Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 17 Οκτ, 2014 19:17

Cavaliere έγραψε:Για να γίνω πιο κατανοητός.Πήρα μετρήσεις πάνω στην δεξαμενή (στην πολυβαλβίδα συγκεκριμμένα) όταν είναι άδεια και όταν είναι πλήρως γεμάτη και βάσει αυτών έφτιαξα ένα κύκλωμα.Το όργανο είναι universal από αυτοκίνητο(το είχα ξηλώσει παλιότερα ).Το έχω τσεκάρει και μπορώ να πω ότι είναι πλήρως αξιόπιστο



δεν χρησιμοποιείς μαγνητικο οργανακι λοιπον πισω ?
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Παρ 17 Οκτ, 2014 20:37

Qgas έγραψε:
Cavaliere έγραψε:Για να γίνω πιο κατανοητός.Πήρα μετρήσεις πάνω στην δεξαμενή (στην πολυβαλβίδα συγκεκριμμένα) όταν είναι άδεια και όταν είναι πλήρως γεμάτη και βάσει αυτών έφτιαξα ένα κύκλωμα.Το όργανο είναι universal από αυτοκίνητο(το είχα ξηλώσει παλιότερα ).Το έχω τσεκάρει και μπορώ να πω ότι είναι πλήρως αξιόπιστο



δεν χρησιμοποιείς μαγνητικο οργανακι λοιπον πισω ?

όταν λες μαγνητικό εννοείς το όργανο που έχει η δεξαμενή?
Opel Astra G Gas Italy
Cavaliere
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 14:16

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 17 Οκτ, 2014 20:53

Ναι
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Κυρ 19 Οκτ, 2014 10:36

Qgas έγραψε:Ναι

Φυσικά δουλεύει και αυτό,δεν το έχω καταργήσει
Opel Astra G Gas Italy
Cavaliere
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 14:16

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Τετ 22 Οκτ, 2014 20:56

Στην αρχή με προβλημάτιζε και εμένα η στάθμη που έδειχνε αδιάφορα...

Τελικά τη λύση τη βρήκα, έχοντας το Interface και το αντίστοιχο λογισμικό για BRC.
Πήγα σε ένα πρατήριο από άδειος και έβαζα διαδοχικά τις εξής ποσότητες σε λίτρα (σε δεξαμενή με μέγιστο θεωρητικό 62lit): 8, 10, 10, 10, 9
Μετά από κάθε γέμισμα έφευγα για λίγα μέτρα, περίμενα γύρω στα 3 λεπτά και έπαιρνα τις ενδείξεις σε mV κ.ο.κ για την επόμενη πλήρωση. Αυτές τις τιμές τις πέρασα στην κλίμακα βαθμονόμησης του προγράμματος και πλέον είμαι πάρα πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Το έχω φέρει έτσι ώστε όταν αναβοσβήνει το τελευταίο led να μου βγάζει γύρω στα 80Km (κάτι σαν ρεζέρβα).
Εάν κάνετε αυτή τη διαδικασία, να προσέξετε να μην πάρετε αμέσως μετά την εκάστοτε πλήρωση μέτρηση γιατί οι τιμές σφάλλουν, το σύστημα θέλει μερικά λεπτά για να βρει την πραγματική τάση και να σταθεροποιηθεί. Το έπαθα και έμαθα...
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Τετ 22 Οκτ, 2014 21:20

Επιστημονικες γνωσεις για να καναουμε μερικως αξιοπιστο ένα οργανο που πληρωσαμε και είναι εντελως αναξιοπιστο...Καταντια...
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Οργανο μετρησης υπολοιπου υγραεριου στη δεξαμενη

Δημοσίευσηαπό rogerius » Παρ 24 Οκτ, 2014 10:39

lancialybra έγραψε:Στην αρχή με προβλημάτιζε και εμένα η στάθμη που έδειχνε αδιάφορα...

Τελικά τη λύση τη βρήκα, έχοντας το Interface και το αντίστοιχο λογισμικό για BRC.
Πήγα σε ένα πρατήριο από άδειος και έβαζα διαδοχικά τις εξής ποσότητες σε λίτρα (σε δεξαμενή με μέγιστο θεωρητικό 62lit): 8, 10, 10, 10, 9
Μετά από κάθε γέμισμα έφευγα για λίγα μέτρα, περίμενα γύρω στα 3 λεπτά και έπαιρνα τις ενδείξεις σε mV κ.ο.κ για την επόμενη πλήρωση. Αυτές τις τιμές τις πέρασα στην κλίμακα βαθμονόμησης του προγράμματος και πλέον είμαι πάρα πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Το έχω φέρει έτσι ώστε όταν αναβοσβήνει το τελευταίο led να μου βγάζει γύρω στα 80Km (κάτι σαν ρεζέρβα).
Εάν κάνετε αυτή τη διαδικασία, να προσέξετε να μην πάρετε αμέσως μετά την εκάστοτε πλήρωση μέτρηση γιατί οι τιμές σφάλλουν, το σύστημα θέλει μερικά λεπτά για να βρει την πραγματική τάση και να σταθεροποιηθεί. Το έπαθα και έμαθα...

Theleis na kaneis merikh aposvesh tou logismikou kai tou interface?
Exo BRC.
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 55 επισκέπτες