Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ξεκινώντας την αναζήτηση του ιδανικού LGP kit / εγκαταστάτη.

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Ξεκινώντας την αναζήτηση του ιδανικού LGP kit / εγκαταστάτη.

Δημοσίευσηαπό IOCTL » Τρί 23 Ιούλ, 2013 12:34

Η απόφαση πάρθηκε.
Θα βάλω LGP kit σε Audi TT 1.8l , 225ps.

Για να βρώ όμως το ιδανικό kit και τον καλύτερο εγκαταστάση (σχέση ποιότητας/απόδοσης/τιμής) θα πάρω σβάρνα όλους τους εγκαταστάτες κάνοντας τους μερικές ερωτήσεις (σαν ψιλοάσχετος). Έχω μαζέψει μερικές... περιμένω την βοήθεια σας για τις υπόλοιπες.

Νομίζω πως στο τέλος, αυτός θα είναι ενας χρήσιμος οδηγός για όλους όσους θέλουν να βάλουν LPG kit και δεν ξέρουν τι να ρωτήσουν.
Ας μην πηγαίνουμε λοιπόν στα τυφλά. Βοηθήστε! :)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ προς εγκαταστάτες:

1. Είσαι πιστοποιημένος εγκαταστάτης συστημάτων υγραερίου? Έχεις άδεια απο το Υπουργείο μεταφορών?
2. Χαρτιά για ΚΤΕΟ?
3. Προσφέρεις εγγύηση? Πόσα χρόνια? Στο kit ή και στον κινητήρα?
4. Τι σύστημα βάζεις? Υγρού - Αέριου ψεκασμού και γιατί?
5. Το kit που βάζεις έχει παρουσιάσει προβλήματα? Εαν ναι ποιά? (μυρίζει το υγραέριο, προβλήματα στην εκκίνηση, σβήσιμο κινητήρα, λαμπάκια κλπ.)
6. Τι προτείνεις για το δικό μου αμάξι? Έχεις ξαναβάλει σε ίδιο αμάξι?
7. Κατανάλωση σε σχέση με την βενζίνη?
8. Βάζεις και δοχείο με λάδι για την λίπανση των βαλβίδων? Εαν οχι κάτι άλλο?
9. Το ρεζερβουάρ μπαίνει στην θέση της ρεζέρβας? Εαν ναι πόσα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λίτρα χωράει? Θα υπάρχει αυτονομία?
10. Η θέση αντλίας γεμίσματος (βαλβίδα πλήρωσης) μπαίνει δίπλα στην τάπα της βενζίνης?
11. Που θα τοποθετηθεί ο επιλογέας υγραερίου?
12. Ποιος είναι ο χρόνος ενεργοποίησης αλλαγής σε αέριο?
13. Από πού θα περάσουν οι σωλήνες και αν καλύπτονται τα κενά που δημιουργούνται με μονωτικές αδιάβροχες κόλλες
14. Κάθε πότε χρειάζεται να γίνεται έλεγχος και συντήρηση του συστήματος? Τι συντήρηση απαιτείται μετά την εγκατάσταση?
15. ?
16. ??
17. ???
IOCTL
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν, 2011 13:50

Re: Ξεκινώντας την αναζήτηση του ιδανικού LGP kit / εγκαταστ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 23 Ιούλ, 2013 15:52

Έχω ένα πιο δύσκολο ερώτημα,
Το αυτοκίνητο σου είναι turbo και η πίεση στις 5500-6000 στροφές όπου βγάζει και την ιπποδύναμη του είναι πάνω από ένα 1 bar.

Πρέπει να δουλεύει στο φάσμα αυτό υγραέριο ο κινητήρας? Και αν ναι…

Ποιος είναι ο λόγος λάμδα που πρέπει να δουλεύει στην περιοχή αυτή ο κινητήρας σου με full throttle στο υγραέριο ώστε να παραμείνουν ακριβώς ίδιες οι θερμοκρασίες καυσαερίων και ταυτόχρονα να εκμεταλλεύεται όλο το χάρτη ανάφλεξης δίχως ίχνος από πειράκια?
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Ξεκινώντας την αναζήτηση του ιδανικού LGP kit / εγκαταστ

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 23 Ιούλ, 2013 16:47

IOCTL έγραψε:Η απόφαση πάρθηκε.
Θα βάλω LGP kit σε Audi TT 1.8l , 225ps.

Για να βρώ όμως το ιδανικό kit και τον καλύτερο εγκαταστάση (σχέση ποιότητας/απόδοσης/τιμής) θα πάρω σβάρνα όλους τους εγκαταστάτες κάνοντας τους μερικές ερωτήσεις (σαν ψιλοάσχετος). Έχω μαζέψει μερικές... περιμένω την βοήθεια σας για τις υπόλοιπες.

Νομίζω πως στο τέλος, αυτός θα είναι ενας χρήσιμος οδηγός για όλους όσους θέλουν να βάλουν LPG kit και δεν ξέρουν τι να ρωτήσουν.
Ας μην πηγαίνουμε λοιπόν στα τυφλά. Βοηθήστε! :)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ προς εγκαταστάτες:

1. Είσαι πιστοποιημένος εγκαταστάτης συστημάτων υγραερίου? Έχεις άδεια απο το Υπουργείο μεταφορών?
2. Χαρτιά για ΚΤΕΟ?
3. Προσφέρεις εγγύηση? Πόσα χρόνια? Στο kit ή και στον κινητήρα?
4. Τι σύστημα βάζεις? Υγρού - Αέριου ψεκασμού και γιατί?
5. Το kit που βάζεις έχει παρουσιάσει προβλήματα? Εαν ναι ποιά? (μυρίζει το υγραέριο, προβλήματα στην εκκίνηση, σβήσιμο κινητήρα, λαμπάκια κλπ.)
6. Τι προτείνεις για το δικό μου αμάξι? Έχεις ξαναβάλει σε ίδιο αμάξι?
7. Κατανάλωση σε σχέση με την βενζίνη?
8. Βάζεις και δοχείο με λάδι για την λίπανση των βαλβίδων? Εαν οχι κάτι άλλο?
9. Το ρεζερβουάρ μπαίνει στην θέση της ρεζέρβας? Εαν ναι πόσα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λίτρα χωράει? Θα υπάρχει αυτονομία?
10. Η θέση αντλίας γεμίσματος (βαλβίδα πλήρωσης) μπαίνει δίπλα στην τάπα της βενζίνης?
11. Που θα τοποθετηθεί ο επιλογέας υγραερίου?
12. Ποιος είναι ο χρόνος ενεργοποίησης αλλαγής σε αέριο?
13. Από πού θα περάσουν οι σωλήνες και αν καλύπτονται τα κενά που δημιουργούνται με μονωτικές αδιάβροχες κόλλες
14. Κάθε πότε χρειάζεται να γίνεται έλεγχος και συντήρηση του συστήματος? Τι συντήρηση απαιτείται μετά την εγκατάσταση?
15. ?
16. ??
17. ???


Tο πιο ωραιο μοτερ για υγραεριο μεχρι τα 250 hp χωρις κανενα προβλημα απολυτως

Απαντησεις
αεριου ψεκασμου μονο στο μοτερ αυτο μπεκ τυπου βενζινης πνευμονα 380 αλογων τουλαχιστον και ολα αυτα που ρωτας εχουν απαντηση. Μεσα εδω θα βρεις εγκαταστασεις για πολυ πιο δυσκολα αυτοκινητα απο το δικο σου σαφεστατα δες τες και συγκρινε !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες