Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό vpentza » Σάβ 13 Σεπ, 2014 07:49

hlias έγραψε:οταν τα εξαρτηματα για την υψηλη ταση ειναι σωστα δεν θα δειτε διαφορα με καποια σουπερ μπουζι, οταν ομως υπαρχουν θαματακια απο πολαπλασιαστες κυριως τοτε αυτα βοηθανε πολυ


Εγώ έχω αυτοκίνητο VW που γενικά παρουσιάζουν θέματα με τους πολλαπλασιαστές...... Τους 2 από αυτούς, μου τους έχουν ήδη αλλάξει χωρίς να πληρώσω κάτι..... Γιατί τα "super" μπουζί βοηθούν ?
προσωπικά, ενέδωσα στις υποδείξεις του εγκαταστάτη και πέρασα μια τετράδα Bosch στα 60ευρώ κατά τη τοποθέτηση lpg (εξάλλου τα δικά μου είχαν 25k χλμ ήδη)...
Δεν μπορώ να καταλάβω εάν υπάρχει κάποια διαφορά....καίει όσο μου είπαν ότι θα καίει....με τους πολλαπλασιαστές λοιπόν τί σύνδεση υπάρχει ;;
vpentza
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ, 2014 22:31

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Σάβ 13 Σεπ, 2014 13:58

Σε μένα πάντως που έχω αναβαθμισμένο software στον εγκέφαλο βενζίνης με βελτιωμένα ρεύματα στους πολλαπλασιαστές και 6 μοίρες αβανς για την χρήση LPG, τα ιριδίου είναι μονόδρομος και με κλείσιμο στο διάκενο του μπουζι από 0.8 στο 0.55
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 13 Σεπ, 2014 14:37

Μιλαμε για μαμα καταστασεις. Οποιος εχει μπει στο τρυπακι με αναβαθμισεις της ecu βενζινης μπορει να κανει παπαδες.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Απ: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό george7009 » Σάβ 13 Σεπ, 2014 14:39

vaxalis έγραψε:Σε μένα πάντως που έχω αναβαθμισμένο software στον εγκέφαλο βενζίνης με βελτιωμένα ρεύματα στους πολλαπλασιαστές και 6 μοίρες αβανς για την χρήση LPG, τα ιριδίου είναι μονόδρομος και με κλείσιμο στο διάκενο του μπουζι από 0.8 στο 0.55

Μμμμμ ενδιαφέρον .
Για πες για πες .
Τι αυτοκίνητο ? Άλογα ? Βελτίωση ? Σε πιο στάδιο ?


Στάλθηκε από το GT-I9505 μέσω tapaμίλα
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 14 Σεπ, 2014 15:56

επειδή γράφουν κάποιοι άσχετοι με ασυντηρητα - αυτοκινήτα οτι θέλουν... με καλώδια των πολλαπλάσιαστων να κρέμονται χύμα απο ηλεκτρολόγους προς Εύβοια μεριά να σας πω οτι η απάντηση της Prins αφορά αυτοκίνητα στην Ολλανδία συντηρημενα στα εξουσιοδοτημένα με θερμοκρασίες 0- 30 βαθμούς ... Ρωτήστε για θερμοκραοιες 45 βαθμών να δούμε τι θα σας πει μια σοβαρη εταιρία . ας φτιάξουν πρώτα κιτ να δουλεύουν στις δικές μας καταστάσεις και να μας πουν ... Εμείς τους δείχνουμε το δρόμο να βελτιώνουν τα προϊόντα τους ... Κάθε μέρα στην πλάτη μας μαθαίνουν .. Πληροφορίες εντός ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από Qgas και Κυρ 14 Σεπ, 2014 19:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 14 Σεπ, 2014 17:38

Αρχισαμε τις κοντρες με πραγματα που δεν εχει αποδειξεις κανεις.
Εγω ξερω ο,τι εαν με τα μαμα μπουζι το αμαξι συμπεριφερεται νορμαλ στο υγραεριο(ακριβως οπως στη βενζινη) και δεν καιει πολλαπλασιαστες δεν χρειασεται να πειραματιστουμε με αλλα μπουζι.
Αντιθετα αν εχουμε την υποψια οτι κατι δεν παει καλα, καλο ειναι να δοκιμασουμε lpg μπουζι και αν λυθει το προβλημα ετσι τοτε ναι βοηθησαν και επιλεγουμε μονο αυτα. Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

Αλλα γιατι εχουμε τη χωρα μας σαν ξεχωριστη ηπειρο στο χαρτη? Ουτε ακραιες θερμοκρασιες εχουμε, ουτε τα πιο χαλια καυσιμα στον πλανητη. Οι σοβαρες εταιριες οπως η prins δεν νομιζω να κανουν εξελιξη των προιοντων τους μονο για την χωρα οπου εχουν εδρα.
Σιγουρα το feedback απο τους αντιπροσωπους σε ολο τον κοσμο τους βοηθαει στην εξελιξη των προιοντων τους.

Παραδειγμα το mail που ελαβε η Qgas απο Ιταλια για ελαττωματικο πνευμονα τομασσετο, που τελικα δεν ηταν ελαττωματικος αλλα καποιες προσμιξεις θειου στο ελληνικο lpg κατεστρεψαν τις τσιμουχες εντος του πνευμονα. Ανεφεραν κιολας οτι εχουν προβει σε βελτιωση αυτων των υλικων γιατι εχει συναντηθει το ιδιο προβλημα και σε αλλες χωρες της Ευρωπης.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 14 Σεπ, 2014 19:53

Καμία απολύτως κόντρα ... Υπαρχουν άνθρωποι που εκφέρουν γνωμη απο συμπεράσματα γενικώς καφενείου .. Τα μαμα μπουζι βενζινης σε ενα καλοσυντηρημενο αυτοκίνητο δεν θα εχουν σημαντικη διαφορα ....απλα τα μπουζι θα τελιωσουν στο 1/2 του χρόνου της ζωής τους ..

Παρακαλώ το χρήστη με το κομπρεσορα τον 2 λίτρο με το προβλημα των καμένων εγκεφάλων στην αρχή με τις ελαιοπαγιδες να μας πει τι συνεβει οτσν αλαχθησαν τα μπουζι υγραεριου με τα μαμα. μπουζι στη μερσεντες στο σερβις μετα απο 4000-5000 χιλ.... διακοπές σχορτσαρισμα κτλ ..

Μετα την νεα αλλαγη με υγραεριου απλώς δεν εκανε το αμαξι τιποτα . εινσι εδω ειναι παθώς και μαθώς ..

Δεν εινσι πανακια βοηθούν πολυ στα ρεύματα τα συγκεκριμένα . Όσο αναφορά τις θερμοκρασίες άστο καλυτερα και την ποιότητα του υγραεριου .. Να ξέρεις οτι ο εγκεφσλος της. Prins οχι τυχαία εχει επιλογη reset max ecu temprature ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό valsam » Κυρ 14 Σεπ, 2014 19:57

gkazakias έγραψε:
Αλλα γιατι εχουμε τη χωρα μας σαν ξεχωριστη ηπειρο στο χαρτη? Ουτε ακραιες θερμοκρασιες εχουμε, ουτε τα πιο χαλια καυσιμα στον πλανητη. .

Αυτα να τα ελεγες στα μαστορια και τις αντιπροσωπειες στην Ελλαδα οταν πηγαινες το αυτοκινητο για σερβις να δεις τι θα σου ελεγαν!
Για να στα παρουν προ κρισης ολοι σου ελεγαν φερτο στις 20,000 για γενικο σερβις ,και ελεγα εγω "μα το maintenance book -service manual λεει στις 40,000",οχι αυτα ισχυουν για αλλες χωρες εδω εχουμε οδηγια απο την αντιπροσωπεια Ελλαδας να το κανουμε στις 20,000 και βαλβιδες και φιλτρα και ολα δηλ. γενικο σερβις, μα ρε φιλε στις 20,000 λεει για χωρες που επικρατουν "severe conditions",ασε τι λεει ρε αυτο η απαντηση,και να΄ταν μονο ενας!
Alaska και Sahara η Ελλαδα!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό Aerios » Δευτ 15 Σεπ, 2014 08:21

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ LPG και συμβατικών μπουζί. Γιατί εγώ γνωρίζω για ψυχρά και θερμά μπουζί.
Aerios
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Δευτ 18 Αύγ, 2014 15:25

Re: Επισημη απαντηση της Prins για μπουζι lpg

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 15 Σεπ, 2014 09:24

Aerios έγραψε:Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ LPG και συμβατικών μπουζί. Γιατί εγώ γνωρίζω για ψυχρά και θερμά μπουζί.



Μικρότερο διακενο και μεγαλύτερη αντοχή σε ρευμα λόγο υλικού πιο ψυχρά οπως τα λες
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες