Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Έρευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψεις..!

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 08 Ιουν, 2017 15:15

Xenixtis έγραψε:Και αφου προσπερνάω το θεμα του εγκαταστατη κράτησα ως τελευταιο τον μηχανικό μου. Τον ξερω χρονια ειναι νεαρός πολυ καλος και έβαζε αέριο και αυτος για δυο χρονια. Συγκεκριμενα μου ειπε οτι σταματησε να βάζει γιατι δεν ειχε υποστήριξη στα προβληματα που έβγαιναν. Ρωτησα την αποψη του και μου ειπε......
1. Θα εχω θεμα με τρομπα και οχι λόγω του οτι δεν θα βάζω βενζινα στο αμαξι ( γιατι ξερει ποσο προσεκτικός ειμαι) αλλα λόγω επιστροφής βενζινας.
2. Καποια στιγμη στα καποια χλμ με αέριο ( 50-80-100χλμ) θα εχεις θεμα με βαλβίδες γιατι ο κινητήρας του φοκους δεν εχει αυτορυθμιζομενες. Θα ειναι ενα κοστος γύρω στα 500-600€ τα οποία θα τα εχεις βγάλει απο την οικονομία του αέριο, αλλα οταν το πάθεις θα πρεπει να σταξεις αυτα τα 500-600€. Μπορει να μην σου τυχει κιολας αλλα απο την στιγμη που δεν ειναι αυτορυθμιζομενες το λογικο ειναι να το πάθεις.
Αυτα τα 2 μου ειπε και οχι κατι αλλο.
Επιςης μου ειπε πως υπάρχουν συστήματά ( πλεον δεν θελω να πω μαρκα ετσι όπως μιλανε εδω μεσα οι εγκαταστατες) που κανουν υγρό ψεκασμό και δεν εχεις θεμα με τις βαλβίδες αλλα αυτα τα πληρώνεις παρα πανω τα συστήματά και στην ουσια ειναι σαν να πληρώνεις τις βαλβίδες.
Ο ψεκασμός βενζίνης εννοειται πως βοηθάει σε πολλα αλλα δεν ειναι 100% προστασία.
Ουφ μου φαινεται θα το πουλήσω και θα παρω ενα παπί και μια μηχανη χαχαχαχαχαχαχαχ


Δηλαδή εσύ πήγες σε τρεις εγκαταστάτες και πήρες προσφορές και μετά από όλα αυτά ρώτησες το μηχανικό σου ο οποιος έβαζε - δε βάζει υγραέριο για τα τυχόν προβλήματα (που δεν ισχύουν επ ουδενί ειδικά για την τρόμπα βενζίνης και την επιστροφή που απλά δεν ισχύει) από το υγραέριο;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό anikologr » Πέμ 08 Ιουν, 2017 15:35

nickL έγραψε:
referravag έγραψε:
Εμένα γνώμη μου φίλε Ξενύχτη είναι εφόσον μπορείς να διαθέσεις αυτά τα 150-200 ευρώ παραπάνω να βάλεις το Plug N Drive στον LPGas αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και από άποψη συστήματος και από εξυπηρέτηση... Και αυτό γιατί ακόμη και 1-3% απόκλιση να υπάρχει δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει μελλοντικά. Μπορεί και τίποτα. Μπορεί και να δημιουργήσει όμως. Και μιας και είσαι στα ευαίσθητα αυτοκίνητα δεν θα σου πρότεινα να επιλέξεις σύστημα χωρίς OBD. Τα παιδιά είναι γκουρού. Είναι οι πιο ακριβοί στα BRC αλλά είναι κορυφή. Πιο καλούς δεν θα βρεις σε BRC. Ο φίλος anikologr έχει πάρα πολύ σωστό point σε αυτό που λέει... Μπορεί όντως να έχει δίκιο ο Δημήτρης και λογικά κάτι παραπάνω θα ξέρει για να σου πρότεινε το άλλο ΚΙΤ (32). Και στο παιδί που έκανε εγκατάσταση σε Corolla αμέσως μετά από το δικό μας, δεν του έβαλε το Plug n Drive αλλά το Sequent 24. Και δεν έχει κανένα θέμα. Είναι πολύ ευχαριστημένος... Εγώ στη θέση σου θα επέμενα για Plug n Drive χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι το 32 δεν θα δουλέψει καλά.

Κύριε QGAs πραγματικά δεν ξέρω τι να σχολιάσω από αυτά που γράφετε... Απαντάτε πάντα άλλα αντί άλλων... Ποιος μίλησε για Porsche και για ΚΙΤ των 2000 και 3000 ευρώ και για σύγκριση ΚΙΤ άμεσου ψεκασμού; Δεν ξέρω αν έχετε καταλάβει για ποιο πράγμα μιλάμε. Θα σας βοηθήσω εγώ. Προσπαθούμε να διαλέξουμε ένα ΚΙΤ για συγκεκριμένο αυτοκίνητο μέσα σε ένα συγκεκριμένο εύρος τιμών που μας έχει δώσει ο φίλος Ξενύχτης. Το παιδί δεν έχει ούτε Porsche ούτε κάποιο παρόμοιο αυτοκίνητο. Μιλάμε για ΚΙΤ γύρω στο 1000άρικο 1200 στην καλύτερη μας έχει προτείνει συγκεκριμένες επιλογές και προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε κυρίως όσοι έχουμε κάνει μετατροπή. Είναι απορίας άξιο πως μόνο εσείς από όλους τους εγκαταστάτες βρίσκετε πάντοτε ευκαιρία να διαφημιστείτε κάθε φορά που προκύπτουν τέτοιες συζητήσεις. Κανένας μα κανένας άλλος εγκαταστάτης δεν το κάνει αυτό. Χαίρομαι επίσης που είσαστε τέτοιος κοινωνός της δημοκρατίας και του διαλόγου στην ομάδα σας στο facebook, τόσο πολύ που όποιος εκφέρει διαφορετική γνώμη από τη δικιά σας τον απειλείτε και μετά τον διαγράφετε. Εύγε! :clap:

Όσον αφορά τα αρνητικά περιστατικά που ανέφερα πιο πάνω, αυτά τα 2 μοναχά από τα 5.000.000 ΚΙΤ που έχετε εγκαταστήσει και επειδή μιλάτε συνέχεια για παραπληροφόρηση ενώ εσείς μας αυτοπαρουσιάζεστε ως ο στύλος της αμεροληψίας και του δίκαιου, να σας υπενθυμίσω ότι δεν έχω γράψει καμία λάθος πληροφορία και ούτε τα έχω βγάλει από το μυαλό μου τα περιστατικά με τους πελάτες σας. Ισχύουν κανονικότατα.

Ορίστε για να μαθαίνουν και οι νεότεροι τι έγινε και με ποιο τρόπο και ύφος απαντούσατε:
1) Πρώτος πελάτης σας με το Prins (το οποίο είχε μικροπροβλήματα) που το ξήλωσε και έβαλε BRC και ησύχασε: viewtopic.php?p=48879#p48879
2) Δεύτερος πελάτης σας με AEB, μπεκ hana κλπ που ταλαιπωριόταν από την πρώτη στιγμή μετά την εγκατάσταση και δεν μπορούσατε να ασχοληθείτε σοβαρά για να δώσετε μια λύση στο πρόβλημά του: viewtopic.php?p=55439#p55439
3) Εδώ αναφορά σας ότι ήταν τόσο προβληματικό το Prins που του ρίχνανε updates με το κιλό για να διορθώσουν τα προβλήματά του: viewtopic.php?p=48884#p48884

Shit happens κύριε QGas. Αυτό είναι νόμος για όλους τους εγκαταστάτες ανεξαιρέτως. Το θέμα όμως είναι όταν φταίτε εσείς ή όταν το
"ανώτερο ΚΙΤ" τελικά μόνο προβλήματα έχει που η εταιρεία που το κατασκευάζει και το υποστηρίζει τρέχει και δεν φτάνει για να μαζέψει τα ασυμμάζευτα, να το παραδέχεστε... Γράφετε ξεκάθαρα για διαφημιστικούς λόγους και όταν κάποιος επισημάνει παραλήψεις ή ελλείψεις των συστημάτων που τυχαίνει να εμπορεύεστε βγαίνετε σαν μικρό παιδί να μας πείτε 1) ότι παραπληροφορούμε και είμαστε άσχετοι και 2) ότι τα ΚΙΤ σας την έχουν μεγαλύτερη... την ποιότητα... Ούτε παιδάκια του δημοτικού κύριε QGas δεν κάνουν έτσι με τα παιχνίδια τους. Ούτε 100 καρδινάλιοι δεν έχουν το ύφος της υπεροχής που αποπνέετε.

Τέλος δεν μας ενδιαφέρει πόσα BRC έχετε ξηλώσει από λάθη άλλων εγκαταστατών. Τι προσπαθείτε να μας δείξετε με αυτό; Πόσο καλός είσαστε εσείς; Πόσο υποδεέστερο είναι το BRC ενώ τα δικά σας είναι ανώτερα; Προσπαθείτε να υποβιβάσετε ένα καλό ΚΙΤ όπως το BRC από λάθος εκγατάσταση; Συγνώμη κιόλας αλλά αυτό ακριβώς το ύφος σας ήταν και ο λόγος που σας είχα απορίψει το 2015 σε επικοινωνία που είχαμε σχετικά με πιθανή συνεργασία. Όπως δεν έχετε καταλάβει εδώ και ώρα, για BRC στο παρόν θέμα και στο παρόν τραπέζι είναι μόνο ο LPGas. Κανένας άλλος. Και τον υποστηρίζετε σαν τον καλύτερο για BRC! Βέβαια δεν θα μου κάνει εντύπωση αν μετά βγείτε να χαντακώσετε και τον LPGas σε στυλ ότι "ναι καλόοος είναι από όλη την υπόλοιπη σαβούρα που υπάρχει". Εγώ αυτό που γνωρίζω κύριέ μου είναι ότι η BRC έχει τα περισσότερα αυτοκίνητα στην Ελλάδα και στην Ιταλία και αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι. Δεν το σχολιάσατε καν πριν που το έγραψα! Στο βρόντο πήγε! Στην Ιταλία επίσης η BRC συμμετέχει με αγωνιστικό σε πρωτάθλημα Ράλι με τον Giandomenico Basso όπου πέρσι βγήκαν πρωταθλητές μαντέψτε με τι αυτοκίνητο! Ford! Όλη αυτή η τεχνογνωσία και η εξέλιξη στους αγώνες είναι πολύ μεγάλο + και θα μεταφερθεί στις επόμενες γενεές ΚΙΤ. Συνεχίστε να ρίχνετε λάσπες κύριε QGas... Τι κουτοί όλοι εμείς παιδιά που έχουμε βάλει ένα τόσο υποδεέστερο σύστημα (BRC) από αυτά που προσπαθεί με κάθε ευκαιρία άκομψα να πλασάρει ο κύριος QGas... Επίσης τι να πει κανείς για την Peugeot-Citroen; Αυτοί και αν την έχουν πατήσει με τη συμφωνία που είχαν κλείσει με την BRC για εργοστασιακή τοποθέτηση... Που πήγαν ξυπόλυτοι στα αγκάθια; Συμφορά. :wave:

Καλή συνέχεια δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο και δεν πρόκειται να μπω στο τρυπάκι της πρόκλησης του κύριου QGas.

Φίλε Ξενύχτη ότι απορία θες για BRC στείλε μου προσωπικό μήνυμα να σε κατατοπίσω. Εύχομαι όποια και αν είναι η επιλογή σου να πάνε όλα άψογα! ;)


Να πω αρχικά ότι δεν είμαι πελάτης κανενός εκ των εγκαταστατών που αναφέρονται στο παρόν θρεντ. Παρ' όλα αυτά θέλω να πω ότι με ενοχλεί αυτή η ανάρτηση και αυτό το ανώριμο πινγκ - πονγκ ερωταπαντήσεων. Οι εγκαταστάτες που βρίσκονται στο φόρουμ, πέραν του ότι είναι χαρά μας και μπράβο τους που απαντάνε άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο σε διάφορες ερωτήσεις που κάνουμε κατά καιρούς και εισφέρουν γνώσεις ενώ θα μπορούσαν να αρκούνται στο καλό όνομα που έχουν στην πιάτσα, είναι απόλυτα λογικό να θεωρούν καλύτερα τα προϊόντα που εμπορεύονται οι ίδιοι. Δηλαδή αγαπητέ μου ποιο είναι το κακό σε αυτό; Προφανέστατα θεωρούν καλύτερα τα δικά τους προϊόντα και απλούστατα γι' αυτό προφανώς τα έχουν επιλέξει και τα εμπορεύονται και τα στηρίζουν και καλά κάνουν. Επιπλέον, γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι είναι εγκαταστάτες (γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και ειδική κατηγορία ιδιότητας στο φόρουμ) επομένως δικαίωμα του κάθε καταναλωτή να λαμβάνει ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο τα γραφόμενα τους αλλά μέχρι εκεί. Το ανέντιμο θα ήταν να μπαίνουν κρυφά ως ιδιώτες και να αναφέρουν πως κάποιες μάρκες είναι καλύτερες, πράγμα που δεν συμβαίνει, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα ακριβώς πέραν του ότι δημιουργείται μία κόντρα άνευ λόγου, έτσι απλώς για να διαταράσσεται η ηρεμία των συμμετεχόντων. Εν τω μεταξύ, άλλα σου λέει ο Qgas με το παράδειγμα της cayenne και με τα υπόλοιπα που αναφέρει και άλλα καταλαβαίνεις.

Εσένα αγαπητέ ποιος σε όρισε δικηγόρο των επαγγελματιών; μήπως θα μας αφαιρέσεις και το δικαίωμα λόγου αν λέει κάποιος κάτι αντίθετο;

Ναι ο qgas έχει βοηθήσει ουκ ολίγες φορές αλλά σίγουρα η συνεχής διαφήμιση των προϊόντων που εμπορεύεται έχει κουράσει..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 08 Ιουν, 2017 15:45

anikologr έγραψε:Εσένα αγαπητέ ποιος σε όρισε δικηγόρο των επαγγελματιών; μήπως θα μας αφαιρέσεις και το δικαίωμα λόγου αν λέει κάποιος κάτι αντίθετο;

Ναι ο qgas έχει βοηθήσει ουκ ολίγες φορές αλλά σίγουρα η συνεχής διαφήμιση των προϊόντων που εμπορεύεται έχει κουράσει..


Κανένας δε με όρισε τίποτα και δε σου επιτρέπω. Τη γνώμη μου λέω όπως κι εσύ, εκτός αν εσύ θες να αφαιρέσεις το δικό μου λόγο.

Δεν ξέρω ποιος διαφημίζει τι, αλλά είναι κάτι που επιτρέπει το φόρουμ ανοιχτά και το ξέρουμε όλοι μας εκ των προτέρων οπότε διαλέγουμε και παίρνουμε, ενήλικες είμαστε ελπίζω. Δεν ξέρω γιατί αδυνατείτε να το καταλάβετε αυτό.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 08 Ιουν, 2017 15:56

+1000 anikologr. Αυτό το πράγμα με το αλάθητο του QGas και της ανωτερότητας των συστημάτων που πουλάει με ξεπερνάει...

nickL μάλλον δεν έχεις καταλάβει εσύ τι συζήτηση. Ο συγκεκριμένος εγκαταστάτης όποτε βρει ευκαιρία βγαίνει σαν τους κράχτες των ταβερνών στο Ναύπλιο κάνοντας ακριβώς το ίδιο πράγμα. Κράζει όλα τα υπόλοιπα ΚΙΤ και αποθεώνει τα δικά του σαν τα μόνα που πρέπει να κοιτάμε... Και δεν είναι λίγες οι φορές που έχει τύχει να έχει κάποιο παιδί πρόβλημα και του απαντάει σε στυλ "μα καλά έβαλες πχ Zavoli σε Mercedes? Εμείς έχουμε εκατοντάδες Mercedes με Prins στον δρόμο και είναι απροβλημάτιστα". Έλεος δηλαδή!!

Δεν έχω κανένα συμφέρον. Στον LPGas κάναμε εγκατάσταση εμείς και για αυτόν ξέρω να μιλήσω για τη δουλειά του και να διαβεβαιώσω ότι είναι κορυφή. Από εκεί και πέρα αν διαβάσατε καλά, πρότεινα και την περίπτωση του Σταύρου στην Alfa Gas καθώς παρότι δεν έχω προσωπική εμπειρία με έχει κερδίσει από αυτά που γράφει και από τη σοβαρότητα του ύφους του σαν αναγνώστη ενώ έχω και φίλους που έχουν συνεργαστεί μαζί του και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Ήταν ο μόνος εγκαταστάτης που έγραφε σοβαρά και χωρίς να μας πρήζει με ένα κάρο διαφημίσεις στη σελίδα των Υγραεριοκίνητων στο Facebook. Και μάλιστα είναι κι αυτός διαχειριστής της σελίδας.

Φίλε Ξενύχτη, καλός μάστορας και με γνώσεις απ' ότι φαίνεται από την παρουσία του στο φόρουμ παρότι δεν τον ξέρω (μιλάω βάση των γραφόμενών του εδώ) πρέπει να είναι και ο Ηλίας. Έχει βοηθήσει πάρα πολλά παιδιά και έχει λύσει προβλήματα σε αρκετά παιδιά είτε με τις συμβουλές του από εδώ είτε στο συνεργείο του. Δεν ξέρω τι συστήματα βάζει αλλά κάνε μια αναζήτηση να τον βρεις και γνώμη μου είναι να περάσεις να κουβεντιάσεις και μαζί του πριν αποφασίσεις. :thumbup:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 08 Ιουν, 2017 16:38

Μια χαρά έχω καταλάβει τί συζητάμε. Το δυστυχές είναι ότι από τις απαντήσεις σας μάλλον εσείς δεν έχετε καταλάβει εγώ τι θέλω να πω στην ουσία. Δεν είπα αν συμβαίνει αυτό που λέτε ή αν δεν συμβαίνει, ούτε είπα αν κάνει καλά ο κάθε εγκαταστάτης ή όχι με το να αυτοδιαφημίζεται, αυτό που λέω είναι ότι μέχρι σε κάποιο σημείο είναι λογικό να θεωρεί ως καλύτερα ο καθένας τα δικά του προϊόντα και να μιλάει με ένθερμα λόγια γι' αυτά. Εμείς ως καταναλωτές αντίστοιχα αυτό το ξέρουμε και άρα κάνουμε τις επιλογές μας. Αυτό λέω και τίποτα άλλο. Ούτε συνήγορος είμαι κάποιου όπως έσπευσε πιο πάνω να με χαρακτηρίσει κάποιος, ούτε υποστηρίζω κάποιον. Εμένα με ενδιαφέρει το ότι έχουμε στο φόρουμ εκπροσώπηση από επαγγελματίες που είναι χρόνια στο χώρο και καθημερινά απαντάνε και μας κατατοπίζουν. Ειδικά για τον Ηλία που αναφέρεις κι εσύ με τις εξαιρετικές του πραγματικά γνώσεις αλλά και ο qgas αλλά και άλλοι. Τώρα αν διαφωνείτε με κάποιους από εδώ μέσα, σεβαστό είναι αλλά οκ ας μην το παρακάνουμε και γινόμαστε και προσβλητικοί στο τέλος ρε παιδιά. Δηλαδή τώρα να χαλάμε το κλίμα εδώ μέσα και να δημιουργούνται κόντρες χωρίς λόγο, ενώ είμαστε εδώ για συγκεκριμένο σκοπό, δεν πολυλέει. Αυτή είναι η δική μου οπτική βέβαια, όποιος θέλει κρατάει ό,τι θέλει από αυτά που λέω κι εγώ και ο οποιοσδήποτε.

Τώρα στον OP αν όντως ενδιαφέρεται για υγραέριο εγώ πιστεύω ότι όποιο από τα 3 να επιλέξει είναι προς τη σωστή κατεύθυνση πάντως. Εγώ μόνο τα 1600 ευρώ δεν θα έδινα, οποιοδήποτε από τα άλλα τρία συστήματα θα τα επέλεγα. Εξάλλου δεν έχω προσωπική εμπειρία χρήσης με κανένα από τα 3 για να ξέρω καλύτερα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 08 Ιουν, 2017 16:48

Παιδιά το χάσαμε. Ο qgas προωθεί το μαγαζί του να βγάλει το ψωμάκι του. Αφου το επιτρέπει η διαχείρηση του φόρουμ και οι συνάδελφοί του στο φβ, καλά κανει.
Είναι ένας απο τους καλούς τεχνικούς με γνωσεις, απο προσωπική άποψη, μου έκανε ενα συστημα παλιό(όχι δικο του) και λειτουργησε καλά για 2 χρόνια ακόμη μέχρι που τα έφτυσε το κιτ λογο παλαιότητας.
Εμείς εδώ τσακωνομαστε και το μέλος που ενδιαφερεται μπορεί να ακούσει στο καφενείο οτι το υγραέριο κανει μπουμ και να ακυρώσει την εγκατάσταση. Δεν χρειάζονται προστριβές και ουτε να υπέρ αναλύουμε τα πράγματα.
Εμένα με κέρδισε ο Σταυρος (alfa gas) για τη νέα μου εγκατάσταση λογο περιοχής, τιμής , και γνώσεων.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό Xenixtis » Πέμ 08 Ιουν, 2017 22:59

nickL έγραψε:
Xenixtis έγραψε:Και αφου προσπερνάω το θεμα του εγκαταστατη κράτησα ως τελευταιο τον μηχανικό μου. Τον ξερω χρονια ειναι νεαρός πολυ καλος και έβαζε αέριο και αυτος για δυο χρονια. Συγκεκριμενα μου ειπε οτι σταματησε να βάζει γιατι δεν ειχε υποστήριξη στα προβληματα που έβγαιναν. Ρωτησα την αποψη του και μου ειπε......
1. Θα εχω θεμα με τρομπα και οχι λόγω του οτι δεν θα βάζω βενζινα στο αμαξι ( γιατι ξερει ποσο προσεκτικός ειμαι) αλλα λόγω επιστροφής βενζινας.
2. Καποια στιγμη στα καποια χλμ με αέριο ( 50-80-100χλμ) θα εχεις θεμα με βαλβίδες γιατι ο κινητήρας του φοκους δεν εχει αυτορυθμιζομενες. Θα ειναι ενα κοστος γύρω στα 500-600€ τα οποία θα τα εχεις βγάλει απο την οικονομία του αέριο, αλλα οταν το πάθεις θα πρεπει να σταξεις αυτα τα 500-600€. Μπορει να μην σου τυχει κιολας αλλα απο την στιγμη που δεν ειναι αυτορυθμιζομενες το λογικο ειναι να το πάθεις.
Αυτα τα 2 μου ειπε και οχι κατι αλλο.
Επιςης μου ειπε πως υπάρχουν συστήματά ( πλεον δεν θελω να πω μαρκα ετσι όπως μιλανε εδω μεσα οι εγκαταστατες) που κανουν υγρό ψεκασμό και δεν εχεις θεμα με τις βαλβίδες αλλα αυτα τα πληρώνεις παρα πανω τα συστήματά και στην ουσια ειναι σαν να πληρώνεις τις βαλβίδες.
Ο ψεκασμός βενζίνης εννοειται πως βοηθάει σε πολλα αλλα δεν ειναι 100% προστασία.
Ουφ μου φαινεται θα το πουλήσω και θα παρω ενα παπί και μια μηχανη χαχαχαχαχαχαχαχ


Δηλαδή εσύ πήγες σε τρεις εγκαταστάτες και πήρες προσφορές και μετά από όλα αυτά ρώτησες το μηχανικό σου ο οποιος έβαζε - δε βάζει υγραέριο για τα τυχόν προβλήματα (που δεν ισχύουν επ ουδενί ειδικά για την τρόμπα βενζίνης και την επιστροφή που απλά δεν ισχύει) από το υγραέριο;

Ναι ετσι εγινε. Και πιο συγκεκριμενα αν θες να σου εξηγήσω την λογική μου. Το θεμα με το αέριο ειναι καθαρα θεμα οικονομίας. Επιςης και η αγορα ντίζελ αυτοκινήτου ειναι θεμα οικονομίας. Ξέρουμε πως να παρεις ενα μεταχειρισμένο ντίζελ με 8-9-10.000€ ( πουλώντας βεβαια το αμαξι που εχεις ηδη στα 6-7000€) δεν ξερεις σε το μεταχειρισμένο θα πέσεις...! Απο την αλλη εχω καταλαβει πλεον ποσά λεφτα θες για το αέριο, τι μπορει να σου βγάλει, ποσο ρισκάρεις, κλπ. Οπότε πηγα να συζητήσω το θεμα μαζι του να ακούσω και μια αλλη αποψη και για το αέριο αν ξερει, αλλα και για τα ντίζελ και τα νεα αυτοκαθαριζόμενα φίλτρα τους που αν χαλάσουν θες 1-2000€. Κατάλαβες το σκεπτικό μου;
Xenixtis
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 03 Ιουν, 2017 21:56

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό emcpn » Σάβ 10 Ιουν, 2017 11:18

Δηλαδή εσύ πήγες σε τρεις εγκαταστάτες και πήρες προσφορές και μετά από όλα αυτά ρώτησες το μηχανικό σου ο οποιος έβαζε - δε βάζει υγραέριο για τα τυχόν προβλήματα (που δεν ισχύουν επ ουδενί ειδικά για την τρόμπα βενζίνης και την επιστροφή που απλά δεν ισχύει) από το υγραέριο;

Άστο φιλαράκι , έχω αλλάξει τρεις αντλίες βενζίνης ακριβώς για τον λόγο που του είπε ο μηχανικός του ...
VOLVO S40 1.6 /μοντ. 2006 / STAG Q-BOX BASIC με παράλληλο ψεκασμό βενζίνης / λαδιέρα flashlube
emcpn
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ, 2015 21:17

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 10 Ιουν, 2017 12:01

emcpn έγραψε:
Δηλαδή εσύ πήγες σε τρεις εγκαταστάτες και πήρες προσφορές και μετά από όλα αυτά ρώτησες το μηχανικό σου ο οποιος έβαζε - δε βάζει υγραέριο για τα τυχόν προβλήματα (που δεν ισχύουν επ ουδενί ειδικά για την τρόμπα βενζίνης και την επιστροφή που απλά δεν ισχύει) από το υγραέριο;

Άστο φιλαράκι , έχω αλλάξει τρεις αντλίες βενζίνης ακριβώς για τον λόγο που του είπε ο μηχανικός του ...

Σε διαστημα ποσο χιλιομετρων;
Το αφηνες να αναβει ποτε το λαμπακι;
Παντως εγω με 60000 με υγραεριο και συνολικα με 365.000χλμ δεν εχω αλλαξει ποτε.Οχι σε Ford ομως


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ερευνα αγορας με την βοηθεια του Αγιου Πνευματος, αποψει

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 10 Ιουν, 2017 14:23

emcpn έγραψε:
Δηλαδή εσύ πήγες σε τρεις εγκαταστάτες και πήρες προσφορές και μετά από όλα αυτά ρώτησες το μηχανικό σου ο οποιος έβαζε - δε βάζει υγραέριο για τα τυχόν προβλήματα (που δεν ισχύουν επ ουδενί ειδικά για την τρόμπα βενζίνης και την επιστροφή που απλά δεν ισχύει) από το υγραέριο;

Άστο φιλαράκι , έχω αλλάξει τρεις αντλίες βενζίνης ακριβώς για τον λόγο που του είπε ο μηχανικός του ...

Βρείτε την αιτια του προβλήματος με τον μηχανικό σου και όχι απλα να αλλαζετε τρομπες ρίχνοντας τα στο υγραέριο. Εγώ με 160.000 με υγραέριο και 200.000 σύνολο δεν έχω αγγίξει την τρόμπα βενζινης
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 44 επισκέπτες