Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μπορουμε......???

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Μπορουμε......???

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Τρί 27 Μαρ, 2012 13:22

Ειναι δυσκολο να ενωθουν ανθρωποι απο διαφορετικα μερη και διαφορετικες αποψεις.
Το θεμα των αποψεων αυτο το forum το καλυπτει γιατι ακουγονται ολες εστω και με διαφωνιες αλλα στο τελος ολοι απ'οτι βλεπω βαζουμε λιγο νερο στο κρασι μας και ολα καλα.
Στο θεμα της αποστασης και μη προσωπικης επαφης ισως το ιδιο το forum μεσω των αντιπροσωπων του μπορει να θεσει τετοια ερωτηματα που να ενωσουν τους φορουμιτες σε τετοιο βαθμο που να γινουν εφικτες τετοιες κινησεις.
Το θεμα της καρτας μελους εγω συνεχιζω να το υποστηριζω ενθερμα γιατι ειναι το πρωτο βημα για ολα!
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Μπορουμε......???

Δημοσίευσηαπό joanhosepedro » Τρί 27 Μαρ, 2012 15:01

Όσον αφορά τις ομαδικές αγορές καυσίμων από συγκεκριμένο πρατήριο, είναι μια πολύ καλή ιδέα και αρκετά ευκολότερη από το να κάνεις επιχείρηση εμπορίας καυσίμων (όπως είχα αναφέρει σε κάποιο παλαιότερο post μου).

Χρειάζεται οργάνωση και αρκετά σημαντική συμμετοχή μιας και τα πρατήρια είναι λίγα και όσο και να το κάνεις, σου αρέσει δε σου αρέσει η τιμή του πρατηρίου που βρίσκεται κοντά στο σπίτι σου ή στο δρόμο σου, δύσκολα θα πας σε κάποιο μακρινότερο που ενδεχομένως πουλάει το αέριο λίγο φθηνότερα. Αυτό το γνωρίζουν οι πρατηριούχοι αερίου. Συνεπώς όσο πιο μεγάλη συμμετοχή τόσο πιο μεγάλες πιθανότητες για επιτυχία.

Όσον αφορά την προσπάθεια για ίδρυση συνεταιριστικού πρατηρίου καυσίμων, για να έχει πιθανότητα να ξεκινήσει μια τέτοια προσπάθεια (να πετύχει είναι άλλο θέμα), θα πρέπει αρχικά να υπάρχει μια συμπαγής ομάδα η οποία θα επεξεργαστεί το επιχειρηματικό πλάνο σε βάθος, θα επιβεβαιώσει ή όχι αν υπάρχει έδαφος για τέτοιου είδους επιχείρηση, και εφόσον υπάρχει, να παρουσιάσει την πρόταση στους υποψήφιους συνεταίρους και όποιος πειστεί συμμετέχει.

Έτσι, κατά την άποψη μου, πρώτα πρέπει να γίνει ανάλυση και τεκμηρίωση της επένδυσης και μετά παρουσίαση σε υποψήφιους επενδυτές μέλη του forum. Όσο πιο καλή ανάλυση και τεκμηρίωση τόσο πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν να ξεκινήσει μια τέτοια πρωτοβουλία.

Οι εμπνευστές της ιδέας καθώς και οι κύριες ειδικότητες που χρειάζονται για μια τέτοια επένδυση θα μπορούσαν να σχηματίσουν την ομάδα ανάλυσης και τεκμηρίωσης της επιχειρηματικής ιδέας.
joanhosepedro
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ 13 Φεβ, 2012 12:48

Re: Μπορουμε......???

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τρί 27 Μαρ, 2012 15:28

συμφωνώ για την κάρτα μέλους αν και εμένα η Αθήνα δεν μου κάνει.

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Μπορουμε......???

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τρί 27 Μαρ, 2012 15:32

tsopirs έγραψε:συμφωνώ για την κάρτα μέλους αν και εμένα η Αθήνα δεν μου κάνει.

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk


και εγώ φυσικά συμφωνω,
μακάρι να γίνει κάτι.
Ολοι είμαστε εδω γιατι "ψαχτήκαμε" και ενεργήσαμε αυτοβούλως για να γλιτώσουμε την οικονομική αιμορραγία απο τη βενζίνη.
Προφανώς μπορούμε να ψαχτούμε και παραπάνω μπας και κατορθώσουμε να κατεβάσουμε λίγο τη τιμή στο υγραέριο γιατι σε λίγο θα το βάζουμε 1.20...όπως το κόβω το πράγμα.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Μπορουμε......???

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Κυρ 20 Οκτ, 2013 13:40

για να απαντήσω στο τίτλο του post μετά τόσο καιρό...

ΟΧΙ...ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ όπως φαίνεται.....γιατι με τα λόγια χτίζουμε ανώγια και κατώγια...αλλα...
στη πράξη...δε μπορούμε να χτίσουμε τίποτα....όπως φαίνεται.... :D
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες