Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κακής ποιότητας υγραέριο

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Κακής ποιότητας υγραέριο

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Σάβ 05 Νοέμ, 2011 12:39

Καλημέρα σε όλους.
Απ' ότι έχω προσέξει δεν έχουμε θέμα με τον παραπάνω τίτλο. Αφορμή είναι ένα περιστατικό φίλου σε πρατήριο στην "ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΟΔΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ-ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ" (στοιχεία από το gasprice). Κατά την επιστροφή του γέμισε από το παραπάνω πρατήριο. Αμέσως αυξήθηκε η κατανάλωση και ανά διαστήματα έκανε "διακοπές" ο κινητήρας. Σε συνεννόηση με τον τεχνικό του και λέγοντας του τα συμπτώματα, η αιτία ήταν το καύσιμο. Επειδή είναι λίγο λεπτό το θέμα, ο φίλος ήθελε πρώτα να καταναλώσει όλο το υγραέριο, να γεμίσει από αυτούς που πηγαίνει συνήθως και να δει τα αποτελέσματα. Με το νέο γέμισμα η κατανάλωση επανήλθε σε κανονικά επίπεδα και οι "διακοπές" του κινητήρα σταμάτησαν.
Νομίζω πως Θα πρέπει όλοι μας, ότι διαπιστώνουμε να το αναφέρουμε αφού πρώτα είμαστε σίγουροι. Το παραπάνω περιστατικό ήταν κραυγαλέο γι' αυτό και αναφέρθηκε.
Ευχαριστώ._
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό tgi » Σάβ 05 Νοέμ, 2011 16:37

έγώ έβαλα από εκεί πρίν από μια εβδομαδα!
δεν παρατήρισα την παραμική αλλαγή στην συμπεριφορά του κινητήρα μου
όλα ήταν μια χαρά.

Μήπως το περιστατικό ήταν τυχαίο?
μήπως ο κινητήρας μου ειναι καλα ρυθμισμένος?
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Κακής ποιότητας υγραέριο

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Σάβ 05 Νοέμ, 2011 18:04

tgi έγραψε:έγώ έβαλα από εκεί πρίν από μια εβδομαδα!
δεν παρατήρισα την παραμική αλλαγή στην συμπεριφορά του κινητήρα μου
όλα ήταν μια χαρά.

Μήπως το περιστατικό ήταν τυχαίο?
μήπως ο κινητήρας μου ειναι καλα ρυθμισμένος?


Μπορεί να έχεις και δίκιο σε ότι λες. Ίσως και κάποιος φίλος από εδώ που γνωρίζει περισσότερα να μας βοηθήσει.
Καλό είναι πάντως όποιος έχει ανάλογο περιστατικό να το αναφέρει και ως θέμα να το παρακολουθούμε και να το συζητάμε.
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Υγραέριο και κακή ποιότητα

Δημοσίευσηαπό alexfordgasturbo » Παρ 28 Σεπ, 2012 20:28

Καλησπέρα παιδιά.
Έχω το Ford Focus (2008 μοντέλο). Όλα ωραία και καλά με την εγκατάσταση. Το πήρα το αμάξι. Πήγαινε πολύ πιο γρήγορα κανένα πρόβλημα μέχρι που πήγα και έβαλα μια φορά για δοκιμή υγραέριο από άλλο βενζινάδικο.
Το αμάξι διαλύθηκε απλά. Να μου σβήνει σε κάθε φανάρι. Να παίζουν οι στροφές όταν είχα νεκρά. Το πήγα εκεί που έβαλα υγραέριο το συνδέσαμε τον εγκέφαλο με το pc και πήγαμε μια βόλτα. Όλα εμφανίζονταν οκ (θερμοκρασία, πίεση, ψεκασμός κ.α). Καταλήξαμε ότι ήταν θέμα κακής ποιότητας υγραερίου
Θα ήθελα να μου πει αν έχει κάποιος παρόμοιο θέμα τι έκανε? Εγώ το άφησα και άδειασε και πήγα και έβαλα μετά από αλλού. Συνήρθε κάπως αλλά όταν είμαι σε κίνηση για πολύ ώρα το παίξιμο των στροφών επανέρχεται. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάποιο βενζινάδικο στην Αθήνα (Ανατολική Αττική) με καλή ποιότητα υγραερίου
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
alexfordgasturbo
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ, 2012 20:04

Re: Κακής ποιότητας υγραέριο

Δημοσίευσηαπό alexfordgasturbo » Σάβ 29 Σεπ, 2012 12:31

Καλημέρα παιδιά,
Καταρχήν να σας πω οτι νιώθω καπως πιο ανακουφισμένος που δεν περνάω αυτο το "μαρτύριο" μονο εγω. Αυτη την στιγμή να φανταστείτε το αμάξι το έχω αδείασει 2 φορες τελείος το υγραέριο απο τοτε που εβαλα σε εκεινο το βενζιναδικο...και οι στροφές καποιεας στιγμές ξαναπαίζουν....τεσπα..δεν ξέρω και ηθελα να προτείνω..ειναι νόμιμο να βγάλουμε λίστα με τα πρατήρια που έχουν χάλια υγραέριο??..να σωθούμε απο κάτι λαμόγια....πραγματικά ομως χάλια ποιότητα και με υπευθυνότητα...οχι ας πουμε παλια εκανα 340χιλιομετρα που γεμιζα απο εκει και τωρα 330 αρα είναι νοθεία. Ακόμα πιο καλό θα ήταν να βγάλουμε και μια λίστα με τα πρατήρια που έχουν πολή καλή ποιότητα.
Ευχαριστώ και παλι ;)
alexfordgasturbo
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ, 2012 20:04

Re: Κακής ποιότητας υγραέριο

Δημοσίευσηαπό glamor » Σάβ 29 Σεπ, 2012 15:12

έχουν πει διάφορα θέματα με βενζινάδικα με περίεργα μείγμα που πετάει κυριολεκτικά το αυτοκίνητο και αλλά που δεν πάνε βήμα, η με πειραγμένη αντλία. παλιά που δεν ήξερα και δεν είχαμε και πολλές επιλογές για τα βενζινάδικα (ήταν μετρημένα στα δάκτυλα) είμαστε αναγκασμένη να πάμε τους ίδιους. τώρα μετά από 2.5 χρόνια χρήση με lpg και ανοίξανε αρκετά (για μένα λίγα) έμαθα πολλά όπου έχω φτιάξει μια black list που δεν προκύπτει να ξαναπατήσω και ένα από αυτά είναι πειραγμένη αντλία η πουλά ακριβό το μείγμα και όσο αφορά για χάλια μείγμα δεν μου έχει τύχει ακόμα η άπλα το δικό μου yaris όλο το πίνει και δεν καταλαβαίνει χριστό! βέβαια παρατηρώ αυξομειώσεις με τα χιλιόμετρα αλλά όλο παίζει ρόλο πόσο βαρύ πόδι έχω η εάν έβαλα και μπακαζιέρα στην οροφή που και αυτά παίζουν το ρόλο τις κατανάλωση.
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: Κακής ποιότητας υγραέριο

Δημοσίευσηαπό alexfordgasturbo » Σάβ 29 Σεπ, 2012 17:46

glamor έγραψε:έχουν πει διάφορα θέματα με βενζινάδικα με περίεργα μείγμα που πετάει κυριολεκτικά το αυτοκίνητο και αλλά που δεν πάνε βήμα, η με πειραγμένη αντλία. παλιά που δεν ήξερα και δεν είχαμε και πολλές επιλογές για τα βενζινάδικα (ήταν μετρημένα στα δάκτυλα) είμαστε αναγκασμένη να πάμε τους ίδιους. τώρα μετά από 2.5 χρόνια χρήση με lpg και ανοίξανε αρκετά (για μένα λίγα) έμαθα πολλά όπου έχω φτιάξει μια black list που δεν προκύπτει να ξαναπατήσω και ένα από αυτά είναι πειραγμένη αντλία η πουλά ακριβό το μείγμα και όσο αφορά για χάλια μείγμα δεν μου έχει τύχει ακόμα η άπλα το δικό μου yaris όλο το πίνει και δεν καταλαβαίνει χριστό! βέβαια παρατηρώ αυξομειώσεις με τα χιλιόμετρα αλλά όλο παίζει ρόλο πόσο βαρύ πόδι έχω η εάν έβαλα και μπακαζιέρα στην οροφή που και αυτά παίζουν το ρόλο τις κατανάλωση.




