007. Το αμάξι έχει 170.000χλμ.
Σκέφτομαι τελευταία να βάλω υγραέριο επειδή κάνω πολλά χλμ και λόγω δουλειάς θα κάνω περισσότερα από Σεπτέμβριο, 100-150 χλμ την μέρα περίπου.
Είδα μια προσφορά στη θεσσαλονίκη που είναι για 500€ υγραεριοκίνηση και το ψάχνω τώρα.
Έχει κανείς εμπειρία με ίδιο αμάξι με μένα για το αν βγάζει προβλήματα και σε ποιο μαγαζί κάνουν καλή δουλειά. Αν κάποιος είναι από θεσσαλονίκη λογικά θα έχει ακούσει η δει το συγκεκριμένο κατάστημα που λέω. Δεν το γράφω γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται.
Επίσης στην προσφορά έγραφε για παλμική υγραεριοκίνηση με 600€. Αυτό τι ακριβώς είναι? δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη στο λίγο που έψαξα.



Για τον Γεραντιδη στην Θεσσαλονικη εχω ακουσει πολυ καλα σχολια. Αν κοιτας στην εγκατασταση μονο την τιμη, τοτε σου προτεινω να μην βαλεις, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις. Γυρω στα 800-900 ειναι φυσιολογικη τιμη για σωστο συστημα για το αμαξι σου.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό NickSt » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 21:31

Κανόνας :

Ενας κακός εγκαταστάτης το ακριβότερο σύστημα μπορεί να το μετατρέψει σε "εφιάλτη"

Αντίθετα ένας εγκατααστάτης που ξέρει τι κάνει , ένα κοινό και όχι πανάκριβο σύστημα , μπορεί να το κάνει τον "πιο καλό φίλο του χρήστη"

Αυτά...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό macarenos » Παρ 22 Ιούλ, 2016 09:48

Από αρχές Ιουλίου έχει μπει στο Grand Scenic το Landirenzo Omegas 3 με emulator. Έχουν γίνει ήδη 650χμ με κόστος αερίου 64€ δηλαδή σχεδόν 10€/100χμ. Με βενζίνη θα χρειαζόμουν 900€ για τα ίδια χιλιόμετρα άρα έχω διαφορά-κέρδος στα καύσιμα πάνω από 800€ τον πρώτο μήνα. Μέχρι τώρα καμία ένδειξη δυσλειτουργίας (λαμπάκια κλπ) παρά μόνο εντελώς άσχετη ένδειξη στο μετρητή υγραερίου. Με αναμμένο το κόκκινο έκανα σχεδόν 150χμ και έπερνε κι άλλο. Το μόνο παράξενο ο δείκτης βενζίνης που ξαφνικά από εκεί που έδειχνε κοντά στη "ρεζέρβα" (έβαλα 20€ πριν από 15 ημέρες) τώρα ανέβηκε σχεδόν στο μισό- όσο περίπου όταν έβαλα βενζίνη. Σε ανηφόρα με κλιματισμό το αέριο δεν τραβάει όπως η βενζίνη αλλά γενικά το αυτοκίνητο "δείχνει" καλύτερο και στην πόλη και στα ταξίδια, είναι πιο ήσυχο και μαλακό. Τα παιδιά στην Ecokinisi έκαναν πολύ καλή δουλειά. Ελπίζω να βρουν λύση και στα δύο προβληματάκια που ανέφερα παραπάνω, όταν θα πάω για check στα 1500χμ.
Θεωρητικά η απόσβεση της εγκατάστασης θα γίνει γρήγορα αν υπολογίσουμε ότι το ενδεικτικό όφελος από τη διαφορά της τιμής καυσίμου είναι ήδη σχεδόν τα 2/3 της εγκατάστασης. Για αντοχή κινητήρα θα δούμε στο μέλλον ;) :-?
renault grand scenic 1.4 130hp με landirenzo omegas 3
macarenos
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 10:03

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες





cron