Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 17 Οκτ, 2014 08:43

papoys έγραψε:Τους δείκτες με τα φωτάκια δεν μπορείς να τους ρυθμίσης με ακρίβεια όπως αυτό νομίζω.
Δεν ξέρω αν τα λέω σωστά,αλλά μπορεί ο συμφουρμίτης που το τοποθέτησε να μας εξηγήσει καλίτερα.


Μπορεις. και ειναι ΠΙΟ ακριβης καθοτι δεν εχουν μηχανικα μερη
Αλλά θελει λαπτοπ
ΕΙΔΙΚΟ καλωδιο για τον καθε εγκεφαλο υγραεριου
ΕΙΔΙΚΟ προγραμμα για τον καθε εγκεφαλο υγραεριου
σχετικα συνεργασιμο πρατηριουχο ( που δε κλεβει κι ολας!!! )
χρονο
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 17 Οκτ, 2014 12:43

Fokion εγώ βολεύομαι και με το μηδένισμα του χιλιομετρητή σε κάθε φουλάρισμα.

Μακάρι τόσο σε μένα όσο και σε όλους να είναι αυτό το μόνο πρόβλημα με το lpg στο αυτοκίνητο και ας μην το
λύσουμε ποτέ. :lol: :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 17 Οκτ, 2014 12:51

papoys έγραψε:Fokion εγώ βολεύομαι και με το μηδένισμα του χιλιομετρητή σε κάθε φουλάρισμα.

Μακάρι τόσο σε μένα όσο και σε όλους να είναι αυτό το μόνο πρόβλημα με το lpg στο αυτοκίνητο και ας μην το
λύσουμε ποτέ. :lol: :lol:


..σε εμένα , όντως είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχω. :D ..έχει ρυθμιστεί ...400 φορές με λαπτόπ / κατσαβίδι , κατά το φουλάρισμα , ότι είναι δυνατόν τέλος πάντων , αλλά μετά απο κανα-δυό μέρες δείχνει πάλι ..ότι του κ@υλώσει !!! :ymdevil: :mrgreen: :twisted: :lol: :))
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Παρ 17 Οκτ, 2014 12:58

NickSt έγραψε:
papoys έγραψε:Fokion εγώ βολεύομαι και με το μηδένισμα του χιλιομετρητή σε κάθε φουλάρισμα.

Μακάρι τόσο σε μένα όσο και σε όλους να είναι αυτό το μόνο πρόβλημα με το lpg στο αυτοκίνητο και ας μην το
λύσουμε ποτέ. :lol: :lol:


..σε εμένα , όντως είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχω. :D ..έχει ρυθμιστεί ...400 φορές με λαπτόπ / κατσαβίδι , κατά το φουλάρισμα , ότι είναι δυνατόν τέλος πάντων , αλλά μετά απο κανα-δυό μέρες δείχνει πάλι ..ότι του κ@υλώσει !!! :ymdevil: :mrgreen: :twisted: :lol: :))


Δεν εισαι ο μονος στο club...Ολους μας δουλευουν κανονικα αρνουμενοι να δεχτουν την αδυναμια των συστηματων τους για σωστη ρυθμιση.
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 17 Οκτ, 2014 13:31

Δεν είναι έτσι .. μπορεί να φταίνε και οι πολυβαλβίδες μερικές φόρες .. απόλυτα δεν θα δείξει κανένα άλλα σε όλα υπάρχει η κατά προσέγγιση ρύθμιση .. υπάρχουν συστήματα που έχουν hall σενσορες ακρίβειας αλλα ξεκινουν απο 2000-2500 ευρω και εχουν την R115 πιστοποιηση..
Τελευταία επεξεργασία από Qgas και Παρ 17 Οκτ, 2014 17:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Παρ 17 Οκτ, 2014 13:37

Qgas έγραψε:Δεν είναι έτσι .. μπορεί να φταίνε και οι ποδοβαλβίδες μερικές φόρες .. απόλυτα δεν θα δείξει κανένα άλλα σε όλα υπάρχει η κατά προσέγγιση ρύθμιση .. υπάρχουν συστήματα που έχουν hall σενσορες ακρίβειας αλλα ξεκινουν απο 2000-2500 ευρω και εχουν την R115 πιστοποιηση..


Δηλαδη 1000-1500 ευρω πανω από τις συμβατικες τιμες εγκαταστασης συστηματος υγραερίου μονο για να δειχνουν με μεγαλυτερη ακριβεια το υπολειπομενο ποσο υγραερίου ?
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 17 Οκτ, 2014 13:58

Qgas έγραψε:Δεν είναι έτσι .. μπορεί να φταίνε και οι ποδοβαλβίδες μερικές φόρες .. απόλυτα δεν θα δείξει κανένα άλλα σε όλα υπάρχει η κατά προσέγγιση ρύθμιση .. υπάρχουν συστήματα που έχουν hall σενσορες ακρίβειας αλλα ξεκινουν απο 2000-2500 ευρω και εχουν την R115 πιστοποιηση..


Qgas , όταν λές "ποδοβαλβίδες" μήπως εννοείς "πολυβαλβίδες" ????..γιατί και εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι εκεί..

..και με όλη την εκτίμηση , δλδ για να έχει κάποιος αξιόπιστη ένδειξη της στάθμης , πρέπει να βάλει σύστημα με κόστος 2000 - 2500 ευρώ ????!!!!!..δεν έχει λογική αυτή η εξήγηση ..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 17 Οκτ, 2014 14:50

λοιπον παλληκαρια, το προβλημα εχει 3 θεματα, 1ον. το η πιστα απο το ποντεσιομετρο εχει πολυ μικρο μηκος και δεν εχει ακριβια μεγαλη στην ενδειξη, 2ον. η δεξαμενη δεν εχει σχημα που βοηθαει την βαθμονομιση της, 3ον και ισως σημαντικοτερο, η δεξαμενη δεν γεμιζει στο 100% οπως αυτη της βενζινης, αρα αναλογα με την πιεση της αντλιας του καθε πρατηριου θα μπει και διαφορετικη ποσοτητα αεριου.
φιλε Insomniac αν ειχες διαβασει προηγουμενα θεματα με αυτο θα σου ειχαν λυθει οι απορρειες και θα ειχες καταλαβει απο την αρχη οτι δεν παει κανενενας να δουλεψει τον αλλο για αυτο το γελοιο για εμενα θεμα, αλλου ειναι τα σοβαρα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 17 Οκτ, 2014 15:51

Σε ότι με αφορά , θεωρώ ότι κανένας δεν με "δουλεύει" . Πιστεύω ότι έτσι είναι το θέμα αυτό και ότι ΠΟΤΕ δεν θα λειτουργήσει σωστά . Ο εγκαταστάτης μου έχει κάνει ότι είναι τεχνικά δυνατόν , αλλά όπως προείπα , μετά απο δυο -τρείς μέρες η μετά απο κάθε γέμισμα αρχίζει και "δείχνει" ότι του γουστάρει . Στην πολυβαλβίδα , στην πίεση της αντλίας και στη θέση που παίρνει το φλοτέρ εγώ πιστεύω είναι το πρόβλημα ...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Παρ 17 Οκτ, 2014 16:16

Για να γίνω πιο κατανοητός.Πήρα μετρήσεις πάνω στην δεξαμενή (στην πολυβαλβίδα συγκεκριμμένα) όταν είναι άδεια και όταν είναι πλήρως γεμάτη και βάσει αυτών έφτιαξα ένα κύκλωμα.Το όργανο είναι universal από αυτοκίνητο(το είχα ξηλώσει παλιότερα ).Το έχω τσεκάρει και μπορώ να πω ότι είναι πλήρως αξιόπιστο
Opel Astra G Gas Italy
Cavaliere
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 14:16

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες