Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αγορά καινούργιου ή μετατροπή σε υγραέριο;

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Αγορά καινούργιου ή μετατροπή σε υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό Counselor » Πέμ 09 Ιουν, 2022 14:13

Εχω ένα Corsa 1.4 Ecotec 90hp του 2008 με 140.000 χλμ το οποιο έχει αρχίσει να δείχνει τα χρονάκια του ρουφώντας λαίμαργα βενζίνη και λαδάκι, και οπως καταλαβαίνετε με την βενζίνη στα 2.35 τα εξοδα μετακίνησης είναι σημαντικά. Το δίλημμα που αντιμετωπίζω τώρα είναι το εξής. Να το δώσω όσο πιάσει και να πάρω καινούργιο ή του βάλω αέριο; Απο την μία με αποθαρρύνει η κατάσταση με τις τιμές που έχουν πιάσει τα καινούργια και τους μεγάλους χρόνους αναμονής, και απο την άλλη δεν ξέρω αν ειναι καλή ιδεα να δωσω λεφτα για μετατροπή σε ενα παλιό αμάξι που μηχανικά δεν ξέρω αν θα το αντέξει ή αν θα βγαλει προβληματα. Τι πιστεύετε;
Counselor
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν, 2022 08:17

Re: Αγορά καινούργιου ή μετατροπή σε υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 09 Ιουν, 2022 14:35

Counselor έγραψε:Εχω ένα Corsa 1.4 Ecotec 90hp του 2008 με 140.000 χλμ το οποιο έχει αρχίσει να δείχνει τα χρονάκια του ρουφώντας λαίμαργα βενζίνη και λαδάκι, και οπως καταλαβαίνετε με την βενζίνη στα 2.35 τα εξοδα μετακίνησης είναι σημαντικά. Το δίλημμα που αντιμετωπίζω τώρα είναι το εξής. Να το δώσω όσο πιάσει και να πάρω καινούργιο ή του βάλω αέριο; Απο την μία με αποθαρρύνει η κατάσταση με τις τιμές που έχουν πιάσει τα καινούργια και τους μεγάλους χρόνους αναμονής, και απο την άλλη δεν ξέρω αν ειναι καλή ιδεα να δωσω λεφτα για μετατροπή σε ενα παλιό αμάξι που μηχανικά δεν ξέρω αν θα το αντέξει ή αν θα βγαλει προβληματα. Τι πιστεύετε;
Τα χιλιόμετρα δε είναι πολλά πάντως .
Όταν εννοείς κατανάλωση λαδιού , δηλαδή στα από αλλαγή σε αλλαγή πόσο ml χάνει ; Βάζεις σωστά λάδια σε προδιαγραφές ; Κάθε πόσα διάστημα χιλιόμετρων τα αλλάζεις.
Γενικά τα Corsa δε έχουν θέμα με το υγραέριο.
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι για αρχή σε κάποιο συνεργείο , να μετρηθεί η συμπίεση του κινητήρα ώστε να σου δώσει μια εικόνα .
Εφοσον βγει με σωστά νουμερα και το αμάξι δουλεύει σωστά στη βενζίνη , προχώρησε στο υγραέριο . Κάτοχος Corsa C 1200 του 2004, γενικά δε τα λες και οικονομικά .
Εκτός πόλης έχω κατανάλωση 6,5λτ/100 και έχω σκοπό να του βάλω υγραέριο

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αγορά καινούργιου ή μετατροπή σε υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό Counselor » Πέμ 09 Ιουν, 2022 14:53

meletis έγραψε:
Counselor έγραψε:Εχω ένα Corsa 1.4 Ecotec 90hp του 2008 με 140.000 χλμ το οποιο έχει αρχίσει να δείχνει τα χρονάκια του ρουφώντας λαίμαργα βενζίνη και λαδάκι, και οπως καταλαβαίνετε με την βενζίνη στα 2.35 τα εξοδα μετακίνησης είναι σημαντικά. Το δίλημμα που αντιμετωπίζω τώρα είναι το εξής. Να το δώσω όσο πιάσει και να πάρω καινούργιο ή του βάλω αέριο; Απο την μία με αποθαρρύνει η κατάσταση με τις τιμές που έχουν πιάσει τα καινούργια και τους μεγάλους χρόνους αναμονής, και απο την άλλη δεν ξέρω αν ειναι καλή ιδεα να δωσω λεφτα για μετατροπή σε ενα παλιό αμάξι που μηχανικά δεν ξέρω αν θα το αντέξει ή αν θα βγαλει προβληματα. Τι πιστεύετε;
Τα χιλιόμετρα δε είναι πολλά πάντως .
Όταν εννοείς κατανάλωση λαδιού , δηλαδή στα από αλλαγή σε αλλαγή πόσο ml χάνει ; Βάζεις σωστά λάδια σε προδιαγραφές ; Κάθε πόσα διάστημα χιλιόμετρων τα αλλάζεις.
Γενικά τα Corsa δε έχουν θέμα με το υγραέριο.
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι για αρχή σε κάποιο συνεργείο , να μετρηθεί η συμπίεση του κινητήρα ώστε να σου δώσει μια εικόνα .
Εφοσον βγει με σωστά νουμερα και το αμάξι δουλεύει σωστά στη βενζίνη , προχώρησε στο υγραέριο . Κάτοχος Corsa C 1200 του 2004, γενικά δε τα λες και οικονομικά .
Εκτός πόλης έχω κατανάλωση 6,5λτ/100 και έχω σκοπό να του βάλω υγραέριο

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η αλήθεια είναι οτι με τα λάδια εχω μπερδευτει, δεν ξερω ποια ειναι τα καταλληλα. Αλλες φορές βάζω 5-30 άλλες 5-40 αλλά πάντα καλής ποιοτητας, οχι φτηνιαρικα. Συνήθως σε κάθε γέμισμα τελευταία μου προσέθεταν και μισό λίτρο. Στο τελευταίο σέρβις προ ημερων μου άλλαξαν φλάτζα καθρέφτη και καδένα. Ισως να έφταιγε αυτό για την απωλεια λαδιου. Τι ακριβως πρεπει να κοιτάξω στην συμπίεση; Η μέτρηση αυτη γίνεται οπουδήποτε ή σε εξειδικευμένο συνεργειο;
Counselor
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 09 Ιουν, 2022 08:17

Re: Αγορά καινούργιου ή μετατροπή σε υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 10 Ιουν, 2022 12:18

Counselor έγραψε:
meletis έγραψε:
Counselor έγραψε:Εχω ένα Corsa 1.4 Ecotec 90hp του 2008 με 140.000 χλμ το οποιο έχει αρχίσει να δείχνει τα χρονάκια του ρουφώντας λαίμαργα βενζίνη και λαδάκι, και οπως καταλαβαίνετε με την βενζίνη στα 2.35 τα εξοδα μετακίνησης είναι σημαντικά. Το δίλημμα που αντιμετωπίζω τώρα είναι το εξής. Να το δώσω όσο πιάσει και να πάρω καινούργιο ή του βάλω αέριο; Απο την μία με αποθαρρύνει η κατάσταση με τις τιμές που έχουν πιάσει τα καινούργια και τους μεγάλους χρόνους αναμονής, και απο την άλλη δεν ξέρω αν ειναι καλή ιδεα να δωσω λεφτα για μετατροπή σε ενα παλιό αμάξι που μηχανικά δεν ξέρω αν θα το αντέξει ή αν θα βγαλει προβληματα. Τι πιστεύετε;
Τα χιλιόμετρα δε είναι πολλά πάντως .
Όταν εννοείς κατανάλωση λαδιού , δηλαδή στα από αλλαγή σε αλλαγή πόσο ml χάνει ; Βάζεις σωστά λάδια σε προδιαγραφές ; Κάθε πόσα διάστημα χιλιόμετρων τα αλλάζεις.
Γενικά τα Corsa δε έχουν θέμα με το υγραέριο.
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι για αρχή σε κάποιο συνεργείο , να μετρηθεί η συμπίεση του κινητήρα ώστε να σου δώσει μια εικόνα .
Εφοσον βγει με σωστά νουμερα και το αμάξι δουλεύει σωστά στη βενζίνη , προχώρησε στο υγραέριο . Κάτοχος Corsa C 1200 του 2004, γενικά δε τα λες και οικονομικά .
Εκτός πόλης έχω κατανάλωση 6,5λτ/100 και έχω σκοπό να του βάλω υγραέριο

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η αλήθεια είναι οτι με τα λάδια εχω μπερδευτει, δεν ξερω ποια ειναι τα καταλληλα. Αλλες φορές βάζω 5-30 άλλες 5-40 αλλά πάντα καλής ποιοτητας, οχι φτηνιαρικα. Συνήθως σε κάθε γέμισμα τελευταία μου προσέθεταν και μισό λίτρο. Στο τελευταίο σέρβις προ ημερων μου άλλαξαν φλάτζα καθρέφτη και καδένα. Ισως να έφταιγε αυτό για την απωλεια λαδιου. Τι ακριβως πρεπει να κοιτάξω στην συμπίεση; Η μέτρηση αυτη γίνεται οπουδήποτε ή σε εξειδικευμένο συνεργειο;
Έχεις κωδικό κινητήρα το z14xep.
Οι προδιαγραφές του λιπαντικού που δίνει η Opel είναι : 5/30 ή 5/40 Dexos 2. Ο κινητήρας του μαζί με φίλτρο λαδιού παίρνει 3,5 λίτρα .
Συμπίεση κινητήρα σε όποιοδηποτε συνεργείο αυτοκινήτων μπορείς να μετρήσεις .
Εάν τελικά προχωρήσεις στη εγκατάσταση υγραερίου , πες στο συνεργείο σου να του κάνει ένα γενικό έλεγχο και ότι το προετοιμάζεις για υγραερίο, και να δουν και με Η/Υ εάν έχει κάποια βλάβη στο εγκέφαλο.




Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αγορά καινούργιου ή μετατροπή σε υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 20 Αύγ, 2022 16:09

Θα την εκανα τη μετατροπή και σου το λέει κάποιος που είχε σοβαρές αντιρρήσεις για κάτι τέτοιο.

opel vectra 1,6 του 2005 z16xe κινητήρα 100 ιππων. 220.000 με υγραέριο 346.000 στο κοντέρ. Βαλβίδες αυτορυθμιζόμενες κινητήρας δεν εχει ανοιχτεί. Για λάδια που λες ότι σου καίει τι να πω. Ζήτημα να μου χάσει 100 - 200 ml από αλλαγή σε αλλαγή την οποία κάνω μόνος κάθε 6000 χιλιόμετρα περίπου με ημισυνθετικα 10/40 από lidl. Αν τα αλλαζα κάθε 15 και 20 χιλιάδες χιλιόμετρα που λέει η opel το πιο πιθανό να είχα πάρει κινητήρα στο χέρι.

Δεν το αλλαζω με κανένα αυτοκινητο ειδικά τώρα που οι τιμές των άλλων καυσίμων έχουν φτάσει στο θεό.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Αγορά καινούργιου ή μετατροπή σε υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό anton » Παρ 30 Σεπ, 2022 08:57

πολλοι ππυ εβαλαν λαδια απο το LIDL σχεδον σταματησαν να εχουν καψιμο λαδιου. Ειναι πολυ καλα στον τομεα αυτον. Δεν ειναι κακα λαδια
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες