Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Δημοσίευσηαπό jek » Τετ 24 Σεπ, 2014 09:57

Χαιρετώ το φόρουμ, θα ήθελα τη γνώμη σας για ενα θέμα που με απασχολεί, έχω ένα Matrix 1600 κυβικά, εδώ και 2,5 χρόνια σχεδόν έχω εγκαταστήσει σύστημα υγραεριοκίνησης AUTOGAS ITALIA το αμάξι δουλεύει τέλεια και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, εχω κάνει 23000 χιλ. και είμαι πολύ ικανοποιημένος όπως ειναι τώρα το αμάξι.
Πριν λίγο καιρό που πήγα το αυτοκίνητο για σερβις στον εγκαταστάτη μου πρότεινε να αλλάξουμε εγκέφαλο και μπέκ, ο μεν εγκέφαλος δουλεύει συνέχεια παράλληλα με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και αντιγράφει της παραμέτρους και τα μπεκ είναι ποιο καινούργια απο αυτά που εχω τώρα (αυτα που χτυπάνε λίγο και ακούγονται), δε ξέρω καλά της ορολογίες :-)
Για αυτή την αλλαγή το κόστος είναι 350€, και ρωτάω, αξίζει να το κάνω ?? θα με βοηθούσε η γνώμη σας.

Ευχαριστώ
Γιάννης
http://www.aeromodelistis.gr Του χιουντάι φλόγες βγάζ, γιατί καίει μπετρουγκαζ :-)
jek
 
Δημοσιευσεις: 74
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ, 2012 00:20

Re: Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 24 Σεπ, 2014 11:11

Όπως είναι "τοίς πάσι" γνωστό , ότι είναι καλό και δουλεύει καλά δέν το πειράζουμε μέχρι να πάψει να δουλεύει καλά !!!!. Αυτή είναι η δική μου θέση επι του θέματος , υπάρχουν όμως και οι πιο ειδικοί να απαντήσουν .
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Δημοσίευσηαπό jek » Τετ 24 Σεπ, 2014 15:26

NickSt έγραψε:Όπως είναι "τοίς πάσι" γνωστό , ότι είναι καλό και δουλεύει καλά δέν το πειράζουμε μέχρι να πάψει να δουλεύει καλά !!!!. Αυτή είναι η δική μου θέση επι του θέματος , υπάρχουν όμως και οι πιο ειδικοί να απαντήσουν .


Της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, σκέφτομαι όμως μήπως η συνεχόμενη επικοινωνία των 2 εγκεφάλων είναι πολύ καλύτερη για τη λειτουργία και παράλληλα τη διάρκεια ζωής κινητήρα.
http://www.aeromodelistis.gr Του χιουντάι φλόγες βγάζ, γιατί καίει μπετρουγκαζ :-)
jek
 
Δημοσιευσεις: 74
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ, 2012 00:20

Re: Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 24 Σεπ, 2014 16:02

σε 2 χρονια μετα αλλα 350 ευρω και παει λεγοντας, αφου δουλευει σωστα το μονο που "μπορεις" να κανεις ειναι να βαλεις καποια μπεκ καλυτερα π.χ. hanna τα υπολοιπα νομιζω οτι ειναι περιττα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Δημοσίευσηαπό george7009 » Τετ 24 Σεπ, 2014 19:49

Στο χωριό μου λένε την εξής παροιμία ....
Κεραμίδια που δεν τρέχουν μην τα πειράζεις .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Τετ 24 Σεπ, 2014 21:13

Και πως θα πληρώσει τον ενφια ο μάστορας;
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Re: Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 25 Σεπ, 2014 09:31

jek έγραψε:Χαιρετώ το φόρουμ, θα ήθελα τη γνώμη σας για ενα θέμα που με απασχολεί, έχω ένα Matrix 1600 κυβικά, εδώ και 2,5 χρόνια σχεδόν έχω εγκαταστήσει σύστημα υγραεριοκίνησης AUTOGAS ITALIA το αμάξι δουλεύει τέλεια και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, εχω κάνει 23000 χιλ. και είμαι πολύ ικανοποιημένος όπως ειναι τώρα το αμάξι.
Πριν λίγο καιρό που πήγα το αυτοκίνητο για σερβις στον εγκαταστάτη μου πρότεινε να αλλάξουμε εγκέφαλο και μπέκ, ο μεν εγκέφαλος δουλεύει συνέχεια παράλληλα με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και αντιγράφει της παραμέτρους και τα μπεκ είναι ποιο καινούργια απο αυτά που εχω τώρα (αυτα που χτυπάνε λίγο και ακούγονται), δε ξέρω καλά της ορολογίες :-)
Για αυτή την αλλαγή το κόστος είναι 350€, και ρωτάω, αξίζει να το κάνω ?? θα με βοηθούσε η γνώμη σας.

Ευχαριστώ
Γιάννης

μαλλον θελει να βαλει τα δικα σου σε κανεναν γνωστο που του παρουσιασε πρόβλημα....δεν εξηγείτε αλλιως....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Αλλαγή εγκεφάλου και μπεκ

Δημοσίευσηαπό jek » Σάβ 27 Σεπ, 2014 15:06

Ευχαριστώ πολύ παλικάρια, με βοηθήσατε να πάρω τη σωστή απόφαση :) το αυτοκίνητο θα παραμένει ως έχει :thumbup:
http://www.aeromodelistis.gr Του χιουντάι φλόγες βγάζ, γιατί καίει μπετρουγκαζ :-)
jek
 
Δημοσιευσεις: 74
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ, 2012 00:20


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες





cron