Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Νομιμοτητα εγκαταστασης χωρις manual εγκαταστασης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Νομιμοτητα εγκαταστασης χωρις manual εγκαταστασης

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 22 Φεβ, 2016 20:56

Για να ξεκαθαρίσω κάτι για να μη παρεξηγηθω τι δουλεια που θα σου κάνει ένας καταρτισμένος τεχνίτης δυσκολα θα την κάνει κάποιος διαβάζωντας manual ακόμη και αν πιάνουν τα χέρια του και του κόβει το μυαλο.

Το ζήτημα είναι που θα τον βρεις . Να σου αναφέρω κάτι που μου συνέβει πρόσφατα . Έχω ένα τρειλερ και μου εκλεψαν την φίσα για τα φώτα πήρα μια καινουργια φίσα και πήγα σε επαγγελματια ηλεκτρολογο με άδεια κπλ να μου την συνδέσει.

Αποτέλεσμα πήγα νυχτιατικα με αλαρμ θεσσαλονικη - κατερίνη , με την ψυχή στο στώμα να μη με γραψουν στα Μάλγαρα ,διοτι ο παπαρας μου συνδεσε λάθος τις συνδέσεις στην φίσα και μου έκαψε την ασφάλεια των πισω φωτών πορειας είχα ασφάλεια μαζι μου βάζω και μου την ξαναέκαψε. Καταλαβαίνεις νυτχιατικα όχημα και τρειλερ στην εθνική χωρις φώτα πορείας να πέσει κανενεας πάνω σου να τον πληρώνεις χρυσο.
Κατέβασα το ηλεκτρικο σχέδιο και το έκανα μονος μου. Αν το είχα κάνει μονος θα είχα γλιτώσει την ταλαιπωρία.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Νομιμοτητα εγκαταστασης χωρις manual εγκαταστασης

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 22 Φεβ, 2016 21:43

tripas έγραψε:Φίλοι για αρκετα αυτοκίνητα υπάρχει το παρακάτω link που σου λέει πως να κάνεις τι στο όχημα σου.
http://www.haynes.com/

Αν τα κάνεις όπως τα λέει το haynes manual και το πας το όχημα σου στο ΚΤΕΟ πιστεψτεμε δεν θα σε ρωτήσει αν τα έκανες μονος σου ή τα έκανε το αστερι τεχνικος της καθε εταιρειας.

Υπάρχη μεγάλη γκαμα service manual για τα οχήματα σας και απευθύνοντε στον μεσο άνθρωπο.


Όταν πας στο ΚΤΕΟ θα σου ζητήσει το χαρτί απο τον εγκαταστάτη. Αν δεν έχεις βύσμα να στο περάσει, ή αν δεν τον λαδώσεις ξέχνα το. Στο ξαναλέω ότι το ΚΤΕΟ δεν κάνει ουσιαστικά τίποτα. Ο εγκαταστάτης πιστοποιεί.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες





cron