Οντως ισχυει αυτο που λες...μπορεις να μας πεις καποιο με καλη ποιοτητα οπου πας και εσυ?
Ευχαριστω
alexfordgasturbo
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ, 2012 20:04

Re: Υγραέριο και κακή ποιότητα

Δημοσίευσηαπό panorano » Σάβ 29 Σεπ, 2012 20:57

alexfordgasturbo έγραψε:Καλησπέρα παιδιά.
Έχω το Ford Focus (2008 μοντέλο). Όλα ωραία και καλά με την εγκατάσταση. Το πήρα το αμάξι. Πήγαινε πολύ πιο γρήγορα κανένα πρόβλημα μέχρι που πήγα και έβαλα μια φορά για δοκιμή υγραέριο από άλλο βενζινάδικο.
Το αμάξι διαλύθηκε απλά. Να μου σβήνει σε κάθε φανάρι. Να παίζουν οι στροφές όταν είχα νεκρά. Το πήγα εκεί που έβαλα υγραέριο το συνδέσαμε τον εγκέφαλο με το pc και πήγαμε μια βόλτα. Όλα εμφανίζονταν οκ (θερμοκρασία, πίεση, ψεκασμός κ.α). Καταλήξαμε ότι ήταν θέμα κακής ποιότητας υγραερίου
Θα ήθελα να μου πει αν έχει κάποιος παρόμοιο θέμα τι έκανε? Εγώ το άφησα και άδειασε και πήγα και έβαλα μετά από αλλού. Συνήρθε κάπως αλλά όταν είμαι σε κίνηση για πολύ ώρα το παίξιμο των στροφών επανέρχεται. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάποιο βενζινάδικο στην Αθήνα (Ανατολική Αττική) με καλή ποιότητα υγραερίου
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


εγω παντως για να κανω και το συνηγορο του διαβολου θα σου ελεγα να ελεγξεις και την περιπτωση της κακης ποιοτητας μαστορα!!
ειναι πολλες φορες που τα συνεργεια οταν δεν μπορουν να βρουν μια βλαβη (ειτε λογω κακης ποιοτητας διαγνωστικου,ειτε λογω γνωσεων)πετανε το μπαλακι στην πιο ευκολη δικαιολογια ..ΚΑΥΣΙΜΟ(μερικες φορες δικαια).
σε γενικες γραμμες ειναι πολυ δυσκολο και ασυμφορο να νοθευσεις το υγραεριο διοτι μεταφερεται και αποθηκευεται σε συνθηκες πιεσης και δευτερον δεν υπαρχει φθηνοτερο αναμιξιμο προιον..
γνωμη μου ειναι οτι ειμαστε ολοι καινουριοι σε αυτο το θεμα και θα πρεπει απο πρατηριουχοι,εγκαταστατες,συνεργεια και πελατες να περασει καιρος να μαθουμε το προιον και τις επισκευες στις εγκαταστασεις του
Κατι αναλογο που ειχε ενα παλιο αυτοκινητο που ειχα ηταν αισθητηρας ρελαντι τελικα..
panorano
 
Δημοσιευσεις: 291
Εγγραφή: Κυρ 25 Δεκ, 2011 22:29

Re: Κακής ποιότητας υγραέριο

Δημοσίευσηαπό alexfordgasturbo » Δευτ 01 Οκτ, 2012 14:50

panorano σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.
Εχεις δικιο και εγω το σκεφτηκα το θέμα με το να υπαρχει προβλημα με την εργασια του τεχνικου...εδω και κατι μερες λειτουργει ευτυχως το αμαξι μια χαρα...ηρθε παλι στα καλα του και καταλήγω στην κακη ποιοτητα υγραεριου..για το θέμα νοθειας μου ειχε πει ενας φιλος οτι μπορουν να το αναμειξουν με λαδι (κακης ποιοτητας)...τωρα δεν ξερω αν ισχυει αυτο και αν τους συμφερει.
alexfordgasturbo
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ, 2012 20:04


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες