Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό dim63 » Κυρ 08 Μαρ, 2015 18:53

maevius έγραψε:Ξερω εγω;;;;
Ρωτά στο ΚΑΤ και τα κοιμητήρια.
Σε ελληνικους δρομους πρεπει να εχεις τρελλα όντως.
Επίσης και τους συγγενείς τους.
.


μην γινεστε μονοχνωτοι, αν δεν συμπαθειτε τα δικυκλα.
ΜΗΝ ξεχνατε πριν καποια Πασχα (τοτε με τις μεγαλες εξοδους) μετραγαμε και 70+ νεκρους απο αυτοκινητιστικα ατυχηματα σε δυο βδομαδες χρονο.
και για πολλα απο τα ατυχηματα των δικυκλιστων καθαρη ευθυνη εχει το 4τροχο, μονο που αυτο μετρα ζημια σε λαμαρινα και ο αλλος κοκαλα και αλλα....
ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΔΙΤΡΟΧΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΘΟς.
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 08 Μαρ, 2015 19:50

Δυστυχώς στην Ελλάδα το σβέλτος οδηγός είναι σχετικό με τα παρακάτω.

α)σβέλτος είναι αυτός που θέλει να στρίψει στο φανάρι αριστερά θα παρακάμψει τα 4-5 αυτοκίνητα της ουράς
και θα βγει μπροστά τους να φύγει πρώτος για να μη χάνει χρόνο.

β)σβέλτος είναι πάλι αυτός που θέλει να στρίψει στο φανάρι αριστερά αλλά επειδή έχει καμιά 10αριά αυτοκίνητα
θα μπει στη δεξιά λωρίδα,επειδή όμως το έχουν κάνει και άλλοι και δεν μπορεί να βγει μπροστά θα σταματήσει
να περιμένει στη δεξιά σπάζοντας τα νεύρα στους άλλους που έχουν πράσινο περιμένουν και μόλις ανάψει αριστερά
με σβελτάδα θα φύγει.

γ)σβέλτος είναι αυτός που που επειδή άργησε το πρωί να πάει στη δουλειά του γκαζώνει και περνάει
με ταχύτητα τη διασταύρωση πεζών από την οποία 2 μαθητές προσπαθούν με τρομαγμένα μάτια να περάσουν
απέναντι αλλά οι σβέλτοι δεν τους αφήνουν.

δ)επίσης σβέλτος είναι αυτός που βλέπει μπροστά του εκπαιδευτικό στο οποίο κάποιος νέος προσπαθεί να
μάθει να οδηγεί με μικρές ταχύτητες ,κόβοντας το δρόμο στο σβέλτο ο οποίος του ανάβοσβήνει τα φώτα και του
κορνάρει γιατί τον καθυστερεί.

Υπάρχουν και άλλες πολές περιπτώσεις σβελτάδας των Ελλήνων οδηγών και πιθανόν λόγω της σβελτάδας μας
και της άψογης οδήγησής μας κατέχουμε το βάθρο της πρώτης θέσης ατυχημάτων σε όλη την Ευρώπη.

Τώρα για το lpg ποιός νοιάζεται.Πάνω από όλα η σβελτάδα. 8-)

Υ.Γ.Τα παραπάνω είναι γενικές διαπιστώσεις και δεν αφορούν συμφουρμίτες. ;) 8-)

Υ.Γ. 2.Σόρυ για το οφ τόπιτς ώρες ώρες το κάνω λόγω σβελτάδας. :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 08 Μαρ, 2015 20:17

Και εγώ λογω "σβελτάδας" παρασύρθηκα στο off topic του "παππού"...

.."παππού" , ξέχασες να αναφέρεις την πιο σημαντική - θανάσιμη "σβελτάδα" !!!!.την οδήγηση δικύκλου δίχως οι αναβάτες να φοράνε το κράνος τους !!!!!!..μέτρα 10 δίκυκλα ( μηχανάκια η μεγάλες μηχανές , δεν έχει διαφορά)που περνάνε απο μπροστά σου και γράψε πόσους είδες να φοράνε κράνος../..άσε , μην απαντάς , ξέρουμε την απάντηση.!!!!...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό erimitis » Κυρ 08 Μαρ, 2015 23:12

Ελλαδα μηδεν οδικη παιδεια.Ολοι μα ολοι
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό Mastoras78 » Κυρ 08 Μαρ, 2015 23:23

Παλίο καλό, αφιερωμένο http://slinkywizard.com/technova/index. ... imitstart=
Mastoras78
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ, 2015 22:29

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό fotisly » Παρ 27 Μαρ, 2015 00:16

εγω θα συμφωνησω απολυτα με τον τροπο οδηγησης που περιεγραψε ο μαστορας τελευταια!!
θα διαφωνισω με το σμαρτ και ανοιχτο δρομο.ενα αμαξι που φτιαχτηκε για να παιρνεις τα ψωνια απο το σουπερ μαρκετ της γειτονιας κ να τα πας σπιτι.απο ολες τις αποψεις.δεν το λεω αυθερετα και μπορω να επιχειριματολογισω ωρα πανω σ αυτο,απλα δειτε τροχαια σε ανοιχτο δρομο με σμαρτ κ συνεργεια με τρυπια πιστονια απο σμαρτ.
ενα ασχημο εχουμε οι ελληνες......ειμαστε πολυ εγωιστες στον τροπο οδηγησης και ολοι πιστευουμε οδηγουμε αψογα!!
ο αργος θεωρει οδηγει σωστα κ ας παει αριστερα,ο κ.ο.κ λεει ανωτερο οριο το 70π.χ αρα με την λογικη του 70 κ αριστερα ειναι κυριος.αποτελεσμα???θα θαψει τον γρηγορο που δεν περιμενει να τον βρει με 70 αριστερα
ο ΄γρηγορος΄θεωρει οτι ολοι πρεπει να κανουνε στην ακρη για να περασει με οσο θελει.θα κανει τις σφηνες του θα φρεναρει αποτομα μπροστα σου οταν χωθει γιατι βρηκε αλλον στο αντιθετο.θα τους πεσεις πισω και θα τον πληρωσεις κιολας.
ο ΄μετριος΄πιστευει οτι στις στροφες παταμε παντα φρενο πριν για να ειμαστε ασφαλεις και στις ευθυες γκαζωνουμε για να φτασουμε γρηγορα.τον βρισκεις στον δρομο κ σ σπαει τα νευρα γιατι αναγκαζεσαι να πας οπως κ αυτος,μιας που στις ευθυες δεν σ αφηνει να τον περασεις και στις στροφες αρμεγει τα φρενα.αφου σου σπασει τα νευρα οδηγεις χωρις ηρεμια και μπορει να κανεις την μοιραια βλακεια για εσενα.
ολοι μαζι δεν ξερουνε ο η λωριδα εκτακτης αναγκης ειναι τερμα δεξια.βεβαια αυτο ειναι λαθος ελληνικο γιατι επρεπε να ειναι τερμα αριστερα.αλλο θεμα αυτο που παιρνει αρκετη κουβεντα.
κατα τ αλλα το υγραεριο καλο ειναι και συμφωνω με τον παππου!! :lol: να μην ειμαι και τελειως off topic =))
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 16 Οκτ, 2015 05:43

Πολλές φορές κάνης και πράγματα τα οποία σου επιβάλουν άλλοι και αν δεν σου τα επέβαλαν πιθανώς να έκανες κάτι άλλο.

Θα σας πω μία νεοελληνική ιστορία την οποία πιθανόν ζήσαμε πολλοί από εμάς.

2005 τόπος Ελλάδα.
Μία χώρα που είχε βγεί από μία πετυχημένη ολυμπιακή χρονιά.Τουλάχιστον έτσι μας λέγανε έτσι
πιστεύαμε ,άσχετα αν μας τα έλεγαν αυτοί που είχαν κονομήσει και κονομούσαν σε βάρος μας.

Βέβαια στην χώρα όλα κυλούσαν άψογα όλοι περνούσαμε καλά με τα δανεικά που έπαιρναν τα λαμόγια που μας
κυβερνούσαν,ενώ οι περισσότεροι νεοέλληνες έπιναν καφέ στις καφετέριες (αυτό το χούι μας έμεινε ακόμη) η
ξημεροβραδιάζονταν σε διάφορες πίστες πετώντας καλάθια με λουλούδια (τα απλά δισκάκια ήταν μιζέρια) στους
διάφορους αοιδούς (αυτό το χούι μας το κόψανε μαχαίρι η Μέρκελ ο Ντάισεμπλουμ και η παρέα τους).

Μέσα σε όλη αυτή την ψευδαίσθηση που ζούσαμε οι περισσότεροι τουλάχιστον, ήταν κακομοιριά να οδηγείς ένα
μέτριο αυτοκίνητο δεκαετίας ή δεκαπεντίας έστω και αν δεν είχε κανένα σοβαρό πρόβλημα.Έτσι όταν έφτανε η
στιγμή να του αλλάξης αμορτισέρ ή μπαράκια ας πούμε, θεωρούνταν ξεπερασμένο και ότι έχει φάει τα ψωμιά του
το έδινες σε μία μάντρα ή το έκανες απόσυρση (μόδα της εποχής να μας ξεγελάσουν να πάρουμε καινούργιο).
Έτσι και εγώ το 2005 αποσύροντας το HUNTAI EXCEL με το οποίο είχα κάνει σχεδόν 180.000 χιλιόμετρα χωρίς
να του έχω αλλάξει βίδα (μέχρι τώρα το νοσταλγώ καμιά φορά) έσκασα και 17.000 ευρώ και πήρα το VECTRA.

Βενζινοκίνητο βέβαια.Αν τότε τα λαμόγια που μας κυβερνούσαν και συνεχίζουν να μας κυβερούν μου το επέτρεπαν
το πιο πιθανό να έπαιρνα πετρελαιοκίνητο και έτσι σήμερα δεν θα ήμουν μέλος σε αυτό εδώ το φόρουμ και δεν θα
σας ζάλιζα πρωί πρωί με τις γεροντίστικες παπαριές μου.

2015 και πάλι στη χώρα που λέγεται Ελλάδα πολύ διαφορετική και πολύ μίζερη από εκείνη του 2005.
Με ελάχιστα μπουζουκζίδικα και πολλούς αοιδούς οι οποίοι περιμένουν κανένα πιτσιρικά να πιεί κανένα ουισκάκι
μπας και βγάλουν τα προς το ζειν πλέον.Για λουλούδια ούτε λόγος.Ούτε δισκάκι πιά.
Οι καφετέριες έριξαν τον καφέ από το 6άευρο και 8άευρο στο 2ευρο και κάποιες τουλάχιστον φυτοζοούν και
αυτές από κάποιους πιτσιρικάδες και άνεργους κυρίως οι οποίοι περιμένουν να πάρουν κανά 10ευρο από τον
μπαμπά τη μαμά ή τον παπού να τη βγάλουν και σήμερα.

Και εγώ να συζητάω τι.????
Αν θα διέθετα 15.000 και 20.000 ευρώ που διέθεσα το 2005 να πάρω ντιζελοκίνητο το οποίο τα συνήθη λαμόγια
έχουν ρίξει στην αγορά και με διάφορους τρόπους προσπαθούν και πάλι να μου τα ξαναπάρουν.
Δεν τάχω και αν τάχα φυσικά δεν θα τάδινα.Θα αλλάξω με 300 ευρώ αμορτισέρ και μπαράκια στο vectra και
ότι άλλο χρειαστεί και θα τη βγάλω άλλα πέντε μπορεί και 10 χρόνια.

Δεν νομίζω ότι το ντηζελοκίνητο έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω αφού το μόνο πρόβλημα του ακριβού
καυσίμου το έλυσα με το υγραέριο.
Και αν αύριο (χτύπα ξύλο) για κάποιο λόγο πρέπει να το αλλάξω θά πάρω ένα ίδιο με 3.000-4.000 και θα το
κάνω υγραέριο.Ο ιδιοκτήτης του ας πάρει ντηζελοκίνητο.

Πιθανώς κάποιοι να θεωρούν γεροντίστικες βλακείες τις ιδέες μου.

Σε μια ελεύθερη χώρα ζούμε.Ο καθένας μπορεί να πιστεύει και να κάνει ότι του γουστάρει. 8-)
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό donstefano » Παρ 16 Οκτ, 2015 09:08

Θυμαμαι παλια με τη σουπερ και την αμολυβδη βενζινη.
Η σουπερ πανακριβη και η αμολυβδη μια χαρα.
Αντε να παρουν ολοι αυτοκινητο για αμολυβδη.

Μετα με τη κριση.....Πανακριβη αμολυβδη μια χαρα οικονομικο το diesel.

Σιγουρα αυτη τη στιγμη το Ντιζελ ειναι η μονη οικονομικη λυση ''ΜΑΜΑ'' αυτοκινητου που μπορει να παρει καποιος.
Γιατι οπως και να το κανουμε το υγραεριο θελουμε δε θελουμε ειναι Μετατροπη.

Το θεμα ομως ειναι αυτο που λεει και φιλος Παπους οτι καποια στιγμη,σε 2 σε 3 σε 5 χρονια θα βρουν να τσεκουρωσουν και τα ντιζελ με προσχηματα του τυπου ''Μολυνουν το περιβαλον τελικα'',''Εχουν μεγαλη εμπορικη αξια σε σχεση με τα βενζινοκινητα'',''Γιατι να πληρωνουν λιγα τελη'' και αλλα πολλα.....

Οταν πηρα το αμαξι το 2005 και φουλαρα με 73 λεπτα το λιτρο αμολυβδη που να φανταστω τι θα γινοταν αργοτερα!

Ετσι και τα ντιζελ καποια στιγμη θα πουνε ας βαλουμε και κανενα φορο ''Μολυνσης'' η καμια αλλαη χαζομαρα στο καυσιμο και αντε παλι τα ιδια.

Θα εχουν βγει και τα ηλεκτροκινητα,υδρογονοκινητα,με φυσικο αεριο φουλ να αγορασεις και ιστορια επαναλαμβανεται.....
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό nickL » Παρ 16 Οκτ, 2015 14:07

papoys έγραψε:Μέσα σε όλη αυτή την ψευδαίσθηση που ζούσαμε οι περισσότεροι τουλάχιστον, ήταν κακομοιριά να οδηγείς ένα
μέτριο αυτοκίνητο δεκαετίας ή δεκαπεντίας έστω και αν δεν είχε κανένα σοβαρό πρόβλημα.


Συμφωνώ με τα περισσότερα, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ήταν ψευδαίσθηση, μάλλον θέμα κοινής λογικής ήταν. Αρκετοί το λέγαμε τότε και μας έλεγαν γραφικούς.

Όπως και να 'χει, για να μην πάω την κουβέντα αλλού, το θέμα της αστάθειας στη νομοθεσία τελικά καταλήγω κι εγώ είναι το νούμερο ένα πρόβλημα ως προς την επιλογή diesel ή μη. Δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει, μπορεί αύριο να ζητάνε τριπλάσια τέλη για το diesel μπορεί, μπορεί, μπορεί.. Ένα κλικ είναι και το πετρέλαιο αύριο να πωλείται όσο και η βενζίνη. Οι τύποι είναι παλαβοί gangsters (ανεξαιρέτως).

Μάλλον κι εγώ καταλήγω, ότι δε θα έπαιρνα diesel και ας είχα το χρήμα. Η εγκατάσταση υγραερίου νομίζω κοστίζει λιγότερο πλέον από όσο 5 χρόνια πριν και υπάρχει περισσότερη πληροφόρηση και για αξιόπιστους εγκαταστάτες και συστήματα. Εγώ ίσως σκεφτόμουν και για κάποιο αυτοκίνητο έτοιμο από το εργοστάσιο με lpg.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό macmac » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 11:26

Άρα λοιπόν χρειαστήκαμε 31 σελίδες απαντήσεων για να καταλήξουμε στο ότι αν θέλουμε καινούργιο αυτοκίνητο παίρνουμε diesel. Αν θέλουμε μεταχειρισμένο παίρνουμε βενζίνη και του βάζουμε LPG.
Δόξα σοι!! Διάβαζα σήμερα 4,5 ώρες !! απαντήσεις στο θέμα αυτό! Τον διυλήσαμε τον κόνωπα πιστεύω...
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 52 επισκέπτες