Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό kalolas » Πέμ 16 Νοέμ, 2017 03:25

Χαιρετω την παρεα,
Εχω γυρω στις 70.000 χλμ σε 3 χρονια με συστημα BRC και λογω μη κανονικης εκκινησης οταν ειδικα ειναι κρυο το μοτερ στο συνεργειο που κανω service μου ειπαν για αλλαγη πνευμονα.
Αυτο γιατι μαλλον χανει απο την μεμβρανη εσωτερικα και δημιουργει υποπιεση στην εισαγωγη καυσιμου με αποτελεσμα να μην σκαει κανονικα αλλα μετα απο 4-5 δευτερολεπτα.
Μετα απο ψαξιμο ειδα τα διαφορα σετ επισκευης αλλα δεν το προτεινουν στο συνεργειο ..
Το κοστος φυσικα ειναι σχεδον στο 1/3 της αγορας νεου πνευμονα.
Υπαρχουν μελη που να εχουν κανει επισκευη να πουν μια γνωμη αν αξιζει τελικα η επισκευη αυτη?
Ευχαριστω !
kalolas
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ, 2017 02:57

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Πέμ 16 Νοέμ, 2017 09:50

Με τα brc τουλάχιστον, η εκκίνηση του κινητήρα από όσο ξέρω (και σε μένα έτσι είναι) γίνεται ΠΆΝΤΑ με βενζίνη και μετά γυρνάει σε αέριο. Άρα εκ των πραγμάτων δε γίνεται να οφείλεται ο πνεύμονας για το συγκεκριμένο. Τσέκαρε μήπως φταίει κάτι άλλο. Μπορεί να είναι πολλά.
Επίσης ξέρω πολλούς που έχουν κάνει επισκευή στον πνεύμονα και δεν είχαν θέμα, οπότε γιατί να μην το κάνεις και εσύ ;;
Για μένα πάρε και μια 2η άποψη, και έχε στο νου σου ότι μπορεί τι να πω, ακόμα και να μην ξέρουν να κάνουν σωστή επισκευή και να σου λένε για αλλαγή πνεύμονα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 16 Νοέμ, 2017 21:57

dimitrisnd1 έγραψε:Με τα brc τουλάχιστον, η εκκίνηση του κινητήρα από όσο ξέρω (και σε μένα έτσι είναι) γίνεται ΠΆΝΤΑ με βενζίνη και μετά γυρνάει σε αέριο. Άρα εκ των πραγμάτων δε γίνεται να οφείλεται ο πνεύμονας για το συγκεκριμένο. Τσέκαρε μήπως φταίει κάτι άλλο. Μπορεί να είναι πολλά.
Επίσης ξέρω πολλούς που έχουν κάνει επισκευή στον πνεύμονα και δεν είχαν θέμα, οπότε γιατί να μην το κάνεις και εσύ ;;
Για μένα πάρε και μια 2η άποψη, και έχε στο νου σου ότι μπορεί τι να πω, ακόμα και να μην ξέρουν να κάνουν σωστή επισκευή και να σου λένε για αλλαγή πνεύμονα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν την επισκευη την κανεις μονος σου σε συμφαιρει η αγορα κιτ επισκευης
αν την κανει μαστορας θα σου ερθει λιγο χαμηλοτερα με εργασια και υλικα...
οποτε δες το κοστος και αποφασιζεις....
αν τρυπησει η μεμβρανη λογικα θσ σου μπουκωνει την εισαγωγη με αεριο και δυσκολευετε να παρει μπροστα....για να δεις αν εχεις τετοι συμπτωμα απλα βγαλε την σωληνα υποπιεσης με σβηστο το αμαξι ειτε απο την εισαγωγη ειτε απο τον πνευμονα και αυτο μολις το σβησεις αν σου μυρισει εντονα αεριο εχεις θεμα...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό chrisvol » Σάβ 18 Νοέμ, 2017 02:58

Αλλαγη μεμβρανης πνευμονα και ακομη ενα μικρο λαστιχακι και τα προβληματα της κρυας εκινησης εξαφανιστηκαν.Ταλαιπωρηθηκα αρκετα ωσπου βρεθηκε η λυση .Ο πνευμονας ειναι της brc.
chrisvol
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ, 2011 23:40

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό tedd » Κυρ 19 Νοέμ, 2017 03:52

Εχεις δοκιμασει να κλεισεις το υγραεριο εντελως δηλαδη ακομη και απο την βανα που εχει στην δεξαμεμη του και να το δουλέψεις μονο με βενζινη.?
Το λεω μηπως ευθυνεται κατι αλλο και οχι το υγραεριο. Σε εμενα που δυσκολευονταν να παρει μπρος οφειλονταν στην αντλια βενζινης σε αλλους το θεμα ηταν οτι τα μπεκ υγραεριου "κατουρουσαν" και οταν εκλεινε το συσυστημα και πλημμύριζε ο θαλαμος καυσης με αποτελεσμα να δυσκολευτε και παλι να παρει μπρος.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό kalolas » Κυρ 19 Νοέμ, 2017 07:59

