Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντλία βενζίνης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 24 Ιούλ, 2016 01:47

Εντάξει μιλάμε και για άλφα ρομέο, το χτικιο της βλάβης. Εχεις δοκιμάσει αλλη μάρκα αντλίας? Είσαι μπροστά όταν ανοίγεται η νέα αντλια απο το κουτί της? Ξέρεις, πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις επαναλαμβανόμενων ίδιων βλαβών να αναλαβεις λίγο τα ηνια ο ιδιος. Ή ο ανταλλακτικας σας γλενταει πουλωντας μαϊμού ή δεν ξέρω γω τι. Σε καμια περίπτωση δεν σε έχει καλυψει η εγγύηση του νέου ανταλλακτικου? Σε τι χρονικό διαστημα σου χαλάνε?
gkazakias

Δημοσιευσεις: 1155

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 13 Φεβ, 2017 13:18

Μου τελειωσε το υγραεριο χθες και δουλεψα βενζινη.Σημερα το πρωι στην εκκινηση το αμαξι δεν επαιρνε μπροστα. Η μιζα γυρναγε κανονικα.Μετα απο 4-5 προσπαθειες πηρε κανονικα. Υποπτευομαι τα μπεκ βενζινης ή αντλια βενζινης.
1η φορα μου το εκανε.
Με υγραεριο εχω 48.000, συνολικα 355.000χλμ. Δικαιολογειται να τα φτυσει και η αντλια, δεν εχει αλλαχτει ποτε.
Βενζινη απο τοτε που εχω υγραεριο εχω παντα πανω απο το ¼. Βενζινη ανανεωνω καθε μηνα απο 10€ περιπου. Πιστευω οτι ισως απλως εφτασε η ωρα της, γιατι σε Opel Corsa C που είχα , αντλια βενζινης ειχα αλλαξει 3 φορες, και που δεν ηταν με υγραεριο.
Honda Accord 2003
Lovato easy&fast obd2, χωρίς σύστημα λίπανσης
60.000+ χιλιόμετρα
meletis

Δημοσιευσεις: 227

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 13 Φεβ, 2017 16:03

meletis έγραψε:Μου τελειωσε το υγραεριο χθες και δουλεψα βενζινη.Σημερα το πρωι στην εκκινηση το αμαξι δεν επαιρνε μπροστα. Η μιζα γυρναγε κανονικα.Μετα απο 4-5 προσπαθειες πηρε κανονικα. Υποπτευομαι τα μπεκ βενζινης ή αντλια βενζινης.
1η φορα μου το εκανε.
Με υγραεριο εχω 48.000, συνολικα 355.000χλμ. Δικαιολογειται να τα φτυσει και η αντλια, δεν εχει αλλαχτει ποτε.
Βενζινη απο τοτε που εχω υγραεριο εχω παντα πανω απο το ¼. Βενζινη ανανεωνω καθε μηνα απο 10€ περιπου. Πιστευω οτι ισως απλως εφτασε η ωρα της, γιατι σε Opel Corsa C που είχα , αντλια βενζινης ειχα αλλαξει 3 φορες, και που δεν ηταν με υγραεριο.

Εφόσον πάντα με βενζίνη παίρνει μπροστά δεν είναι αυτό που λες. Το πιο πιθανό για μένα είναι τα fuel trims.
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr

Δημοσιευσεις: 599

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Δευτ 13 Φεβ, 2017 19:21

Δοκίμασε και πήγαινε μόνο με βενζίνη τέρμα το γκάζι σε όλο το εύρος στροφών να δεις πως θα συμπεριφερθει. Πράγματι μπορεί να είναι αντλία βενζίνης ή και φίλτρο βενζίνης μπουκωμενο. Δες και αν στο ξανακάνει.. Γενικά σε τέτοια περίπτωση πας γύρω γύρω πριν καταλήξεις σε αντλία. Κοιτάς μπαταρία - μπουζί εφόσον τα φοράς πολύ καιρό, fuel trims για αν κάτι πάει στραβά, maf sensor, και μετά βλέπεις και για την αντλία...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1

Δημοσιευσεις: 8

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες