Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Τρί 25 Οκτ, 2011 11:55

κατα την προσωπική μου άποψη, τα σημεία που ενδιαφέρουν τον κάτοχο του αυτοκινήτου πρέπει να τα συζητάει ο εγκαταστάτης με τον ιδιοκτήτη!
αυτά ειναι : α) το σημείο πλήρωσης του αυτοκινήτου και το control-ένδειξη υγραερίου στην καμπίνα των επιβατών.!

εγώ και για τα δύο υπέδειξα στον εγκαταστάτη που θα τα βάλει...
το μεν ένα από κάτω από το αυτοκίνητο χωρίς να φαίνεται και χωρίς να κάνει τρύπες στον προφυλακτήρα. Επίσης επέλεξα εκείνο το σημείο για να μην έχω καμία τυχών ιστορία με καράβια και γκαράζ και γενικότερα να μπορεί να διακρίνει ο άλλος με την πρώτη ματιά αν έχω βάλει υγραέριο ή όχι.

Το δε άλλο κοντά στα όργανα του αυτοκινήτου άλλα όχι φάτσα - φόρα στην κεντρική κονσόλα.

και τα δύο σημεία μπορείτε να τα δείτε και στο showroom στις φωτογραφίες που έχω αναρτήσει
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 25 Οκτ, 2011 15:27

NoStress έγραψε:κοιτα αν υπολογίσεις κανα 30αρι την πλήρωση + το χαλκό που θα χρησιμοποιηθει + την εργασία.... να μην σου βγει κανα 70άρι?


1) Η πληρωση δεν κανει τοσο με τιποτα. Αντε το πολυ 15 ευρω ... ( http://www.ebay.de/itm/LPG-Autogas-Mini ... 43a949cd69 )
2) Οσο για τα υλικα....ποσο μπορει να κανει ουτε μισο μετρο χαλκοσωληνας ή πλαστικος (σε πολλες περιπτωσεις) και 2 σφικτηρες ?
3) Τα περισσοτερα λεφτα ειναι στην εργασια.....αντε κανα 40αρι να ειμαστε μεσα σιγουρα(πολλα βαζω).
Οπότε υπολογιζω κοντα στα 50 - 60 ευρω για να ειναι ευχαριστημενοι και οι 2. Απο κει και πανω δεν κανει σιγουρα κατα την γνωμη μου.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 25 Οκτ, 2011 17:55

Προβλέπω να με στέλνουν σπίτι μου οι moderators αν δημοσιεύσω και τιμές :silent:
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 25 Οκτ, 2011 19:20

LPGas έγραψε:Προβλέπω να με στέλνουν σπίτι μου οι moderators αν δημοσιεύσω και τιμές :silent:


Ανέφερε τα για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης, στα πλαίσια της συζήτησης.
Αν θες πες τα μου με πμ και θα τα δημοσιεύσω εγώ 8-} 8-}
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 25 Οκτ, 2011 22:17

LPGas έγραψε:Προβλέπω να με στέλνουν σπίτι μου οι moderators αν δημοσιεύσω και τιμές :silent:


Εχεις δικιο Χρηστο, δεν ειναι θεμιτο αλλα σε ευχαριστω για την διαθεση σου να βοηθησεις.
Μπορεις ομως να μας πεις να τα υπολογιζουμε σωστα, οπως λεει και ο φιλος christoi παραπανω ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό NoStress » Τετ 26 Οκτ, 2011 08:15

astrajgtj αφου λεει πως θελει να το βάλει μέσα στο πορτάκι της βενζίνης ρε φίλε... αυτά είναι πιο ακριβά τα γεμίσματα γιατι έχουν και τον αντάπτορα...δεν θα διαφωνήσω κιόλας! ;)
NoStress
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:02

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τετ 26 Οκτ, 2011 09:35

Η παροχή υπηρεσιών είναι μια τελείως υποκειμενική υπόθεση.
Βλέπε κόστος εργατοώρας σε επίσημα service και σε ανεξάρτητα είναι θέμα καπνού που φουμάρεις.

Δουλεία μας είναι η σωστή επιλογή.

Το πόσο κάνουν τα ανταλλακτικά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία εμείς θέλουμε ολοκληρωμένη την δουλεία στο τουτου μας.

Αλλιώς όποιος μπορεί τα παίρνει και τα βάζει μόνος του.

Βασική προϋπόθεση ερεύνα αγοράς.

Το τραγικό είναι που ψάχνω για δισκόφρενα και συναντώ τιμές χ3 χ4 στην Ελλάδα από τις λιανικές στο web και το τραγικό είναι ότι στην περίπτωση αυτή δεν έχουμε παρ.υπηρ. απλά πώληση

ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 26 Οκτ, 2011 12:52

NoStress έγραψε:astrajgtj αφου λεει πως θελει να το βάλει μέσα στο πορτάκι της βενζίνης ρε φίλε... αυτά είναι πιο ακριβά τα γεμίσματα γιατι έχουν και τον αντάπτορα...δεν θα διαφωνήσω κιόλας! ;)


Στο λινκ που εδωσα παραπανω, εχει και το ματζαφλαρι που μπαινει στο πορτακι της πληρωσης βενζινης ΚΑΙ τον ανταπτορα που τον βιδωνεις πανω του. Αυτο το πακετο μπορει να ειναι ακριβοτερο αλλα και φθηνότερο λογο εταιριας κατασκευης ή λογο αγορας χονδρικης ...
Οπως λεει και ο dim63 ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ οποιον δινει καλυτερες υπηρεσιες.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό zaf4laras » Τετ 23 Νοέμ, 2011 20:18

Ξέρει κακένας αν μπαίνει στην τάπα της βενζίνης σε corsa 3θυρο 1.4 sport 04 ή δεν χωράει;
zaf4laras
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ, 2011 19:06

Re: Σημείο πλήρωσης υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 07 Απρ, 2016 04:03

Οταν η ταπα πληρωσης ειναι πανω στο προφυλακτηρα και εγω θελω να τον βγαλω για να περασω κατι αισθητηρες παρκαρισματος ας πουμε, ποσο ευκολο ειναι να λυσουμε την ταπα απο πανω του? Ξερω οτι πισω απο το στομιο εχει χαλκοσωληνα και δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι να κινηθει και να το βαλω στην ακρη.
Εχει επεμβει κανεις σε τετοιο επιπεδο να μας διαφωτισει?

Επισης μια αλλη ερωτηση, το υγραεριο που σταματαει? Στη βαλβιδα που εχει το στομιο πληρωσης ή μεσα στη μπουκαλα στην πολυβαλβιδα? Ρωτω γιατι πολλες φορες οταν στραβοπαταει η μανικα στο πρατηριο και ανοιγει την βαλβιδα του στομιου πληρωσης τοτε βγαινει εξω με πιεση το δικο μας αεριο απο την μπουκαλα μας.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 75 επισκέπτες





cron