manoliss έγραψε:
dimitrisnd1 έγραψε:Με τα brc τουλάχιστον, η εκκίνηση του κινητήρα από όσο ξέρω (και σε μένα έτσι είναι) γίνεται ΠΆΝΤΑ με βενζίνη και μετά γυρνάει σε αέριο. Άρα εκ των πραγμάτων δε γίνεται να οφείλεται ο πνεύμονας για το συγκεκριμένο. Τσέκαρε μήπως φταίει κάτι άλλο. Μπορεί να είναι πολλά.
Επίσης ξέρω πολλούς που έχουν κάνει επισκευή στον πνεύμονα και δεν είχαν θέμα, οπότε γιατί να μην το κάνεις και εσύ ;;
Για μένα πάρε και μια 2η άποψη, και έχε στο νου σου ότι μπορεί τι να πω, ακόμα και να μην ξέρουν να κάνουν σωστή επισκευή και να σου λένε για αλλαγή πνεύμονα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν την επισκευη την κανεις μονος σου σε συμφαιρει η αγορα κιτ επισκευης
αν την κανει μαστορας θα σου ερθει λιγο χαμηλοτερα με εργασια και υλικα...
οποτε δες το κοστος και αποφασιζεις....
αν τρυπησει η μεμβρανη λογικα θσ σου μπουκωνει την εισαγωγη με αεριο και δυσκολευετε να παρει μπροστα....για να δεις αν εχεις τετοι συμπτωμα απλα βγαλε την σωληνα υποπιεσης με σβηστο το αμαξι ειτε απο την εισαγωγη ειτε απο τον πνευμονα και αυτο μολις το σβησεις αν σου μυρισει εντονα αεριο εχεις θεμα...
Την εκανες μονος σου την επισκευη?
Ειναι ευκολο να αφαιρεθει ο πνευμονας και να ξαναμπει χωρις θεματα διαρροης?
kalolas
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ, 2017 02:57

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Κυρ 19 Νοέμ, 2017 12:32

Όχι δεν την έκανα εγώ. Είπα πως ξέρω πως είθισται να επισκευάζεται ο πνεύμονας και όχι να αλλάζεται.. Εκτός και ίσως αν έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 21 Νοέμ, 2017 06:35

kalolas έγραψε:
manoliss έγραψε:
dimitrisnd1 έγραψε:Με τα brc τουλάχιστον, η εκκίνηση του κινητήρα από όσο ξέρω (και σε μένα έτσι είναι) γίνεται ΠΆΝΤΑ με βενζίνη και μετά γυρνάει σε αέριο. Άρα εκ των πραγμάτων δε γίνεται να οφείλεται ο πνεύμονας για το συγκεκριμένο. Τσέκαρε μήπως φταίει κάτι άλλο. Μπορεί να είναι πολλά.
Επίσης ξέρω πολλούς που έχουν κάνει επισκευή στον πνεύμονα και δεν είχαν θέμα, οπότε γιατί να μην το κάνεις και εσύ ;;
Για μένα πάρε και μια 2η άποψη, και έχε στο νου σου ότι μπορεί τι να πω, ακόμα και να μην ξέρουν να κάνουν σωστή επισκευή και να σου λένε για αλλαγή πνεύμονα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν την επισκευη την κανεις μονος σου σε συμφαιρει η αγορα κιτ επισκευης
αν την κανει μαστορας θα σου ερθει λιγο χαμηλοτερα με εργασια και υλικα...
οποτε δες το κοστος και αποφασιζεις....
αν τρυπησει η μεμβρανη λογικα θσ σου μπουκωνει την εισαγωγη με αεριο και δυσκολευετε να παρει μπροστα....για να δεις αν εχεις τετοι συμπτωμα απλα βγαλε την σωληνα υποπιεσης με σβηστο το αμαξι ειτε απο την εισαγωγη ειτε απο τον πνευμονα και αυτο μολις το σβησεις αν σου μυρισει εντονα αεριο εχεις θεμα...
Την εκανες μονος σου την επισκευη?
Ειναι ευκολο να αφαιρεθει ο πνευμονας και να ξαναμπει χωρις θεματα διαρροης?

ναι δεν ειχα κανενα θεμα προσοχη θελει στα ο ρινγκ που εχει ο πνευμονας να μπουν σωστα κατα τα αλλα κανενα θεμα.....και να μπει σωστα η μεμβρανη...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 30 Ιαν, 2018 19:04

Πήγα χτες από το μάστορα τον είδε απεφάνθη ότι ο πνεύμονας είναι Βουλγάρικος και πως να μην ήταν άλλωστε αφού όλη η εγκατάσταση πριν 5 χρόνια μου είχε κοστίσει συνολικά 650 ευρώ.
Βέβαια δεν μπορώ να έχω παράπονο μετά από 115.000 χιλιόμετρα.Στα 75.000 αντί για επισκευή μπεκ έβαλα καινούργια τύπου βενζίνης.
Έτσι και τώρα μετά από συζήτηση με το μάστορα ο οποίος μου είπε ότι η επισκευή θα κοστίσει 40-50 ευρώ και ένας καλός καινούργιος ιταλικός πνεύμονας για μένα όπως μου είπε 80 ευρώ αποφάσισα να βάλω τον καινούργιο να βγαίνω από φασαρίες και να εκμοντερνίζω την εγκατάσταση. :D :P

Εξάλλου πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και το ελάχιστο αυτό κόστος είναι ελάχιστο μπροστά στο κέρδος που είχα 5 χρόνια από το υγραέριο. :P
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Επισκευη πνευμονα ή αλλαγη ??

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 31 Ιαν, 2018 07:55

Ποιά μάρκα βάλατε;
Εάν και σε εμένα δεν φταίει η πλεξουδα θα αλλάξω πνεύμονα και θα το δοκιμάσω.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 102 επισκέπτες