Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό pipagas » Κυρ 12 Νοέμ, 2017 21:05

Σας χαιρετώ όλους. :)
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι εταιρείες αυτές στις οποίες το λογισμικό ελέγχου και ρύθμισης είναι ελεύθερο στον τελικό χρήστη ?
Δηλαδή ποιες εταιρείες δεν κρατούν δέσμιο τον αγοραστή του συστήματος τους, αλλά αντιθέτως του επιτρέπουν να αποτανθεί για ρύθμιση σε όποιον εγκαταστάτη υγραερίου επιθυμεί.
Για την ιστορία, η LANDIRENZO δεν είναι μια από αυτές! :cry:
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 00:29

Η omvl πάντως δίνει ελεύθερα το λογισμικό.
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 09:07

Google is your friend...

Το προβλημα δεν ειναι να βρεις το λογισμικό, το προβλημα ειναι να βρεις το σωστό καλωδιο.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 12:29

pipagas έγραψε:Σας χαιρετώ όλους. :)
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι εταιρείες αυτές στις οποίες το λογισμικό ελέγχου και ρύθμισης είναι ελεύθερο στον τελικό χρήστη ?
Δηλαδή ποιες εταιρείες δεν κρατούν δέσμιο τον αγοραστή του συστήματος τους, αλλά αντιθέτως του επιτρέπουν να αποτανθεί για ρύθμιση σε όποιον εγκαταστάτη υγραερίου επιθυμεί.
Για την ιστορία, η LANDIRENZO δεν είναι μια από αυτές! :cry:

Δεν ισχύει για τη Landirenzo, το δικό μου σύστημα το έχουν ελεγξει/ρυθμίσει 3 διαφορετικοί εγκατάστατες χωρίς πρόβλημα/κλείδωμα, και έχω σύστημα άμεσου ψεκασμού (προγραμματισμένος εγκέφαλος από εργοστάσιο).
Αν είναι κλειδωμένος ο εγκέφαλος, στον έχει κλειδώσει ο εγκαταστάτης.

Στάλθηκε από το HTC One M9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό pipagas » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 13:45

Candlemass έγραψε:
pipagas έγραψε:Σας χαιρετώ όλους. :)
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι εταιρείες αυτές στις οποίες το λογισμικό ελέγχου και ρύθμισης είναι ελεύθερο στον τελικό χρήστη ?
Δηλαδή ποιες εταιρείες δεν κρατούν δέσμιο τον αγοραστή του συστήματος τους, αλλά αντιθέτως του επιτρέπουν να αποτανθεί για ρύθμιση σε όποιον εγκαταστάτη υγραερίου επιθυμεί.
Για την ιστορία, η LANDIRENZO δεν είναι μια από αυτές! :cry:

Δεν ισχύει για τη Landirenzo, το δικό μου σύστημα το έχουν ελεγξει/ρυθμίσει 3 διαφορετικοί εγκατάστατες χωρίς πρόβλημα/κλείδωμα, και έχω σύστημα άμεσου ψεκασμού (προγραμματισμένος εγκέφαλος από εργοστάσιο).
Αν είναι κλειδωμένος ο εγκέφαλος, στον έχει κλειδώσει ο εγκαταστάτης.

Κοιταζοντας την υπογραφη σου, βλεπω οτι εχεις και στα δυο σου αυτοκινητα συστημα omegas.
Να σου γνωρισω λοιπον οτι για το συγκεκριμενο συστημα το οποιο συνηθως το τοποθετουν σε fuel hungry μηχανες, ή απευθειας ψεκασμου στον κυλινδρο, το λογισμικό κυκλοφορει φορτωμενο με παρανομη αδεια ελευθερο στο διαδυκτιο.

Για τα υπολοιπα ομως αυτοκινητα (και πιστεψε με ειναι πολύ περισσοτερα απο αυτα του συστηματος omegas :!: ) που φορουν το συστημα ECO EVO σε οποιαδηποτε υλοποιηση του εως σημερα, η εκδοση του λογισμικού που τα ελέγχει δεν ανοιγει καν χωρις αδεια, η οποία μαλιστα λειτουργει μονο στον συγκεκριμενο υπολογιστη που αδειοδοτήθηκε!
Μιλαω για την εκδοση 3.20 και επειτα, την οποια ακομη και αν δεν χρειαζεται στο δικο σας συστημα, ο εξουσιοδοτημένος εγκαταστατης χωρις να το γνωριζεται θα σας περασει το τελευταίο firmware που θα την καθιστα αναγκαια.

Φωκιων, το καλωδιο κοστιζει περιπου 20 ευρω.
Αν στο δικο σου συστημα εχεις ακομη το αρχικο firmware περασμενο, και το προβλημα ειναι μονο το καλωδιο, ενημερωσε με να σου στειλω το συνδεσμο να το αγορασεις.
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 13:52

pipagas έγραψε:
Candlemass έγραψε:
pipagas έγραψε:Σας χαιρετώ όλους. :)
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι εταιρείες αυτές στις οποίες το λογισμικό ελέγχου και ρύθμισης είναι ελεύθερο στον τελικό χρήστη ?
Δηλαδή ποιες εταιρείες δεν κρατούν δέσμιο τον αγοραστή του συστήματος τους, αλλά αντιθέτως του επιτρέπουν να αποτανθεί για ρύθμιση σε όποιον εγκαταστάτη υγραερίου επιθυμεί.
Για την ιστορία, η LANDIRENZO δεν είναι μια από αυτές! :cry:

Δεν ισχύει για τη Landirenzo, το δικό μου σύστημα το έχουν ελεγξει/ρυθμίσει 3 διαφορετικοί εγκατάστατες χωρίς πρόβλημα/κλείδωμα, και έχω σύστημα άμεσου ψεκασμού (προγραμματισμένος εγκέφαλος από εργοστάσιο).
Αν είναι κλειδωμένος ο εγκέφαλος, στον έχει κλειδώσει ο εγκαταστάτης.

Κοιταζοντας την υπογραφη σου, βλεπω οτι εχεις και στα δυο σου αυτοκινητα συστημα omegas.
Να σου γνωρισω λοιπον οτι για το συγκεκριμενο συστημα το οποιο συνηθως το τοποθετουν σε fuel hungry μηχανες, ή απευθειας ψεκασμου στον κυλινδρο, το λογισμικό κυκλοφορει φορτωμενο με παρανομη αδεια ελευθερο στο διαδυκτιο.

Για τα υπολοιπα ομως αυτοκινητα (και πιστεψε με ειναι πολύ περισσοτερα απο αυτα του συστηματος omegas :!: ) που φορουν το συστημα ECO EVO σε οποιαδηποτε υλοποιηση του εως σημερα, η εκδοση του λογισμικού που τα ελέγχει δεν ανοιγει καν χωρις αδεια, η οποία μαλιστα λειτουργει μονο στον συγκεκριμενο υπολογιστη που αδειοδοτήθηκε!
Μιλαω για την εκδοση 3.20 και επειτα, την οποια ακομη και αν δεν χρειαζεται στο δικο σας συστημα, ο εξουσιοδοτημένος εγκαταστατης χωρις να το γνωριζεται θα σας περασει το τελευταίο firmware που θα την καθιστα αναγκαια.


Να σου υπεθυμίσω αγαπητέ, ότι εσύ γενίκευσες σε ΌΛΑ τα Landirenzo :
Για την ιστορία, η LANDIRENZO δεν είναι μια από αυτές! :cry:

Οπότε, όχι, δεν είναι κλειδωμένοι όλοι οι εγκέφαλοι της Landirenzo, ίσως μόνο ο δικός σου. Οι 2 δικοί μου είναι ξεκλείδωτοι.

Επίσης, να σου γνωρίσω με τη σειρά μου, ότι οι 3 εγκαταστάτες που έχω πάει είχαν αυθεντικό λογισμικό με USB dongle που επιτρέπει τη λειτουργία του προγράμματος. Σπασμένο το έχω και εγώ, οι εγκαταστάτες το έχουν αυθεντικό και φυσικά είναι πιστοποιημένοι από τη Landirenzo.

Επίσης, άλλο το "τελικός χρήστης" που αναφέρεις στην αρχή του μηνύματός σου, και άλλο "όποιον εγκαταστάτη υγραερίου επιθυμεί" ο τελικός χρήστης. Αποφάσισε τι θέλεις να πείς.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 14:13

Στο Nevo star osa που φοράει το δικό μου αυτοκίνητο όχι μόνο δεν είναι κλειδωμένο αλλά το λογισμικό είναο ελεύθερο για κατέβασμα από το site του Σούμπαση που είναι ο αντιπρόσωπος. Αν έχεις καλώδιο συνδέεσαι και κάνεις ότι θέλεις. Εγώ πάντως προτιμώ να μην το πειράζω και να αφήνω τους ειδικούς. Ακόμα και έτσι όμως η ελευθερία του μου δίνει τη δυνατότητα να πάω σε οποιοδήποτε εγκαταστάτη.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό pipagas » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 15:12

Candlemass έγραψε:
pipagas έγραψε:
Candlemass έγραψε:
pipagas έγραψε:Σας χαιρετώ όλους. :)
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι εταιρείες αυτές στις οποίες το λογισμικό ελέγχου και ρύθμισης είναι ελεύθερο στον τελικό χρήστη ?
Δηλαδή ποιες εταιρείες δεν κρατούν δέσμιο τον αγοραστή του συστήματος τους, αλλά αντιθέτως του επιτρέπουν να αποτανθεί για ρύθμιση σε όποιον εγκαταστάτη υγραερίου επιθυμεί.
Για την ιστορία, η LANDIRENZO δεν είναι μια από αυτές! :cry:

Δεν ισχύει για τη Landirenzo, το δικό μου σύστημα το έχουν ελεγξει/ρυθμίσει 3 διαφορετικοί εγκατάστατες χωρίς πρόβλημα/κλείδωμα, και έχω σύστημα άμεσου ψεκασμού (προγραμματισμένος εγκέφαλος από εργοστάσιο).
Αν είναι κλειδωμένος ο εγκέφαλος, στον έχει κλειδώσει ο εγκαταστάτης.

Κοιταζοντας την υπογραφη σου, βλεπω οτι εχεις και στα δυο σου αυτοκινητα συστημα omegas.
Να σου γνωρισω λοιπον οτι για το συγκεκριμενο συστημα το οποιο συνηθως το τοποθετουν σε fuel hungry μηχανες, ή απευθειας ψεκασμου στον κυλινδρο, το λογισμικό κυκλοφορει φορτωμενο με παρανομη αδεια ελευθερο στο διαδυκτιο.

Για τα υπολοιπα ομως αυτοκινητα (και πιστεψε με ειναι πολύ περισσοτερα απο αυτα του συστηματος omegas :!: ) που φορουν το συστημα ECO EVO σε οποιαδηποτε υλοποιηση του εως σημερα, η εκδοση του λογισμικού που τα ελέγχει δεν ανοιγει καν χωρις αδεια, η οποία μαλιστα λειτουργει μονο στον συγκεκριμενο υπολογιστη που αδειοδοτήθηκε!
Μιλαω για την εκδοση 3.20 και επειτα, την οποια ακομη και αν δεν χρειαζεται στο δικο σας συστημα, ο εξουσιοδοτημένος εγκαταστατης χωρις να το γνωριζεται θα σας περασει το τελευταίο firmware που θα την καθιστα αναγκαια.


Να σου υπεθυμίσω αγαπητέ, ότι εσύ γενίκευσες σε ΌΛΑ τα Landirenzo :
Για την ιστορία, η LANDIRENZO δεν είναι μια από αυτές! :cry:

Οπότε, όχι, δεν είναι κλειδωμένοι όλοι οι εγκέφαλοι της Landirenzo, ίσως μόνο ο δικός σου. Οι 2 δικοί μου είναι ξεκλείδωτοι.

Επίσης, να σου γνωρίσω με τη σειρά μου, ότι οι 3 εγκαταστάτες που έχω πάει είχαν αυθεντικό λογισμικό με USB dongle που επιτρέπει τη λειτουργία του προγράμματος. Σπασμένο το έχω και εγώ, οι εγκαταστάτες το έχουν αυθεντικό και φυσικά είναι πιστοποιημένοι από τη Landirenzo.

Επίσης, άλλο το "τελικός χρήστης" που αναφέρεις στην αρχή του μηνύματός σου, και άλλο "όποιον εγκαταστάτη υγραερίου επιθυμεί" ο τελικός χρήστης. Αποφάσισε τι θέλεις να πείς.


Αν δεν διαβαζεις επιλεκτικά οτι θελεις εσυ να διαβασεις, κανε μου την χαρη και διαβασε ξανα ολο το μυνημα μου.
Πιστευω οτι γραφω ξεκαθαρα ακριβως αυτο που θελω να πω.
Εξ'ου και το 'δηλαδη' στην δευτερη παραγραφο.

Σχετικα με την αναφορα για τα γνησια λογισμικα με χρηση dongle τα οποία εχουν οι εγκαταστατες σου, δεν θα σε παρεξηγησω! Αλλωστε εισαι όπως και εγω οδηγος ή αλλιως τελικος χρηστης του συστηματος.
Για την ιστορια και μονο, dongle δεν υφίσταται. Μεσα απο το προγραμμα ζητας με email κωδικο αδειας για να ανοιξει το προγραμμα.
Επειτα απο αυτο, οι Ιταλοι επικοινωνουν με τον εδω αντιπροσωπο για το αν σε γνωριζει (εισαι δηλαδη πιστοποιημενος), και επειτα σου στελνουν το κλειδι. Ειναι ενα αρχειο με ονομασια licence.

Τελος δεν βλεπω το λογο εντασης μεταξυ μας, απο την στιγμη που και οι δυο ειμαστε οδηγοι.
Νομιζω αλλωστε οτι ανεφερα ξεκαθαρα στο προηγουμενο μυνημα μου, οτι μιλω για την σειρα landirenzo EVO, η οποια ειναι τοποθετημενη στην μεγαλυτερη μεριδα της αγορας μεταξυ των δυο συστηματων.
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 15:42

pipagas έγραψε:Τελος δεν βλεπω το λογο εντασης μεταξυ μας, απο την στιγμη που και οι δυο ειμαστε οδηγοι.


Θα μείνω εδώ και θα συμφωνήσω. Δεν είμαι fanboy ούτε της LR ούτε κάποιου εγκαταστάτη, για να τους υπερασπίζομαι, απλά ανέφερα ότι στα "καινούργια" (; ) συστήματα της LR, δεν υπάρχει κλείδωμα, οπότε μπορεί να σε βοηθούσα να αναζητήσεις το λόγο του κλειδώματος στον εγκαταστάτη. Αν είχες αναφερθεί μόνο στα EVO στο αρχικό μήνυμα δεν θα είχα λόγο να ποστάρω γιατί δεν γνωρίζω.

Φυσικά, εφόσον βλέπω ότι γνωρίζεις τεχνικά, δεν έχω λόγο να συνεχίσω, ίσως πάρεις feedback από άλλους χρήστες/εγκαταστάτες.

Αυτά και καλή συνέχεια.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Ελεύθερο Λογισμικό Ελέγχου Συστήματος LPG

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Δευτ 13 Νοέμ, 2017 19:01

Κανένας εγκέφαλος της Landirenzo δεν ειναι κλειδωμένος. Το προγραμμα omegas που περιέχει το λογισμικό για όλες τις εκδόσεις των συστημάτων της εταιρίας έκτος απο το direct injection και το omegas plus χρειάζεται κωδικό για την εγκατάσταση του, το οποίο δίνεται στα εξειδικευμένα συνεργεία του παγκόσμιου δικτύου της εταιρίας


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες