Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 06 Μαρ, 2014 09:06

ενα αυτοκινητο αλεξισφαιρο στο υγραεριο και με σχεδον μηδενικες βλαβες ειναι το mitsubhshi lanser, αν σε καλυπτει σαν αυτοκινητο ειναι μια πολυ καλη αγορα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό grandvitara » Πέμ 06 Μαρ, 2014 10:55

[quote="hlias"]ενα αυτοκινητο αλεξισφαιρο στο υγραεριο και με σχεδον μηδενικες βλαβες ειναι το mitsubhshi lanser, αν σε καλυπτει σαν αυτοκινητο ειναι μια πολυ καλη αγορα.[/quote

Καλημέρα Ηλία,

Μήπως γνωρίζεις για το Mitsubishi ASX?
grandvitara
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Δευτ 08 Ιούλ, 2013 21:55

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 06 Μαρ, 2014 11:11

grandvitara έγραψε:
hlias έγραψε:ενα αυτοκινητο αλεξισφαιρο στο υγραεριο και με σχεδον μηδενικες βλαβες ειναι το mitsubhshi lanser, αν σε καλυπτει σαν αυτοκινητο ειναι μια πολυ καλη αγορα.[/quote

Καλημέρα Ηλία,

Μήπως γνωρίζεις για το Mitsubishi ASX?




αν φοραει τον mivec κινητηρα οπως το outlander δεν εχω δει να εχει προβλημα ακομα και με συστηματα χωρις καμια λιπανση.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Πέμ 06 Μαρ, 2014 13:25

papoys έγραψε:Τα συγκεκριμένα μοτέρ όμως ποιά χρονολογία πρωτοκυκλοφόρησαν και που κυμαίνεται η τιμή των αντίστοιχων
αυτοκινήτων γιατί όλα παίζουν το ρόλο τους.

Συμφαίρει δηλαδή αν δεν είσαι κάτοχος να προβής στην αγορά τους με σκοπό να τα μετατρέψης να καίνε υγραέριο.??

Αν θυμάμαι καλά από το 2008 κυκλοφορούν να και μερικά AVENSIS που βρήκα στο www.car.gr http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4058467/ http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4436455/http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4792631/ αν ψάξεις βρίσκεις πολλά και τα περισσότερα έχουν ακόμα εγγύηση αντιπροσωπείας (6 χρόνια)!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 06 Μαρ, 2014 17:56

gakost έγραψε:
fotisly έγραψε:απ οτι καταλαβες απο ολα τα παραπανω,ποτε μην εισαι απολυτoς για κατι και ποτε μην αποκλειεις κατι αλλο!!
γιατι θα παρεις saab και θα ειναι opel ή mazda που θα ειναι ford ή volvo που θα ειναι ford!!


:thumbup:
Ή "Γερμανικό" Opel με κινητήρα Fiat, ή "Ιαπωνικό" Nissan με κινητήρα Renault κλπ κλπ

ή ιταλικο με οπελ κινητηρα ή πλεον μερσεντες με κινητηρα που φοραει η νισαν η ρενο και τα ντατσια!!
γι αυτο ειπα να μην νομιζει ο ανθρωπος οτι αυτο που θα παρει δεν ειναι ισως και κατι αλλο που δεν ηθελε με τιποτα!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 07 Μαρ, 2014 04:18

fotisly έγραψε:
gakost έγραψε:
fotisly έγραψε:απ οτι καταλαβες απο ολα τα παραπανω,ποτε μην εισαι απολυτoς για κατι και ποτε μην αποκλειεις κατι αλλο!!
γιατι θα παρεις saab και θα ειναι opel ή mazda που θα ειναι ford ή volvo που θα ειναι ford!!


:thumbup:
Ή "Γερμανικό" Opel με κινητήρα Fiat, ή "Ιαπωνικό" Nissan με κινητήρα Renault κλπ κλπ

ή ιταλικο με οπελ κινητηρα ή πλεον μερσεντες με κινητηρα που φοραει η νισαν η ρενο και τα ντατσια!!
γι αυτο ειπα να μην νομιζει ο ανθρωπος οτι αυτο που θα παρει δεν ειναι ισως και κατι αλλο που δεν ηθελε με τιποτα!!


Έτσι είναι ακριβώς
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 10 Μαρ, 2014 08:21

Βρε παιδιά με τους όρους που γίνεται η συζήτηση ή αυτό ή κανένα γιατί ο τάδε και ο τάδε κινητήρας έχει
πρόβλημα ,ειδικά για τους εγκαταστάτες,δεν καταλαβαίνετε ότι κάποιος που θα μπεί και θα διαβάσει αποθαρρύνεται
να βάλει υγραέριο γιατί από τον ένα ή από τον άλλο ο κινητήτρας του υποτίθεται ότι είναι στους προβληματικούς.

Εδώ από όσα διαβάζω λίγο πολύ όλοι οι κινητήρες έχουν πρόβλημα.Άρα σωστά λένε κάποιοι ότι κακώς βάλαμε
υγραέριο και κινδυνεύουμε να πάρουμε τις βαλβίδες στο χέρι.

Έχω κάνει 20.000 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα.
Μπορεί να μου πεί κάποιος με σιγουριά αν θάχω πρόβλημα στον κινητήρα μέχρι τα 30.000 ή στα 100.000 χιλιόμετρα??
Το μέλλον θα δείξει.

Οπότε κατα τη γνώμη μου όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Δευτ 10 Μαρ, 2014 10:35

Παππού έχεις άδικο. Αυτός ο χώρος δεν είναι για την διαφήμιση του υγραερίου ως μέσου σωτηρίας ούτε όμως και για βγάζουμε τα απωθημένα μας. Σαφώς και οι περισσότεροι καινούργιοι κινητήρες είναι ευαίσθητοι με το υγραέριο, πως να το κάνουμε αυτή είναι η αλήθεια. Τώρα αν θα χαλάσουν οι βαλβίδες σε 10 , 20 ή 100 χιλιάδες χιλιόμετρα κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά, αυτό που λένε είναι ότι θα έρθει η φθορά γρηγορότερα από ότι με την καύση βενζίνης. Όσο για το αν αξίζει άσε τον καθένα να αποφασίσει με βάση τα κριτήρια του. Ακόμη και οι τρύπες στο αμάξωμα είναι ανασταλτικός παράγοντας για πολλούς οπότε ευχαριστημένος θα είναι αυτός που κάνει μια συνειδητή επιλογή. Οι λίστες είναι γνωστές και δημοσιοποιημένες στο ίντερνετ ούτε μυστικό είναι ούτε για να τις παίρνει κανείς στα ελαφρά. Εφόσον το αυτοκίνητο σου είναι στις λίστες με τα ευπαθή το ότι έχεις κάνει 20000 Km χωρίς πρόβλημα δεν είναι εγγύηση ότι θα κάνεις άλλα τόσα χωρίς να χρειαστείς επισκευή στο καπάκι αλλά ούτε και ότι κάποιος άλλος θα κάνει ακόμη και αυτά τα 20.000 που έχεις κάνει εσύ απροβλημάτιστα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 10 Μαρ, 2014 11:47

Εγώ πιστεύω όχι ότι θα κάνω άλλα 20.000 χιλ αλλά πολύ περισσότερα. :lol: :lol: :lol:

Θα μου πεις πως το λές αυτό .Το πιστεύης.??
Ναι το πιστεύω.Αν δεν το πίστευα και έμπαινα εδώ μέσα και διάβαζα αυτά που γράφουν κάποιοι για όλα συλλήβδην
τα αυτοκίνητα ποτέ δεν θα έκανα τη μετατροπή.
Αυτό θέλω να πω.

Εμείς οι λοιποί (απλά μέλη) οκ μπορεί να κινδυνολογούμε να υπερθεματίζουμε να γράφουμε ότι γουστάρει του
καθενός.
Ο εγκαταστάτης πρέπει να σκέφτεται δύο φορές αυτό που θα γράψει και εν πάσει περιπτώσει να μην βγαίνει το
συμπέρασμα από την ανάγνωση των γραφομένων του ότι όλοι γενικά οι κινητήρες έχουν πρόβλημα.

Έτσι πως περιμένει να δει τη δουλειά του να αυξάνεται??. 8-)

Λέγοντας πως ο τάδε κινητηρας είναι ευαίσθητος και πρέπει να μπεί το τάδε σύστημα το οποίο στις τόσες στροφές
ψεκάζει και στις τόσες γυρνάει αυτόματα σε βενζίνα (δεν γνωρίζω και από τεχνικούς όρους) :lol: ,αλλά αυτό
κάνει 2.000 ευρώ.
Και ποιός θα το βάλει .?Εγώ με το opel που η συνολική του αξία είναι ούτε 3.000 ευρώ?? :D :D

Καλημεραααααααααααα. 8-) Και αυτά που λέω τα λέω με την καλή ένοια γιατί προσωπικά είμαι ευχαριστημένος
από το υγραέριο και πιστεύω ότι θα κάνω 100.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα με σύστημα 650 ευρώ . :P :P
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Αγορά οικογενειακού και εγκατάσταση LPG

Δημοσίευσηαπό fotisly » Σάβ 15 Μαρ, 2014 16:55

papoys έγραψε:Εγώ πιστεύω όχι ότι θα κάνω άλλα 20.000 χιλ αλλά πολύ περισσότερα. :lol: :lol: :lol:

Θα μου πεις πως το λές αυτό .Το πιστεύης.??
Ναι το πιστεύω.Αν δεν το πίστευα και έμπαινα εδώ μέσα και διάβαζα αυτά που γράφουν κάποιοι για όλα συλλήβδην
τα αυτοκίνητα ποτέ δεν θα έκανα τη μετατροπή.
Αυτό θέλω να πω.

Εμείς οι λοιποί (απλά μέλη) οκ μπορεί να κινδυνολογούμε να υπερθεματίζουμε να γράφουμε ότι γουστάρει του
καθενός.
Ο εγκαταστάτης πρέπει να σκέφτεται δύο φορές αυτό που θα γράψει και εν πάσει περιπτώσει να μην βγαίνει το
συμπέρασμα από την ανάγνωση των γραφομένων του ότι όλοι γενικά οι κινητήρες έχουν πρόβλημα.

Έτσι πως περιμένει να δει τη δουλειά του να αυξάνεται??. 8-)

Λέγοντας πως ο τάδε κινητηρας είναι ευαίσθητος και πρέπει να μπεί το τάδε σύστημα το οποίο στις τόσες στροφές
ψεκάζει και στις τόσες γυρνάει αυτόματα σε βενζίνα (δεν γνωρίζω και από τεχνικούς όρους) :lol: ,αλλά αυτό
κάνει 2.000 ευρώ.
Και ποιός θα το βάλει .?Εγώ με το opel που η συνολική του αξία είναι ούτε 3.000 ευρώ?? :D :D

Καλημεραααααααααααα. 8-) Και αυτά που λέω τα λέω με την καλή ένοια γιατί προσωπικά είμαι ευχαριστημένος
από το υγραέριο και πιστεύω ότι θα κάνω 100.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα με σύστημα 650 ευρώ . :P :P

εσυ δλδ με ποιους εισαι??? :lol: :lol: :lol:
οι εγκαταστατες πολλα δεν λενε....που ξερουνε!! γιατι ειναι η δουλεια τους οπως ειπες!!
αν ηταν ολα ο.κ δε θα προτειναν συστηματα που να ψεκαζει ταυτοχρονο βενζινα ή ανα 10 λεπτα να γυριζει κ λιγο βενζινη ή να βαζουν λαδιερα ή μετα απο καποιες στροφες να γυριζει βενζινη και διαφορες τετοιες εφευρεσεις!!
επισης αν λεγοταν μονο ενθαρυντηκα εδω μεσα κ οχι κ καποιες αληθειες τοτε θα ηταν φορουμ διαφημισης κ δεν θα ασχολιοταν κανενας
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 50 επισκέπτες