Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 23 Ιούλ, 2013 11:08

kyriak έγραψε:Βλέπεις ,apagogeas ,το παιδί αυτό «o fokion» έχει πρόβλημα, δεν μπορεί να ξεχωρίσει απλά πράγματα. Και όμως αυτός ο προβληματικός άνθρωπος μπαίνει στο διαδίκτυο και παρακινεί ανθρώπους να «καταστραφούν» . Δεν μπορεί να καταλάβει πως αν δεν λάβουμε υπ΄όψιν και τα λίτρα βενζίνης και σε αυτήν την περίπτωση ,ότι χρόνος απόσβεσης πολλαπλασιάζεται . Και όμως αυτός ο τύπος σε άλλα τοπικ ωρύονταν και φώναζε πως δεν μας κόβει εμάς από πράξεις κτλ , και τώρα έρχεται να ξεβρακωθεί από μόνος του και να μας πει ότι τους υπολογισμούς δεν τους κάνει στο σύνολο της λειτουργιάς , άλλα επιλεκτικά .

Σε λίγο θα αρχίσει να βρίζει να κοροϊδεύει , και να λέει πάλι ότι του καίει λιγότερο lpg από βενζίνη , μετά θα συνδεθεί με άλλο νικ , και θα επιβραβεύει τον εαυτό του κτλ ….




δεν τα ειπαμε ωρε Κυριακο, ο κολλητος μου ειναι και ειναι σωστα δασκαλεμενος. :mrgreen:
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 23 Ιούλ, 2013 12:23

fokion έγραψε:
apagogeas έγραψε:Και όμως, αν έκατσες ποτέ να φτιάξεις έναν υπολογιστή LPG θα έβλεπες ότι το τι καταναλώνει σε βενζίνη μέχρι να γυρίσει σε υγραέριο,


Μα αυτό θα το έκανε ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ... απλά αν δεν έχεις αέριο συνεχίζει να καίει βενζίνα...

Ακριβώς, άλλα όσο καίει βενζίνη μέχρι να γυρίσει σε υγραέριο, η εγκατάσταση υγραερίου ΔΕΝ αποφέρει όφελος, άρα γράφουμε χιλιόμετρα ΜΕ βενζίνη. Συνεπώς ο χρόνος απόσβεσης αυξάνεται καθώς αυτά τα χιλιόμετρα ΑΝ τα έκανα με το υγραέριο θα ήταν μέρος της απόσβεσης. Ίσως το καταλάβεις με παράδειγμα.

Υπολογισμός με βάση μόνο μικρές διαδρομές 10000χλμ/έτος, βάζεις μπροστά κάθε 6km περίπου για 10000km (εξομείωση μικρών διαδρομών). Το σύστημα κόστισε 850€ και λαμβάνεται υπόψη στα χιλιόμετρα απόσβεσης και η συντήρηση του συστήματος που πηγαίνει με βάση τα συνολικά χιλιόμετρα.
Total km / year 10000
GAS Price / lt 1,645 €
LPG Price / lt 0,890 €
LPG/GAS thermal eq. 1,14
GAS km/lt 14
km/start 6
GAS lt/start&warmup 0,05
Συντήρηση LPG / 10000km 64,00 €
Κόστος Εγκατάστασης 850,00 €

Αν λάβεις υπόψη τι καίει σε βενζίνη, κάνεις απόσβεση σε 34109km (21.21% συνολικό όφελος από χρήση LPG).
GAS cost / year 1.175,00 € Ετήσιο κόστος βενζίνης
LPG cost / year 724,71 € Ετήσιο κόστος LPG
Yearly benefit 249,20 € Ετήσιο όφελος LPG
Monthly benefit 20,77 € Μηνιαίο όφελος LPG
Απόσβεση LPG σε km 34.109 Διανυθέντα χλμ για απόσβεση κόστους εγκατάστασης
LPG % οικονομίας 21,21% Ποσοστό οικονομίας με χρήση LPG σε σχέση με τη βενζίνη

Αν απενεργοποιήσεις στους υπολογισμούς το τμήμα της κατανάλωσης βενζίνης (σαν να έκαιγες υγραέριο ακόμα και στην εκκίνηση):
GAS cost / year 1.175,00 € Ετήσιο κόστος βενζίνης
LPG cost / year 724,71 € Ετήσιο κόστος LPG
Yearly benefit 386,29 € Ετήσιο όφελος LPG
Monthly benefit 32,19 € Μηνιαίο όφελος LPG
Απόσβεση LPG σε km 22.004 Διανυθέντα χλμ για απόσβεση κόστους εγκατάστασης
LPG % οικονομίας 32,88% Ποσοστό οικονομίας με χρήση LPG σε σχέση με τη βενζίνη

Εδώ υπολογίζεται όφελος 32.88% για το LPG (απόσβεση σε 22.004 χλμ). Μιλάμε για πάνω από 10% διαφορά στο αν συμφέρει ή όχι να βάλεις LPG μόνο και μόνο με το να μη λαμβάνω υπόψη τη κατανάλωση βενζίνης. Όμως επειδή είναι αδύνατο να μη κάψεις βενζίνη, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η απόσβεσή σου θα πάρει 34109km αντι των 22004km. Η διαφορά είναι ότι αν όντως έκανα απόσβεση σε 22004km θα έβαζα LPG στο αμάξι, ενώ στη πραγματικότητα θα μου πάρει 34109km επειδή ακριβώς καίει ΚΑΙ βενζίνη που δε λαμβάνεις υπόψη. Σε καθαρό οικονομικό όφελος, μας ενδιαφέρει μόνο τι γίνεται όταν καίει υγραέριο. Σε συνολικό όφελος (χρόνος απόσβεσης/διανυθέντα χιλιόμετρα) μας ενδιαφέρει και το τι καίει σε βενζίνη. Καλώς κακώς, το κριτήριο για εγκατάσταση ή όχι είναι το πόσο καιρό θα πάρει να γίνει απόσβεση στην εγκατάσταση για να αρχίσουμε να βλέπουμε πραγματικό όφελος. Αν δε λάβεις υπόψη τη κατανάλωση βενζίνης, οι υπολογισμοί πέφτουν κατά πολύ έξω.
Αν δε το κατάλαβες και μετά από αυτό, παραιτούμαι.
Τελευταία επεξεργασία από apagogeas και Τρί 23 Ιούλ, 2013 12:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 23 Ιούλ, 2013 12:31

Δηλαδή εμένα που η εγκατάσταση μου κόστισε 650 ευρά στα 15.000 χιλιόμετρα ξεχρέωσα. 8-) 8-) :lol: :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 23 Ιούλ, 2013 13:10

papoys έγραψε:Δηλαδή εμένα που η εγκατάσταση μου κόστισε 650 ευρά στα 15.000 χιλιόμετρα ξεχρέωσα. 8-) 8-) :lol: :lol:

Θα το κατεβάσω και άλλο, τώρα σκέφτομαι να μη λάβω υπόψη και τα έξοδα συντήρησης, θα ξεχρέωσω σε κάτω από 20000 χιλιόμετρα! Γιούπι!!! Πως δε το είχα σκεφτεί νωρίτερα, και καθόμουν και χτυπιόμουν αν αξίζει να το βάλω.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 23 Ιούλ, 2013 13:13

apagogeas έγραψε:
fokion έγραψε:
apagogeas έγραψε:Και όμως, αν έκατσες ποτέ να φτιάξεις έναν υπολογιστή LPG θα έβλεπες ότι το τι καταναλώνει σε βενζίνη μέχρι να γυρίσει σε υγραέριο,


Μα αυτό θα το έκανε ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ... απλά αν δεν έχεις αέριο συνεχίζει να καίει βενζίνα...

Ακριβώς, άλλα όσο καίει βενζίνη μέχρι να γυρίσει σε υγραέριο, η εγκατάσταση υγραερίου ΔΕΝ αποφέρει όφελος, άρα γράφουμε χιλιόμετρα ΜΕ βενζίνη. Συνεπώς ο χρόνος απόσβεσης αυξάνεται καθώς αυτά τα χιλιόμετρα ΑΝ τα έκανα με το υγραέριο θα ήταν μέρος της απόσβεσης. Ίσως το καταλάβεις με παράδειγμα.

Υπολογισμός με βάση μόνο μικρές διαδρομές 10000χλμ/έτος, βάζεις μπροστά κάθε 6km περίπου για 10000km (εξομείωση μικρών διαδρομών). Το σύστημα κόστισε 850€ και λαμβάνεται υπόψη στα χιλιόμετρα απόσβεσης και η συντήρηση του συστήματος που πηγαίνει με βάση τα συνολικά χιλιόμετρα.
Total km / year 10000
GAS Price / lt 1,645 €
LPG Price / lt 0,890 €
LPG/GAS thermal eq. 1,14
GAS km/lt 14
km/start 6
GAS lt/start&warmup 0,05
Συντήρηση LPG / 10000km 64,00 €
Κόστος Εγκατάστασης 850,00 €

Αν λάβεις υπόψη τι καίει σε βενζίνη, κάνεις απόσβεση σε 34109km (21.21% συνολικό όφελος από χρήση LPG).
GAS cost / year 1.175,00 € Ετήσιο κόστος βενζίνης
LPG cost / year 724,71 € Ετήσιο κόστος LPG
Yearly benefit 249,20 € Ετήσιο όφελος LPG
Monthly benefit 20,77 € Μηνιαίο όφελος LPG

Απόσβεση LPG σε km 34.109 Διανυθέντα χλμ για απόσβεση κόστους εγκατάστασης
LPG % οικονομίας 21,21% Ποσοστό οικονομίας με χρήση LPG σε σχέση με τη βενζίνη

Αν απενεργοποιήσεις στους υπολογισμούς το τμήμα της κατανάλωσης βενζίνης (σαν να έκαιγες υγραέριο ακόμα και στην εκκίνηση):
GAS cost / year 1.175,00 € Ετήσιο κόστος βενζίνης
LPG cost / year 724,71 € Ετήσιο κόστος LPG
Yearly benefit 386,29 € Ετήσιο όφελος LPG
Monthly benefit 32,19 € Μηνιαίο όφελος LPG
Απόσβεση LPG σε km 22.004 Διανυθέντα χλμ για απόσβεση κόστους εγκατάστασης
LPG % οικονομίας 32,88% Ποσοστό οικονομίας με χρήση LPG σε σχέση με τη βενζίνη

Εδώ υπολογίζεται όφελος 32.88% για το LPG (απόσβεση σε 22.004 χλμ). Μιλάμε για πάνω από 10% διαφορά στο αν συμφέρει ή όχι να βάλεις LPG μόνο και μόνο με το να μη λαμβάνω υπόψη τη κατανάλωση βενζίνης. Όμως επειδή είναι αδύνατο να μη κάψεις βενζίνη, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η απόσβεσή σου θα πάρει 34109km αντι των 22004km. Η διαφορά είναι ότι αν όντως έκανα απόσβεση σε 22004km θα έβαζα LPG στο αμάξι, ενώ στη πραγματικότητα θα μου πάρει 34109km επειδή ακριβώς καίει ΚΑΙ βενζίνη που δε λαμβάνεις υπόψη. Σε καθαρό οικονομικό όφελος, μας ενδιαφέρει μόνο τι γίνεται όταν καίει υγραέριο. Σε συνολικό όφελος (χρόνος απόσβεσης/διανυθέντα χιλιόμετρα) μας ενδιαφέρει και το τι καίει σε βενζίνη. Καλώς κακώς, το κριτήριο για εγκατάσταση ή όχι είναι το πόσο καιρό θα πάρει να γίνει απόσβεση στην εγκατάσταση για να αρχίσουμε να βλέπουμε πραγματικό όφελος. Αν δε λάβεις υπόψη τη κατανάλωση βενζίνης, οι υπολογισμοί πέφτουν κατά πολύ έξω.
Αν δε το κατάλαβες και μετά από αυτό, παραιτούμαι.



ή κατι δεν επιασα ή εχεις κανει λαθος στις πραξεις.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 23 Ιούλ, 2013 13:18

Το benefit (οι 2 τελευταίες γραμμές) περιλαμβάνει το πραγματικό οικονομικό όφελος με χρήση LPG αν λάβω υπόψη κόστος συντήρησης και κατανάλωση βενζίνης. Οι 2 πάνω γραμμές είναι το ετήσιο κόστος αν δούλευε το όχημα μόνο με βενζίνη ή μόνο με υγραέριο. Στη περίπτωση του υγραερίου λαμβάνεται υπόψη η επιπλέον κατανάλωση που το εχω ορίσει ως 14% παραπάνω λίτρα με υγραέριο με βάση τις μετρήσεις μου. Για αυτό και το κόστος βενζίνης & υγραερίου δεν αλλάζει στα υπολογισμένα παραδείγματα. Αλλά αλλάζει το benefit γιατί στο ένα παράδειγμα λαμβάνουμε υπόψη τη κατανάλωση βενζίνης ενώ στο άλλο όχι.
Αν δηλαδή δεν είχα κατανάλωση βενζίνης και έξοδα συντήρησης GAS cost/year - LPG cost/year = LPG Yearly benefit.
Επειδή όμως τα έχω αυτά τα έξοδα, LPG Yearly benefit < GAS cost/year - LPG cost/year
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 23 Ιούλ, 2013 13:52

αν θελεις πες μου τιμη βενζινης, τιμη υγραεριου, καταναλωση βενζινης/100km, ποσα χιλιομετρα κανεις τον χρονο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό grandvitara » Τρί 23 Ιούλ, 2013 14:07

apagogeas έγραψε:
papoys έγραψε:Δηλαδή εμένα που η εγκατάσταση μου κόστισε 650 ευρά στα 15.000 χιλιόμετρα ξεχρέωσα. 8-) 8-) :lol: :lol:

Θα το κατεβάσω και άλλο, τώρα σκέφτομαι να μη λάβω υπόψη και τα έξοδα συντήρησης, θα ξεχρέωσω σε κάτω από 20000 χιλιόμετρα! Γιούπι!!! Πως δε το είχα σκεφτεί νωρίτερα, και καθόμουν και χτυπιόμουν αν αξίζει να το βάλω.


Ρε φίλε προσπαθείς να μας πείσεις ότι δεν αξίζει να βάλεις? Μη σώσεις και βάλεις. Πολλοί από εμάς βάλαμε, το αποσβέσαμε, αποσβέσαμε και τυχόν μελλοντική ζημιά στον κινητήρα από τη διαφορά τιμής και συνεχίζουμε. Έχει σημασία αν η απόσβεση θα γίνει σε 1 χρόνο, 2 ή 3? Η ουσία είναι ότι κάποια στιγμή θα γίνει. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το λόγο γιατί δύο τρεις σαν και εσένα μπαίνουν εδώ και γράφουν ότι ..λακία τους έρθει. Τα κουβαδάκια σας και αλλού.
grandvitara
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Δευτ 08 Ιούλ, 2013 21:55

Re: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 23 Ιούλ, 2013 14:15

grandvitara έγραψε:
apagogeas έγραψε:
papoys έγραψε:Δηλαδή εμένα που η εγκατάσταση μου κόστισε 650 ευρά στα 15.000 χιλιόμετρα ξεχρέωσα. 8-) 8-) :lol: :lol:

Θα το κατεβάσω και άλλο, τώρα σκέφτομαι να μη λάβω υπόψη και τα έξοδα συντήρησης, θα ξεχρέωσω σε κάτω από 20000 χιλιόμετρα! Γιούπι!!! Πως δε το είχα σκεφτεί νωρίτερα, και καθόμουν και χτυπιόμουν αν αξίζει να το βάλω.


Ρε φίλε προσπαθείς να μας πείσεις ότι δεν αξίζει να βάλεις? Μη σώσεις και βάλεις. Πολλοί από εμάς βάλαμε, το αποσβέσαμε, αποσβέσαμε και τυχόν μελλοντική ζημιά στον κινητήρα από τη διαφορά τιμής και συνεχίζουμε. Έχει σημασία αν η απόσβεση θα γίνει σε 1 χρόνο, 2 ή 3? Η ουσία είναι ότι κάποια στιγμή θα γίνει. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το λόγο γιατί δύο τρεις σαν και εσένα μπαίνουν εδώ και γράφουν ότι ..λακία τους έρθει. Τα κουβαδάκια σας και αλλού.


?????????????????????????????????????????????????????????????? Σε συχγωρώ και δεν επιστρέφω χαρακτηρισμούς μόνο και μόνο επειδή δε μπήκες καν στο κόπο να διαβάσεις τι γράφουμε. Και το λες σε μένα που έχω κάνει εγκατάσταση και το απολαμβάνω; Αντιθέτως, υποστηρικτής του LPG είμαι. Πραγματικά ώρες ώρες απορώ, διαβάζετε τα ποστ ή απαντάτε απλά γιατί δεν έχετε τι να κάνετε; Προφανώς δεν κατάλαβες καν που πήγαινε το παραπάνω κείμενο. Και αν δε το κατάλαβες, σχολιάζουμε το θέμα της κατανάλωσης βενζίνης που υπάρχει στο υγραέριο και πόσο έξω μας κάνει να πέφτουμε σε υπολογισμούς απόσβεσης αν δε το λάβεις υπόψη.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Απ: Να βάλω υγραεριοκίνηση ή όχι ?

Δημοσίευσηαπό maevius » Τρί 23 Ιούλ, 2013 14:27

Ρε ποιον μου θυμιζει......
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 59 επισκέπτες