Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό tripas » Πέμ 14 Απρ, 2016 21:13

Φίλοι σημερα πήγα και έκανα test drive το subaru levorg καθως subaruδακιας ένα έχω να σας πω φοβερό εργαλειο .
Τι να λέμε ροπη, επιταγχυση , CVT μου φαίνεται αντι να τα κουρεψει ο τσιπρας θα τα κουρέψω μονος μου.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό viallesi » Πέμ 14 Απρ, 2016 21:21

+1000!!!
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 15 Απρ, 2016 10:07

Το cvt της subaru ειναι απιστευτο, εμεις ομως οι ελληνες εχουμε μεινει εκει να παλευουμε με το λεβιε ακομη… λιγο καθυστερημενοι ειμαστε, οχι πολυ :-P

Πινει πολυ ομως αυτο το αμαξι σε βενζινη. Ειχα την τυχη να εχω οδηγησει ολη την γκαμα της subaru πριν 1 ετος στο εξωτερικο που διεμενα καθως γνωστοι μου ειχαν την τοπικη αντιπροσωπεια της πολης. Και ναι, εκει ειχαν stock στη βιτρινα & test drive μεχρι και brz, forester xt και το νεο impreza sti που εδω ουτε σε περιοδικο δεν θα το δουμε.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό tripas » Παρ 15 Απρ, 2016 18:54

To 2lt σίγουρα εγω οδήγησα το 1.6 με τα 170ΗP. Με νορμαλ μικτή οδηγηση είσαι στα 10λτ/100 με ατσαλη οδηγηση δεν ξεπερνας τα 12.5lt/100 εγω αυτο είδα
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 16 Απρ, 2016 11:32

συγνωμη αλλα δεν καταλαβα το συσχετισμο του τιτιλου με το τεστ drive της σουμπαρου....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό anikologr » Σάβ 16 Απρ, 2016 13:50

manoliss έγραψε:συγνωμη αλλα δεν καταλαβα το συσχετισμο του τιτιλου με το τεστ drive της σουμπαρου....

Δεν είσαι ο μόνος..τι σχέση έχει ένα μοντέλο με το υγραέριο;
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 16 Απρ, 2016 16:03

Αν είσαι διατεθειμένος να σκάσεις τα πολλά παραπάνω € για το αυτόματο και να αλλάζεις φρένα στα μισά περίπου χιλιόμετρα πας σε αυτόματο που πραγματικά τα σύγχρονα αυτόματα είναι πολύ μεγάλη ευκολία. Για το CVT βέβαια έχω μια μικρή ένσταση πολύ ξενέρωμα να βλέπεις τις στροφές σταθερές και τον ήχο και να βλέπεις τα χιλιόμετρα να ανεβαίνουν. Και μην ξεχνάς συγκρίνεις ένα πολύ ακριβό και οικογενειακής κατηγορίας με τα περισσότερα κουβαδάκια με πολλά πλέον χιλιόμετρα και κάποιον ετών τα περισσότερα στο άθλιο οδικό δίκτυο της ψωροκώσταινας. Όσο για τον τίτλο του θέματος στο ίδιο αυτοκίνητο τι θα άλλαζε αν αντί για βενζίνη έκαιγες υγραέριο;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 16 Απρ, 2016 16:53

gakost έγραψε:Αν είσαι διατεθειμένος να σκάσεις τα πολλά παραπάνω € για το αυτόματο και να αλλάζεις φρένα στα μισά περίπου χιλιόμετρα πας σε αυτόματο που πραγματικά τα σύγχρονα αυτόματα είναι πολύ μεγάλη ευκολία. Για το CVT βέβαια έχω μια μικρή ένσταση πολύ ξενέρωμα να βλέπεις τις στροφές σταθερές και τον ήχο και να βλέπεις τα χιλιόμετρα να ανεβαίνουν. Και μην ξεχνάς συγκρίνεις ένα πολύ ακριβό και οικογενειακής κατηγορίας με τα περισσότερα κουβαδάκια με πολλά πλέον χιλιόμετρα και κάποιον ετών τα περισσότερα στο άθλιο οδικό δίκτυο της ψωροκώσταινας. Όσο για τον τίτλο του θέματος στο ίδιο αυτοκίνητο τι θα άλλαζε αν αντί για βενζίνη έκαιγες υγραέριο;


Αν ειχες οδηγησει τo CVT με υλοποιηση της subaru δεν θα εβρισκες κατι αρνητικο να γραψεις. Δεν κραταει σταθερες στροφες, αλλαζει εικονικα σαν κανονικο αυτοματο, θορυβος μηδεν (κυριως τα cvt βουηζουν) , και στο αφημα γκαζιου φρεναρει ικανοποιητικα. Τα τακακια τα τρως γιατι καθε αυτοματο μαζευει χλμ για πλακα και μετα πλακωνεσαι στα φρενα πχ απο φαναρι σε φαναρι ή σε καποια ορεινη στροφοδιαδρομη. Ενας ατσαλος οδηγος μια χαρα τρωει τα τακακια και με χειροκινητο.
Περα απο αγωνιστικη χρηση δεν βρισκω καποιο λογο να παρει κανεις χειροκινητο, και αυτο οχι για να πας γρηγοροτερα, απλα μονο για την τεχνική της οδηγησης. Ειναι μια τεχνολογια απαρχαιωμενη του 1850.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 16 Απρ, 2016 17:19

οκ το συγκεκριμένο δεν το έχω οδηγήσει έχω εμπειρία από υλοποίηση της Toyota και ξαναλέω οτι είναι καλό το αυτόματο πλέον. Στο θέμα τακάκια όμως έχεις άδικο όπως και αν το οδηγείς επειδή είναι προγραμματισμένο να ανεβάζει σχέσεις σε χαμηλές στροφές και ρολάρει ελεύθερα στο άφημα του γκαζιού θες δεν θες εισαι συνέχεια στα φρένα. Βέβαια έχουν και στατιστικά 50% λιγότερα ατυχήματα σε συγκρούσεις από πίσω γιατί όταν είσαι σταματημένος πχ στο φανάρι πατάς φρένο και ανάβουν τα στοπ. Σε αντίθεση με την κακιά συνήθεια πολλών με χειροκίνητο να ετοιμάζονται να ξεκινήσουν πατώντας τον συμπλέκτη και γκάζι
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Καλο το LPG αλλα σαν την Βενζίνα δεν έχει.

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 16 Απρ, 2016 19:27

τελος παντων , δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο τα αυτοματα σημερα, και ειδικα αυτα τα cvt της subaru. Ειναι και αξιοπιστα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 58 επισκέπτες