Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό face » Δευτ 02 Ιούλ, 2012 12:02

Μάλιστα.
Οκ, τσεκαρίσματος συνέχεια.
Το θέμα είναι ότι η δεξαμενή χτυπάει στο 80% της χωρητικότητας.
Άσχετα με τι πίεση βάζει, δεν ισχύει αυτό σε όλες τις φορές??
Stilo Abarth 2.5 BRC "Plug 'n Drive"
Fiat Barchetta
face
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος, 2012 13:54

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό tommygun » Δευτ 02 Ιούλ, 2012 15:13

oχι, μπορει μικρες (σπανιως και πιο μεγαλες) διαφορες να υπαρχουν. εξ ου και η αναγκη για να μετρας τα χλμ και να το επιβεβαιωσεις σε επανειλημμενες μετρησεις.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό face » Δευτ 09 Ιούλ, 2012 17:44

Λοιπόν, δεν μπορώ να καταλάβω.
Το μείγμα του μου φαίνεται καλύτερο, το αμάξι έχω την εντύπωση ότι πάει καλύτερα, ενώ έγινε και το εξής περίεργο.
Φουλάρισα και πήγα Αθήνα. Γέμισα στην Μεταμόρφωση με 30 λίτρα.
Σε αντίστοιχο ταξίδι με ίδιες συνθήκες και ίδια ζέστη και ενώ είχα φουλάρει σε άλλο πρατήριο πριν ξεκινήσω, όταν γέμισα Αθήνα στο ίδιο πρατήριο στην Μεταμόρφωση είχα κάψει 38lt.
Τι γίνεται ρε γμτο?????
Stilo Abarth 2.5 BRC "Plug 'n Drive"
Fiat Barchetta
face
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος, 2012 13:54

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό runner » Κυρ 23 Σεπ, 2012 16:45

Εγώ πάντως έβαλα σε έναν στα αν.προάστια πρώτη φορά (και τελευταία) στον συγκεκριμένο και το τι ρετάρισμα και κόμπιασμα κάνει το αυτ/το δεν περιγράφεται. Τώρα τι κάνουμε?το καίω σιγά σιγά ή υπάρχει άλλος τρόπος?
runner
 
Δημοσιευσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 22:38

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό Insomniac » Κυρ 23 Σεπ, 2012 17:48

Εστω και αν αδειασουμε τελειως και ξαναγεμισουμε απο διαφορετικα πρατηρια ειναι ενδειξη αξιοπιστη αυτη ? Ο τροπος οδηγησης και οι συνθηκες κυκλοφοριας δεν γιναται να ευθυνοντε για τυχνο διαφορα ?

Νομιζω οτι οπως και στην βενζινη αν θελει καποιος να νοθευσει γινεται.Κανω λαθος ?
Φιλικά Γιάννης
Insomniac
 
Δημοσιευσεις: 154
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 18:25
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικης

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό glamor » Κυρ 23 Σεπ, 2012 18:39

κάπου εχω ακούσει ότι βρήκαν ένα τρόπο να βάζουν μικρή ποσότητά νερό της δεξαμενές τούς. στην αρχή δεν το πιστεύα μέχρι που άνοιξα την πολυβαλβιδα μετα απο αρκετα χιλιομετρα (35000km) και βρήκα ίχνη από σκουριά στα τοιχώματα τις δεξαμενή μου. οπότε 3 πράγματά υποθέτω. είτε είχε ακόμα αέρα μέσα στην δεξαμενή, το lpg να έχει ιδιότητές να σκουριάζει την δεξαμενή, η να έχει μικρή ποσότητά νερό μέσω lpg.
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Κυρ 23 Σεπ, 2012 18:54

Insomniac έγραψε:Εστω και αν αδειασουμε τελειως και ξαναγεμισουμε απο διαφορετικα πρατηρια ειναι ενδειξη αξιοπιστη αυτη ? Ο τροπος οδηγησης και οι συνθηκες κυκλοφοριας δεν γιναται να ευθυνοντε για τυχνο διαφορα ?

Νομιζω οτι οπως και στην βενζινη αν θελει καποιος να νοθευσει γινεται.Κανω λαθος ?

Σίγουρα νοθεύεται .
Opel Astra G Gas Italy
Cavaliere
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ, 2012 14:16

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό FERB » Κυρ 23 Σεπ, 2012 23:36

Στο υγραεριο γινεται χαμος με τη νοθεια και γι αυτο βλεπετε πολυ φτηνα πρατηρια.η νοθεια δε γινεται με νερο αλλα με περισσοτερο βουτανιο η με αλλα αερια.οταν βλεπετε πολυ φτηνο πρατηριο κατι βρομαει ειναι ακριβως οπως η βεζινη η μαλον πολυ χειροτερα
FERB
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιουν, 2012 11:10

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό gakost » Δευτ 24 Σεπ, 2012 16:03

FERB έγραψε:Στο υγραεριο γινεται χαμος με τη νοθεια και γι αυτο βλεπετε πολυ φτηνα πρατηρια.η νοθεια δε γινεται με νερο αλλα με περισσοτερο βουτανιο η με αλλα αερια.οταν βλεπετε πολυ φτηνο πρατηριο κατι βρομαει ειναι ακριβως οπως η βεζινη η μαλον πολυ χειροτερα


Μήπως είσαι πρατηριούχος που δεν μπορείς να κάνεις μετατροπή σε μεικτό; 8-) Από πότε η φθηνή τιμή σημαίνει και νοθεία; Ξέρεις εσύ τι συμβόλαιο έχει κάθε πρατήριο με τις εταιρείες, ή αν την μετατροπή σε μεικτό την χρηματοδότησε ο πρατηριούχος ή η εταιρεία με συμβόλαιο αποκλειστικής συνεργασίας, ή ακόμη και τον τρόπο πληρωμής του καυσίμου;;; Πιστεύω η γενίκευση δεν κάνει καλό. Η ένστασή μου δεν είναι στο ότι δεν γίνετε αλλά στην γενίκευση

Το βουτάνιο είναι μεν πιο φθηνό αλλά έχει παραπάνω ενέργεία, οπότε παραπάνω βουτάνιο = πιο πολλά χιλιόμετρα ανά γέμισμα. Άλλο λαθρεμπόριο και άλλο νοθεία. Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμμένο το ακούμε.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ενδεχόμενο Νοθείας LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 24 Σεπ, 2012 17:23

gakost έγραψε: Το βουτάνιο είναι μεν πιο φθηνό αλλά έχει παραπάνω ενέργεία, οπότε παραπάνω βουτάνιο = πιο πολλά χιλιόμετρα ανά γέμισμα. Άλλο λαθρεμπόριο και άλλο νοθεία. Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμμένο το ακούμε.

Εχει ξαναειπωθει αλλα παμε αλλη μια. Τοτε εδω http://www.ntailianisgas.gr/main/index. ... &Itemid=67 γιατι το προπανιο φαινεται να εχει μεγαλυτερη θερμιδικη αξια ????? Κια γιατι το καλοκαιρι κανω 150 χλμ λιγοτερα(και αλλοι αντιστοιχα) απ οτι τον χειμωνα (το συστημα μου καιει μονο lpg) ???

Οσο για την νοθεια ή μονη που μπορει κατα βαση να υπαρξει ειναι η εξης με ενα παραδειγμα πρακτικο και αληθινό για την ιστορια.
Μιλώντας προσφατα με πρατηριουχο που ο ανθρωπος δεν εχει κομπλεξ και μιλα, για το θεμα νοθειας (διαβαζε και αυτος τα κουλα που λεγονται στο φορουμ) μου λεει το εξης. ""Ενα θα σου πω.Απο οσους ειχα προμηθευτει μεχρι προσφατα υγραεριο(και φαρμακης), η πιεση της δεξαμενης δεν ξεπερνουσε τα 3 bar. Οταν δε, ερχοταν ιταλοι για να τους βαλω lpg δεν μπορουσα (δεν περναγε υγραεριο καθολου)και απορουσα γιατι... Προσφατα ομως που τελειωσε το υγραεριο στα ΕΛΠΕ και εγινε εισαγωγη (Φαρμακης), η πιεση στην δεξαμενη ανεβηκε στα 8 Bar !!! "" Και συνεχιζει : "" Τοτε ρωταω και μου λενε οτι το μιγμα εχει περισσοτερο προπανιο και γι'αυτο και στην περιπτωση που σταματησει η εισαγωγη και σου φερουμε το γνωστο μιγμα ΕΛΠΕ, ΑΝΕΒΑΣΕ-ρύθμισε ξανα την πιεση στη δεξαμενη σε μεγαλύτερα bar για να μην εχεις ξανα προβληματα (ιταλοι)..."" Στο τελος μου λεει και οτι πολλοι του ειπαν οτι με τα τελευταια φουλαρισματα εβγαζαν περισσοτερα χλμ. Χρειαζεστε κι αλλη αποδειξη...

Που κολαει τωρα η ''νοθεια'' ? Στο οτι ενω και εμεις και π.χ. η ιταλια(και οχι μονο) ειμαστε στην ιδια περιοχη με ιδιες κλιματικες συνθηκες, εκει μπαινει περισσοτερο προπανιο ενω εδω περισσοτερο βουτανιο(αρκετα φθηνοτερο) κερδοσκοποντας εις βαρος μας και με τα αυτοκινητα μας συχνα να υπολειτουργούν.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες