Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντλία βενζίνης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 23 Ιούλ, 2016 18:26

Να φανταστω οτι οσοι αλλαζετε την μια τρομπα πισω απο την αλλη εχετε ελενξει τι ταση παει πχ....
Αν κανει καλη επαφη το φις και δε σπινθιριζει πχ....
Αν ο ρελες δουλευει σωστα...

Γιατι στα 200.000 χλμ που εχω το αυτοκινητο στα χερια μου εγω ( 285 το συνολο ) τελευταια φορά που αλλαξα τρομπα ηταν στις αρχες που το πηρα το 2003 γιατι ειχε χαλασει η ενδειξη του φλοτερ....

και το ρεζερβουαρ μονιμως κατω απο 1/4 συνηθως με λαμπακι....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 23 Ιούλ, 2016 18:30

κι παρεπιπτοντως σε πολλά αμαξια αν ο μαστορας ειναι μαστορας αλλαζει το τρομπακι ( συνηθως υπαρχει ή/και ταιριαζει ) και οχι "το ολον"..... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Κανα 60αρακι ( αν δε κανω λαθος ) κι οχι 200αρακι ++++

Αληθεια , πηρε κανεις τις καμμενες πισω?
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό anj890 » Σάβ 23 Ιούλ, 2016 20:47

fokion έγραψε:Να φανταστω οτι οσοι αλλαζετε την μια τρομπα πισω απο την αλλη εχετε ελενξει τι ταση παει πχ....
Αν κανει καλη επαφη το φις και δε σπινθιριζει πχ....
Αν ο ρελες δουλευει σωστα...

Γιατι στα 200.000 χλμ που εχω το αυτοκινητο στα χερια μου εγω ( 285 το συνολο ) τελευταια φορά που αλλαξα τρομπα ηταν στις αρχες που το πηρα το 2003 γιατι ειχε χαλασει η ενδειξη του φλοτερ....

και το ρεζερβουαρ μονιμως κατω απο 1/4 συνηθως με λαμπακι....


Φίλε μου, μηχανικός δεν είμαι, αυτά που λες δεν γνωρίζω πως να τα ελέγξω. Αλλά εμπιστεύομαι το μηχανικό μου, ο οποίος μου χει αποδείξει την αξία του. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι με βενζίνη είχα κάνει 120.000 χλμ και η αντλία δεν είχε κάνει κιχ, μόλις έβαλα το υγραέριο άρχισε να καίει τη μία μετά την άλλη. Άρα κάτι παίζει...
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 23 Ιούλ, 2016 20:51

Κάτι παίζει με την εγκατάσταση ίσως?

Γιατί εγώ δεν έχω κάψει καμια?
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 23 Ιούλ, 2016 20:56

7 χρόνια έχω το κιτ δεν εχω κάψει καμία καμια αντλια. Φίλτρο βενζίνης αλλαζω σαν να εκαιγα βενζίνη, ξερετε τη βρωμα βγάζει μόλις το γυρναω ανάποδα, μαυριλα!! Αλλάζει κανένας σας φίλτρο βενζίνης?? Ενα βουλωμενο φίλτρο βενζίνης ζοριζει πολύ την αντλία αφού περιορίζει τη ροή.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό anj890 » Σάβ 23 Ιούλ, 2016 21:34

fokion έγραψε:Κάτι παίζει με την εγκατάσταση ίσως?

Γιατί εγώ δεν έχω κάψει καμια?


Τι να παίζει με την εγκατάσταση? Που παρεμβαίνει στην αντλία? Απ' όσο γνωρίζω πουθενά. Ίσως ο Ηλίας ή o Qgas μας διαφωτίσουν. Ούτως ή άλλως επειδή το πρώτο kit που είχα ήταν για τα πανηγύρια, πήγα στον Qgas και τα αλλάξαμε όλα. Μόνο δεξαμενή και σωληνώσεις έμειναν. Οπότε και η αρχική εγκατάσταση να ταν λάθος, ο Qgas θα το είχε διορθώσει. Αν εξαιρέσεις το θέμα της αντλίας, από τότε που πήγα στον Q σώθηκα, το αμάξι δεν έχει καμία σχέση με πριν.

Το ότι εσύ δεν έχεις κάψει καμία δε λέει τίποτα. Υπάρχουν πολλοί που έχουν κάψει.

Ίσως παίζει ρόλο και το αυτοκίνητο, τι να πω. Εμένα πχ έχει μία παροχή βενζίνης, από εκεί γίνεται και η επιστροφή, οπότε ζορίζεται παραπάνω η βαλβίδα ανεπίστροφης. Σε άλλα αυτοκίνητα η επιστροφή γίνεται από άλλη παροχή (Αν λέω παπαριές συγχωρέστε με!!!)
Τελευταία επεξεργασία από anj890 και Σάβ 23 Ιούλ, 2016 21:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό anj890 » Σάβ 23 Ιούλ, 2016 21:35

gkazakias έγραψε:7 χρόνια έχω το κιτ δεν εχω κάψει καμία καμια αντλια. Φίλτρο βενζίνης αλλαζω σαν να εκαιγα βενζίνη, ξερετε τη βρωμα βγάζει μόλις το γυρναω ανάποδα, μαυριλα!! Αλλάζει κανένας σας φίλτρο βενζίνης?? Ενα βουλωμενο φίλτρο βενζίνης ζοριζει πολύ την αντλία αφού περιορίζει τη ροή.


Το δικό μου (ALFA 147) δεν έχει φίλτρο, μόνο αυτό που είναι πάνω στην αντλία.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 23 Ιούλ, 2016 22:29

anj890 έγραψε:
gkazakias έγραψε:7 χρόνια έχω το κιτ δεν εχω κάψει καμία καμια αντλια. Φίλτρο βενζίνης αλλαζω σαν να εκαιγα βενζίνη, ξερετε τη βρωμα βγάζει μόλις το γυρναω ανάποδα, μαυριλα!! Αλλάζει κανένας σας φίλτρο βενζίνης?? Ενα βουλωμενο φίλτρο βενζίνης ζοριζει πολύ την αντλία αφού περιορίζει τη ροή.


Το δικό μου (ALFA 147) δεν έχει φίλτρο, μόνο αυτό που είναι πάνω στην αντλία.

Και μένα έτσι ειναι , εμφαπτιζομενο μέσα στη δεξαμενή , και αλλαζεται ξεχωριστά ,βγαίνει η αντλια ολη εξω και ξεμονταρεται απο πανω της το φιλτρο. Μαζεύει παπάδες όχι αστεία. Hyundai tucson το αμάξι.
Ειναι λίγο δαπανηρή εργασία, 20 κάνει το φίλτρο και 30 εργασία μονο για αυτό. Αλλά ίσως έχω γλιτώσει 3-4 αντλίες αν δεν το αλλαζα στα 7 χρόνια που έχω γκάζι. Κάθε 40.000 το αλλαζω.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό anj890 » Κυρ 24 Ιούλ, 2016 00:28

gkazakias έγραψε:
anj890 έγραψε:
gkazakias έγραψε:7 χρόνια έχω το κιτ δεν εχω κάψει καμία καμια αντλια. Φίλτρο βενζίνης αλλαζω σαν να εκαιγα βενζίνη, ξερετε τη βρωμα βγάζει μόλις το γυρναω ανάποδα, μαυριλα!! Αλλάζει κανένας σας φίλτρο βενζίνης?? Ενα βουλωμενο φίλτρο βενζίνης ζοριζει πολύ την αντλία αφού περιορίζει τη ροή.


Το δικό μου (ALFA 147) δεν έχει φίλτρο, μόνο αυτό που είναι πάνω στην αντλία.

Και μένα έτσι ειναι , εμφαπτιζομενο μέσα στη δεξαμενή , και αλλαζεται ξεχωριστά ,βγαίνει η αντλια ολη εξω και ξεμονταρεται απο πανω της το φιλτρο. Μαζεύει παπάδες όχι αστεία. Hyundai tucson το αμάξι.
Ειναι λίγο δαπανηρή εργασία, 20 κάνει το φίλτρο και 30 εργασία μονο για αυτό. Αλλά ίσως έχω γλιτώσει 3-4 αντλίες αν δεν το αλλαζα στα 7 χρόνια που έχω γκάζι. Κάθε 40.000 το αλλαζω.


Ίσως να αλλάζει και εμένα έτσι, αλλά χλωμό το βλέπω. Είναι όλη η αντλία φιξ, ένα κομμάτι (γι αυτό και δεν αλλάζει μόνο το μοτεράκι που έλεγε ο φίλος πριν, αλλά όλο το κομμάτι). Θα ρωτήσω βέβαια. Το κακό σε εμένα είναι ότι έχω όλα και όλα 40.000 χιλ με το υγραέριο και έχω κάψει τρεις αντλίες. Γι αυτό όπως είπα και στο πρώτο μου post, τελευταία φορά, αν καεί και αυτή το ξηλώνω το ρημάδι.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 24 Ιούλ, 2016 01:05

Ξυλωσε το....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες