Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό cpnemo » Τρί 21 Μάιος, 2013 17:20

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει όλη αυτή η διαμάχη. Ζούμε σε μια χώρα που κάνει ότι θέλει ο καθένας. Όποιος θέλει βάζει μια πινακίδα και λέει απαγορεύεται αυτό απαγορεύεται το άλλο και δεν ελέγχεται από κανένα αν μπορεί να το κάνει. Αν υπήρχε νόμος που το απαγόρευε πολύ απλά στην πινακίδα στο Mall θα έγραφε "συμφώνως Ν. 12345πχ " εφόσον δεν το γράφει προσωπική μου εκτίμηση ότι δεν υπάρχει γι'αυτό δεν αναγράφεται. Προσωπικά δεν πρόκειται να υπακούσω ,ούτε το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα, σε κάτι που απλώς το αποφάσισε κάποιος επειδή έτσι τον βολεύει...
TOYOTA AVENSIS 1.8 (2004) BRC kit χωρίς λαδιέρα .....
cpnemo
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιούλ, 2011 15:45

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό Lefty » Τρί 21 Μάιος, 2013 19:21

Για μένα το θέμα ειναι απλό. Λόγο μικρού παιδιού και καρότσι δεν μπορω να παρκαρω μακριά. Εγω θα συνεχίσω να μπαίνω στο πάρκινγκ και αν για κάποιο λόγο δεν θα με αφήσουν απλα θα φύγω. Στην τελική είμαι πελάτης και αυτοί με "έχουν" ανάγκη και όχι εγω αυτούς.
Toyota Yaris 1000cc, 260.000km τα 31.000km με LPG,AC STAG 300-4 ISA2,Tomasetto Πνεύμονας.
Lefty
 
Δημοσιευσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ 28 Απρ, 2012 20:02

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό theeo » Τρί 21 Μάιος, 2013 22:21

Μιλατε για το Mall του Λατση ; το μεγαλυτερο αυθαιρετο στην Ευρωπη με δικαστικες αποφασεις του Αρειου Παγου;
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 22 Μάιος, 2013 07:07

cpnemo έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει όλη αυτή η διαμάχη. Ζούμε σε μια χώρα που κάνει ότι θέλει ο καθένας. Όποιος θέλει βάζει μια πινακίδα και λέει απαγορεύεται αυτό απαγορεύεται το άλλο και δεν ελέγχεται από κανένα αν μπορεί να το κάνει. Αν υπήρχε νόμος που το απαγόρευε πολύ απλά στην πινακίδα στο Mall θα έγραφε "συμφώνως Ν. 12345πχ " εφόσον δεν το γράφει προσωπική μου εκτίμηση ότι δεν υπάρχει γι'αυτό δεν αναγράφεται. Προσωπικά δεν πρόκειται να υπακούσω ,ούτε το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα, σε κάτι που απλώς το αποφάσισε κάποιος επειδή έτσι τον βολεύει...


και στο STOP γραφει απο κατω σε ποιο αρθρο του ΚΟΚ βασιζεται....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό cpnemo » Τετ 22 Μάιος, 2013 12:58

fokion έγραψε:
cpnemo έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει όλη αυτή η διαμάχη. Ζούμε σε μια χώρα που κάνει ότι θέλει ο καθένας. Όποιος θέλει βάζει μια πινακίδα και λέει απαγορεύεται αυτό απαγορεύεται το άλλο και δεν ελέγχεται από κανένα αν μπορεί να το κάνει. Αν υπήρχε νόμος που το απαγόρευε πολύ απλά στην πινακίδα στο Mall θα έγραφε "συμφώνως Ν. 12345πχ " εφόσον δεν το γράφει προσωπική μου εκτίμηση ότι δεν υπάρχει γι'αυτό δεν αναγράφεται. Προσωπικά δεν πρόκειται να υπακούσω ,ούτε το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα, σε κάτι που απλώς το αποφάσισε κάποιος επειδή έτσι τον βολεύει...


και στο STOP γραφει απο κατω σε ποιο αρθρο του ΚΟΚ βασιζεται....


Δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση φίλε μου, αλλά νομίζω έχεις μπερδευτεί λίγο. Το STOP ανήκει σε ένα γενικό πλάισιο νόμου τον ΚΟΚ , η απαγόρευση στο Mall και κάθε Mall που ανήκει? Και ΝΑΙ πίσω αναγράφεται ότι για την αφαίρεσή του διώκεται ποινικά συμφώνως κάποιου νόμου.
TOYOTA AVENSIS 1.8 (2004) BRC kit χωρίς λαδιέρα .....
cpnemo
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιούλ, 2011 15:45

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 22 Μάιος, 2013 13:36

Δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση φίλε μου, αλλά νομίζω έχεις μπερδευτεί λίγο. Το STOP ανήκει σε ένα γενικό πλάισιο νόμου τον ΚΟΚ , η απαγόρευση στο Mall και κάθε Mall που ανήκει? Και ΝΑΙ πίσω αναγράφεται ότι για την αφαίρεσή του διώκεται ποινικά συμφώνως κάποιου νόμου.[/quote]


βρε παιδια τι λετε τοσες μερες?
δηλαδη ο ιδιοκτητης του καθε καταστηματος δεν μπορει να εχει την δυνατοτητα να προβει σε καποιους κανονισμους για την ασφαλη λειτουργεια της επιχειρησης του, εφ οσων αυτοι βεβαια δεν ειναι παρανομοι?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 22 Μάιος, 2013 14:02

cpnemo έγραψε: Το STOP ανήκει σε ένα γενικό πλάισιο νόμου τον ΚΟΚ , η απαγόρευση στο Mall και κάθε Mall που ανήκει? Και ΝΑΙ πίσω αναγράφεται ότι για την αφαίρεσή του διώκεται ποινικά συμφώνως κάποιου νόμου.


Συγκεκριμένα λέει "2 χρόνια για την καταστροφή του" - όποιου - "σήματος" πίσω από κάθε σήμα.......

Αλλα ας αφήσουμε τους νόμους στην άκρη, κι ας βαλουμε την λογική μας κατω....

Φανταστειτε λοιπον το σκηνικό της φωτιας στο παρκινγ του Mall και με 10 οχι παραπανω, αυτοκινητα με μπουκαλες υγραεριου, να "ξεφυσανε" το υπερθερμασμενο αεριο προς τα διπλανα αυτοκινητα....

κατι απο κολαση του δαντη μου κανει....

και να σας δωσω κι ενα στοιχειο απο νομο....

"Απαγορευεται το παρκινγ σε αποσταση μικρότερη των 30 μετων απο δεξαμενες υγραεριου"
( Αναφερεται βεβαιως σε κανονισμους για κλειστα παρκινγκ)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Τετ 22 Μάιος, 2013 14:08

hlias έγραψε:βρε παιδια τι λετε τοσες μερες?
δηλαδη ο ιδιοκτητης του καθε καταστηματος δεν μπορει να εχει την δυνατοτητα να προβει σε καποιους κανονισμους για την ασφαλη λειτουργεια της επιχειρησης του, εφ οσων αυτοι βεβαια δεν ειναι παρανομοι?


Φυσικά και έχει! Αν δεν προσβάλει και δεν παραλογίζεται, πχ πόσοι κρατάνε παράνομα θέσεις σε δημόσιους δρόμους για να παρκάρουν ακριβώς από έξω από το μαγαζί τους ή το σπίτι τους το αυτοκίνητό τους; Αυτό είναι νόμιμο; Έχω την υποχρέωση να το σεβαστώ; Σε αρκετές περιπτώσεις, που αυτό είναι αναγκαίο, προβλέπετε κάτι από κάποιον κανονισμό ασφαλείας που έχει ορισθεί από το κράτος ή την ΕΕ.

Αυτό που ρωτάμε είναι το κατά πόσο είναι νόμιμη αυτή η απαγόρευση, δηλαδή ποιος νόμος, κανονισμός ασφαλείας ίσως, προβλέπει και δίνει την δυνατότητα σε κάθε ιδιοκτήτη να απαγορεύει την είσοδο σε έναν χώρο, πιστοποιημένων από το ΚΤΕΟ οχημάτων...

Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο τότε κάποιος ή κάποιοι αυθαιρετούν και δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις την αυθαιρεσία τους.
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 22 Μάιος, 2013 14:38

Τα υπόγεια πάρκινγκ π.χ.του μολ του καρφούρ ,μεντια μάρκετ κ.λ.π. είναι ιδιωτικοί και όχι δημόσιοι χώροι.

Ως εκ τούτου πιστεύω εγώ πως κάθε επιχείριση για λόγους ασφάλειας τόσο του κοινού - πελατών όσο και των
εγκαταστάσεων της επιχείρισης μπορεί να λαμβάνει μέτρα απαγόρευσης εισόδου οχημάτων που θεωρεί ότι
μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο τα ανωτέρω.
(π.χ. ας πούμε οχήματα lpg οχήματα με ερπύστριες :D :D ,οχήματα με τρέιλερ :D κ.λ.π.)

Επίσης μπορεί να τοποθετεί φύλακα και να επιτρέπει ή να απαγορεύει την είσοδο σε οχήματα που θεωρεί
επικίνδυνα ή παρκάρουν για άλλους λόγους στο ιδιωτικό πάρκινγκ και όχι ως πελάτες του καταστήματος.

Οπότε γνώμη μου δεν μπορεί κάποιος με το έτσι θέλω να εισέλθει στο πάρκινγκ εάν κάποιος υπεύθυνος
ιδιωτικής ασφάλειας του καταστήματος του το απαγορεύσει.
Τώρα αν μπει στα κρυφά και χωρίς να τον πάρει είδηση κανείς....αλλουνού παππά ευαγγέλιο. :lol: :lol: :lol:

Όπως τάπε και ο Ηλίας παραπάνω.Απλά εγώ τα ανέλυσα και λιγάκι. 8-)
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο The Mall Athens.

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 22 Μάιος, 2013 18:10

papoys έγραψε:Τα υπόγεια πάρκινγκ π.χ.του μολ του καρφούρ ,μεντια μάρκετ κ.λ.π. είναι ιδιωτικοί και όχι δημόσιοι χώροι.

Ως εκ τούτου πιστεύω εγώ πως κάθε επιχείριση για λόγους ασφάλειας τόσο του κοινού - πελατών όσο και των
εγκαταστάσεων της επιχείρισης μπορεί να λαμβάνει μέτρα απαγόρευσης εισόδου οχημάτων που θεωρεί ότι
μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο τα ανωτέρω.
(π.χ. ας πούμε οχήματα lpg οχήματα με ερπύστριες :D :D ,οχήματα με τρέιλερ :D κ.λ.π.)

Επίσης μπορεί να τοποθετεί φύλακα και να επιτρέπει ή να απαγορεύει την είσοδο σε οχήματα που θεωρεί
επικίνδυνα ή παρκάρουν για άλλους λόγους στο ιδιωτικό πάρκινγκ και όχι ως πελάτες του καταστήματος.

Οπότε γνώμη μου δεν μπορεί κάποιος με το έτσι θέλω να εισέλθει στο πάρκινγκ εάν κάποιος υπεύθυνος
ιδιωτικής ασφάλειας του καταστήματος του το απαγορεύσει.
Τώρα αν μπει στα κρυφά και χωρίς να τον πάρει είδηση κανείς....αλλουνού παππά ευαγγέλιο. :lol: :lol: :lol:

Όπως τάπε και ο Ηλίας παραπάνω.Απλά εγώ τα ανέλυσα και λιγάκι. 8-)


:thumbup:

hlias έγραψε:βρε παιδια τι λετε τοσες μερες?
δηλαδη ο ιδιοκτητης του καθε καταστηματος δεν μπορει να εχει την δυνατοτητα να προβει σε καποιους κανονισμους για την ασφαλη λειτουργεια της επιχειρησης του, εφ οσων αυτοι βεβαια δεν ειναι παρανομοι?

:thumbup:

Ιδιωτικός χώρος = ορίζει ο ιδιοκτήτης τι ισχύει ή οχι. Αν πει δεν γουστάρω τα κόκκινα αυτοκίνητα έχει δικαίωμα να το κάνει. Το αν θα το σεβαστεί κάποιος ή όχι άλλου παπά Ευαγγέλιο. Πέρα από τα θέματα ασφαλείας αυτά τα "μαγαζιά" έχουν ασφάλειες αστικής ευθύνης. Πιθανόν να είναι απαίτηση και προϋπόθεση της ασφαλιστικής να μπει η πινακίδα και να απαγορευτούν τα υγραεριοκίνητα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 42 επισκέπτες