Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 22 Φεβ, 2015 21:57

Απλές οδηγίες για έναν καθημερινο άνθρωπο βήμα προς βήμα.

1) Ρωτήστε το συνεργειο που πάτε το αυτοκίνητο σας τον engine code του κινητήρα σας ή διαβάστε τον απο το manual του αυτοκινήτου σας.
2)Ανοιξτε το link http://www.vialle.nl/media/Consument_Ca ... gus_EN.pdf και κοιτάξτε στην στήλη Warranty extension να λέει για τον κινητήρα σας plus και ακόμη καλύτερα Premium. Μην ταλαιπωρείστε με το τι έιπε ο ένας και ο άλλος. Μηχανολόγοι ακριβοπληρωμένοι έχουν χρονια τώρα κάνει την δουλειά για εσας.
3) Μόνο αν λεει Plus και ακόμη καλύτερα Premium ψάχτε να βρείτε έναν αξιόπιστο εγκαταστάτη όχι για να σας περασει το vialle για να μην παρεξηγηθω.
4)Αν το όχημα σας είναι EURO3,EURO4,EURO5 κλπ... ή > ΜΥ2001 δηλαδή κατασκευασμένο το 2001 και μετα (όχι αγορασμένω το 2001) μόνο ODB σύστημα υγραερίου.

Αν ακολουθήσετε αυτα τα 4 απλά βήματα δεν θα χρειαστεί ποτε να ασχοληθείτε με τα προβλήματα που αντιμετωπιζουν αρκετα μέλη του forum.

Αν τώρα στην στήλη Warranty extension για τον engine code του οχήματος σας λέει ΝΟ ή δεν υπάρχει καθόλου τότε ρίξτε και μια ματια στον κατάλογο της ΑΕΒ http://www.aeb.it/AEB-ON-LINE-en-US.
Αν τώρα βρείτε τον κινητηρα σας στον κατάλογο της ΑΕΒ μάλλον αξίζει τον κόπο η εγκατάσταση επομένως ξεκινήστε απο το τριτο βημα που αναφέρω παραπάνω.
Αν ούτε και εκεί βρείτε τον κινητήρα σας τότε έχετε δυο επιλογές.
1) Αν είσαι χαρακτήρας που δεν θέλει να πολυ ασχολείται με τις βλάβες του οχήματος του μην περάσετε ποτε απο εγκαταστάτη υγραεριου.
2) Αν έισαι χαρακτήρας που θέλει να πειραματίζεται και γενικά έχει περιέργεια να δεί αν οι μηχανολόγοι της vialle κάνουν καλα την δουλειά τους τότε ξεκινήστε απο το τριτο βημα που αναφέρω παραπάνω. Ρίξτε και μια ματια στα ακόλουθα links.
Regulation R115
http://stefanelligroup.com/regulations-r115/
και μετα εδω
http://www.gaz-car.ru/tsena-ustanovki.html
http://old.vogelsautogas.nl/lpg_sets/
http://www.egp.pl/galeria.htm

Εάν αποφασίσετε να βαλετε αέριο πριν βάλετε αέριο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ
1)Καινουργιο φίτρο αέρος
2)καινουρια μπουζι μαμα ή LPG
3)Αν δεν έχετε αυτορρυθμιζόμενες βαλβίδες ρύθμιση αν χρειάζονται
4)Αν ασχολείστε με firmware update της ECU σας πρώτα update και μετα αέριο.

Ελπίζω να βοήθησα.
Τελευταία επεξεργασία από tripas και Σάβ 21 Μαρ, 2015 23:32, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Κυρ 22 Φεβ, 2015 23:02

Και αν ο κινητήρας δεν είναι στην λίστα της vialle τι να κάνω;;;;; 1ZR-FAE
Με τις πολλές γενικευσεις που γράφεις τις τελευταίες μέρες μου γεννιούνται πολλές αμφιβολίες για την αξιοπιστία των όσων λες!!!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Κυρ 22 Φεβ, 2015 23:35

Δυστυχώς δεν εχει κάν την Suzuki :-?
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 22 Φεβ, 2015 23:55

Λάθος μου που δεν το ανέφεραι αλλά το θεωρούσα αυτονόητο
Αν ο κινητήρας δεν είναι στον παραπανω κατάλογο ανάλογα με τον χαρακτήρα σας αποφασίζετε μια απο τις δύο επιλογες που αναφαίρονται.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Απ: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό black92s » Δευτ 23 Φεβ, 2015 02:59

Το λινκ ειναι ο.τι να ναι τσαμπα τρομοκρατεις κοσμο. 1νον δεν εχει ολα τα μοντελα οπως το δικο μου hyundai accent 2007 το οποιο δεν εχει το παραμικρο προβλημα. Αλλα και στο παλιο κινητηρα G4EA μπαρουφες γραφουν. Καλο ειναι να προσεχουμε τι γραφουμε.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
black92s
 
Δημοσιευσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 18:34

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 23 Φεβ, 2015 03:35

Το Warranty extension ΝΟ το λέει και το όνομα σημαίνει ότι δεν σου δίνουν καμια εγγυηση για την καλή λειτουργία του κινητήρα σου και μόνο και όχι μην βάζεις υγραέριο. Δικο σου είναι το αυτοκίνητο ανάλογα με τι χαρακτήρας είσαι πράτεις ανάλογα.
Ενημέρωση απλως κάνω και μάλιστα με στοιχεία και οχι τρομοκρατία .
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Δευτ 23 Φεβ, 2015 11:48

Ποια στοιχεία;;;; Μόνο γενικευσεις γράφεις και μάλιστα σε στυλ πολλών καρδιναλιων.... Και αυτοαναγορευεσαι "καθοδηγητης"!! Είσαι επικίνδυνος.....

Καλω τα υγιως σκεπτόμενα μέλη να μην δίνουν σημασία στον ανωτέρω γτ " βρωμάει " για τρολλ....

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 23 Φεβ, 2015 12:06

dimoskats έγραψε:Ποια στοιχεία;;;; Μόνο γενικευσεις γράφεις και μάλιστα σε στυλ πολλών καρδιναλιων.... Και αυτοαναγορευεσαι "καθοδηγητης"!! Είσαι επικίνδυνος.....

Καλω τα υγιως σκεπτόμενα μέλη να μην δίνουν σημασία στον ανωτέρω γτ " βρωμάει " για τρολλ....

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Φίλε μου επειδή βλέπω ότι φοράς JLM Valve Saver kit στον Toyota Auris 1.6 Valvematic για δες λίγο η ίδια η εταιρεία πού έκανε τις δοκιμές της?
http://www.jlmlubricants.com//data/cata ... 2-2011.pdf

Στον κινητήρα της Peugeot 107 που στον πάραπάνω κατάλογο λέει plus.
Υγιές σκεπτόμενο μέλος ξέρεις τι έκανε η εταιρεία πηρε έναν ανθεκτικο κινητήρα έκανε τις δοκιμές της για να βγάλει τα ωραία διαγραμματάκια της και μετα να τα λανσάρει σε καταναλωτές σαν εσένα.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Δευτ 23 Φεβ, 2015 12:21

Αρχικά ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί.... Η JLM δηλαδή εξαπατα το καταναλωτικό κοινό;;;;; χαχα τελικά είσαι και αστείος.... Έχουν γίνει πόσες δοκιμές και έχει λάβει πόσες πιστοποιησεις και κυκλοφορεί εδώ και χρόνια στην παγκόσμια αγορά έχοντας υψηλά μερίδια στην αγορά.... Και βρέθηκε ο "παντογνωστης" Έλλην να αποκαλύψει την αλήθεια.... Εύγε....

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Απλές οδηγίες για απροβλημάτιστη εγκατάσταση

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 23 Φεβ, 2015 12:26

dimoskats έγραψε:Αρχικά ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί.... Η JLM δηλαδή εξαπατα το καταναλωτικό κοινό;;;;; χαχα τελικά είσαι και αστείος.... Έχουν γίνει πόσες δοκιμές και έχει λάβει πόσες πιστοποιησεις και κυκλοφορεί εδώ και χρόνια στην παγκόσμια αγορά έχοντας υψηλά μερίδια στην αγορά.... Και βρέθηκε ο "παντογνωστης" Έλλην να αποκαλύψει την αλήθεια.... Εύγε....

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Στείλε και κανενα link να δουν οι αναγνώστες μην αναφέρεις αυτα τα ωραία μονο λογια.
Το link δουλεύει μια χαρα!!!!!!!!
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 80 επισκέπτες





cron