Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 17 Ιούλ, 2014 15:11

unstoppablegr έγραψε:περα απο τις τιμες βουλγαρια - ελλαδα εγω πιστευω οτι πρεπει να υποστιριζουμε ο ενας τον αλλον. Αυτο εννοουσα επισης οτι για 200 ευρω δεν αξιζει αυτη η ιστορια.
Γιατι να μην τα δωσω αυτα τα παραπανω ας πουμε στον hlia ; ολοι προσπαθουμε να τα βγαλουμε περα καπως. και να σου πω και αυτο νομιζω ολοι εχουν ριξει λιγο νερο στο κρασι τους... Οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση με πριν 2 χρονια. Για τετοια ποσα δεν πιστευω οτι πρεπει να κανεις ταξιδι. Εσυ εχεις αλλη αποψη αλλα εγω δεν θα το εκανα κιας ημουν διπλα. Για τα επιπεδα φορολογιας της ελλαδας εγω πιστευω οι τιμες ειναι πολυ καλες. Καιγω που το εβαλα με 850€ με το φορο και το φπα δεν νομιζω οτι το κερδος του ανθρωπου ηταν τοσο μεγαλο.




κατσε να δεις τωρα τι εχει να γινει. :lol:
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 17 Ιούλ, 2014 16:25

H οποια αξια στην Ελλαδα

α. αν εισαι επαγγελματιας βαζεις το τιμολογιο στα εξοδα και αφαιρειται και παιρνεις κατ' ουσιαν και το ΦΠΑ πισω

β. αν εισαι ιδιοτης ειναι απο τις αποδειξεις που περνανε στη φορολογική δηλωση και βγαζεις "ευκολα" το ποσο που χρειαζεται για το αφορολογητο...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Πέμ 17 Ιούλ, 2014 21:00

fokion έγραψε:H οποια αξια στην Ελλαδα

α. αν εισαι επαγγελματιας βαζεις το τιμολογιο στα εξοδα και αφαιρειται και παιρνεις κατ' ουσιαν και το ΦΠΑ πισω

β. αν εισαι ιδιοτης ειναι απο τις αποδειξεις που περνανε στη φορολογική δηλωση και βγαζεις "ευκολα" το ποσο που χρειαζεται για το αφορολογητο...


Μια μικρη επεξήγηση.

Α. Παίρνεις πισω το ΦΠΑ μονο αν ειναι για επαγγελματικό. Οχι σε επιβατικά.
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Πέμ 17 Ιούλ, 2014 21:35

Ολα αυτα τα ειπα επισης επειδη ο πατερας μου δουλευει στον ΟΑΕΕ και περναω αρκετες φορες απο εκει, ε οποτε μιλαω με αρκετους επαγγελματιες και νταξι στενοχωριεμε παρα πολυ μαυτα που ακουω οτι δε κουνιετε τιποτα.. Ε ενταξει...το να βαλω κατι σε εγκαταστατη εδω ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω πιστευω.. τις περισσοτερες αγορες προσπαθω να τις κανω απο εδω. Εκτος απο μερικα πραγματα που ειναι παραλογα ακριβα.
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό vgeo51 » Παρ 18 Ιούλ, 2014 09:35

hlias έγραψε:μην συγκρινεις τιμες Βουλγαρικες με Ελληνικες, αλλη η τιμη του κιτ, αλλη φορολογια, αλλο το κοστος ασφαλισης, αλλη η αμοιβη του υπαλληλου, αλλη η τιμη του ενοικιου, αλλη η τιμη των εργαλειων, αλλη η τιμη του ψωμιου θες και αλλα.
πιστευω οτι θα σου αρεσει να ζεις και να δουλευεις στην Ελλαδα και να αμοιβεσε με μισθους Βουλγαριας για να καταφερουμε να ειμαστε ανταγωνιστικοι, ετσι?
συνεχισε να δω που μπορεις να φτασεις την βλακεια.



Ναι σωστά άλλες τιμές.
Δουλεύω στην Ελλάδα αλλά πληρώνομαι με βουλγάρικο μισθό.
450 ευρώ 10ωρο με 10 χρόνια σπουδές (πτυχίο, διδακτορικό) και είμαι κι ευχαριστημένος γιατί άλλοι δεν έχουν καν δουλειά.
Μπορεί αρκετοί να είναι εργαζόμενοι των 1000-1200 ευρώ και να μην έχουν θέμα με 200 ευρώ.
Αλλά όπως καταλαβαίνεις κανείς δεν είναι στην τσέπη του άλλου.
Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι γόνιμο να κάνει ο ένας χαρακτηρισμούς για τον άλλο.
Πίστεψέ με μπορώ να το κάνω κι εγώ πανεύκολα και η συζήτηση να πάει αλλού.
vgeo51
 
Δημοσιευσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ 03 Ιούλ, 2014 08:37

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 18 Ιούλ, 2014 11:00

Βρε παιδιά εδώ καταθέτουμε απόψεις και ο καθένας είναι ελεύθερος να πει αυτό που θέλει για να υποστηρίξει την
άποψή του.
Για αυτό το λόγο υπάρχουν τα φόρουμ.
Στο τέλος ένας νοήμων άνθρωπος διαβάζοντας όλες τις απόψεις καταλαβαίνει ποιό είναι αυτό που τον συμφαίρει.
Δεν απαγορεύεται σε κανένα να κρίνει,να επδοκιμάζει ή να αποδοκιμάζει τις απόψεις του άλλου.
Αυτό που δεν είναι σωστό και δεν πρέπει να γίνεται είναι να κάνει κριτική για την προσωπικότητα του άλλου.
Δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο,ούτε βέβαια εκφραζόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Προσωπικά δεν θα πήγαινα Βουλγαρία να βάλω κιτ για 200 ή 300 ευρώ κέρδος για πολούς λόγους οι οποίοι λίγο
πολύ αναλύθηκαν παραπάνω.
Εάν κάποιος θέλει να πάει κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει.Μπορεί να το κάνει ελεύθερα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 18 Ιούλ, 2014 11:46

vgeo51 έγραψε:
hlias έγραψε:μην συγκρινεις τιμες Βουλγαρικες με Ελληνικες, αλλη η τιμη του κιτ, αλλη φορολογια, αλλο το κοστος ασφαλισης, αλλη η αμοιβη του υπαλληλου, αλλη η τιμη του ενοικιου, αλλη η τιμη των εργαλειων, αλλη η τιμη του ψωμιου θες και αλλα.
πιστευω οτι θα σου αρεσει να ζεις και να δουλευεις στην Ελλαδα και να αμοιβεσε με μισθους Βουλγαριας για να καταφερουμε να ειμαστε ανταγωνιστικοι, ετσι?
συνεχισε να δω που μπορεις να φτασεις την βλακεια.



Ναι σωστά άλλες τιμές.
Δουλεύω στην Ελλάδα αλλά πληρώνομαι με βουλγάρικο μισθό.
450 ευρώ 10ωρο με 10 χρόνια σπουδές (πτυχίο, διδακτορικό) και είμαι κι ευχαριστημένος γιατί άλλοι δεν έχουν καν δουλειά.
Μπορεί αρκετοί να είναι εργαζόμενοι των 1000-1200 ευρώ και να μην έχουν θέμα με 200 ευρώ.
Αλλά όπως καταλαβαίνεις κανείς δεν είναι στην τσέπη του άλλου.
Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι γόνιμο να κάνει ο ένας χαρακτηρισμούς για τον άλλο.
Πίστεψέ με μπορώ να το κάνω κι εγώ πανεύκολα και η συζήτηση να πάει αλλού.






ισως γραφω λιγο παραξενα, ο χαρακτηρισμος που δινω παει σε πραξεις και οχι σε ανθρωπους (εκτος απο δυο ατομα εδω μεσα).
ριξε μια ματια εδω.

http://www.kathimerini.gr/54963/article ... a-apo-2014

κατώτατος μισθός στη Βουλγαρία, από 2014, 340 λεβα ή περιπου 170 ευρω, θες να συνεχισουμε την κουβεντα?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό vgeo51 » Παρ 18 Ιούλ, 2014 13:06

hlias έγραψε:
vgeo51 έγραψε:
hlias έγραψε:μην συγκρινεις τιμες Βουλγαρικες με Ελληνικες, αλλη η τιμη του κιτ, αλλη φορολογια, αλλο το κοστος ασφαλισης, αλλη η αμοιβη του υπαλληλου, αλλη η τιμη του ενοικιου, αλλη η τιμη των εργαλειων, αλλη η τιμη του ψωμιου θες και αλλα.
πιστευω οτι θα σου αρεσει να ζεις και να δουλευεις στην Ελλαδα και να αμοιβεσε με μισθους Βουλγαριας για να καταφερουμε να ειμαστε ανταγωνιστικοι, ετσι?
συνεχισε να δω που μπορεις να φτασεις την βλακεια.



Ναι σωστά άλλες τιμές.
Δουλεύω στην Ελλάδα αλλά πληρώνομαι με βουλγάρικο μισθό.
450 ευρώ 10ωρο με 10 χρόνια σπουδές (πτυχίο, διδακτορικό) και είμαι κι ευχαριστημένος γιατί άλλοι δεν έχουν καν δουλειά.
Μπορεί αρκετοί να είναι εργαζόμενοι των 1000-1200 ευρώ και να μην έχουν θέμα με 200 ευρώ.
Αλλά όπως καταλαβαίνεις κανείς δεν είναι στην τσέπη του άλλου.
Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι γόνιμο να κάνει ο ένας χαρακτηρισμούς για τον άλλο.
Πίστεψέ με μπορώ να το κάνω κι εγώ πανεύκολα και η συζήτηση να πάει αλλού.






ισως γραφω λιγο παραξενα, ο χαρακτηρισμος που δινω παει σε πραξεις και οχι σε ανθρωπους (εκτος απο δυο ατομα εδω μεσα).
ριξε μια ματια εδω.

http://www.kathimerini.gr/54963/article ... a-apo-2014

κατώτατος μισθός στη Βουλγαρία, από 2014, 340 λεβα ή περιπου 170 ευρω, θες να συνεχισουμε την κουβεντα?


Επειδή έχω πάει και Βουλγαρία λόγω εργασίας θα σου πω κάτι που δεν γράφεται στις έγκυρες εφημερίδες που διαβάζουμε όλοι:
Ναι ο νόμιμος μισθός είναι αυτός που αναφέρει η καθημερινή. Κανένας όμως καταρτισμένος επιστήμονας δεν πληρώνεται με αυτό το μισθό, πληρώνεται αρκετά παραπάνω χωρίς να φαίνονται (κοινώς μαύρα).Τσεκάρισε τα λεγόμενά μου με οποιοδήποτε γνωστό σου εργάζεται εκεί και θα σε διαβεβαιώσει σχετικώς.
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Ο καταναλωτής κοιτάει τι τον συμφέρει και στην προκειμένη για μένα 200€ είναι σχεδόν μισός μήνας εργασίας χωρίς να συνυπολογίζω το κόστος μετάβασης στο χώρο εργασίας μου.
vgeo51
 
Δημοσιευσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ 03 Ιούλ, 2014 08:37

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 18 Ιούλ, 2014 14:46

vgeo51 έγραψε:
hlias έγραψε:
vgeo51 έγραψε:
hlias έγραψε:μην συγκρινεις τιμες Βουλγαρικες με Ελληνικες, αλλη η τιμη του κιτ, αλλη φορολογια, αλλο το κοστος ασφαλισης, αλλη η αμοιβη του υπαλληλου, αλλη η τιμη του ενοικιου, αλλη η τιμη των εργαλειων, αλλη η τιμη του ψωμιου θες και αλλα.
πιστευω οτι θα σου αρεσει να ζεις και να δουλευεις στην Ελλαδα και να αμοιβεσε με μισθους Βουλγαριας για να καταφερουμε να ειμαστε ανταγωνιστικοι, ετσι?
συνεχισε να δω που μπορεις να φτασεις την βλακεια.



Ναι σωστά άλλες τιμές.
Δουλεύω στην Ελλάδα αλλά πληρώνομαι με βουλγάρικο μισθό.
450 ευρώ 10ωρο με 10 χρόνια σπουδές (πτυχίο, διδακτορικό) και είμαι κι ευχαριστημένος γιατί άλλοι δεν έχουν καν δουλειά.
Μπορεί αρκετοί να είναι εργαζόμενοι των 1000-1200 ευρώ και να μην έχουν θέμα με 200 ευρώ.
Αλλά όπως καταλαβαίνεις κανείς δεν είναι στην τσέπη του άλλου.
Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι γόνιμο να κάνει ο ένας χαρακτηρισμούς για τον άλλο.
Πίστεψέ με μπορώ να το κάνω κι εγώ πανεύκολα και η συζήτηση να πάει αλλού.






ισως γραφω λιγο παραξενα, ο χαρακτηρισμος που δινω παει σε πραξεις και οχι σε ανθρωπους (εκτος απο δυο ατομα εδω μεσα).
ριξε μια ματια εδω.

http://www.kathimerini.gr/54963/article ... a-apo-2014

κατώτατος μισθός στη Βουλγαρία, από 2014, 340 λεβα ή περιπου 170 ευρω, θες να συνεχισουμε την κουβεντα?


Επειδή έχω πάει και Βουλγαρία λόγω εργασίας θα σου πω κάτι που δεν γράφεται στις έγκυρες εφημερίδες που διαβάζουμε όλοι:
Ναι ο νόμιμος μισθός είναι αυτός που αναφέρει η καθημερινή. Κανένας όμως καταρτισμένος επιστήμονας δεν πληρώνεται με αυτό το μισθό, πληρώνεται αρκετά παραπάνω χωρίς να φαίνονται (κοινώς μαύρα).Τσεκάρισε τα λεγόμενά μου με οποιοδήποτε γνωστό σου εργάζεται εκεί και θα σε διαβεβαιώσει σχετικώς.
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Ο καταναλωτής κοιτάει τι τον συμφέρει και στην προκειμένη για μένα 200€ είναι σχεδόν μισός μήνας εργασίας χωρίς να συνυπολογίζω το κόστος μετάβασης στο χώρο εργασίας μου.





δεν γνωριζω αυτο που λες και δεν σε αμφισβητω, αλλα πες τι ποσοστο των εργαζομενων στην Βουλγαρια ειναι επιστημονες?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τοποθέτηση συστήματος υγραεριοκίνησης στη Βουλγαρία

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 18 Ιούλ, 2014 16:57

Εγω που παω που λεει ο λογος για τσιχλες στην Βουλγαρια συστημα εβαλα εδω,γιατι εδω και εναν χρονο και εχουν πεσει παρα πολυ ολι τιμες των εδω εγκαταστασεων,για 150-200 ευρω διαφορα αν εβαζα στην Βουλγαρια δεν θα εχω σε καποιον να απευθηνθω αν πηγαινε κατι στραβα ,δεν το συζηταω οτι αν συνεχιζαν να ζητανε 1000-1200-1300 για συστηματα που σημερα περνανε εδω οι Ελληνες με 550-600 ευρω οχι στην Βουλγαρια αλλα στην Τσετσενια θα πηγαινα να βαλω!
Τα 150-200 ευρω παραπανω δικαιολογουνται για τον Ελληνα εγκαταστατη λογο υψηλοτερης φορολογησης,ασφαλησης,ενοικιου,κοστος διαβιωσης,το νταβατζιλικη
της σκ@τορατσας αυτων που μου πουλανε 12 λεπτα πιο ακριβα απ'αλλα μεροι της Ελλαδας δεν αντεχω και μακαρι να μπορουσα καθε βδομαδα να πηγαινα στην Βουλγαρια για ανεφοδιασμο για να μην τους τους δοσω ξανα εδω τους Ελληναρες ουτε τσακιστο σεντς!

Ο Ηλια αυτους τους νταβατζιδες ομως τους διακιολογειο και εμενα αποκαλει οτι ειμαι φαουλ που πηγαινω και δινω τα λεφτα μου για καυσιμα (οποτε παω!)στην Βουλγαρια λργοντας οτι κανω κακο στον τοπο μου!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες