Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf!?

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf!?

Δημοσίευσηαπό kostakisSs » Παρ 24 Ιουν, 2011 02:16

Ξυπνάς, λες ναι, θα βάλουμε και σε στέλνει ο πατέρας σου να βρεις άκρη.

Cayenne 4.500 V8 (απο αυτά που είχε βρομίσει ο τόπος)

-Παω για τον Μπίρμπο 35 χρόνια σούξου-μούξου μπλέκω στην Αγίας Άννης στρίβω λάθος (καταραμένο Iphone κολλάς όταν σε χρειάζομαι) καταλήγω στον Viagas Νομίζοντας ότι είναι ο Μπίρμος :wtf:

-Viagas http://www.viagas.gr/ -----Σχεδόν με το καλημέρα, η εντολή από τους ιταλούς είναι αν δω Cayenne Να κλείσω την πόρτα :shock: . ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ :crazy: θα πάρεις τον κινητήρα στο χέρι και όποιος και να σου πει στο βάζω κανόνισε να σου δίνει εγγύηση για να τον κυνηγάς μετά!

>>>ΤΕΛΕΙΑ<<< μια χαρά αρχή για την μέρα σου! Συνεχίζουμε!

- Τηλεφωνικά μιλάω με τον ΒΑΛΜΑ http://www.xo.gr/profile/profile-804537764/el/ που μου είπαν να πάρω συστημένος και τετοία επειδή εκεί έκανε μια μετατροπή (ο φίλος της γυναίκας του ξαδέλφου της γιαγιάς της γνωστής της κυρα νίτσας και ήταν τέλειο) :ymparty: :ymparty:
---40 χρόνια φτιάχνω μπλα μπλα μπλα και συγκινητικές ιστορίες :x , σκάει το παραμύθι για πνεύμονα και λαδίερα (4η γενιά) του λέω 5η? μου λέει οτι είναι ακόμα πειραματικά και θα βγούνε τυρανόσαυροι και θα με φάνε και τέτοια... τιμή? 2500ευρά + ΦΠΑ μετρητής! :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: WOW! Δε παίρνουμε ακόμα ενα σμάρτ με αυτά τα λεφτάκια?

Πάω Πειραιώς σε έναν με την ονομασία ΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ http://www.etfa.gr/CMS/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=75 μιας και ήδη είχα απογοητευτεί
-4ης Γενίας. Ιταλικό σουξου μούξου να δούμε αν μπαίνει άδειες κακο, Μπαίνει μόνο στο 3,2 και στο 4,5V8 ήμαστε μέσα, 2.100 τελική Pas mal Δε μου γέμιζε το μάτι η όλη φάση ζήτησα και κάποιο μαίλ απο την εταιρία επιβεβαίωσης βάση της άδειας για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και παπ! ΕΓΓΥΗΣΗ ρωτάω? 2χρόνια μου λέει! πόσα km ξαναρωτάω 2 χρόνια μ λέει.... τι δίαλο μίξερ απο τα Carrefour ειναι? L-)

--Βγαίνω και ανεβαίνοντας βλέπω ενα ATKgroup δε g^$#^^#mietai ας πούμε ξανα το ποιηματάκι λέω,
μπαίνω μέσα είναι ενα παλικάρι πολύ ευγενικό δε μιλούσε ελληνικά και μας βοήθησε μια κυρία στην επικοινωνία... Τουρκος και φαίρνει ενα σύστημα WENTGAS http://wentgas.com/ όλα είχαν σταμπαρισμένο το MADE IN ITALY και η εταιρία είναι προφανώς τούρκικη, παρά την έλλειψη επικοινωνίας ήταν χαρούμενος και πρόθημος να μου δείξει κάθε τι που θα χρησιμοποιούσαμε...
4ης Γενίας.
Εγγύηση: 2χρόνια ΚΑΙ 300,000km :ymhug: πολυ καλό για να ναι αληθινό και προσπάθησα να αποσαφηνίσω το KAI kai ναι ισχύει οκ λέω... φυσικά μου έδειξαν γραπτή εγγύηση βιβλιαράκια και τέτοια, βεβαια στα τουρκικά και χωρίς υπότιτλους τύπου Ασημενια Φεγγάρια....
Μου Έδειξε βέβαια και το δικό του το cayenne με το σύστημα επάνω,
Γνώρισα τον μηχανικό ο οποίος οι φήμες ήθελαν να έχει εκπαιδευτεί στην attiker http://www.atiker.com.tr/
τιμή: 1500ευρώ τελική.
θα πάω να δώ και άλλους και 5ης και όλα τα καλά. πάντως, πηγαίνετε μια βόλτα όσοι ψάχνεστε και απο τον "τούρκο" με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις και ου είπε οτι οι τιμές είναι τέτοιες επειδή η wentgas είναι "δική" τους και επειδή θέλουν να μπούν στην αγορά. 1100+ εχει για τετρακύλινδρο αν δε κάνω λάθος.

Έπεται συνέχεια.... Stay tuned. θα πάρω και κάμερα αύριο μαζί να το κάνω ντοκιουμαντερ για τον σωτήρα της ελληνικής τηλεόρασης ΣΚΑΙ :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil:
kostakisSs
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν, 2011 01:12

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Παρ 24 Ιουν, 2011 08:47

:D :D
Ωραιος...και με χιουμορ :!:
Ανεβασε βιντεο απο τις συζητησεις...γουσταρουμε :!:
Να ξερεις οτι καλυπτεται 2 χρονια μονο το κιτ υγραεριου.
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 24 Ιουν, 2011 10:07

κι άλλο , κι άλλο , κι άλλο, κι άλλο =))
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό sakis » Παρ 24 Ιουν, 2011 13:08

kostakisSs έγραψε:του λέω 5η? μου λέει οτι είναι ακόμα πειραματικά και θα βγούνε τυρανόσαυροι και θα με φάνε και τέτοια

Έχω πέσει στο πάτωμα =)) =)) =))
sakis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ, 2011 03:53

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 24 Ιουν, 2011 15:26

Πραγματικα...ζωγράφισες... :lol: :lol: :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 24 Ιουν, 2011 17:42

Χαρά στο κουράγιο σου... Η ViaGas μάλλον σου είπε την αλήθεια σε ότι αφορά τα παλιότερα συστήματα 4ης γενιάς σε σχέση με το αυτοκίνητό σου.
Πέρνα κι από Vialle, Icom, Prins (Φαρμάκης στα Ιωάννινα) να δεις τι υπάρχει σε υγρό ψεκασμό και σε τι τιμή. Πάντως να πέσεις κάτω από 2500 ευρώ με αυτά τα συστήματα, το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό kostakisSs » Παρ 24 Ιουν, 2011 19:28

dti έγραψε:Πέρνα κι από Vialle, Icom, Prins (Φαρμάκης στα Ιωάννινα) να δεις τι υπάρχει σε υγρό ψεκασμό και σε τι τιμή. Πάντως να πέσεις κάτω από 2500 ευρώ με αυτά τα συστήματα, το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο.


Ακολουθούν Άχρηστες Πληροφορίες, Διαβάστε κατευθείαν το zoomi

Και μια δεύτερη μέρα ξεκινά στην χώρα των trendy-ειδικών, Πότε ξέρουν τα πάντα για τα Xenon,
πότε για τα GPS πότε είναι ειδικοί σεισμολόγοι και φυσικά οικονομολόγοι που κράζουν τα πάντα αλλά δε σου δίνουν ποτέ απόδειξη!

Σήμερα λοιπόν η βόλτα έγινε τηλεφωνικά μιας και το 17Lt/100 τσούζει!
Και το μικρό μου gOlf αποτελεί το νεο hot-spot ψύλλων από την συμπαθέστατη γατούλα που αποφάσισε να γεννήσει στο φιλόξενο garaz.

zoomi:

Vialle ο επονομαζόμενος στα πηγαδάκια και ως "Ολλανδός" :ymcowboy: : και το link για να γίνω πιστευτός. http://vdmotorsport.gr/product_info.php?manufacturers_id=5&products_id=61 :-B

- 5ης γενίας. Αν βάλεις σε αυτό το αυτοκίνητο πνεύμονα θα το πάρεις στα χέρια!
- (2 τόνοι είναι αδελφάκι μου δε μιλάμε για ποδήλατο)
- Ο τυπάς ήξερε τι παίζει ακριβώς (παρά το χαζό που έκανα). Με ενημέρωσε οτι μετά τις 4500 θα μπαίνει σε βενζίνη και όλα καλά, ήξερε και λεπτομέρειες για την εγκατάσταση της φιάλης.
- Έμπειρα εργατικά ηλιοκαμένα χέρια!
τιμή: απορώ γιατί δεν έκανε μπιιιιπ το τηλέφωνο και με άφησε να την ακούσω! 3.200 ευρώ + ΦΠΑ :(( :(( :((
(τρεις χιλίαδες διακόσια ευρώ συν ΦΠΑ ίσον τρεις χιλίαδες ενιακόσια εξήντα δύο ευρώ)
και φυσικά δώρο αρωματικό δεντράκι τύπου έλατο ή πεύκο.

(Ποίος το λέει στον πατέρα μου? να μείνω ορφανό?)

Επόμενο τηλέφωνο, **άρχισα να googlaρω παράλληλα πόσο πιάνει το νεφρό μου στο ebay) :angel:

Prins: απο την σελίδα του Φαρμάκη (όνομα και πράμα ενα πράμα ρε παιδί μου) βρίκα τον κύριο tselopogiani που του βάζεις και ενα .gr και τσούκ του μιλάς κατάματα. /:)

μπλα μπλα μπλα 4.5 V8 μπλα μπλα

Ladirenzo- μου λέει μια τιμή που δε θυμάμαι περίπου 1500
Tartarini- (σα ζάντες για Ducati μου ακούγεται) μου λέει μια τιμή που δε θυμάμαι περίπου 1700
Prins- 2100+ αυτόν τον άτιμο τον ΦΠΑ. :x

(Σιγή. καμία περαιτέρω ενημέρωση πέραν του τιμοκαταλόγου.)
:eh: :problem: :eh: :problem: :shifty: :eh: :problem: :eh: :problem:
(μερικά αμήχανα δευτερόλεπτα μετά....)

Prins λεω! θέλετε να μου πείτε για αυτό? υγρός ψεκασμός έτσι?

Η prins είναι μια αυτοκρατορία που πουλάει σε όλο τον κόσμο (μικρό μου ανθρωπάκι) και έχει και συστήματα 5ης γενίας αλλά για το δικό σου κινητήρα προτείνει 4ης. :crazy: :crazy:
Μπορείς να μπείς και στο Internet να το δεις.

Χαρτογράφηση ρωτώ??
-Έρχονται όλα πακέτο και τσουκ κουμπώνουν πάνω ΕΤΟΙΜΑ εμείς δε πειράζουμε τίποτα σε αντίθεση με τα άλλα δυο προηγούμενα συστήματα που τα ρυθμίζουμε εμείς.
3 γκαζιές(= 3 ευρώ :mrgreen: ) και όλα είναι ρυθμισμένα (άρα μετά 3γκαζιές= 1,5ευρώ! :thumbup: σκέφτομαι μπακάλικα.)

Εγγύηση?
2 χρόνια ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ εγγύηση! :ymapplause: :ymapplause: (γιατί φυσικά μιλάμε για κολοσσό) και έτσι ο παγκόσμιος άτλας άρχισε να ξετυλίγεται μπροστά μου!... :think:

Και πάμε και στο πρώτο όνομα της μαρκίζας! Μπιρμπός= ICOM (ρίγη συγκίνησης και δέους καθώς πληκτρολογώ το τηλέφωνο)

18:23 ώρα Ελλάδος (κάτι παίζει με μια ώρα ΠΑΣΟΚ? κάτι τέτοιο έλεγε ο πατέρας μου και χαιρόταν σα 5χρόνο που ανακαλύπτει το μαλλί της Γριάς σήμερα που ξύπνησα)

Ο Monsieur δεν ήταν εκεί και θα πρέπει να τον πάρω (τηλέφωνο) αύριο...

Τιτανομαχία:

Vialle "Ο Ολλανδός" 5ης γενίας. Αν βάλεις σε αυτό το αυτοκίνητο πνεύμονα (4ης γενίας) θα το πάρεις στα χέρια! :ymhug: (όλο το αυτοκίνητο όχι μόνο το σύστημα ή αλλιώς kit ή στα ελληνικά κιτάκι)

Prins "Η αυτοκρατορία" για το δικό σου κινητήρα προτείνει 4ης γενειάς. :crazy: Update: H αυτοκρατορία στην ιστοσελίδα της http://www.prinsautogas.com/en/markets/cars/cars.html δεν έχει την porsche! καρδουλες!

ICOM "κλείνει στις 6" i-) i-) i-)

ΥΓ.1 Λέτε να περιμένω μέχρι να βγάλουν Designατα συστηματάκια για αυτοκίνητα και ο Θεόφιλος και ο El Greco? :o)
Λέτε στα 7ής γενίας ο αναπτήρας του αυτοκινήτου να ψήνει ελληνικό (ή τούρκικο ή Κυπριακό) :o)
Στα 8ής? η OBD θα σου λέει τον καφέ? :o)

ΥΓ.2 Όσοι πήρατε ηλεκτρικά αυτοκίνητα υπολογίζατε χωρίς την ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ... μικρά κακόμοιρα ανθρωπάκια. :wave: :wave:
kostakisSs
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν, 2011 01:12

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 24 Ιουν, 2011 19:54

Κανεις καθολου stand-up comedy ??? Αν οχι, το προτεινω... Φιλε εισαι αποθέωση !!!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Οποια και απο τις 3 και να βαλεις(και στο τοποθετησουν σωστα... :? ), θα εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Δεν το γνωριζω το μοτερ σου, αλλα αν ειχα την επιλογη θα προτιμούσα υγρο ψεκασμο.

Οσο για το αν το μοτερ υπαρχει περιπτωση να σκασει...κανενας σοβαρος εγκαταστατης δεν θα βαλει το χερι στην φωτια, και αν ναι...σε δουλευει ασύστολα.

Φιλε μου συνεχησε ετσι :thumbup: Εισαι το ''άλας'' του φορουμ...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 24 Ιουν, 2011 20:06

kostakisSs έγραψε:
Prins: απο την σελίδα του Φαρμάκη (όνομα και πράμα ενα πράμα ρε παιδί μου) βρίκα τον κύριο tselopogiani που του βάζεις και ενα .gr και τσούκ του μιλάς κατάματα. /:)


Επιμένω... μίλα και με τον Φαρμάκη στα Γιάννενα και ζήτησε να μάθεις για το Prins Liqui Max.
Πάντως το κόστος ΔΕΝ πρέπει να είναι αυτό που θα σε προβληματίσει.
Σωστή δουλειά πρέπει να γίνει από κάποιον που γνωρίζει το αυτοκίνητό σου και έχει εγκαταστήσει αντίστοιχο kit σε 2-3 ίδια αυτοκίνητα...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Ιστορίες καθημερινής Τρέλας. PORSCHE Cayenne + LPG = wtf

Δημοσίευσηαπό kostakisSs » Παρ 24 Ιουν, 2011 20:28

ΟΧΙ δε κάνω stand-up commedy αλλα κοίτα πόσο καλά τα καταφέρνει η ελληνική κοινωνία!

ΟΧΙ σίγουρα με ενδιαφέρει αν μην πάρω ενα V8 στο χέρι και όχι πόσο θα κοστίσει...

Άλλα άλλο διαφορές του 20-30% και άλλο διαφορές της τάξης του 150% ! και μάλιστα στα επώνυμα και γνωστά συστήματα...
Ειναι τόοοοσο παράξενο!
Εκτός αυτού... Δε βγάζεις και άκρη ρε φίλε! ο καθένας σου πετάει κάτι. 4ης 5ης και πράσινα άλογα..

Φαρμάκης// 8α τον πάρω αύριο είναι κλειστός!
kostakisSs
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν, 2011 01:12

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 53 επισκέπτες