Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κίνδυνος από διαρροή LPG και έγκαιρη διάγνωση

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Κίνδυνος από διαρροή LPG και έγκαιρη διάγνωση

Δημοσίευσηαπό gkscorpio » Πέμ 14 Οκτ, 2021 19:56

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ.

Νέος κάτοχος Renault CLIO V LPG (εργοστασιακό) και νέος στο LPG γενικά. Ίδια τιμή είχε με την έκδοση βενζίνης, οπότε το προτίμησα για να ρίξω το κόστος μετακίνησης (η έκδοση με πετρέλαιο είχε ούτως ή άλλως 2500€ παραπάνω οπότε αποκλείστηκε). Με προβληματίζει όμως ελαφρώς ένα ζήτημα και ήθελα την γνώμη/συμβουλή των πιο έμπειρων από εμένα στον χώρο της υγραεριοκίνησης. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν θεωρείται πολυσυζητημένο και τετριμένο στο χώρο, αλλά πραγματικά θα εκτιμήσω πολύ οποιαδήποτε πληροφορία βασισμένη στην εμπειρία και όχι στα θεωρητικά άρθρα που έχω βρει και μόνος μου online.

Το αυτοκίνητο θα περνάει πολύ χρονο σε υπόγειο πάρκινγκ, βασικά εκεί θα είναι ο κύριος χώρος στάθμευσης όταν δεν το χρησιμοποιώ. Και μιλάω για πολλούς ορόφους κάτω από την επιφάνεια της γης (7 για την ακρίβεια, και παρκάρεις όπου βρεις, δηλαδή μπορεί την μια φορά να το έχω στο -2 και την άλλη στο -7 πχ). Έχω δει αναφορές ότι σε περίπτωση διαρροής, επειδή το υγραέριο είναι πιο βαρύ από τον αέρα δεν φεύγει προς τα πάνω, αλλά μένει χαμηλά δημιουργώντας ένα "αόρατο έφλεκτο σύννεφο" όπως -πολύ γλαφυρά- ανέφερε σε συγκεκριμένο άρθρο.

Προσωπικά ,για να είμαι καλυμμένος (όσο καλυμμένος μπορεί να είμαι με μια προφορική επιβεβαίωση), πριν κλείσω την θέση parking ενημέρωσα ότι το αυτοκίνητο που έχω είναι έχει αέριο, ο υπεύθυνος ρώτησε στα κεντρικά, και μου απάντησε ότι του είπαν κι αυτού ότι δεν υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία που να απαγορεύει την είσοδο αυτοκινήτων με αέριο σε υπόγειο πάρκινγκ, αλλά εννοείται ότι πρέπει να το έχω καλά συντηρημένο κλπ, κάτι που έχω σκοπό να κάνω ούτως ή άλλως. Το ερώτημά μου όμως είναι το εξής. Πέρα από όποια συντήρηση θα κάνω εγώ στα σέρβις του κλπ, σε περίπτωση κάποιας απρόοπτης βλάβης, πόσο πραγματικά επικίνδυνη είναι αυτή η ενδεχόμενο διαρροή, είτε για εμένα που θα πάω να πάρω το αυτοκίνητό μου μετά, είτε για τα άλλα αυτοκίνητα που βρίσκονται στον χώρο, είτε για τον ίδιο τον χώρο; Και επίσης, πόσο εύκολο είναι να διαγνώσω εγκαίρως κάποια διαρροή για να προλάβω το κακό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
gkscorpio
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 12 Οκτ, 2021 14:58

Re: Κίνδυνος από διαρροή LPG και έγκαιρη διάγνωση

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τρί 19 Οκτ, 2021 10:15

Καλημέρα και Μπράβο για την υπεύθυνη στάση σου που προβληματίζεσαι για τα θέματα ασφάλειας.

Ευτυχώς το υγραέριο περιέχει ουσία ώστε να ανιχνεύεται άμεσα από την μυρωδιά - όταν μυρίζει κάπου η περιεκτικότητα είναι απλά πολύ μικρή ώστε να είναι επικίνδυνη αλλά μας προειδοποιεί για να λάβουμε τα μέτρα μας και να προβούμε σε επισκευή της διαρροής. Η ποσότητα που περιέχει μια δεξαμενή αυτοκινήτου εάν αδειάσει σε ένα υπόγειο γκαράζ που φαντάζομαι θα έχει κάποιες σημαντικές διαστάσεις δύσκολα θα αποτελεί κίνδυνο. Εννοείτε πως στον χώρο δεν υπάρχουν σπινθιρισμοί και φωτιά από εργασίες κλπ.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν κάποια gadget - lpg leak tester, άλλα επαγγελματικά άλλα οικονομικά. Εγώ έχω προμηθευτεί από το banggood ένα πολύ οικομικό και ανιχνεύει την διαρροή ενός αναπτήρα σε κοντινή απόσταση. Εάν θέλεις μπορείς και μόνος σου να το βάζεις κοντά στις σωληνώσεις που περνάει το lpg την διαρροή την αντιλαμβάνεται άμεσα!

Καλή Συνέχεια!
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Κίνδυνος από διαρροή LPG και έγκαιρη διάγνωση

Δημοσίευσηαπό gkscorpio » Τρί 19 Οκτ, 2021 10:50

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα ποιο lpg-tester έχεις πάρει από banggood; Όπου μπορώ προτιμώ να πηγαίνω σε δοκιμασμένες περιπτώσεις.
gkscorpio
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 12 Οκτ, 2021 14:58

Re: Κίνδυνος από διαρροή LPG και έγκαιρη διάγνωση

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τρί 26 Οκτ, 2021 13:24

gkscorpio έγραψε:Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα ποιο lpg-tester έχεις πάρει από banggood; Όπου μπορώ προτιμώ να πηγαίνω σε δοκιμασμένες περιπτώσεις.


Καλημέρα,

Το παρακάτω,

https://www.banggood.com/B05-Portable-L ... mds=search
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες