Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 03 Σεπ, 2014 14:27

vpentza έγραψε:Κατά τον εγκαταστάτη, το 10% αύξηση στην κατανάλωση σχετίζεται με τη ποιότητα του καυσίμου....
Σε ίδιο αυτοκίνητο, με ίδιο kit, το αέριο καύσιμο από Βουλγαρία δίνει ίδιες καταναλώσεις με αυτές της βενζίνης, δηλ 9,5λτ/100χλμ (και με αξία λιγότερη του 0,6 ευρω !)

Σημασία εχει επίσης ότι το kit είναι dedicated plug and play για τον κινητήρα μου και οι ρυθμίσεις κατά την εγκατάσταση αλλά και τον επανέλεγχο μετά από 2700 χλμ ήταν μηδαμινές...
Δεν χρειάστηκε χιλιόμετρα ρύθμισης και επαναρύθμισης και αρρυθμίες προς επαναρύθμιση, τίποτε απολύτως...ο εγκαταστάτης είχε cd με οδηγίες βήμα προς βήμα με φωτό...
Σαν Lego ένα πράμα....δεν ήθελε φαντασία και εξειδικευμένη γνώση ρύθμισης....ήταν ακριβό το kit αλλά χωρίς να δημιουργει πονοκεφάλους στον εγκαταστάτη και τον τελικό χρήστη.

Σε 2500χλμ έκανα 6 γεμίσματα και έχω σταθερά (εκνευριστικά σταθερά) τα 10,5λτ/100χλμ κατανάλωση....τα άλλα τα καταλαβαίνω αλλά την απελπιστικά σταθερή κατανάλωση δεν τη καταλαβαίνω τεχνικά (τα πρατήρια ήταν 3)

Φιλε το οτι η ποιοτητα του καυσιμου παιζει ρολο και στην κατανάλωση αλλα και στις επιδοσεις δεν το αμφισητω καθολου μιας και ουκ ολιγες φορες εχω γεμισει απο Βουλγαρια και το αυτοκινητο μεταμορφωνετε προς το καλυτερο κυριολεκτικα και το εχω διαταυρωσει δινοντα το να το οδηγησουν πριν και μετα στον αδελφο μου και σε εναν φιλο κολλητο,και αυτοι το καταλαβαν κατευθειαν!
Τωρα στο τι σου λεει ο εγκαταστατης φιλε κρατα μικρο καλαθι,στο ξαναλεω,τσεκαρισμενο παρα πολλες φορες με καυσιμο Βουλγαρικο εχω γυρο στο 20% αυξηση καταναλωσης και με Ελληνικο 30%,το 0% αυξηση με Βουλγαρικο δεν παιζει φιλε,αλλωστε το 0% δεν στεκει ουτε βαση αποδοσης των 2 καυσιμων!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό george7009 » Τετ 03 Σεπ, 2014 15:13

Ρε παιδιά επειδή είμαι ένα νέο μέλος στο φόρουμ (δεν έχω κλείσει μήνα) γιατί υπάρχει αυτή η μανούρα μεταξύ σας και αυτή η αναμπουμπούλα ?
Ας μου εξηγήσει κάποιος ....


Στάλθηκε από το GT-I9505 μέσω tapaμίλα
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 03 Σεπ, 2014 15:50

george7009 έγραψε:Ρε παιδιά επειδή είμαι ένα νέο μέλος στο φόρουμ (δεν έχω κλείσει μήνα) γιατί υπάρχει αυτή η μανούρα μεταξύ σας και αυτή η αναμπουμπούλα ?
Ας μου εξηγήσει κάποιος ....


Στάλθηκε από το GT-I9505 μέσω tapaμίλα

Ελα μου ντε,γιατι αραγες?
Γιατι φιλε με το που θα πει καποιος(ο καποιος αυτος ειμαι εγω!)εχω 30% αυξηση καταναλωσης και οχι 10-15% που μου ελεγαν η που λενε αλλοι οτι εχουν,η που θα ρωτησω "γιατι ολα τα εργοστασιακα αυτοκινητα με lpg εχουν 30-35% αυξηση καταναλωσης και οχι 10 και 15%?,η θα πω για το γνωστο καρτελ πωλησης του υγραεριου,η για τις παρα πολλες ζημιες που εχω δει με τα ματια μου στο συνεργειο(ευτηχος ακομη οχι στο δικο μου,κατσε να κανουμε αποσβεση πρωτα!)[που πηγαινω αρκετα συχνα(για βολτα!).
Φιλε ειναι μια γνωστη τετραδα συμφορουμιτων(ας τους πω και ετσι!)που μην τυχον και πει καποιος κατι αρνητικο για το υγραεριο τον εχουν φαει,και'γω δυστηχος τα λεω τα στραβα του υγραεριου,μεχρι στιγμης τα καλα του δεν τα εχω δει,21,000 χλμ και ακομη αποσβεση δεν εχω κανει,αν και αν και αν τοτε ισος δω τα καλα του αλλα ακομη τιποτα,δηλ. αν και ποτε πεσει αυτο το καρτελ και οταν κανω αποσβεση,και αν δεν μου βγαλει ζημια για τα επομενα 2-3 χρονια,και οταν δω πραγματικο κερδος στην τσεπη μου τοτε ναι θα πω εκανα εξοικονομιση χαρη του υγραεριου!
Καταλαβαινεις λοιπον φιλε οτι φωνες σαν την δικη μου κανουν μεγαλη χαλαστρα σε ορισμενους του φορουμ!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 03 Σεπ, 2014 15:59

george7009 έγραψε:Ρε παιδιά επειδή είμαι ένα νέο μέλος στο φόρουμ (δεν έχω κλείσει μήνα) γιατί υπάρχει αυτή η μανούρα μεταξύ σας και αυτή η αναμπουμπούλα ?
Ας μου εξηγήσει κάποιος ....


Στάλθηκε από το GT-I9505 μέσω tapaμίλα


Δεν υπάρχει καμιά αναμπουμπούλα η κάποιο άλλο πρόβλημα στο Forum../..υπάρχει πρόβλημα μόνο με δύο Troll ( βλέπε Valsam / Kyriak ) , που ηδονίζονται να κάνουν όλα τα thread σκ@τά../..αν τους αγνοήσεις , θα μάθεις πολλά ενδιαφέροντα και χρήσιμα πράγματα για την υγραεριοκίνηση , καλά και λιγότερ καλά, τα προβλήματα και τη λύση τους και γενικά αυτά που μας ενδιαφέρει ΟΛΟΥΣ μας τελικά - πώς να κινηθούμε με το LPG καλύτερα , οικονομικότερα και με όσο είναι δυνατόν απροβλημάτιστα../..αν επιλέξεις να τούς ακολουθήσεις και μπείς στο "λούκι" τους , καλύτερα πήγαινε και ξήλωσε το σύστημα σου απο τώρα , διαφορετικά έμπλεξες..κάνε μια περιήγηση στο Forum και θα καταλάβεις τι σου λέω...

...πιστεύω να κάλυψα την ερώτηση σου....
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Τετ 03 Σεπ, 2014 16:03

valsam έγραψε:Ελα μου ντε,γιατι αραγες?
Γιατι φιλε με το που θα πει καποιος(ο καποιος αυτος ειμαι εγω!)εχω 30% αυξηση καταναλωσης και οχι 10-15% που μου ελεγαν η που λενε αλλοι οτι εχουν,η που θα ρωτησω "γιατι ολα τα εργοστασιακα αυτοκινητα με lpg εχουν 30-35% αυξηση καταναλωσης και οχι 10 και 15%?,η θα πω για το γνωστο καρτελ πωλησης του υγραεριου,η για τις παρα πολλες ζημιες που εχω δει με τα ματια μου στο συνεργειο(ευτηχος ακομη οχι στο δικο μου,κατσε να κανουμε αποσβεση πρωτα!)[που πηγαινω αρκετα συχνα(για βολτα!).
Φιλε ειναι μια γνωστη τετραδα συμφορουμιτων(ας τους πω και ετσι!)που μην τυχον και πει καποιος κατι αρνητικο για το υγραεριο τον εχουν φαει,και'γω δυστηχος τα λεω τα στραβα του υγραεριου,μεχρι στιγμης τα καλα του δεν τα εχω δει,21,000 χλμ και ακομη αποσβεση δεν εχω κανει,αν και αν και αν τοτε ισος δω τα καλα του αλλα ακομη τιποτα,δηλ. αν και ποτε πεσει αυτο το καρτελ και οταν κανω αποσβεση,και αν δεν μου βγαλει ζημια για τα επομενα 2-3 χρονια,και οταν δω πραγματικο κερδος στην τσεπη μου τοτε ναι θα πω εκανα εξοικονομιση χαρη του υγραεριου!
Καταλαβαινεις λοιπον φιλε οτι φωνες σαν την δικη μου κανουν μεγαλη χαλαστρα σε ορισμενους του φορουμ!


Λοιπον ακου φιλε και τον αντιλογο 85 με 90% των οδηγων λενε οτι εχουν αυξηση καταναλωσης με το αεριο 10-20% ο valsam λεει 30-40%
ζημια ακομη δεν εχει παθει αλλα μας πρηζει τι θα γινει αν παθει!!! απο το αεριο δεν ειναι ικανοποιημενος αλλα θελει να βαλει δευτερη δεξαμενη να πηγαινει σκοπια να γεμιζει κατα τα αλλα το αεριο στο πυρ το εξωτερον!!!
εσυ τωρα σαν καινουριος τι καταλαβαινεις? εφ'οσον ο τυπος δεν ειναι ικανοποιημενος γιατι δεν το βγαζει το συστημα να ησυχασουμε ολοι μαζι αλλα καθε μερα κατι βρισκει να παει κοντρα?
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Τετ 03 Σεπ, 2014 16:46

φιλε vpentza το δικο μου αυτοκινητο εχει αυξηση καταναλωσης μεχρι 15%αναλογα με το ποσο βαρυ ειναι το ποδι.
Τωρα ελληνικο αεριο ,βουλγαρικο,σκοπιανο πολυ μικρες διαφορες και σε πληροφορω οτι το ελληνικο ειναι σιγουρα πιο καθαρο.
Ανοιχτηκε πνευμονας που δουλευε με ελληνικο αεριο μετα απο 30000χλμ και πνευμονες που δουλευαν με ρωσσικο και βουλγαρικο.
Ο ελληνικος ηταν ο πιο καθαρος. Τελειωνοντας να σου πω μακαρι να μην εχεις αυξηση καταναλωσης απο βενζινη δυσκολο βεβαια αλλα ξαναμετρα το!!!!!
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 03 Σεπ, 2014 17:48

tasoshunter έγραψε:φιλε vpentza το δικο μου αυτοκινητο εχει αυξηση καταναλωσης μεχρι 15%αναλογα με το ποσο βαρυ ειναι το ποδι.
Τωρα ελληνικο αεριο ,βουλγαρικο,σκοπιανο πολυ μικρες διαφορες και σε πληροφορω οτι το ελληνικο ειναι σιγουρα πιο καθαρο.
Ανοιχτηκε πνευμονας που δουλευε με ελληνικο αεριο μετα απο 30000χλμ και πνευμονες που δουλευαν με ρωσσικο και βουλγαρικο.
Ο ελληνικος ηταν ο πιο καθαρος. Τελειωνοντας να σου πω μακαρι να μην εχεις αυξηση καταναλωσης απο βενζινη δυσκολο βεβαια αλλα ξαναμετρα το!!!!!

Και μετα θελεις να σε πιστεψουμε οτι δεν εισαι αναμιγμενος στο "κολπο" Greek υγραεριο?????
"σε πληροφορω οτι το ελληνικο ειναι σιγουρα πιο καθαρο"
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 03 Σεπ, 2014 19:15

valsam έγραψε:
vpentza έγραψε:Κατά τον εγκαταστάτη, το 10% αύξηση στην κατανάλωση σχετίζεται με τη ποιότητα του καυσίμου....
Σε ίδιο αυτοκίνητο, με ίδιο kit, το αέριο καύσιμο από Βουλγαρία δίνει ίδιες καταναλώσεις με αυτές της βενζίνης, δηλ 9,5λτ/100χλμ (και με αξία λιγότερη του 0,6 ευρω !)

Σημασία εχει επίσης ότι το kit είναι dedicated plug and play για τον κινητήρα μου και οι ρυθμίσεις κατά την εγκατάσταση αλλά και τον επανέλεγχο μετά από 2700 χλμ ήταν μηδαμινές...
Δεν χρειάστηκε χιλιόμετρα ρύθμισης και επαναρύθμισης και αρρυθμίες προς επαναρύθμιση, τίποτε απολύτως...ο εγκαταστάτης είχε cd με οδηγίες βήμα προς βήμα με φωτό...
Σαν Lego ένα πράμα....δεν ήθελε φαντασία και εξειδικευμένη γνώση ρύθμισης....ήταν ακριβό το kit αλλά χωρίς να δημιουργει πονοκεφάλους στον εγκαταστάτη και τον τελικό χρήστη.

Σε 2500χλμ έκανα 6 γεμίσματα και έχω σταθερά (εκνευριστικά σταθερά) τα 10,5λτ/100χλμ κατανάλωση....τα άλλα τα καταλαβαίνω αλλά την απελπιστικά σταθερή κατανάλωση δεν τη καταλαβαίνω τεχνικά (τα πρατήρια ήταν 3)

Φιλε το οτι η ποιοτητα του καυσιμου παιζει ρολο και στην κατανάλωση αλλα και στις επιδοσεις δεν το αμφισητω καθολου μιας και ουκ ολιγες φορες εχω γεμισει απο Βουλγαρια και το αυτοκινητο μεταμορφωνετε προς το καλυτερο κυριολεκτικα και το εχω διαταυρωσει δινοντα το να το οδηγησουν πριν και μετα στον αδελφο μου και σε εναν φιλο κολλητο,και αυτοι το καταλαβαν κατευθειαν!
Τωρα στο τι σου λεει ο εγκαταστατης φιλε κρατα μικρο καλαθι,στο ξαναλεω,τσεκαρισμενο παρα πολλες φορες με καυσιμο Βουλγαρικο εχω γυρο στο 20% αυξηση καταναλωσης και με Ελληνικο 30%,το 0% αυξηση με Βουλγαρικο δεν παιζει φιλε,αλλωστε το 0% δεν στεκει ουτε βαση αποδοσης των 2 καυσιμων!





σε ξερουν καλα αυτοι οι δυο και θα σε τρωνε στην μαπα πολλα χρονια ακομα (ειλικρινα το ευχομαι αυτο) πως να τολμησουν να διαφωνησουν μαζι σου. =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό vpentza » Τετ 03 Σεπ, 2014 21:25

να το ξαναγράψω λοιπόν...
έχω πλέον 10% παραπάνω κατανάλωση σε λίτρα καυσίμου.....
9,5 λτ/100 με βενζίνη, 10,5 λτ/100 με αέριο για το είδος διαδρομών που έκανα σε αυτά τα πρώτα 2.700 χλμ
θυμίζω ότι καίω και περίπου 8-10% της ποσότητας αερίου σε βενζίνη
επίσης...... σε κάθε ένα γέμισμα είχα 10,5λτ/100 κατανάλωση !!! σταθερά !!!
μάλιστα τα πρώτα 200χλμ ήταν με αρκετά βαρύ πόδι !!!
ξανα-αναρωτιέμαι, πώς είναι δυνατόν να έχει σταθερή κατανάλωση.....αυτό δεν μπορεί να μου το εξηγήσει ούτε ο εγκαταστάτης που έχει ίδιο κινητήρα με το δικό μου με την ίδια συμπεριφορά στη κατανάλωση...
επίσης :
ο εγκαταστάτης μου είπε ότι αν έβαζα αέριο από Βουλγαρία θα έκαιγα αέριο όσο και βενζίνη....το δείγμα του ήταν από ίδιο αυτοκίνητο στα 2,0cc (το δικό μου είναι 1,4cc)
εγώ μόνο βενζίνη έχω βάλει σε πολλών κυβικών μοτοσυκλέτα, στη Βουλγαρία και ...πέταγα !!!
vpentza
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ, 2014 22:31

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 04 Σεπ, 2014 17:42

vpentza έγραψε:Για παραπάνω από 2.200χλμ από τη πρώτη εγκατάσταση, μέσα σε 40-50 μέρες, με εκδρομικά χλμ στο 80% της πορείας, το 2008BWK Tiguan 1,4 (4motion) καίει εκπληκτικά σταθερά 10,5λτ/100χλμ αέριο και περίπου 1,2 λτ βενζίνης
Για τις ίδιες διαδρομές θα ήθελα περίπου σε βενζίνη 9-9,5λτ/100χλμ
Κρατώ αναλυτικά στοιχεία για τα γεμίσματα του καλοκαιριού και αναρωτιέμαι ποιά θα είναι η κατανάλωση όταν αρχίσουν τα χλμ πόλης

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 11 επισκέπτες





cron