Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μετατροπή σε αέριο με 186.000 χλμ στη πλάτη;;

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Μετατροπή σε αέριο με 186.000 χλμ στη πλάτη;;

Δημοσίευσηαπό yiannis1962 » Κυρ 12 Νοέμ, 2017 20:13

Καλησπερα. Οπως ειπαν και καπιοι αλλοι πριν απο μενα, εαν το αυτοκινητο εχει συντηρηθει οπως πρεπει προχωρα ακαθεκτος. Τα 4 λιτρα λαδι καθε 20000 χμ ειναι μεσα στα ορια. Τοσο καινε τα Punto. Εγω μολις ενα μηνα πριν πουλησα ενα Grande Punto που ειχα. Τοσο λαδι περιπου μου εκαιγε κι εμενα.
Ηταν βεβαια λιγο πιο μεγαλο απο το δικο σου. Ηταν το 1.4 T-jet 120 cv. Ειχε 237000 απο τα οποια τα 207000 με GPL. Ηταν μοντελλο 2008. Κανενα προβλημα με το υγραεριο. Ουτε βαλβιδες ουτε αλλες παπαριες που ακουω εδω και εκει. Απλα το πουλησα γιατι ειχε καποια αλλα προβληματα, ηθελε καινουργια λαστιχα, ηθελαν καθαρισμα τα μπεκ της βενζινης. ηθελε αλαγμα το πισω συστημα φρενων κλπ.
Πρεπει να ξερεις ομως οτι στο υγραεριο το παν ειναι ο μαστορας. Οτι συστημα και να βαλεις απο το πιο οικονομικο μεχρι το πιο ακριβο ο μαστορας που θα στο βαλει μετραει κατα 80% και το συστημα κατα 20%.
Δυστυχως μενω Ιταλια και δεν ξερω την Ελληνικη πραγματικοτητα για να σε βοηθησω. Σαν συστημα θα σου προτεινα το LOVATO 4C SEGUENCIAL OBD II. Μη πας σε πιο ακριβο δεν αξιζει τον κοπο. Σε αυτα τα επιπεδα ειναι οτι πρεπει για το αμαξι σου. Αν βρεις καλο μαστορα δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα αποδοσης μεταξυ υγραεριου και βενζινης. Η μονη διαφορα ειναι οτι καιει λιγο παραπανω. Εαν εκανες πχ 14/15 χμ στο λιτρο με βενζινη στο υγραεριο θα κανεις 12/13. Τιποτα αλλο.
Εχω μεγαλη πειρα στην υγραεριοκινηση. 31 χρονια. Το πρωτο μου αυτοκινητο με GPL ηταν μια ALFA ROMEO ALFETTA 1800 4ΠΟΡΤΗ ΤΟ 1986 (Παντα στην Ιταλια μιλαμε). Απο εκει και περα σχεδον ολα τα αυτοκινητα που ειχα ηταν με υγραεριο. 3 αλφετες 1800, 1600, και 2000 κυβικα , ενα λαντσια πρισμα, οπελ καλιμπρα 140 αλλογα, φιατ τεμπρα 1600, το πουντο, σεβρολετ ματις μεχρι Camper Rimor σε σασι Ford Transit 2000 :D :D :D :D :D
Αν χρειαζεσαι κατι στειλε μου μυνημα.
Γιαννης
yiannis1962
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 12 Νοέμ, 2017 19:35

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες