Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Περισσότερη οικονομια με μπουζί LPG

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 23 Μαρ, 2012 14:53

Δεν μου φενεται να εχει μειωση στην καταναλωση. Εγω με το tucson καιω 14 μεσα στην πολη, 12,8 μικτα, και 11,2 σε επαρχιακη με χαλαρους ρυθμους 5η και 80-90χλμ/ωρα. Φοραω τα δικα του μπουζι.
Εσυ με τα νουμερα που μας ειπες, βγαινει 11,5 λιτρα/100κμ, καταναλωση πολυ φυσιολογικη.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Παρ 23 Μαρ, 2012 16:57

έριξα μια ματια στο αντίστοιχο topic για το αμάξι σου να δω για την απροβλημάτιστη λειτουργία του με τα μπουζί ιριδίου, έτσι απο περιέργεια.

Αντι να σε ενοχλεί η "έπαρσή μου", δε πας να ζητήσεις να σου ξυλώσει το κιτάκι υγραερίου σου λέω εγώ
να βάλεις κάνα καλύτερο;;;;; ;) τα μπουζί ιριδίου το μάραναν το κακόμοιρο...
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό CONTRA1058 » Παρ 23 Μαρ, 2012 19:27

ο γραφων φιλε δεν ειναι για παρεξηγήσεις. σας εγραψα οτι δεν μπορω να σας παρακολουθησω με αυτα που λετε.
παντως και αυριο να εβγαζα τα δικα μου συμπερασματα τον ιδιο τιτλο θα εβαζα και ας μην σου αρεσει πολυ παντως δεν πρεπει να σχολιαζεις τιτλους και κλπ γιατι προκαλεις. προσωπικη αποψη ειναι οτι δειχνεις να τα ξερεις ολα και αυτο λιγο προβληματίζει για το τι γραφεις και γιατι.
παντως ευχομαι να μην φτασουμε σε σημειο να κλεισει το θεμα ο adm οπως εγινε στο προηγουμενο θεμα που εγραψα.
hundai tuscon prins VSI-2.0 by qgas
CONTRA1058
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 25 Ιαν, 2012 22:36
Τοποθεσία: Συκάμινο Αττικής

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό CONTRA1058 » Παρ 23 Μαρ, 2012 19:35

κυριε γκαζακια το δικο σας tuscon εχει αυτες τις καταναλωσεις και δεν εχω κανενα λογο να μην σας πιστευω.
το δικο μου ειχε κατι παραπανω απο αυτά που γραφεται ειναι μοντελο 2007 και μου εβγαζε λιγο παραπανω απο αυτα που γραφεται εσεις. ΑΡΑ το συμπερασμα μου ειναι οτι εχω ''μειωση'' στην καταναλωση στο ''δικο '' μου αυτοκινητο. στο δικο σας μην αλλαξετε τιποτα ειστε μια χαρα
hundai tuscon prins VSI-2.0 by qgas
CONTRA1058
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 25 Ιαν, 2012 22:36
Τοποθεσία: Συκάμινο Αττικής

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 23 Μαρ, 2012 20:16

όλοι μα όλοι οι εγκαταστάτες υγραερίου στα site τους γράφουν ότι η φθορά των μπουζί είναι κατά πολυ λιγότερη με lpg. Ερώτηση: Αφού δεν καταπονούνται και δεν λερωνονται τα μπουζί με το υγραέριο γιατί πρέπει να βάζουμε ιριδιόυ που υποτίθεται ότι είναι πιο ανθεκτικά; Μήπως λέω......... μήπως λόγω κακών ρυθμίσεων σε κάποιες περιπτωσεις τα απλά μαμα μπουζι ζορίζονται και αυξάνουν την κατανάλωση και σε άλλες περιπτώσεις καινε και πολλαπλαστές αφού αυξάνεται η θερμοκρασία και τα ιριδίου απλώς καλύπτουν αυτές τις καταστάσεις λόγω αντοχής;;;;;;;; Κάτι σαν την λαδιέρα που χρησιμοποιείται σαν φάρμακο για κακη ρύθμιση;;;;;;; Λέω μήπως;;; Και μερικοί νομίζουν ότι σώθηκαν ενω στην ουσία καλύπτονται αδυναμίες;;;
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Παρ 23 Μαρ, 2012 20:22

φίλε μου contra1058,

δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με το τίτλο σου.
Την άποψή μου κατέθεσα, ούτε τα ξέρω όλα. Αν τα ήξερα δε θα μείωνα εξαρχής τον εαυτό μου σε όλους και να λέω "τη πάτησα, ταλαιπωρήθηκα, αναγκαστηκα να κάνω το αμάξι σουρωτήρι μέχρι να βρω άκρη".

Απο πότε όμως απαγορεύεται να διαφωνεί κάποιος με κάποια παρατήρηση ενος άλλου ή 2 ακόμνη άλλων ή και 32 άλλων;
ούτε πρόσβαλα κανέναν ούτε έκανα κανενός είδους επίθεση. Τουναντίον, δέχθηκα επίθεση.

Οτι να είναι δηλαδή...τέλος πάντων,

καλό ΣΚ.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό CONTRA1058 » Παρ 23 Μαρ, 2012 21:58

φιλε συγνωμη αλλα δεν ηθελα να σε πειραξω με τιποτα. δευτερον εγραψα κατι , εγραψα ομως και για τα λαμπακια της ενδειξης που απο το τελευταιο πρασινο παει κατευθειαν στο αδειασμα του τεποζιτου και δεν ασχοληθηκε κανείς μαυτό να μου πει εστω κατι οτι φταιει ή την αποψη του.
hundai tuscon prins VSI-2.0 by qgas
CONTRA1058
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 25 Ιαν, 2012 22:36
Τοποθεσία: Συκάμινο Αττικής

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 23 Μαρ, 2012 22:33

τα "λαμπακια" καπου το εχουμε συζητησει αλλα δε μπορω να θημηθω....

εν ολιγοις - ρυθμιζεται απο τον εγκαταστατη σου αλλα θελει δουλεια για να ρυθμιστει σωστα και να παει στο πρατηριο ωστε να γεμιζει σιγα σιγα ετσι ωστε να μαρκαρει ενα νουμερο που υπαρχει στο προγραμμα ρυθμισης και να το βαζει ως οριο για καθε λαμπακι...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 23 Μαρ, 2012 22:36

Κοιτα να δεις που ηταν.... στο θεμα με το αυτοκινητο μου..... :D :D :D :D :D :D :D :D

viewtopic.php?f=20&t=753&start=30

κοιτα περιπου απο την μεση και κατω
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: περισσοτερη οικονομια με μπουζί lpg

Δημοσίευσηαπό CONTRA1058 » Παρ 23 Μαρ, 2012 22:38

ευχαριστω πολυ θα το κανω αυτο και θα τσεκαρω μαυτο τον τροπο και τον εγκαταστάτη.
hundai tuscon prins VSI-2.0 by qgas
CONTRA1058
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Τετ 25 Ιαν, 2012 22:36
Τοποθεσία: Συκάμινο Αττικής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 10 επισκέπτες