Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Service πνευμονα LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Σάβ 24 Ιαν, 2015 16:29

Μετα απο ποσα χιλιομετρα πρεπει να γινει αυτο το service πνευμονα.. :-\
και γιατι τοσο πουρι μεσα στον πνευμονα ?
Tomasetto AT09
https://www.youtube.com/watch?v=7vUeK0LyUkU
Συνημμένα
Screenshot_3.png
Screenshot_3.png (423.3 KiB) 16429 προβολές
Τελευταία επεξεργασία από savvas712 και Πέμ 26 Μαρ, 2015 14:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

Re: Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 24 Ιαν, 2015 17:36

Σωστός ο τύπος .Ωραιότατο και κατατοπιστικότατο το βιντεάκι.
Για τα λοιπά ας μας πουν οι ειδικοί του φόρουμ.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Κυρ 01 Φεβ, 2015 20:20

Πολυ κατατοπιστικο, να συμπληρωσω μονο οτι οι αλλαγες σετ συμφωνα με τις περισσοτερες εταιρειες lpg πρεπει να γινονται καθε 150,000χλμ.
Αν το οχημα εχει υποστει υπερβολικες θερμοκρασιες λογω βλαβης, οπως καμμενη φλαντζα η τρομπα νερου η προβληματικος θερμοστατης, τα χλμ αντικαταστασης σετ μειωνονται.
Το αλλο θεμα ειναι που θα βρεθει σετ επισκευης μειωτηρα για καποιες εταιρειες διαττοντες αστερες!Για καντε μια ερωτηση στους εγκαταστατες σας...ετσι για να αναγνωρισετε το ποιον της εταιρειας που προμοταρει.
Επισης ο μαστορας στο video ξεχασε να καθαρισει την γραμμη τροφοδοσιας, εκτος και αν μου διεφυγε.
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 22 Φεβ, 2015 21:14

BOURTZI έγραψε:Πολυ κατατοπιστικο, να συμπληρωσω μονο οτι οι αλλαγες σετ συμφωνα με τις περισσοτερες εταιρειες lpg πρεπει να γινονται καθε 150,000χλμ.
Αν το οχημα εχει υποστει υπερβολικες θερμοκρασιες λογω βλαβης, οπως καμμενη φλαντζα η τρομπα νερου η προβληματικος θερμοστατης, τα χλμ αντικαταστασης σετ μειωνονται.
Το αλλο θεμα ειναι που θα βρεθει σετ επισκευης μειωτηρα για καποιες εταιρειες διαττοντες αστερες!Για καντε μια ερωτηση στους εγκαταστατες σας...ετσι για να αναγνωρισετε το ποιον της εταιρειας που προμοταρει.
Επισης ο μαστορας στο video ξεχασε να καθαρισει την γραμμη τροφοδοσιας, εκτος και αν μου διεφυγε.


Φίλε εγκαταστάτη που στο καλο το διάβασες αυτο διότι η OMVL μια απο τις κορυφαίες εταιρείες λέει ρητα κάθε 2 χρονια ή 100.000 km?
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Πέμ 26 Φεβ, 2015 21:25

tripas έγραψε:
BOURTZI έγραψε:Πολυ κατατοπιστικο, να συμπληρωσω μονο οτι οι αλλαγες σετ συμφωνα με τις περισσοτερες εταιρειες lpg πρεπει να γινονται καθε 150,000χλμ.
Αν το οχημα εχει υποστει υπερβολικες θερμοκρασιες λογω βλαβης, οπως καμμενη φλαντζα η τρομπα νερου η προβληματικος θερμοστατης, τα χλμ αντικαταστασης σετ μειωνονται.
Το αλλο θεμα ειναι που θα βρεθει σετ επισκευης μειωτηρα για καποιες εταιρειες διαττοντες αστερες!Για καντε μια ερωτηση στους εγκαταστατες σας...ετσι για να αναγνωρισετε το ποιον της εταιρειας που προμοταρει.
Επισης ο μαστορας στο video ξεχασε να καθαρισει την γραμμη τροφοδοσιας, εκτος και αν μου διεφυγε.


Φίλε εγκαταστάτη που στο καλο το διάβασες αυτο διότι η OMVL μια απο τις κορυφαίες εταιρείες λέει ρητα κάθε 2 χρονια ή 100.000 km?


Φιλε χρηστη υγραεριου,εγω το διαβασα εσυ μαλλον το ακουσες!
Συνηθως δεν δινω πληροφοριες χωρις να ζητηθουν, αλλα μιας και πιασαμε κουβεντα ειναι αλλο πραγμα το maintenance και αλλο το repair.
Η omvl λεει επισης τσεκ και πιθανη αντικατασταση σε μπεκ καθε 60,000χλμ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ αποψη ειναι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει σε συστημα υγραεριου απο αποψη ταχυτητας ανταλλαγης πληροφοριων με την ECU.To ιδιο συμβαινει και στην ποιοτητα των υλικων κατασκευης,αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις ριχνοντας μια ματια στις μονωσεις υγρασιας σε ολες τις φισες του.
Συγνωμη για το επιθετικο υφος αλλα θεωρω οτι βαλλομαι οταν υποννοειται οτι δινω ασαφεις πληροφοριες σε αυτο το forum.
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό tripas » Πέμ 26 Φεβ, 2015 21:50

To που στο καλό το διάβασες το πήρες στραβα, ενοούσα που το διάβασες διοτι ψάχνω για το BRC και δεν το βρίσκω.
Το manual της OMVL dream του 2013 το έχω τα έχουν ξεκλειδωτα όλα στον server τους.

Τα ακούσματα του χρήστη υγραεριου βρίσκονται στο κεφαλαιο 8.2 http://www.omvlgas.it/areariservata/siu ... _gpl01.pdf
όσο για τα μπεκ συ είπες , η OMVL δεν πολύ συμφωνεί αν και έχω ακούσει οτι στα 40.000Km θέλουν service.
Φυσικα αυτο δεν σημαίνει ότι τα εφαρμόζουμε κατα γραμμα.Το λέω αυτο μονο και μόνο επείδη ανέφερες το διαβασμα.

Η απορια μου ήταν για τον πνευμονα.
Μήπως έχεις της BRC για τον πνέυμονα?

Συγνωμη για το επιθετικο υφος αλλα θεωρω οτι βαλλομαι οταν υποννοειται οτι έχω μόνο ακούσματα όπως όλοι έχουμε και επισης οπως σωστα καταλαβες είμαι χρήστης και όχι εγκαταστάτης.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Κυρ 01 Μαρ, 2015 21:54

tripas έγραψε:To που στο καλό το διάβασες το πήρες στραβα, ενοούσα που το διάβασες διοτι ψάχνω για το BRC και δεν το βρίσκω.
Το manual της OMVL dream του 2013 το έχω τα έχουν ξεκλειδωτα όλα στον server τους.

Τα ακούσματα του χρήστη υγραεριου βρίσκονται στο κεφαλαιο 8.2 http://www.omvlgas.it/areariservata/siu ... _gpl01.pdf
όσο για τα μπεκ συ είπες , η OMVL δεν πολύ συμφωνεί αν και έχω ακούσει οτι στα 40.000Km θέλουν service.
Φυσικα αυτο δεν σημαίνει ότι τα εφαρμόζουμε κατα γραμμα.Το λέω αυτο μονο και μόνο επείδη ανέφερες το διαβασμα.

Η απορια μου ήταν για τον πνευμονα.
Μήπως έχεις της BRC για τον πνέυμονα?

Συγνωμη για το επιθετικο υφος αλλα θεωρω οτι βαλλομαι οταν υποννοειται οτι έχω μόνο ακούσματα όπως όλοι έχουμε και επισης οπως σωστα καταλαβες είμαι χρήστης και όχι εγκαταστάτης.

O.K. το διαβασες,βαζω οπισθεν στο θεμα αλλα δεν σταματαω να προτεινω με ευθυνη μου στους πελατες μου ελεγχο οχι πριν τις 140,000χλμ γιατι η lovato και σχεδον ολες οι υπολοιπες εταιριες αυτο προτεινουν.Συγνωμη αν κατα λαθος προσπαθησα να σε παραπληροφορησω!!
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 31 Μάιος, 2017 03:49

Είχα την απορία και επειδή κοντεύω τα 100.000 χιλιόμετρα σκεφτόμουν μήπως ήρθε η ώρα για κάτι τέτοιο,αλλά από τη στιγμή που δεν έχω
κανένα πρόβλημα και καμία αλλαγή στη λειτουργία του αυτοκινήτου το αφήνω για αργότερα.

Για αυτό είμαστε τυχεροί που υπάρχουν τα φόρουμ για τέτοιες σημαντικές πληροφορίες ώστε να μη πέφτουμε θύματα και πληρώνουμε τζάμπα
χρήματα όταν δε χρειάζεται.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Service πνευμονα LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 31 Μάιος, 2017 05:47

Εαν χρειαστει επισκευη , τα δειγματα νομιζω τα βλεπεις μεσω του διαγνωστικου στην πιεση υγραεριου.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 52 επισκέπτες