Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 11 Ιούλ, 2013 01:58

lefkal έγραψε:θα επικοινωνήσω με τις εταιρίες που εχω κλείσει τα εισιτήρια για αθήνα - μήλο μη μου πουν κανένα τρελό τελευταία στιγμή αλλά εδώ βάζουν παραπάνω κόσμο στα καράβια τους στα αυτοκίνητα με το αερίο θα έχουν πρόβλημα... Πάντως ότι μου πουν θα ενημερώσω το φόρουμ


Ένα BMW x3 που εμείς έχουμε μετατρέψει ειναι πανω κατω στη Μήλο χωρις κανένα προβλημα οπως βγαίνεις στον αδαμα στον παραλιακό ένα χρυσαφί. Αυτο εδω

viewtopic.php?f=24&t=1942
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό zep » Πέμ 11 Ιούλ, 2013 08:50

Οι περισσότερες εταιρείες πάντως στην γραμμή προς Ιταλία, ειδικά αυτές με σημαία Ιταλίας, συμπεριλαμβάνουν στους όρους τους κατά την κράτηση του εισιτηρίου να δηλώνεις εάν το όχημα κινείται με υγραέριο.Δεν απαγορεύουν την επιβίβαση αλλά προφανώς για να έχουν τον νού τους οι υπεύθυνοι φόρτωσης και να το παρκάρουν σε ειδικά σημεία του πάρκινγκ με επαρκή εξαερισμό ή ειδικό εξοπλισμό πυρόσβεσης.
Για να λέμε και την αλήθεια, οι μεταφορές αερίων καυσίμων με πλοία έχουν στοιχίσει πολλές ζωές και αυτό το ξέρουν οι καπετάνιοι που θέλουν πάντα να προσέχουν την ασφάλεια των επιβατών και είναι υπεύθυνοι για τόσες ζωές.

Μια μετακίνηση φορτίου σε θάλασσα όπως φορτηγά ή ρυμουλκούμενα πάνω σε όχημα με δεξαμενή υγραερίου είναι ο εφιάλτης του καπετάνιου γιατί τα πλοία έχουν συστήματα πυρόσβεσης αλλά τα αέρια ελέγχονται πολύ δύσκολα εάν διαρρεύσουν, ενώ η βενζίνη ως υγρό μπορεί και να "οδηγηθεί" σε λούκια προς την θάλασσα αρκεί να μην αναφλεγεί βέβαια, αλλά και αν συμβεί αυτό μπορεί να κατασβεστεί με ειδικούς αφρούς και άλλα ή ακόμα και με εκκένωση οξυγόνου στα αμπάρια.Στα αέρια δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, και μπορεί αν ανέβουν τα επίπεδά του σε κλειστό χώρο χωρίς να αναφλεγεί, να πνίξει και το πλήρωμα που προσπαθεί να ελέγξει την κατάσταση.
Να πούμε και μια αλήθεια;
ΕΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ MALL ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΊΚΙΑ ΤΟΥ..ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΙΔΉΠΟΤΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΣΤΟ -3 ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΜΠΑΡΙΑ ΠΛΟΙΩΝ.
ΕΛΑΤΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ (ΠΟΥ 1 ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ Κ.Α...ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΨΕΥΤΗ.
ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΘΑ ΣΑΠΙΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ...Κάλιο γαιδουρόδενε, παρά γαιδουρογύρευε...
zep
 
Δημοσιευσεις: 156
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ, 2011 11:27

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό lefkal » Πέμ 11 Ιούλ, 2013 17:17

Qgas έγραψε:
lefkal έγραψε:θα επικοινωνήσω με τις εταιρίες που εχω κλείσει τα εισιτήρια για αθήνα - μήλο μη μου πουν κανένα τρελό τελευταία στιγμή αλλά εδώ βάζουν παραπάνω κόσμο στα καράβια τους στα αυτοκίνητα με το αερίο θα έχουν πρόβλημα... Πάντως ότι μου πουν θα ενημερώσω το φόρουμ


Ένα BMW x3 που εμείς έχουμε μετατρέψει ειναι πανω κατω στη Μήλο χωρις κανένα προβλημα οπως βγαίνεις στον αδαμα στον παραλιακό ένα χρυσαφί. Αυτο εδω

http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=24&t=1942


Δεν είναι εμφανής η μετατροπή όμως, εμένα έχει τάπα στον προφυλαχτήρα. Όπως και να έχει δε μου έχουν απαντήσει ακόμα οπότε φαντάζομαι θα παραξενεύτηκαν και οι ίδιοι με την ερώτηση μου. Αν δεν είχα διαβάσει το θέμα εδώ για το mall ούτε που θα μου περνούσε από το μυαλό να ρωτήσω.
lefkal
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 10 Ιούλ, 2013 00:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες