Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δύο λόγια για το lpg

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Δύο λόγια για το lpg

Δημοσίευσηαπό nicolouris » Σάβ 14 Ιαν, 2017 10:46

papoys έγραψε:
nicolouris έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Το μοτέρ μου είναι το Ζ16ΧΕR είναι με τα 115 άλογα.

Εγώ νόμιζα πως όλα τα κιτ ψεκάζουν και βενζίνη.....δεν το γνώριζα αυτό που λες... :o

Κάπου διάβασα εδώ στο φόρουμ πως αν ψεκάζει έστω και λίγο βενζίνη δεν χρειάζεσαι λαδιέρα, ισχύει ή η αλήθεια είναι κάπου στη μέση?

Ο πνεύμονας δεν έχω καταλάβει γιατί χρειάζεται τα νερά της μηχανής για να δουλέψει?


Είσαι στα μοτέρ υψηλού κινδύνου για βλάβη στις βαλβίδες από lpg.

Γνώμη μου αν πας σε υγραέριο σίγουρα να προτιμήσεις κιτ το οποίο να έχει και παράλληλο ψεκασμό βενζίνης για περισσότερη λίπανση των
βαλβίδων οι οποίες σύμφωνα με κάποιους πίνακες είναι πιο ευαίσθητες στα μοτέρ Z16XER



Ωχ το είχα ακούσει και παλαιότερα αυτό σχετικά με το μοτέρ μου.....Οπότε η μόνη λύση είναι το κιτ να ψεκάζει και βενζίνη μαζί με το υγραέριο. :thumbup:
nicolouris
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιαν, 2017 15:06

Re: Δύο λόγια για το lpg

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 15 Ιαν, 2017 03:05

για μενα μην το βαλεις......θα μπλεξεις ασχημα και το κοστος αποσβεσης θα ειναι πλεον παρα πολυ μικρο....διοτι θα τα παρεις στο χερι απο τη στιγμη την οποια ξερςι οτι εχεις θεμα με τα μεταλλα....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Δύο λόγια για το lpg

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 15 Ιαν, 2017 16:20

όλα είναι θέμα τύχης συμπτώσεων τρόπου οδήγησης και άλλα.

Συνάντησα πριν από κανένα 6μηνο κάποιον με opel vectra 1800XER σε συνεργείο ελαστικών.
Σε συζήτηση μου είχε πει ότι είχε σύστημα με παράλληλο ψεκασμό βενζίνης και είχε κάνει πάνω από 150.000 χωρίς κάποιο πρόβλημα στο μοτέρ ή
στις βαλβίδες.

Έκανε πολλά χιλιόμετρα γιατί καθημερινά πήγαινε για δουλειά προς Κόρινθο και ερχόταν.
Στα χαρτιά οι ειδικοί τα μοτέρ XER τα έχουν στα υψηλού κινδύνου για υγραέριο.Η πράξη όμως καμιά φορά μας λέει άλλα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες