Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 21 Φεβ, 2016 20:27

Ναι αλλα απο την άλλη είσαι νομιμος !
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό anikologr » Κυρ 21 Φεβ, 2016 21:07

Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες δεν μου κάνει καθόλου μα καθόλου εντύπωση γιατί η Ελλάδα έφτασε στο σημείο που βρίσκεται. Το ακόμα χειρότερο είναι πως δεν έχουμε ούτε τώρα βάλει μυαλό και αλλάξει νοοτροπία άρα ο κατήφορος θα συνεχιστεί.. Για πολύ φοβάμαι..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 21 Φεβ, 2016 21:41

tripas έγραψε:Επειδή η νομιμότητα είναι μια γενική έννοια μπορεί καποιος εγκαταστατης ή o hlias να μας πεί τι ακριβώς περιλαβμάνει ο έλεγχος σωστής πρωτης εγκαταστασης του ΚΤΕΟ για να τελειώνουμε με το θεμα.

Το ΚΤΕΟ κανονικα δεν πρέπει να το απασχολεί ποιος έκανε την εγκατασταση αλλα εάν είναι σωστή η μετατροπή, διαφορετικά δεν είναι ελεγκτικος μηχανισμος.




ο θεσμος των κτεο ξεκινησε πολυ σωστα στα τελη του 80 αλλα δυστυχως πολυ γρηγορα γυρισε σε εισπρακτικο μηχανισμο για τους υπαλληλους των δημοσιων στην αρχη και μετα για τα ιδιωτικα, δυστυχως περνανε αυτοκινητα τα οποια ειναι εντελως ακαταλληλα ή ακομα και με παραποιημενους αριθμους πλαισιων.
το μονο που θεωρητικα ελεγχει το κτεο ειναι αν ειναι πιστοποιημενα τα εξαρηματα, αν υπαρχει εκεινη την ωρα καποια διαρροη υγραεριου, αν η δεξαμενη εναι στο σωστο σημειο τοποθετημενη και αν οι σωληνωσεις ειναι στην προβλεπομενη αποσταση απο την εξατμιση ή τα κινουμενα μερη της αναρτησης του αυτοκινητου.
στην πραξη απο ατομα τα οποια περνουν αρκετα αυτοκινητα για ελεγχο καθε χρονο δεν ελεγχει τιποτα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό referravag » Κυρ 21 Φεβ, 2016 21:52

Φίλοι συμφορουμίτες καλησπέρα. Έγραψε κάποιος παραπάνω ότι η νομιμότητα είναι "γενική" σαν έννοια. Μήπως λέω μήπως είναι και "αόριστη"; Γενική και αόριστη νομίζει ότι είναι ο κάθε Έλληνας που θεωρεί ότι μπορεί να παρανομεί αυθαίρετα χωρίς τιμωρία.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως προσπαθείτε να υποβαθμίσετε κάτι τόσο σοβαρό και προφανές... Κάτι το οποίο πρέπει να γίνει μέσω μιας συγκεκριμένης διαδικασίας. Και το τραγικό είναι ότι όλα αυτά που λέτε τα γράφεται σε θέμα με τίτλο "Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση". Εδώ ο άλλος έγραφε ότι θα κάνουν τα στραβά μάτια στο ΚΤΕΟ και θα το περάσουν στη λούμπα... Στην Αγγλία ακόμη και αν ισχύει κάτι τέτοιο που έγραψε κάποιος πιο πάνω που είπε ότι μπορεί ο καθένας να εγκαταστήσει το σύστημα μόνος του πρέπει υποχρεωτικά να πάρει πιστοποιητικό από νόμιμο εγκαταστάτη ο οποίος θα ελέγξει την εγκατάσταση και εφόσον είναι σωστή αναλαμβάνει τις διαδικασίας για την εγγραφή του αυτοκινήτου στο μητρώο των αυτοκινήτων που έχουν υποστεί μετατροπή. Επίσης γνωρίζετε μήπως από τι κόσκινο περνάνε τα αυτοκίνητα στο ΚΤΕΟ εκεί καθώς και τι καμπάνες τρώνε σε περίπτωση που εντοπιστεί η οποιαδήποτε παράνομη μετατροπή πάνω στο αυτοκίνητο; Νομίζετε ότι τους κάνουν απλά έναν οπτικό έλεγχο 5-10 δευτερόλεπτα όπως εδώ; Έχετε ιδέα σε τι ποσοστό κόβονται κάθε χρόνο τα αυτοκίνητα στην Αγγλία στο ΚΤΕΟ; Εμένα το καλοκαίρι εδώ η Autovision ούτε καυσαέρια δεν μου μέτρησε...

Επειδή είμαστε μπάχαλο εδώ πρέπει να κάνουμε ότι μας καπνίσει; Μπράβο βρε παιδιά! Έτσι θα πάμε μπροστά...

Όσο για το άλλο τι θα πει "αν έχει πιστοποίηση το σύστημα και εγχειρίδιο" μπορείς να το κάνεις και μόνος σου... Είναι δηλαδή σαν να αποφάσισε κάποιος ξαφνικά ότι θέλει να κάνει πειράματα σε ποντίκια και πάει να αγοράσει ένα χειρουργικό νυστέρι με οδηγίες χρήσης πάνω σε ποντίκια. Το εγχειρίδιο του λέει ακριβώς πως θα θανατώνει τα ποντίκια που θα κόβει και με ποιον τρόπο ακριβώς για κάθε τι, οπότε το παίρνει το εγχειρίδιο τα ποντίκια και το νυστέρι παραμάσχαλα και ξαφνικά μετατρέπεται σε ερευνητής από την μία μέρα στην άλλη; Μετά από λίγο καιρό θα μπορεί να χειρουργεί και ανθρώπους επικαλούμενος γενικές χειρουργικές γνώσεις που έχει αποκομίσει από τα πειράματα στα ποντίκια; Για όνομα του Θεού...

Αντί να κοιτάμε πως θα προστατεύσουμε κάποια αυτονόητα πράγματα για να προστατευτούμε και εμείς και πως θα γίνουμε ευσυνείδητοι, κοιτάμε πως θα την βγάλουμε λάδι επειδή δεν θα βρεθεί κάποιος να μας κόψει πρόστιμο; Άκου λέει είναι σχετική έννοια ο Νόμος!! Είμαστε σοβαροί; Είναι παράνομο τέλος. Δεν υπάρχει ολίγον έγκυος. Οι πιστοποιήσεις δεν δίνονται τυχαία στους εγκαταστάτες... Όπως και οι εταιρείες κολοσσοι που φτιάχνουν τα ΚΙΤ δεν τους καλούν κάθε λίγο και λιγάκι για νέα σεμινάρια και εκπαίδευση...

Κατά τα άλλα είμαστε υπερβολικοί, έχουμε κάνει την τρίχα τριχιά και πρέπει να απολογηθούμε και για τα αυτονόητα... Ο Ιαβέρης είχε πει κάτι πολύ σοφό... Έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση ως λαός και απ' ότι φαίνεται έχει δίκιο... Καθένας βγαίνει στον δρόμο κάνοντας μαγκιές και το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα πράγματα εκτός του δρόμου (όπως πχ εδώ καθένας κάνει ότι γουστάρει εφόσον κάτι του ανήκει). Ας ρίξουμε τους εγωισμούς μας και ας μην κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και όποτε μας συμφέρει να επικαλούμαστε τη δημοκρατία... Οι νόμοι είναι ίδιοι για όλους και όλοι είμαστε ισότιμοι. Αν κάποιος θεωρεί ότι είναι ανώτερος ή ότι θα πρέπει να τυγχάνει προνομιακής μεταχείρισης και ότι οι υπόλοιποι θα καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια, απατάται οικτρά...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Δευτ 22 Φεβ, 2016 14:51

tripas έγραψε:...
Ο ΝΟΜΟΣ όμως δεν ασχολείται με την σωστη λειτουργια του οχήματος ΑΛΛΑ μονο με την ασφάλεια της εγκαταστασης γι αυτο έχει και την λιστα με τα πιστοποιημενα εξαρτηματα και κανεις εγκαταστατης όσο εμπειρος και να είναι δεν επιτρεπεται να βάλει κάτι μη πιστοποιημενο πάνω στο όχημα σου.

Επομένως με τιποτα δεν γίνεται να γίνει κινητη βομβα.Στον εγκαταστατη πας για να στο κάνει να δουλέψει οσο το δυνατόν καλύτερα για το όχημα σου, αν πας σε εμπειρο εγκαταστατη.

Απο την αλλή αν καποιου πιανουν τα χερια του και ξερει να διαβάζει αγγλικα μπορεί να κανει εξισου καλή δουλεια με έναν μετριο εγκαταστατη καθως θα ακολουθήσει πιστα το manual της εγκαταστασης κάτι που δεν είμαι σιγουρος ότι θα το κάνει ο μετριος εγκαταστατης ή το μαστοράκι που θα έχει στο συνεργειο του.

...

Το παρουσιάζεις σαν η τοποθέτηση να είναι LEGO, κουμπώνεις ξεκουμπώνεις job done. Εδώ μιλάμε για γραμμές τροφοδοσίας από πίσω μπροστά στη μηχανή, τρυπήματα πεταλούδας για map σε όποια χρειάζονται, κόψιμο παλμού μπεκ, τρυπάνια για παροχή συνδέσεις από δω και από εκεί και δε ξέρω τι άλλο. Πες μου εσύ γιατί κάποιος που δε ξέρει θα στηρίξει σωστά τις γραμμές τροφοδοσίας και δε θα κοπούν κρεμόμενες σε κάποια διαδρομή, δε θα βάλει κλαιν μαιν στεγανωτική σιλικόνη (αν ξέρει ότι πρέπει να βάλει κιόλας) που θα κάνει για αυτή τη δουλειά στη πεταλούδα ή στα τρυπήματα της πολλαπλής, ότι θα βάλει τις σωστές διαμέτρους σωληνώσεων και γενικά γιατί θεωρείς ότι ο καθένας θα ακολουθήσει τα σωστά πρότυπα ασφαλείας, που πιθανότατα δε θα το κάνει λόγω άγνοιας; Μα από αυτά τα σημεία κυρίως θα υπάρχει το θέμα, όχι από τα πιστοποιημένα εξαρτήματα. Θεωρείς και δεδομένο ότι θα κάνει και έλεγχο με σαπουνόνερο πωπω. Μη τρελαθούμε κιόλας. Για αυτό υπάρχει και η έννοια του πιστοποιημένου εγκαταστάτη, ότι θεωρητικά τουλάχιστον έχει περάσει μια εκπαίδευση για το πως γίνονται όλα αυτά, περα το τι γράφει το κάθε εγχειρίδιο εγκατάστασης - που έχω δει τέτοια και δε γράφει για το πως στηρίζεις πχ τις σωληνώσεις - και ότι δε θα το κάνει ο κάθε DIY τυχάρπαστος μόνος του με κίνδυνο να κάνει επικίνδυνη εγκατάσταση. Έχει χαθεί το μέτρο της λογικής μου φαίνεται. Αυτά δεν είναι "2-3 πραγματάκια ασφαλείας δεν υπάρχει θέμα".
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 10 Μαρ, 2016 13:34

hlias έγραψε:
referravag έγραψε:Προσπαθείς να με αμφισβητήσεις και πάλι. ΟΚ. Για να σου λύσω την απορία απ' όλα όσα γράφω τηρώ το 100% χωρίς ίχνος υπερβολής... Το αν με πιστεύεις ή όχι είναι δικό σου θέμα... Δεν στο επέβαλα. Να μπω σε διαδικασία όπου πρέπει να δώσω ρέστα ή να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας δεν πρόκειται να το κάνω... Νομίζω ότι είμαι απολύτως ξεκάθαρος σε αυτά που έχω διατυπώσει μέχρι ώρας και δεν νομίζω ότι λέω κάτι παράλογο βάσει όσων γράφτηκαν.

Όσο για το θέμα της εγκυρότητας των απαντήσεών μου, εγώ από τη στιγμή που γράφομαι σε ένα site για να λάβω και να δώσω βοήθεια μέχρι ώρας με όσα παιδιά έχω κουβεντιάσει στα διάφορα θέματα καθώς και με προσωπικά μηνύματα, πάντα μα πάντα οι συζητήσεις μας ήταν κάτι περισσότερο από εγκάρδιες και έλαβα τις συμβουλές τους υπόψη μου 100% με κλειστά μάτια. Εδώ μέσα κανένας δεν γνωρίζει κανέναν προσωπικά... Υποτίθεται όμως ότι υπάρχει μια σχέση εμπιστοσύνης πάνω στις εμπειρίες που μοιραζόμαστε και νομίζω ότι εύκολα μπορεί να διαπιστώσει κάποιος εάν κάποιος από την παρέα λέει κάτι παράλογο ή άδικο. Είναι σαν να σου λέω εγώ ότι ναι οκ "από αυτά που γράφεις καλός μηχανικός φαίνεται ότι είσαι αλλά στην πράξη δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό..." Ποτέ όμως δεν ισχυρίστηκε κανείς κάτι τέτοιο όπως και εγώ προσωπικά δεν συμμερίζομαι την αμφισβήτηση της προηγούμενης φράσης προς το πρόσωπό σου καθώς έχοντας ξεσκονίσει όλο το φόρουμ για τουλάχιστον ένα 6μηνο πριν προβούμε στην εγκατάσταση στο δικό μας αυτοκίνητο νομίζω ότι είναι φανερό σε όλους από όσα έχεις καταθέσει σε τούτο εδώ το φόρουμ ότι είσαι από τους λίγους γνώστες και με όρεξη να βοηθάει μέσα από το φόρουμ.

Αν λοιπόν θες να κάνουμε σωστό και όμορφο διάλογο και με εμένα και με τα υπόλοιπα παιδιά που σου απάντησαν θα πρέπει να μας σεβαστείς με τον ίδιο τρόπο που σε σεβόμαστε και σε εμπιστευόμαστε τόσο καιρό και εμείς. Αν πιστεύεις ότι κάποιος από εμάς είναι ανάξιος εμπιστοσύνης και έχεις επιχειρήματα να το αποδείξεις εδώ είμαστε να σε ακούσουμε... Το να γενικολογείς αμφισβητώντας και εμένα και τα υπόλοιπα παιδιά μιλώντας υποθετικά με το "αν" σε καμιά περίπτωση δεν κάνει τον διάλογο παραγωγικό (τον "αν" είναι υπόθεση και δεν μπορούμε να βασίσουμε τη λογική και το μέλλον στο "τι θα γινόταν αν...") και το μόνο που κάνεις είναι να πετάς λάσπη. Ναι καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και πως το λες αλλά εδώ μιλάς και απευθύνεσαι σε συγκεκριμένο άτομο/α. Εμένα (και τα υπόλοιπα παιδιά που σου απάντησαν προηγουμένως). Αν έχεις κάτι χειροπιαστό σε αυτό που λες πες το ξεκάθαρα. Δεν σε πρόσβαλε ούτε έθιξε την αξιοπιστία σου εδώ μέσα κανείς με τον τρόπο που επιχειρείς να κάνεις εσύ σε εμένα και στους υπόλοιπους. Είμαστε όλοι ισότιμοι χρήστες του φόρουμ από τους εγκαταστάτες μέχρι τον χρήστη που γράφτηκε πριν ένα λεπτό στο φόρουμ.

Φιλικά όπως πάντα






hlias έγραψε:σωστα ολα αυτα που γραφεις, το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη κουραζεσαι (εγω) και θελοντας και μη ακολουθεις το ρευμα οταν δεν εχει να κανει με την ασφαλεια των ανθρωπων (και οπως ξαναειπα) το θεμα της ασφαλειας λογιακ το γνωριζω καλυτερα.
παμε στο πληκρολογιο τωρα, σοφα τα γραφεις, αλλα δεν ξερω απο οσα γραφεις ποσα τηρεις και εσυ ο ιδιος (δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα) αν θα υπολογισω μεσα στο φορουμ, το οποιο ειναι ενας μικροκοσμος της κοινωνιας, σε ποσοστο ποσοι ειναι αυτοι που εχουν τις σωστες θεωριες και τις κανουν πραξη θα περιμενα αναλογο ποσοστο και στην κοινωνια (με μια μικρη αποκλιση πανω ή κατω) να ειναι ετσι, ελα μου ομως που δεν το βλεπω εξω αυτο, αρα οι περισσοτεροι ξερουν να κρειβουν καλα τα μειον τους, αυτο θελεις αραγε?




σταματα να βλεπεις φαντασματα.


Ο ένας κατά ρητές σας δηλώσεις βλέπει φαντάσματα (μια χαρά τα λέει εν τω μεταξύ), ο άλλος θέλει να δημιουργήσει εντυπώσεις κλπ κλπ.. Αναρωτιέμαι ακόμη ποιος κρίνει πίσω από το πληκτρολόγιο και αποφεύγει το διάλογο...Φυσικά ο καθένας κρίνεται από τα γραφόμενά του...και στα fora και γενικότερα.

Συνεχίζω να αναρωτιέμαι πάντως προς τι η εμμονή σε αυτά τα επιχειρήματα και τις εκτοξεύσεις, τα οποία σε έχουν κάνει να χάσεις και όποιο δίκιο ενδεχομένως να είχες.

Καλή συνέχεια, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Ως προς το αν απέτρεψα κάποιον να παρανομήσει ή όχι, τουλάχιστον προσπάθησα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 10 Μαρ, 2016 13:45

theeo έγραψε:καλησπερα, στην Αγγλία ειναι νομιμότατο να αγοράσεις όλα τα απαραίτητα και να κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση στην αυλή του σπιτιού σου ή όπου θέλεις, υπάρχουν φυσικά και τα συνεργεία, αν δεν μπορείς εσύ ή αν δεν θέλεις...


http://www.lpg-cars.co.uk/faq/

WHO WILL INSTALL IT
It is crucial to have it fitted by a mechanic trained to LPGA standards and authorised by the manufacturer.

WHAT IS A CERTIFICATE OF CONFORMITY AND WHY DO I NEED ONE?
Section 7 Para 7.2 of the COP 11 : 2001 states "that a competent person responsible for ensuring compliance with the Code of Practice and relevant Statutory Regulations should, upon satisfactory completion of all tuning and tests, issue a signed certificate of conformity for the purchaser". This will be required by most of the leading vehicle insurance companies who will need to be informed, along with the Driver and Vehicle Licensing Authority (Swansea) that the customer is running their vehicle on dual fuel LPG. Failure to do so may invalidate any insurance policy. If you are not sure on what to do or do not have the time then LPG-Cars will actually do the leg work for you. We will submit the correct documentation to the appropriate DVLA office so that you will get the updated V5 (vehicle log book) posted direct to you.

----------------------------------------

U sure mate?
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 55 επισκέπτες