Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό admitos » Δευτ 18 Νοέμ, 2013 23:28

δεν είναι θέμα ε9 ούτε ε1 ούτε τίποτα σε ε...όταν θεωρείς πως αυτά που παίρνεις αντιπροσωπεύουν την εργασία που κάνεις (κόπο και χρόνο - ποιότητα εργασίας ) τότε δεν υπεκφεύγεις ούτε ειρωνεύσαι ή κάνεις χιουμορ (;)...αλλά όταν το σύστημα κοστίζει 500 και εσύ παίρνεις 1000 τότε είναι λογικό να πετάς την μπάλα στην εξέδρα... (το εσύ αναφέρεται στον καθέναν και όχι σε εσένα προσωπικά, τουλάχιστον εσύ απάντησες μέχρι ενός σημείου)
admitos
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ 06 Οκτ, 2013 14:10

Re: αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 18 Νοέμ, 2013 23:37

admitos έγραψε:δεν είναι θέμα ε9 ούτε ε1 ούτε τίποτα σε ε...όταν θεωρείς πως αυτά που παίρνεις αντιπροσωπεύουν την εργασία που κάνεις (κόπο και χρόνο - ποιότητα εργασίας ) τότε δεν υπεκφεύγεις ούτε ειρωνεύσαι ή κάνεις χιουμορ (;)...αλλά όταν το σύστημα κοστίζει 500 και εσύ παίρνεις 1000 τότε είναι λογικό να πετάς την μπάλα στην εξέδρα... (το εσύ αναφέρεται στον καθέναν και όχι σε εσένα προσωπικά, τουλάχιστον εσύ απάντησες μέχρι ενός σημείου)



λογο του οτι ειμαι λιγο μαλακας, απαντησε μου σε μια ερωτηση, θεωριτικα, πληρωσες 1000 συνολο, 650 το κιτ και 350 η εργασια με ΦΠΑ οι τιμες, εσυ βρισκεις το ιδιο ακριβως κιτ στο νετ με 730, εισαι κερδισμενος ή χαμενος?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό admitos » Δευτ 18 Νοέμ, 2013 23:48

με ρωτάς να σου πω αν εισαι κερδισμένος αν αγοράσεις ενα κιτ στο νετ με 730ε ενώ μπορείς να το πληρώσεις 650ε και να το έχεις και εγκατεστημένο;;;;; ο ήλιος βγαίνει από την δύση;

υ.γ. τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε, έγινες κατανοητός...ελπίζω να απαντήσουν άλλοι εγκαταστάτες πιο ευθαρσώς.
admitos
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ 06 Οκτ, 2013 14:10

Re: Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 19 Νοέμ, 2013 01:00

Πολύ κακό για το τιποτα βλεπε ..... Γαβριήλιδης για αυτο μαλλον μιλα ο φίλος.

Ας υποθεσουμε οτι το αγοραζεις και ερχεσαι για τοποθετηση δεν θα σου βαλω επανω το εμπορικο μου κερδος αφου θα το τοποθετησω το ρυθμισω κτλ ? το κερδος στα κιτ πληρωνει ενα μερος των εξοδων των νομιμων μαγαζιων... αλλο θεμα να το τοποθετηση ο αεριτζης εγκαταστατης στην πυλωτη και θα παρει 100-150 ευρω μεροκαματο για 10 ωρες δουλεια.

Αν βρεις τετοιο εγκαταστατη συμφερει οικονομικά αλλα στο μελλον μαλον το ακριβο ειναι παντα το φθηνοτερο..

Αν πχ το κιτ εχει καμένη μια ηλεκτροβανα ο Γαβριλιδης θα σε αρχισει στα μπινελικια χαμουτζη κτλ εσυ τη χαλασες κτλ δεν προκειτε να παρεις πισω ουτε βιδα στη εγγυηση που λεμε εχουν παιξει σφαλιαρες εκατονταδες στο μαγαζι του...για λαθος προιοντα που εστειλε κτλ.

Εδω σε επαγγελματιες τα κανει ( στελνει λαθος ή ελειπη προιοντα ) και δεν δεχετε επιστροφη με τιποτα δε θα το κανει σε ιδιωτη ?

Αγορα εκτος εγκαταστατη δεν σε συμφαιρει οτι παει στραβα θα φταιει το κιτ και πηγαινε εκει που το πηρες δεν ειναι δικο μου εγω μονο το τοποθετησα και χεσε ψηλα και αγναντευε..

Εμεις δεν τοποθετουμε αλλων κιτ ειναι πολιτική μας και επισκευαζουμε μονο τις εγγυησεις της prins αλλων συνεργειων με 10-20-30 χρονια εγγυηση κινητηρα !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τρί 19 Νοέμ, 2013 12:17

καλα δεν ντρεπεστε?
πειτε στον admitos ποσο αγοραζετε το κιτ, ποσο αγοραζετε τα εργαλεια σας , τι νοικι πληρωνετε, ποσο ηρθε η δεη, αν εχετε wifi, και τι φαγατε χθες..............

δεν παμε καθολου καλα.

admitos,θα ηθελα να σε ρωτησω και εγω κατι, και στο σουπερμαρκετ ρωτας ποσο αγοραζουν την φετα για να ξερεις ποσο βγαζουν 'η οχι?

και φιλικα τωρα, η αγορα απο το ιντερνετ ειναι αποκλειστικα δικια σου, μετα αν πας σε εναν τεχνικο με το κιτ στη μασχαλη και του πεις βαλτο επανω, το τι θα σου ζητησει σαν ΠΥ ειναι στο χερι του.
το μονο απο εσενα ειναι οτι πρεπει να εχεις μεγαλη και δυνατη μασχαλη.
Τελευταία επεξεργασία από dim63 και Τρί 19 Νοέμ, 2013 12:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 19 Νοέμ, 2013 12:21

Η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας κάνει την επιλογή του.
Πρέπει να γνωρίζουν όμως όλοι ότι ένα σύστημα υγραεριοκίνησης δεν είναι ψυγείο που μπαίνεις στο Skroutz ή στο Groupon και το αγοράζεις όσο πιο φτηνά βρεις.
Το αν θα τοποθετηθεί, ρυθμιστεί και δουλέψει σωστά εξαρτάται από τον εγκαταστάτη.
Αυτός είναι επίσης που θα σου δώσει την πιστοποίηση, τη δήλωση συμμόρφωσης και το βιβλιαράκι εγγύησης.
Οπότε κάνε καλύτερα την επιλογή σου με βάση τον πιστοποιημένο εγκαταστάτη και όχι με ιντερνετικες προσφορές.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό admitos » Τρί 19 Νοέμ, 2013 19:09

το ότι δεν πάμε καλά οφείλεται σε συγκεκριμένες πρακτικές dim63...όπως το να προσπαθείς από ένα αυτοκίνητο να βγάλεις μηνιάτικο. επίσης, ίσως δεν το καταλαβαίνεις, αλλά στο σουπερμαρκετ όταν αγοράζουμε φέτα υπάρχουν πολλές ποικιλίες άρα είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές τιμές και επίσης αν δεν το καταλαβαίνεις και εκεί ψάχνεις για το πόσο κέρδος βγάζει η κάθε εταιρία όταν συγκρίνεις τις τιμές.

στα τεχνολογικά πράγματα κάποια στοιχεία είναι πιο στανταρ γιατί το κάθε σύστημα (κινητό, tv, laptop) συνοδεύεται από κωδικό από την εταιρεία παραγωγής του. (τώρα όσο εσύ είδες κωδικό στην φέτα ή στο λουκάνικο άλλα τόσο πετυχημένη είναι η σύγκριση με το σουπερμαρκετ). γιατί αν υπήρχαν διαφορές δεν θα ήταν πασίγνωστο το skroutz ούτε θα είχαν κλείσει τα συνοικιακά καταστήματα υπό την πίεση των πολυεθνικών που πουλάνε τα ίδια πράγμα τα συμπιέζοντας το κέρδος τους ανα κομμάτι πώλησης και στοχεύοντας στην ποσότητα πωλήσεων.
οπότε πριν κρίνεις,σκέψου...

@QGas Αυτό το οποίο λέω είναι ότι πως βλέπω κάποιον στο ίντερνετ να πουλάει ένα κιτ στην μισή τιμή από εκείνη που μου ζητά ο εγκαταστάτης και σκέφτομαι γιατί να συμβαίνει αυτό. Βλέπω πως το συγκεκριμένο site ανήκει σε κάποιον που απότι διαβάζω στο φορουμ δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Αλλά έρχομαι να σε ρωτήσω συγκεκριμένα, αν πάω στην ιταλία και φέρω το αυθεντικό κιτ από το εργοστάσιο της brc για ποιον λόγο δεν δέχεσαι να το περάσεις; αφού και εσύ από εκεί το έχεις αγοράσει(από την επίσημη πηγή);;; αν είναι επειδή δεν το έχεις αγοράσει εσύ τότε για ποιον λόγο τα συνεργεία δέχονται να σου περάσουν ιμάντα χρονισμού ή να σου βάλουν λάδια που τα φέρνει μαζί ο πελάτης; εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αστοχία υλικού ή τα λάδια να είναι μαϊμού;

@LPGas επειδή έχω παρακολουθήσει τις απαντήσεις σου σε άλλα θέματα καταρχήν σε ευχαριστώ για το ύφος σου και εδώ.
"Το αν θα τοποθετηθεί, ρυθμιστεί και δουλέψει σωστά εξαρτάται από τον εγκαταστάτη.
Αυτός είναι επίσης που θα σου δώσει την πιστοποίηση, τη δήλωση συμμόρφωσης και το βιβλιαράκι εγγύησης.
Οπότε κάνε καλύτερα την επιλογή σου με βάση τον πιστοποιημένο εγκαταστάτη και όχι με ιντερνετικες προσφορές."

συμφωνώ απόλυτα, άρα προς τι η πρεμούρα με το αν θα του πάω να μου εγκαταστήσει ένα κιτ που έχω βρει εγώ κάπου και που είναι καινούργιο; ούτως η άλλως ακόμη και από τον ίδιο να το αγοράσω, αν χαλάσει κάτι στην εταιρεία δεν θα πέσει/ρίξει την ευθύνη; θα πει "έβαλα φθηνό σωλήνα και τρύπησε";;;
admitos
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ 06 Οκτ, 2013 14:10

Re: Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 19 Νοέμ, 2013 19:34

admitos έγραψε:το ότι δεν πάμε καλά οφείλεται σε συγκεκριμένες πρακτικές dim63...όπως το να προσπαθείς από ένα αυτοκίνητο να βγάλεις μηνιάτικο. επίσης, ίσως δεν το καταλαβαίνεις, αλλά στο σουπερμαρκετ όταν αγοράζουμε φέτα υπάρχουν πολλές ποικιλίες άρα είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές τιμές και επίσης αν δεν το καταλαβαίνεις και εκεί ψάχνεις για το πόσο κέρδος βγάζει η κάθε εταιρία όταν συγκρίνεις τις τιμές.

στα τεχνολογικά πράγματα κάποια στοιχεία είναι πιο στανταρ γιατί το κάθε σύστημα (κινητό, tv, laptop) συνοδεύεται από κωδικό από την εταιρεία παραγωγής του. (τώρα όσο εσύ είδες κωδικό στην φέτα ή στο λουκάνικο άλλα τόσο πετυχημένη είναι η σύγκριση με το σουπερμαρκετ). γιατί αν υπήρχαν διαφορές δεν θα ήταν πασίγνωστο το skroutz ούτε θα είχαν κλείσει τα συνοικιακά καταστήματα υπό την πίεση των πολυεθνικών που πουλάνε τα ίδια πράγμα τα συμπιέζοντας το κέρδος τους ανα κομμάτι πώλησης και στοχεύοντας στην ποσότητα πωλήσεων.
οπότε πριν κρίνεις,σκέψου...

@QGas Αυτό το οποίο λέω είναι ότι πως βλέπω κάποιον στο ίντερνετ να πουλάει ένα κιτ στην μισή τιμή από εκείνη που μου ζητά ο εγκαταστάτης και σκέφτομαι γιατί να συμβαίνει αυτό. Βλέπω πως το συγκεκριμένο site ανήκει σε κάποιον που απότι διαβάζω στο φορουμ δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Αλλά έρχομαι να σε ρωτήσω συγκεκριμένα, αν πάω στην ιταλία και φέρω το αυθεντικό κιτ από το εργοστάσιο της brc για ποιον λόγο δεν δέχεσαι να το περάσεις; αφού και εσύ από εκεί το έχεις αγοράσει(από την επίσημη πηγή);;; αν είναι επειδή δεν το έχεις αγοράσει εσύ τότε για ποιον λόγο τα συνεργεία δέχονται να σου περάσουν ιμάντα χρονισμού ή να σου βάλουν λάδια που τα φέρνει μαζί ο πελάτης; εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αστοχία υλικού ή τα λάδια να είναι μαϊμού;

@LPGas επειδή έχω παρακολουθήσει τις απαντήσεις σου σε άλλα θέματα καταρχήν σε ευχαριστώ για το ύφος σου και εδώ.
"Το αν θα τοποθετηθεί, ρυθμιστεί και δουλέψει σωστά εξαρτάται από τον εγκαταστάτη.
Αυτός είναι επίσης που θα σου δώσει την πιστοποίηση, τη δήλωση συμμόρφωσης και το βιβλιαράκι εγγύησης.
Οπότε κάνε καλύτερα την επιλογή σου με βάση τον πιστοποιημένο εγκαταστάτη και όχι με ιντερνετικες προσφορές."

συμφωνώ απόλυτα, άρα προς τι η πρεμούρα με το αν θα του πάω να μου εγκαταστήσει ένα κιτ που έχω βρει εγώ κάπου και που είναι καινούργιο; ούτως η άλλως ακόμη και από τον ίδιο να το αγοράσω, αν χαλάσει κάτι στην εταιρεία δεν θα πέσει/ρίξει την ευθύνη; θα πει "έβαλα φθηνό σωλήνα και τρύπησε";;;

Δεν αγοράζεις μόνο kit αλλά και εγκατάσταση. Άρα σε ενδιαφέρει το άθροισμα αυτών των δυο. Ο εγκαταστάτης δεν πρόκειται ποτέ να σου πει 500 το kit και 300 η δουλειά άρα αν του πας το ίδιο kit με 300 να πληρώσεις σύνολο 600. Θα σου φέρει το άθροισμά σου εκεί που θέλει αυτός δηλαδή πάλι 800 θα δώσεις (θα σου αποσπάσει περισσότερη εργασία γιατί δεν το πήρες από αυτόν). Και επιπλέον δε θα σου δώσει εγγύηση για τα εξαρτήματα (θα φταίει πάντα το kit που του πήγες). Άρα στο σύνολο θα είσαι χαμένος. Η αγορά μέσω internet συμφαίρει για κάτι που δε θέλει μάστορα πχ ψυγείο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 19 Νοέμ, 2013 22:30

admitos έγραψε:το ότι δεν πάμε καλά οφείλεται σε συγκεκριμένες πρακτικές dim63...όπως το να προσπαθείς από ένα αυτοκίνητο να βγάλεις μηνιάτικο. επίσης, ίσως δεν το καταλαβαίνεις, αλλά στο σουπερμαρκετ όταν αγοράζουμε φέτα υπάρχουν πολλές ποικιλίες άρα είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές τιμές και επίσης αν δεν το καταλαβαίνεις και εκεί ψάχνεις για το πόσο κέρδος βγάζει η κάθε εταιρία όταν συγκρίνεις τις τιμές.

στα τεχνολογικά πράγματα κάποια στοιχεία είναι πιο στανταρ γιατί το κάθε σύστημα (κινητό, tv, laptop) συνοδεύεται από κωδικό από την εταιρεία παραγωγής του. (τώρα όσο εσύ είδες κωδικό στην φέτα ή στο λουκάνικο άλλα τόσο πετυχημένη είναι η σύγκριση με το σουπερμαρκετ). γιατί αν υπήρχαν διαφορές δεν θα ήταν πασίγνωστο το skroutz ούτε θα είχαν κλείσει τα συνοικιακά καταστήματα υπό την πίεση των πολυεθνικών που πουλάνε τα ίδια πράγμα τα συμπιέζοντας το κέρδος τους ανα κομμάτι πώλησης και στοχεύοντας στην ποσότητα πωλήσεων.
οπότε πριν κρίνεις,σκέψου...

@QGas Αυτό το οποίο λέω είναι ότι πως βλέπω κάποιον στο ίντερνετ να πουλάει ένα κιτ στην μισή τιμή από εκείνη που μου ζητά ο εγκαταστάτης και σκέφτομαι γιατί να συμβαίνει αυτό. Βλέπω πως το συγκεκριμένο site ανήκει σε κάποιον που απότι διαβάζω στο φορουμ δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Αλλά έρχομαι να σε ρωτήσω συγκεκριμένα, αν πάω στην ιταλία και φέρω το αυθεντικό κιτ από το εργοστάσιο της brc για ποιον λόγο δεν δέχεσαι να το περάσεις; αφού και εσύ από εκεί το έχεις αγοράσει(από την επίσημη πηγή);;; αν είναι επειδή δεν το έχεις αγοράσει εσύ τότε για ποιον λόγο τα συνεργεία δέχονται να σου περάσουν ιμάντα χρονισμού ή να σου βάλουν λάδια που τα φέρνει μαζί ο πελάτης; εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αστοχία υλικού ή τα λάδια να είναι μαϊμού;

@LPGas επειδή έχω παρακολουθήσει τις απαντήσεις σου σε άλλα θέματα καταρχήν σε ευχαριστώ για το ύφος σου και εδώ.
"Το αν θα τοποθετηθεί, ρυθμιστεί και δουλέψει σωστά εξαρτάται από τον εγκαταστάτη.
Αυτός είναι επίσης που θα σου δώσει την πιστοποίηση, τη δήλωση συμμόρφωσης και το βιβλιαράκι εγγύησης.
Οπότε κάνε καλύτερα την επιλογή σου με βάση τον πιστοποιημένο εγκαταστάτη και όχι με ιντερνετικες προσφορές."

συμφωνώ απόλυτα, άρα προς τι η πρεμούρα με το αν θα του πάω να μου εγκαταστήσει ένα κιτ που έχω βρει εγώ κάπου και που είναι καινούργιο; ούτως η άλλως ακόμη και από τον ίδιο να το αγοράσω, αν χαλάσει κάτι στην εταιρεία δεν θα πέσει/ρίξει την ευθύνη; θα πει "έβαλα φθηνό σωλήνα και τρύπησε";;;





ξαναδιαβασε τι σου εγραψε ο qgas γιατι δεν καταλαβες τιποτα, μαλλον η εξυπναδα που θελεις να πουλησεις σε οδηγει σε βιαστικα συμπερασματα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αγορά συστήματος από ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό admitos » Τρί 19 Νοέμ, 2013 22:47

hlias,καλύτερα να ασχοληθείς με κάτι άλλο από το να κρίνεις την αντίληψη μου...γιατί αν απαντήσω όπως πρέπει στο ύφος σου θα ασπαστώ το ρητό που έχεις στο προφίλ σου....
admitos
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ 06 Οκτ, 2013 14:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες