Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν μου εμπνέει σιγουριά ο εγκαταστάτης μου.

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Δεν μου εμπνέει σιγουριά ο εγκαταστάτης μου.

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 11 Ιαν, 2017 01:09

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής με την εγκατάσταση μου και ίσως ακούγομαι θρασύς που το λέω, δεν είχα ούτε λαμπάκια ούτε κοψίματα ούτε τίποτα. Το πρόβλημά μου είναι το εξής, κανά δυο φορές που έχω πάει για ρύθμιση στον εγκαταστάτη μου, μου έχει δώσει την εντύπωση ότι δεν το χει ρυθμίσει διεξοδικά. Ειδικά σε ρελαντί που έσβηνε κάποιες φορές, νομίζω απλώς ρύθμισε το ρελαντί χωρίς διεξοδική ρύθμιση και αυτό το στηρίζω στο ότι όταν ρώτησα αν το έβγαλαν στο δρόμο, μου είπαν φυσικά ναι, αλλά είχε γράψει 2-3 χλμ παραπάνω μόνο. Τώρα βέβαια να το τονίσω δεν ξέρω γενικά ίσως αυτή να είναι η σωστή διαδικασία και δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά κάτι δε μου κολλάει, ίσως είναι απλώς ότι δεν ταιριάξαμε που λένε.

Σκέφτομαι λοιπόν αν όχι τώρα, ίσως μετά τη διετία ώστε να μη χάσω την εγγύηση η οποία διετία πλησιάζει, να βρω έναν μάστορα να μου το ρυθμίζει και να κάνει τα σέρβις του κλπ. Επειδή δεν έχω εμπειρία από άλλες εγκαταστάσεις, φαίνεται ποιο είναι το αυτοκίνητο και το σύστημα μου, αν ξέρετε ρε παιδιά κάποιον που να μπορεί να ρυθμίζει απλώς το αυτοκίνητο ή ακόμα αν έχετε και εμπειρία από κάποιον που ρύθμισε το σύστημα αυτό και να έχει το λογισμικό του, κάποιον πχ εδώ στην Αθήνα που να ξέρετε ότι ασχολείται πραγματικά με τη ρύθμιση κλπ κλπ, στείλτε ένα πμ ή και εδώ αν δεν έχετε πρόβλημα. Ξέρω ότι το αυτοκίνητο αυτό είναι εξαιρετικά απλό και σκεφτόμουν είναι κρίμα να πάθω κάποια ζημιά από το πουθενά. Ευχαριστώ.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Δεν μου εμπνέει σιγουριά ο εγκαταστάτης μου.

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 14 Ιαν, 2017 00:35

Ερώτηση... Αφού σε ζώνουν τα φίδια, γιατί περιμένεις να περάσσει η διετία και μετά να το πας σε άλλον μάστορα για έλεγχο; Θέλω να πω ότι, αν κάτι όντως δεν έχει ρυθμιστεί σωστά όπως φοβάσαι, γιατί να μην το ρυθμίσεις άμεσα αντί να περιμένεις να συμπληρωθεί η διετία; Δηλ γιατί να αφήσεις το αυτοκίνητο να δουλεύει με λάθος ρύθμιση τόσο καιρό ρισκάροντας όπως γράφεις και ο ίδιος;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Δεν μου εμπνέει σιγουριά ο εγκαταστάτης μου.

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 17 Ιαν, 2017 21:33

Γιατί φοβάμαι μη χάσω την εγγύηση για το σύστημα. Και επίσης σκέφτομαι ότι αν είχα εντελώς χάλια ρύθμιση θα είχε ανάψει και ένα λαμπάκι, οπότε λέω μήπως κάνω υπομονή 4-5 μήνες ακόμα. Υπόψιν όχι μήπως τη χάσω νομικά, μήπως πάθει τίποτα πχ ο πνεύμονας ή κάτι τέλος πάντων.

Γενικά βέβαια συμφωνώ με το point σου.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Δεν μου εμπνέει σιγουριά ο εγκαταστάτης μου.

Δημοσίευσηαπό IanBlack » Τετ 18 Ιαν, 2017 10:42

Προσωπικά δε θα συνέχιζα τη συνεργασία μου με κάποιον που δε θα μου ενέπνεε εμπιστοσύνη. Αν η εγγύηση είναι κάτι που σε απασχολεί, θα μπορούσες ίσως να επισκεφθείς κάποιον άλλον για να σου δώσει μια δεύτερη γνώμη (χωρίς να πειράξει κάτι από τις ρυθμίσεις).
IanBlack
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ, 2014 07:26

Re: Δεν μου εμπνέει σιγουριά ο εγκαταστάτης μου.

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 28 Ιαν, 2017 13:11

Παιδιά εννοείται η συνεργασία μου δε θα συνεχιστεί, αυτονόητο είναι.

Το θέμα λύθηκε πάντως, να είστε όλοι καλά.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Δεν μου εμπνέει σιγουριά ο εγκαταστάτης μου.

Δημοσίευσηαπό TSOPISILIAS » Πέμ 02 Φεβ, 2017 12:08

Καλημέρα,
υπάρχει κάποια λίστα με αξιόπιστα συνεργεία ανά περιοχή ή κρίνουμε ο καθένας με την προσωπική μας εμπειρία;
TSOPISILIAS
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 30 Ιαν, 2017 14:36

Re: Δεν μου εμπνέει σιγουριά ο εγκαταστάτης μου.

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 01 Ιούλ, 2017 22:35

Θα αναφερθώ σύντομα και εγώ για τη δικη μου εμπειρία.
Απο την αρχή ειχα θέματα με το Honda.
Απλώς δεν ημουν σίγουρος , τι να πάω να πώ στον εγκαταστάτη, πήγα 3-4 φορές έκανε ρύθμιση στο ρελαντί και έφευγα.Νόμιζα οτι έτσι γινεται.
Εν τέλει πηρα ενα διαγνωστικο , κάθησα διάβασα τις ενότητες εδώ και αλλαξα εγκαταστάτη.
Εγινε ρύθμιση στο δρόμο, αλλάχτηκαν τα μπέκ (είχαν συμπληρώσει χιλιομετρα) και το αμαξι άλλαξε αμέσως σε 2 ωρες.
Ολα μια χαρά πλέον έγινε και συντηρηση του συστηματος και πλέον εχω συμπληρωσει 63.000χλμ σε 1,5 χρονο
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 49 επισκέπτες