Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μετανιώσατε για τη μετατροπή σε lpg του αυτ/του σας

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Μετανιώσατε για τη μετατροπή σε lpg του αυτ/του σας

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 15 Ιούλ, 2012 18:12

ποιος και γιατι μετανιωσε για την μετατροπη υγραεριου στο αυτοκινητο του?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό elianna » Κυρ 15 Ιούλ, 2012 21:14

καλησπερα,

δεν ξερω αν η πιο καταλληλη λεξη ειναι οτι το μετανοιωσα αλλα σιγουρα ειμαι προς αυτον τον δρομο ,δεν λεω οτι σιγουρα φταιει το υγραεριο σαν καυσιμο μπορει ο εγκαταστατης μπορει τα ανταλλακτικα που εχουν χρησιμοποιηθει μπορει το ιδιο το αυτοκινητο να μην το δεχεται..................δεν ξερω.............. αλλα απο τοτε που εχω κανει την εγκατασταση εχω βαρεθει να πηγαινω συνεργειο για διαφορα θεματα τα οποια προς το παρον εχουν λυθει αλλα 1 φορα τον μηνα σιγουρα εστω και κατι μικρο θα προκυψει και θα ξαναπαω,το εχω τοποθετησει τον 12/2010.

ευχαριστω.
elianna
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ 18 Δεκ, 2011 11:53

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 15 Ιούλ, 2012 22:37

Τι σύστημα, σε τι αυτοκίνητο;
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό elianna » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:24

καλημερα,

versus gas χωρις λαδιερα σε mazda 6 1800 cc 2009 μοντελο
elianna
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ 18 Δεκ, 2011 11:53

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 18:15

Είναι από τα δύσκολα αυτοκίνητα, διότι χρειάζεται συγκεκριμένη τοποθέτηση των ακροφυσίων αλλά και γρήγορα μπεκ λόγο χαμηλών χρόνων ψεκασμού βενζίνης. Κρίμα πάντως γιατί με σωστή εγκατάσταση δουλεύουν απροβλημάτιστα. Χωρίς αυτολίπανση θα χρειαστεί να ελέγχεις αρκετά συχνά τα διάκενα των βαλβίδων.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό elianna » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 20:12

καλησπερα

για να ειναι ειλικρινης δεν εχω ιδεα απο εγκαταστασεις και απο τεχνικες λεπτομερειες το μονο που ηθελα ηταν να πληρωσω και να βαλω ενα συστημα χωρις προβληματα να κανω την δουλεια μου.
η τοποθετηση εγινε στην αντιπροσωπεια για να ειμαι και πιο σιγουρος,απο τοτε το εχουν δει το αυτοκινητο 3 διαφορετικοι τεχνιτες και ο καθενας τα δικα του οτι φταει ο προηγουμενος,προχθες ανεβασε θερμοκρασια χαλασε ο θερμοστατης κατι το οποιο προκληθηκε απο μη σωστη εγκατασταση σε καποια σωληνακια 150 ευρω ζημιαεπισης οτι και να κανω ο δεικτης σταθμης υγραεριου ουτε κατα προσεγγιση δεν δειχνει και αναβει κοκκινο απο τα πρωτα 100 χλμ,
δεικτη βενζινης αυτοκ. δεν εχω απο τοτε που εβαλα υγραεριο εχει σαλταρει και δειχνει καθε φορα και κατι αλλο και κανενας δεν μπορει να το φτιαξει,καθε μηνα περιπου κατα την οδηγηση αναβει το λαμπακι του κινητηρα πας στον μαστορα κανει ρυθμισεις και μετα ξανα τα ιδια ,παλαιοτερα μετα τα 130 χλμ εδειχνε σαν να μπουκωνε και δεν τραβαγε το αυτοκινητο και αμεσως αναβε ξανα λαμπακι κινητηρα...και τελως παντων αρκετα ακομα για να μην σας ζαλιζω....

ευχαριστω πολυ.
elianna
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ 18 Δεκ, 2011 11:53

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 21:57

elianna έγραψε:καλημερα,

versus gas χωρις λαδιερα σε mazda 6 1800 cc 2009 μοντελο



Δεν ήξερες δεν διαβάζεις ; δεν μπορει η αντιπροσωπια να μη σε ενημεωσε !! Είναι λίγο δύσκολο τεχνικά όχι όμως για το prins που το χει και dedicated τα περισσοτερα κιτ της αγοράς δοκιμάζουν την αξιοπιστία του μοτέρ σου ειδικα το versus μια μικρή εταιρία στην Πολωνία με 5-6 άτομα προσωπικό που καποιοι την έκαναν ΝΑΣΑ στη Ελλάδα !! Εδω δες τα χαρακτηριστικά του συστήματος

Φυσικα με valve care !!
Mazda 6 1800cc 2008
General information
System kind Dedicated system
Engineset number 353/3000000
LPG system type VSI-LPG
Emission code G3
Engine specification
Valves 16
Engine code MZR L8
Transmission mt
Turbo no
Dedicated manual
ValveCare manual
Parameters
Remarks
10th position chassisnumber = 8. Prins recommends you take preventive measures to avoid excessive wear on the cylinder head and/or valves.  
353/3000000   Hatchback   61   donut tank / flush-mounted   no   no       
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό elianna » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 22:38

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες,το θεμα ειναι πως οτι εγινε εγινε
το θεμα ειναι τι χρειαζεται να ακνω απο εδω και στο εξης,να παω σε καποιον τεχνικο που ξερετε να δει ολο το συστημα απο την αρχη αν και που εχει προβλημα ,να το ξηλωσω η να το αφησω και βλεπουμε?
elianna
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ 18 Δεκ, 2011 11:53

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Δευτ 16 Ιούλ, 2012 23:06

elianna έγραψε:ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες,το θεμα ειναι πως οτι εγινε εγινε
το θεμα ειναι τι χρειαζεται να ακνω απο εδω και στο εξης,να παω σε καποιον τεχνικο που ξερετε να δει ολο το συστημα απο την αρχη αν και που εχει προβλημα ,να το ξηλωσω η να το αφησω και βλεπουμε?


Να πας εκεί που σου το βάλανε - πουθενά αλλού- και να απαιτήσεις να δουλέψει, εκτός αν σου είπανε ότι θα το βάλεις εδώ, και ότι πρόβλημα παρουσιαστεί θα πάς αλλού. Αν δε δουλέψει, να στο ξηλώσουν και να σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω. Δεν υπάρχουν άλλες λύσεις. Πλήρωσες για να έχεις αυτοκίνητο, και αυτοκίνητο ΔΕΝ έχεις...
Αν δεν πιάσει με το καλό, με την απειλή φασαρίας ενωπίον πελατών, και ακόμη περισσότερο με την απειλή δικηγόρου, θα βρεις λύση. Καλά ξεμπερδέματα.
spyroskos
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν, 2011 10:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ποιος μετάνιωσε;

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τρί 17 Ιούλ, 2012 00:03

Περίεργο, ο μηχανικός μου έχει το ίδιο αμάξι και δουλεύει ρολόι με tartarini, ο ίδιος το πέρασε, έχει αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 51 επισκέπτες